english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa vedl českou delegaci na ministerském zasedání EU – Africká unie

Setkání ministrů zahraničních věcí zemí Evropské unie a Africké unie, které se konalo ve dnech 25. a 26. října v Kigali (Rwanda) za přísných hygienických podmínek ve fyzickém formátu, znovu potvrdilo společné odhodlání EU a Africké unie dále prohlubovat vzájemné partnerství.

„Proč je Afrika pro Evropskou unii důležitá? Afrika má obrovský potenciál, musíme se ale ptát, co můžeme dělat společně s Afrikou, na skutečně partnerské bázi, nikoli pro Afriku. Naše strategické partnerství musí být o přenosu technologií a know-how, se zaměřením na prosperitu, bezpečnost, zdraví a vzdělání. Pandemie covid-19 nám ukázala, že Afrika a Evropa musí čelit globálním hrozbám společně. Jednou z priorit blížícího se předsednictví České republiky v Evropské unii je právě posílení spolupráce s africkými zeměmi,“ řekl náměstek Tlapa ve svém projevu k ministrům z Afriky a Evropy.

Ministři zahraničí ze zemí Evropské unie a Africké unie společně přijali prohlášení:

Společné prohlášení ministrů EU a Africké unie

Zasedání v Kigali bylo druhým zasedáním EU a Africké unie na úrovni ministrů zahraničí. Zhodnotilo pokrok v naplňování závěrů 5. summitu EU – AU (Abidžan, listopad 2017) i s výhledem na přípravy příštího summitu EU – AU (Brusel, únor 2022).

Na okraji ministerského zasedání měl náměstek Tlapa řadu bilaterálních jednání - s ministrem zahraničních věcí Rwandy Vincentem Birutou, s ministrem zahraničních věcí Zambie Stanleyem Kukubou a s náměstkem ministra zahraničí Ghany Thomasem Mboumbou.

Dále využil návštěvu Rwandy k jednání s ministrem zdravotnictví Danielem Ngamijem a s představiteli rwandského zdravotního a těžebního průmyslu. Rwanda patří mezi stabilní země v regionu východní Afriky a je perspektivním obchodním partnerem České republiky. Mezi potenciální oblasti spolupráce patří například zdravotnictví, energetika, nanotechnologie nebo ekologie. 

Náměstek Tlapa také navštívil památník rwandské genocidy, kde spolu s ministry členských států EU uctil památku všech obětí genocidy.

 

Ministerské zasedání EU - Africká unie

Ministerské zasedání EU - Africká unie

Návštěva památníku genocidy

Návštěva památníku genocidy

Jednání s rwandským ministrem zdravotnictví Danielem Ngamijem

Jednání s rwandským ministrem zdravotnictví Danielem Ngamijem

Jednání s rwandským ministrem zahraničních věcí Vincentem Birutou

Jednání s rwandským ministrem zahraničních věcí Vincentem Birutou