english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První dáma Keňské republiky Margaret Kenyatta na zahájení mise českých a slovenských kardiochirurgů

Ve dnech 10. – 17. března 2019 pobývala v Nairobi skupina devíti českých a slovenských kardiochirurgů, především specialistů na dětskou kardiochirurgii. Zahájení jejich mise byla přítomna i první dáma Keňské republiky Margaret Kenyatta.

Lékaři navštěvují už od r. 2011 jednou až dvakrát ročně nairobskou nemocnici Mater Misericordiae, v níž provádějí vysoce náročné operace dětských (a v menší míře i dospělých) pacientů s těžkými srdečními vadami. Na tak obtížné zákroky nemají keňští lékaři zatím patřičnou kvalifikaci. Mise má proto i vzdělávací aspekt; kromě samotné praktické instruktáže během operací se uskutečňují studijní pobyty keňského zdravotnického personálu ve FN Motol a bratislavském Národním ústavu srdečních a cévních chorob. Evidentní je aspekt humanitární; mnohé z asi 200 dětí, které lékařské týmy z ČR a SR během svých pobytů v Keni operovaly, by bez jejich vysoce profesionální péče dnes již nežily.

Letošní mise měla i výraznou PR stránku, resp. velký mediální ohlas. Jejího slavnostního zahájení se totiž zúčastnili první dáma Keni Margaret Kenyatta a náměstci ministryň zahraničních věcí a zdravotnictví; přítomni byli i velvyslanci České republiky a Slovenské republiky s manželkami. M. Kenyatta shlédla práci lékařů přímo na operačním sále; následně přednesla projev, v němž vysoce ocenila práci českých a slovenských kardiochirurgů a označila jejich operatérské výkony za zázrak medicíny. Zdůraznila dále význam česko-slovensko-keňského partnerství, které přispívá ke zvyšování kvality a zlepšování dostupnosti zdravotní péče. Mise pražských a bratislavských kardiochirurgů dokonale zapadá do agendy Big Four prezidenta Uhuru Kenyatty, v níž dostupná lékařská péče na špičkové úrovni je jednou z nejvyšších priorit.

Během letošní mise lékaři operovali 10 dětí s velmi těžkými srdečními vadami. Dětští pacienti pocházejí ze sociálně znevýhodněných rodin, které si nemohou dovolit léčbu v zahraničí.

Lékaři, kteří se účastní současné mise, pracují ve specializovaných centrech dětské kardiochirurgie FN Motol, Nemocnice Na Homolce a několika bratislavských nemocnic. Pobyty českých a slovenských lékařů v Keni jsou financovány z prostředků oficiální rozvojové spolupráce Slovenské republiky. 

1 vv Pavel Řezáč a čestní hosté

1 vv Pavel Řezáč a čestní hosté

2 Margaret Kenyatta, náměstek A. Namwamba a vv ČR a SR s manželkami

2 Margaret Kenyatta, náměstek A. Namwamba a vv ČR a SR s manželkami

3 M Kenyatta s hosty a dětskou pacientkou

3 M Kenyatta s hosty a dětskou pacientkou