česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NATO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pemiér Petr Fiala na návštěve sídla NATO v Bruselu

Předseda vlády České republiky Petr Fiala navštívil dne 23. června sídlo NATO, kde se setkal s Generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Návštěva poskytla příležitost projednat poslední přípravy summitu nejvyšších představitelů NATO, který se uskuteční v Madridu ve dnech 28. – 30. 6. 2022.

Generální tajemník zmínil důležitá rozhodnutí, která mají být přijata v Madridu v těchto pěti klíčových oblastech: schválení nové Strategické koncepce NATO, posílení odstrašení a obrany NATO, pokračující spojenecká podpora Ukrajině a dalším ohroženým partnerům, zlepšení sdílení břemene obranných výdajů a uvítání historické žádosti Finska a Švédska o členství v NATO.

Generální tajemník také ocenil závazky České republiky vůči NATO. „Česká republika je oddaným spojencem NATO a významně přispívá k naší sdílené bezpečnosti,“ uvedl generální tajemník NATO Stoltenberg. „V reakci na brutální válku Ruska proti Ukrajině jste zvýšili usilí, abyste chránili ostatní spojence NATO a podpořili Ukrajinu. Česká republika poskytla Ukrajině významnou vojenskou techniku, včetně tanků, vrtulníků a raketových systémů; a hostíte statisíce ukrajinských uprchlíků,“ dodal generální tajemník. „Také velíte nové bojové skupině NATO na Slovensku, pomáháte odradit jakoukoli agresi proti našim spojencům a přispíváte silami do našich bojových uskupení v Lotyšsku a Litvě; také jdete příkladem, pokud jde o boj proti chemickým, biologickým a jaderným hrozbám,“ zdůraznil.