česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NATO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasedání ministrů obrany NATO

Ve dnech 21. – 22. října 2021 proběhne setkání ministrů obrany spojeneckých zemí NATO. Půjde o první fyzické setkání ministrů obrany po více než roce a půl. Tomu také odpovídá bohatý ministerský program. Ministři přijmou několik klíčových rozhodnutí v oblasti odstrašení a obrany Severoatlantické aliance. Budou se věnovat procesu identifikace důležitých poučení z aliančního působení v Afghánistánu a prodiskutují další angažmá NATO v boji proti terorismu. Ministři se také setkají s vysokým představitelem EU pro zahraniční politiku a ministry obrany Švédska a Finska, s nimiž budou hovořit o globálních bezpečnostních výzvách euroatlantické oblasti. Dále se uskuteční jednání ministrů Skupiny pro jaderné plánování. ČR bude na zasedání zastupovat náměstek ministra obrany pro řízení Sekce obranné politiky a strategie Jan Havránek.

Ve vztahu k odstrašení a obraně by se ministři měli zabývat pokračující adaptací Severoatlantické aliance na nároky současného a především budoucího bezpečnostního prostředí. Potvrdí několik klíčových dokumentů posilujících odstrašení a obranu NATO, mj. cíle výstavby schopností v rámci procesu obranného plánování NATO nebo úvodní návrhy na adaptaci struktury sil NATO. Zabývat se budou celou šíří dalších témat souvisejících s kolektivní obranou NATO, od přístupu k vesmírné doméně, přes pokročilé technologie až po některé aspekty alianční připravenosti a odolnosti. Šíří a hloubkou témat se bude jednat o nejvýznamnější blok z celého ministerského zasedání, čímž Severoatlantická aliance potvrzuje svoje odhodlání ke kolektivní obraně.

V bloku věnovaném Afghánistánu budou ministři především diskutovat další roli NATO v boji proti terorismu po skončení operační role v Afghánistánu. Očekávaným výstupem z jednání bude sdělení, že ukončením operačního působení NATO v Afghánistánu nekončí úloha NATO v boji proti terorismu. Ohledně Afghánistánu bude Aliance usilovat o to, aby se znovu nestal základnou pro mezinárodní terorismus. Zaměří se však také na další oblasti, kde Aliance působí již teď – např. poskytuje podporu Globální koalici proti Da’eš (tzv. Islámský stát). Ministři budou mít také první možnost na této úrovni diskutovat probíhající proces identifikace důležitých poučení z Aliančního působeni v Afghánistánu.

Setkání NATO a EU s klíčovými partnery v Evropě (Finsko, Švédsko) je další příležitostí k již standardním konzultacím mezi NATO a EU na různých úrovních a v různých formátech. Předmětem těchto setkávání je diskuze o další spolupráci mezi oběma organizacemi při čelení společným výzvám. Bezpečnostní výzvy dneška jsou většinou komplexního charakteru a k jejich řešení je často potřeba zapojit šíři nástrojů od vojenských, přes politické a diplomatické až po ekonomické. Obě organizace se v tomto ohledu vhodně doplňují. Ministři mj. budou hovořit o tom, jak spolupráci obou organizací zohlednit v reflexních procesech, které v obou organizacích probíhají – příprava nové Strategické koncepce NATO a Strategického kompasu EU. Skupina pro jaderné plánování obdrží a bude diskutovat několik zpráv týkajících se aliančního jaderného odstrašení. Cílem skupiny je udržovat politický dohled nad aliančním jaderným odstrašením