česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obecné informace

Podmínky vstupu do země ověřit u velvyslanectví Bangladéše, které může poskytnout závazné informace. Bangladéš nemá v ČR vlastní zastupitelský úřad, pro ČR je přiakreditován její úřad v SRN (www.bangladeshembassy.de) a pro některé úkony a informace lze využít i bangladéšské velvyslanectví v rakouské Vídni. Informace o cestování do Bangladéše je možné získat také na webu http://visitbangladesh.gov.bd nebo na webu MZV BD http://www.mofa.gov.bd.

Doklady

Platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti je nejméně 6 měsíců. Při vstupu může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz jako doklad o očkování proti tyfu, paratyfu A a B, choleře, tetanu a obrně. Očkování proti žluté zimnici (provedené nejpozději 6 dní před vstupem do Bangladéše) je vyžadováno od cestujících přijíždějících ze států s endemickým výskytem této nákazy.

Víza

Vízum do Bangladéše je možno získat na velvyslanectví Bangladéše v cizině (např. Velvyslanectví Bangladéšské lidové republiky, Dovestrasse 1, Berlin 10587, tel: +49-30-3989750, fax: +49-30-39897510).

V případě, že je žádáno o vydání bangladéšského víza na ZÚ Bangladéše v Dillí, lze od dubna 2016 požádat o vydání strojově čitelného víza do pasů se strojově čitelnou zónou. Více informací a online vízový formulář lze najít na: http://www.bdhcdelhi.org/index.php/visa-immigration/machine-readable-visa-mrv

Důležité upozornění! V případě plánované cesty z Bangladéše do Indie je třeba mít indické vízum udělené indickým velvyslanectvím v Praze (v případě cesty Indie - Bangladéš - Indie je nutné vízum pro dva či více vstupů). Držitelé cestovních pasů ČR mohou v případě potřeby získat turistické vízum pro vstup do Indie na kterékoli pobočce IVAC v Bangladéši, více informací na: http://www.ivacbd.com/

Režim vstupu a přihlašovací povinnost

Do Bangladéše je možné vstoupit jak po zemi, tak letecky. Přihlašovací povinnost neexistuje, kromě případů, že občan hodlá v Bangladéši zůstat i po skončení platnosti uděleného víza. V takovém případě je nutno se zaregistrovat u Foreigners Registration Office, 30 New (Outer) Circular Road, Dhaka. Žádosti o prodloužení víza přijímá po předchozí registraci Immigration and Passport Office, Shantinagar Road, Dhaka (tel. 008802/401539), a to denně v 8 hodin ráno (kromě pátku).

Přihlašovací povinnost neexistuje, kromě případů, kdy občan hodlá v Bangladéši zůstat i po skončení platnosti uděleného víza. V takovém případě je nutno se zaregistrovat u Foreigners Registration Office, 30 New (Outer) Circular Road, Dhaka. Žádosti o prodloužení víza přijímá po předchozí registraci "Immigration&Passport Office, Shantinagar Road, Dhaka" (tel. 008802/401539), a to denně v 8 hodin ráno (kromě pátku).

Omezení dovozu a vývozu valut

Dovoz valut není omezen, pouze je nutné vyplnit při celní kontrole "Currency declaration form". Tento formulář může být vyžadován při výměně valut v bankách či při odjezdu ze země. Musí se vyvézt stejné množství cizí měny, jaké bylo deklarováno při příjezdu, nebo prokázat výměnu potvrzením z banky.

Omezení dovozu a vývozu předmětů

Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 cigaret a 1 litru alkoholického nápoje. Celní kontroly jsou zaměřeny na spotřební elektroniku, výpočetní techniku, a též na veškeré omamné látky a narkotika.

Důležitá čísla

V Bangladéši je ČR zastoupena honorárním konzulátem, diplomatické vztahy jsou s tímto státem udržovány prostřednictvím velvyslanectví v Dillí. Honorárním konzulem ČR v Bangladéši byl jmenován na podzim 2014 A.S.M.Monem.

Honorární konzulát České republiky v Bangladéši

Monem Business District

Level 2, East Tower

111, Bir Uttam C.R. Dutta Road

Dhaka -1205, Bangladesh

Tel.: + 88 -02-9676855, 9665534, 9668638, 8610679

Fax.:+88-02-9612012

Email: dhaka@honorary.mzv.cz

Web: www.czechrepublicbd.com

Facebook: Czech Republic Consulate in Bangladesh

Úřední hodiny honorárního konzulátu byly stanoveny na neděli až čtvrtek od 10:30 do 12:30.

