česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NATO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři zahraničí NATO potvrdili v Bruselu jednotný postoj proti ruské agresi

Ministerské jednání NATO, které se konalo 4. března 2022 v Bruselu, ostře odsoudilo invazi Ruska na Ukrajinu a jeho dále eskalující rétoriku vůči NATO a svobodnému demokratickému světu. Setkání bylo příležitostí k vyjádření solidarity a podpory Ukrajině i koordinaci konkrétní pomoci. Ministři se též věnovali opatřením k dalšímu posilování obrany spojeneckého území. 

Ministr Lipavský odsoudil ruskou agresi jako nevyprovokovanou a neospravedlnitelnou, odporující mezinárodnímu právu i zásadám lidskosti. Potvrdil politickou i praktickou podporu Ukrajině ze strany Česka a zdůraznil, že jedině pokračující jednotný a rozhodný postoj NATO a EU může vládnoucí režim V. Putina v jeho nepřijatelném a agresivním počínání zastavit.

„Máme zkušenost s tím být v sovětské sféře vlivu. V roce 1999 jsme se připojili k NATO, abychom se cítili v bezpečí. NATO musí být zárukou bezpečnosti svých členů,“ prohlásil před svými kolegy z jiných zemí Lipavský.

Český ministr zahraničí také rozhodně podpořil urychlené posilování obranyschopnosti východního křídla Aliance a připravenosti ČR k tomuto úsilí přispět. Vyjádřil se též pro urychlení procesů euroatlantické a evropské integrace zemí východní a jihovýchodní Evropy.