english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Adam Piňos
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Převoz nosorožců z ČR do Rwandy úspěšně završen

Dne 24. června 2019 vyvrcholilo několikaleté úsilí Safari Parku Dvůr Králové o převoz nosorožců černých severního poddruhu do Afriky. Pět nosorožců kriticky ohroženého druhu bylo po 30hodinovém silničním a leteckém transportu ze Dvora Králové vyloženo z Národním parku Akagera ve Rwandě.
Úspěšná akce měla celosvětový mediální ohlas a stala se výrazným pozitivním příkladem mnohostranné spolupráce mezi ČR a Rwandou. Oficiálního předání vzácných zvířat se ve Rwandě zúčastnil rada Velvyslanectví ČR v Nairobi Adam Piňos.

Převoz nosorožců na evropské straně koordinovala European Association of Zoos and Aquaria (EAZA), která vybrala z genetického hlediska vhodné jedince; kromě dvorského Safari Parku se projektu účastnily dánský Ree Park Safari a britský Flamingo Land. Jednání s rwandskou stranou trvala dva roky, NP Akagera byl vybrán jak z hlediska vhodných přírodních podmínek, tak z důvodu vysoké míry bezpečnosti, kterou dokáže rwandská vláda zajistit. Národní park spravuje společně vládní Rwanda Development Board a mezinárodní nevládní organizace African Parks, které dokázaly za 20 let z území zcela zdevastovaného v 90. letech občanskou válkou, novým osidlováním a masivním pytlačením vytvořit jeden z nejbezpečnějších parků ve střední a východní Africe. Kromě toho byli nově dovezení nosorožci v rámci parku v zájmu dalšího zvýšení bezpečnosti umístěni na rozlehlý poloostrov, který lze střežit mnohem snáze než otevřenou krajinu.

Oficiální předání nosorožců se uskutečnilo dne 24.6. v 16 hodin přímo na Magashi Peninsula v národním parku Akagera, kde byli nosorožci vypuštěni do předem připravených speciálních ohrad a kde se začnou adaptovat na nové prostředí. Příslušnou darovací listinu předal za EAZA Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů dvorského Safari parku, za rwandskou stranu velkorysý dar přijal Eugene Mutangana, ředitel bezpečnostní divize Rwanda Development Board a zástupce ředitele Akagera Management Company. Přítomni byli dále ředitel NP Akagera Jes Gruner, rada Velvyslanectví ČR v Nairobi Adam Piňos, za soukromé dárce patronka převozu topmodelka Veronika Vařeková, hlavní veterinář projektu Peter Morkel a kolem 10 televizních štábů.

Na následující improvizované tiskové konferenci vyjádřil rada Velvyslanectví ČR v Nairobi potěšení nad skutečností, že právě v ČR se uskutečňuje jeden z nejúspěšnějších odchovů nosorožců na světě, neboť v průběhu let se ve Dvoře Králové narodilo již téměř 50 nosorožích mláďat. Kromě dvorského Safari Parku a jeho evropských partnerů poděkoval i Rwanda Development Board za velmi kvalitně zajištěné převzetí vzácných zvířat a hlavně rwandské vládě a prezidentovi, kteří dokázali ve Rwandě obnovit bezpečnost do té míry, že země je nyní schopná účastnit se nejnáročnějších mezinárodních projektů.

Úspěšný převoz nosorožců z ČR do Rwandy vzbudil obrovskou mediální pozornost v ČR, ve Rwandě i na celém světě. Vybíráme ze zahraničních zdrojů:

BBC

https://www.youtube.com/watch?v=UwGLv44efws

https://www.bbc.com/news/science-environment-48691443

Washington Post

https://www.washingtonpost.com/world/europe/5-endangered-black-rhinos-relocated-from-europe-to-rwanda/2019/06/24/365bfc3a-96c9-11e9-9a16-dc551ea5a43b_story.html?utm_term=.4a1f576296f2

CBC (Kanada)

https://www.cbc.ca/news/world/endangered-rhinos-transferred-to-rwanda-1.5188356

Japan Times

https://www.japantimes.co.jp/news/2019/06/25/world/science-health-world/five-endangered-black-rhinos-relocated-europe-rwanda/#.XRMlpOgzbcs

africká média

https://www.africanews.com/2019/06/25/rwanda-s-akagera-park-hosts-5-endangered-rhinos-relocated-from-europe/

https://www.theeastafrican.co.ke/news/ea/Rhinos-from-Czech-zoo-go-back-to-the-wild-in-Rwanda/4552908-5167660-9urbh7/index.html

https://ktpress.rw/2019/06/the-6000km-journey-back-to-their-roots-sleeping-under-african-skies/

Nejpodrobnější zprávy ohledně převozu nosorožců z ČR do Rwandy jsou k dispozici na stránkách Safari Parku Dvůr Králové.

Příjezd do NP Akagera

Příjezd do NP Akagera

Vykládání drahocenného karga

Vykládání drahocenného karga

Příprava na tiskovou konferenci

Příprava na tiskovou konferenci

Improvizovaná tisková konference

Improvizovaná tisková konference

Předání darovacího certifikátu

Předání darovacího certifikátu

První chvíle v novém domově

První chvíle v novém domově

Zahánění žízně po dlouhé cestě

Zahánění žízně po dlouhé cestě