english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nairobi - oslava 100. výročí vzniku Československa

V úterý 30. října 2018 se v nairobském hotelu Safari park konala slavnostní recepce ke 100. výročí vzniku samostatného československého státu, kterou společně pořádala velvyslanectví České republiky a Slovenské republiky se sídlem v Nairobi.

Po české, slovenské a keňské hymně v podání místního dětského pěveckého sboru velvyslanci Pavel Řezáč a František Dlhopolček seznámili hosty s historickými momenty „osmičkových“ a dalších „kulatých“ výročí z průběhu společného soužití Čechů a Slováků a rovněž i s aktuální úrovní vztahů, které mají obě země s Keňskou republikou. Zvláštní část projevu českého velvyslance byla věnována historii působení firmy Baťa na africkém kontinentu a v Keni. S dalším projevem poté vystoupil p. Ababu Namwamba, náměstek ministryně zahraničních věcí Keni, který vysoce ocenil kvalitu vztahů s oběma zeměmi. 

Recepce ke státnímu svátku se zúčastnilo přibližně 350 hostů z keňské státní správy a diplomatického sboru, jakož i podnikatelé a čeští a slovenští krajané.

Slavnostní projev velvyslanců

Slavnostní projev velvyslanců

Hosté slavnostní recepce

Hosté slavnostní recepce

 

Velvyslanci ČR a SR Pavel Řezáč a František Dlhopolček

Velvyslanci ČR a SR Pavel Řezáč a František Dlhopolček

Vysoce emotivním prvkem společné státní recepce bylo vystoupení dětského pěveckého sboru ze školy „St. Philip Neri Primary School“. Státní hymny byly nacvičeny ve vysoce profesionální kvalitě a děti rovněž předvedly ukázky českého a slovenského folklóru - písně „Ach synku, synku“ a „Tancuj, tancuj“. Jejich vystoupení vyvolalo u mnohých přítomných skutečné dojetí. 

Sbor školy St. Philip Neri Primary School při zpěvu státní hymny

Sbor školy St. Philip Neri Primary School při zpěvu státní hymny

V sálu, v němž se konala slavnostní recepce, byly rovněž instalovány výstavy „Fenomén Baťa“ a „100 let slovenské a české diplomacie“.

Společná recepce českého a slovenského velvyslanectví v Nairobi se stala velmi úspěšnou a důstojnou oslavou stého výročí založení samostatného československého státu.