 

Telefonní kód země: +880, na policii 8-665-513, záchranná zdravotnická služba má číslo 199 a hasiči 9-555-555.

 

Specifika země

Bezpečnost

Také v Bangladéši existují území, kam je přístup cizincům zakázán nebo se nedoporučuje. Je vhodné se vždy před cestou informovat  na aktuální stav. Ve větších městech hrozí drobná pouliční kriminalita, podvody, kapesní krádeže. Doporučuje se  nepřijímat žádné jídlo ani nápoje od neznámých lidí. Je nutné bedlivě střežit peníze a cestovní pas.

V jihovýchodní části země se nachází oblast Chittagong Hill Tracts, kde může být pohyb omezen dle aktuálních nařízení místních úřadů. Při cestě do této oblasti je třeba se informovat u místních úřadů a případně si vyřídit potřebná povolení.

Obyvatelé Bangladéše jsou poměrně politicky aktivní, v zemi časté demonstrace, jež mohou přerůst v násilné akce. Cizincům se doporučuje sledovat místní tisk a vyhýbat se oblastem kde demonstrace probíhají.

ZÚ nedoporučuje cesty do pohraničních oblastí se severovýchodními státy Indie a Myanmaru, kde se pohybují separatistické etnické skupiny a pašují se zbraně a drogy.

Bangladéš pravidelně sužují záplavy, především v letním období monzunů. Vhodná doba pro cestování je od října do dubna. Nedoporučuje se cestovat od května do září, neboť je období dešťů, které může přinést záplavy, tornáda a s tím spojené výpadky proudu a další komplikace.

Kultura

Jedná se o muslimskou zemi a proto je dobré během pobytu ctít zásady tohoto náboženství tj. nefotit ženy, dodržovat oblékání při návštěvě náboženských míst apod.

Hygienické a zdravotní podmínky

Ve větších městech lze najít zdravotní péči na přijatelné úrovni, přestože hygienické standardy zdravotnických zařízení jsou v porovnání s evropskými zvyklostmi výrazně nižší. Ve venkovských oblastech je situace mnohem horší.

Obecně platí, že do Bangladéše by měly jezdit pouze osoby v dobrém zdravotním stavu a vybavené příslušnými očkováními. Je vhodné si s sebou vzít pravidelně užívané léky a  navštívit v případě potřeby pouze renomovaného, anglicky mluvícího lékaře. Zdravotní péči si zahraniční návštěvníci musí hradit v hotovosti. Je proto vhodné mít dostatečnou finanční zásobu a před cestou sjednat zdravotní pojištění. Zdravotní péči je lépe vyhledávat u soukromých zdravotnických zařízení.

Bangladéš patří mezi velmi znečištěné země. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A, poliomyelitidě, tetanu, břišnímu tyfu. V případě cest do Bangladéše v době od října do prosince nebo v období dešťů se doporučuje i očkování proti choleře. Při pobytu na venkově hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou. Při pobytu mimo Dháku existuje celoroční riziko nákazy malárií. Doporučuje se proto při kratším pobytu užívat preventivně antimalarika, při delším pobytu je třeba mít u sebe alespoň chlorochin a terapeutickou dávku meflochinu (Lariam). V období od června do září se v Bangladéši vyskytují případy japonské encefalitidy.

Podnebí & Počasí

Bangladéš je zemí s velkým množstvím srážek a často dochází k velkým povodním, zejména v době monzunu, který nastává v červnu a končí v září. Teploty se v zimě pohybují mezi 6 a 30 stupni, v létě mezi 20 a 38 stupni Celsia ve stínu.

Strava

Hlavně vegetariánská, často silně kořeněná. Z masa je k dostání kuřecí, hovězí a skopové a maso z ryb a mořských živočichů. Voda je velmi často znečištěná a doporučujeme proto pít jen vodu z uzavřených plastikových lahví. Alkohol je v Bangladéši k dostání pouze v drahých (často hotelových) restauracích. Na veřejných místech je konzumace alkoholu zakázána.

Doprava & Telekomunikace

V Bangladéši existuje poměrně uspokojivá vlaková doprava příhodné jsou spoje InterCity (cenově i kvalitativně příznivá je 2. třída). Cestování vlastním vozidlem nebo řídit vypůjčené motorové vozidlo se v žádném případě nedoporučuje. Telefonní linky jsou velmi přetížené.

Peníze & Ceny

Místní potraviny jsou asi o polovinu levnější než v ČR, dovážené zboží je předražené.