česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NATO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasedání ministrů obrany NATO formou videokonference

Ve dnech 22. – 23. října 2020 se setkají ministři obrany zemí NATO. V důsledku probíhající pandemie Covid-19 proběhne toto setkání virtuálně formou videokonference. Ministři se budou věnovat zejména rovnoměrnějšímu rozložení břemene mezi spojenci, posilování aliančního odstrašení a obrany a v neposlední řadě misím a operacím. ČR bude na zasedání zastupovat ministr obrany Lubomír Metnar.
 

Zasedání ministrů bude dominovat téma sdílení břemene. V této oblasti učinili spojenci značný pokrok. Evropští spojenci a Kanada již šestým rokem navyšují své výdaje na obranu v souladu se svými závazky. Ty se však netýkají jen obranných výdajů, které jsou především prostředkem pro zajištění toho, aby spojenci disponovali potřebnými schopnostmi a aktivně přispívali do aktivit k zajištění euroatlantické bezpečnosti. Ministři obrany by měli na zasedání potvrdit své odhodlání pokračovat v nastoupeném trendu, i přes rostoucí tlak na veřejné rozpočty v důsledku pandemie Covid-19. Nejvyšší ústavní činitelé ČR v souladu s tím na svém jednání 29. 9. 2020 i v této nelehké době opětovně potvrdili platnost závazku ČR vydávat 2 % na obranu.

Dalším výrazným tématem zasedání bude odstrašení a obrana Aliance, k němuž obdrží ministři k rozhodnutí celou řadu kroků, mimo jiné se budou věnovat možnostem efektivnějšího využití vesmíru. Ten je nezbytný pro řadu služeb, ať již jde o komunikaci, navigaci či sběr zpravodajských informací. Současně ve vesmíru roste aktivita řady aktérů, z nichž někteří vyvíjejí zbraňové proti-satelitní systémy. NATO proto musí být schopné těmto hrozbám čelit. Očekává se, že ministři rozhodnou o ustavení nového Vesmírného centra NATO v Ramsteinu, které bude koordinovat spojenecké aktivity ve vesmíru a zajišťovat podporu ze strany vesmírných prostředků například pro alianční operace a mise.

Z operační problematiky bude nejvýznamnějším tématem další směřování výcvikové mise NMI v Iráku. Ministři vydají úkol vojenským orgánům vypracovat plán rozšíření této mise, aby mohla ještě lépe než dosud přispívat k výstavbě soběstačných iráckých bezpečnostních složek nezbytných pro zajištění stability v zemi a pro boj proti teroristickým skupinám v čele s Da’eš. Tyto práce probíhají na základě požadavku iráckých představitelů, v souladu s jejich potřebami a v koordinaci s Globální koalicí proti Da’eš. Pozornost se ale bude věnovat i misi Resolute Support Mission (RSM) v Afghánistánu. Afghánistán se nyní nachází v klíčovém bodě mírového procesu. NATO podporuje mírové rozhovory mezi afghánskou vládou a Tálibánem v Dohá, současně ale vyzývá Tálibán ke snížení neakceptovatelné míry násilných aktivit, které snižují šanci na úspěch rozhovorů. Ministři by na zasedání měli potvrdit dlouhodobost aliančního příspěvků k bezpečnosti Afghánistánu a svůj závazek rozhodovat společně o dalších krocích v souvislosti s alianční přítomností v zemi.

Zasedání proběhne na pozadí pandemie Covid-19. NATO je aktivní při zvládání jejích následků. Velmi důležitou roli při zvládání pandemie sehrávají spojenecké ozbrojené síly. S cílem podpořit spojence a partnerské země v této situaci ustavilo NATO mimo jiné zásobu kritického zdravotního materiálu, kterou již někteří spojenci využili v reakci na zhoršující se domácí situaci. NATO rovněž sehrává důležitou roli při koordinaci podpory mezi spojenci. ČR při zvládání „první vlny“ na jaře podpořila Španělsko a Itálii. ČR rovněž využila alianční program vzdušné přepravy SALIS k přepravě zdravotnického materiálu.