česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obecné informace

Aktuální podmínky vstupu do země a případné změny ve vízovém režimu doporučujeme ověřit na webových stránkách http://www.immigration.gov.mv/, email: info@immigration.gov.mv.

Doklady

Platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje dobu pobytu v zemi alespoň šest měsíců (s ohledem na koronavirovou situaci byly od 1. 7. 2020 změněny podmínky - cestovní doklad musí mít platnost alespoň 1 měsíc/30 dní od data příjezdu). Mezinárodní očkovací průkaz s prokázaným očkováním proti žluté zimnici je požadován při příletu na letišti od pasažérů, kteří v posledních šesti dnech pobývali v oblastech infikovaných žlutou zimnicí.

Víza

Ke vstupu na Maledivy není potřeba vízum, to je udělováno bezplatně po příletu. Podmínkou povolení ke vstupu je platný cestovní doklad, zpáteční letenka z Malediv a dostatečné množství finančních prostředků (netýká se organizovaných skupin). Za dostatečnou částku považují maledivské úřady minimálně 100 USD + 50 USD na každý den pobytu nebo potvrzení z turistického resortu nebo hotelu o uhrazení pobytu.

Standardně je udělováno vízum do 30 dní pobytu, které lze prodloužit za poplatek na příslušném oddělení Department of Immigration and Emigration na max 90 dní pobytu, více informací na: http://www.immigration.gov.mv/index.php?option=com_content&view=category&id=86

Režim vstupu

Vstup na Maledivy je zpravidla prostřednictvím mezinárodního letiště Malé. Mezi ostrovy pak funguje spolehlivá lodní doprava.  Dostat se na Maledivy lodí je výjimečné, neboť ty většinou zajišťují jen nákladní dopravu. Při vstupu do země se vyplňuje registrace po příletu, kde je nutno mj. uvést místo pobytu na Maledivách.

Od 1. ledna 2012 byla zavedena odletová daň 25USD, které se platí na letišti v Malé a to buď v hotovosti, nebo kartou. Daň je povinná pro všechny kromě nezletilých. Po provedení platby platbu dostane každý jednotlivec potvrzení o zaplacení a platba se zaznamená i do boarding passu. Některé letecké společnosti zahrnují tuto platbu do nákladů již při koupi letenky. V případě cestovaní s cestovní agenturou je povinností každého zjistit si, zda je o platbu této daně postaráno či ne.

Přihlašovací povinnost

Přihlašovací povinnost neexistuje, většina ostrovů však požaduje registraci v knize hostů.

Omezení dovozu a vývozu valut

Dovoz a vývoz cizí měny není nijak limitován. Povinná výměna valut neexistuje. Každé ubytovací zařízení je ale povinno vybrat od hostů ubytovací daň ve výši 6 USD a výše za osobu a noc podle typu a umístění ubytovacího zařízení.

Omezení dovozu a vývozu předmětů

Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby. Dovoz jakýchkoli alkoholických nápojů je zakázán. Dále je zakázáno dovážet na Maledivy produkty z vepřového masa, pornografické a erotické videokazety a časopisy apod. Velmi přísně je posuzován dovoz sebemenšího množství drog, za něž hrozí dlouholeté tresty.

Důležitá telefonní čísla

Na Maledivách nemá ČR zastupitelský úřad, vztahy s Maledivami jsou udržovány prostřednictvím ZÚ v indickém Dillí. ČR nemá doposud v Malé svůj Honorární konzulát.

V případě ztráty cestovního dokladuje třeba se obrátit na Imigrační úřad v Malé Velaanage, 1. patro, Ameer Ahmed Magu, tel. +960 333 0444 (úřední hodiny) nebo +960 333 0452 (mimo úřední hodiny), fax: (960) 332 0011, email: info@immigration.gov.mv.

Kód Malediv pro mezinárodní hovory +960

Předvolba Malé +960 331, 2, 3

Předvolby mobilních telefonních operátorů

Dhiraagu – 78, 76, 79

Watanya Telecom – 96, 97, 98, 99

Tísňová volání: Záchranná služba – 102

Hasiči – 118

Specifika země

Počasí & Podnebí

Maledivy jsou ostrovní zemí, teploty se v průměru pohybují mezi 29 – 35c.

Bezpečnost

Oblast je po většinu roku bezpečná. Je vhodné sledovat aktuální politickou situaci před příjezdem do země a v případě demonstrací a nepokojů se vyvarovat míst se zvýšeným počtem lidí, např. demonstrace, protestní pochody (jedná se většinou o hlavní město Malé). Doporučuje se sledovat varování a aktuální doporučení k cestám na webu MZV ČR.

Jedná se o muslimskou zemi a proto je dobré během pobytu ctít zásady tohoto náboženství tj. nefotit ženy, dodržovat místní zásady oblékání při návštěvě náboženských míst apod.

Strava

Maso a drůbež (kuře) je běžně k dostání v hotelech vyšších kategorií, místní obyvatelé je konzumují hlavně při slavnostních příležitostech. Lepší hotely zajišťují stravu podle přání zákazníka, tj. též evropskou. Běžné jsou mořské produkty nebo importované potraviny z Indie, Srí Lanky a dalších zemí. Z ovoce je k dostání kokos, banány, mango, papája, chlebovník a další.

Voda se na mnoha místech získává z moře, proto zůstává mírně slaná. Některé ostrovy mají nádrže na dešťovou vodu, spodní pramenitá voda se vyskytuje jen na několika málo ostrovech. Je třeba dávat si dobrý pozor na kvalitu pitné vody, doporučuje se konzumovat pouze balenou vodu v plastikových lahvích. Na Maledivách je k dostání široký sortiment nealkoholických nápojů a hotelích a turistických resortech je pro cizince k dostání i alkohol.

Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU.

Při pobytu na Maledivách je nezbytné zachovávat základní hygienická pravidla pro pobyt v tropických zemích, včetně příslušného očkování, popř. používání antimalarik, opatrnost při konzumaci potravin a nápojů. V případě zdravotních potíží je důležité brát v potaz odlehlost některých ostrovů a zároveň fakt, že v zemi je jen pár nemocnic, jež se nacházejí v hlavním městě země. Základní lékařská péče je dostupná ve všech větších rezortech. O doporučení je vhodné požádat v hotelech vyšší kategorie.

Na cestu do země je nezbytné uzavřít zdravotní pojištění do zahraničí.

Peníze a ceny

Platí se místní měnou (maledivská rupie, MRF), většina obchodníků přijímá i americké dolary. V bankách lze bez problémů vyměnit USD, přijímají se cestovní šeky a platební karty všech velkých finančních institucí, tedy především American Express, VISA, MasterCard, Diners a EuroCard. Pokud turista žádá o směnu na místní měnu, pak mu potvrzení o směně valut umožní později při odjezdu ze země zpětný odkup maledivských rupií.

Maledivy mají v celém regionu jižní Asie absolutně nejvyšší ceny, neboť naprostá většina zboží je importována z jiných zemí. Není proto možné vycházet z rozpočtové kalkulace pro Indii nebo Srí Lanku. K cenám je běžně připočítávána 8% daň (VAT), 6% vládní turistická daň k nákupům zboží a dále poplatek ve výši 10% ceny (tzv. service charge) anebo městská daň (tzv. city tax) 8 USD/osobu/noc.