english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Nairobi byla podepsána česko-chilská dohoda o letecké dopravě

Dne 11. prosince 2018 byla v Nairobi podepsána „Dohoda mezi Českou republikou a Chilskou republikou o letecké dopravě“. Příležitostí k podpisu dohody byla konference ICAN 2018 (ICAO Air Services Negotiation Event). Za Českou republiku podepsal dohodu velvyslanec ČR v Keni, Rwandě, Tanzanii a Ugandě pan Pavel Řezáč, za Chilskou republiku ředitel právního odboru ministerstva dopravy a komunikací (a zároveň úřadující generální sekretář Rady pro civilní letectví Chile) p. David Dueñas Santander.

Vzájemné vztahy mezi ČR a Chilskou republikou v oblasti civilního letectví nebyly až dosud upraveny žádnou dvoustrannou mezinárodní smlouvou. Přímé letecké spojení mezi ČR a Chilskou republikou neexistuje, nicméně společnost LATAM Airlines Chile projevila v roce 2016 zájem o obvyklou obchodní spolupráci mezi leteckými dopravci formou ujednání o společném označování linek (tzv. code-sharing), a to mezi Santiagem de Chile a Prahou přes Madrid ve spolupráci mezi společnostmi LATAM a Iberia. 

V r. 2017 se proto sešly k expertnímu jednání delegace obou zemí a dohodly se na návrhu textu letecké dohody. Sjednání dohody bylo schváleno usnesením vlády ČR ze dne 20. 11. 2018 č. 773.

Dohoda bude po podpisu projednána Parlamentem ČR a poté předložena k ratifikaci prezidentu ČR.

Sjednání dohody je předpokladem pro oboustranný rozvoj přímých i nepřímých (např. code-sharing) mezinárodních leteckých služeb mezi ČR a Chile. 

 

Podpis česko-chilské letecké dohody

Podpis česko-chilské letecké dohody

Velvyslanec ČR Pavel Řezáč a ředitel právního odboru ministerstva dopravy a komunikací Chile David Dueñas Santander po podpisu dohody (Nairobi, 11.12.2018)

Velvyslanec ČR Pavel Řezáč a ředitel právního odboru ministerstva dopravy a komunikací Chile David Dueñas Santander po podpisu dohody (Nairobi, 11.12.2018)