česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obecné informace

Doporučení: aktuální podmínky vstupu do země doporučujeme ověřit u velvyslanectví Nepálu, které může poskytnout závazné informace, nebo na webových stránkách nepálského Ministerstva vnitra: http://www.nepalimmigration.gov.np/.

Doklady

Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR, pokud cestovatel přijíždí z oblastí nákazy žluté zimnice, musí doložit mezinárodním očkovacím průkazem, že očkování proti této chorobě podstoupil.

Víza

Vízum do Nepálu lze získat na hraničních přechodech, po příletu do země nebo na nepálských ambasádách v zahraničí, např. Velvyslanectví Nepálského království, Guerickestrasse 27, Berlin 10587, tel: +49-30-34359920-22, fax: +49-30-34359906, http://www.nepalembassy-germany.de/, email: berlin@nepalembassy.de.

Víza se vydávají na 15, 30 nebo 90 dní, celková doba pobytu na turistické vízum by neměla překročit 150 dní v období jednoho roku. Poplatky za vízum se pohybují 25 USD za 15 denní pobyt, 40 USD za pobyt v délce 30 dní a 100 USD za pobyt 90 dní, víza jsou vícevstupová.

Aktuální informace k turistickým vízům a výši poplatků lze nalézt na: http://www.nepalimmigration.gov.np/content/tourist-visa.html.

Vízum lze v Nepálu prodloužit na imigračním úřadě v Káthmándú (Department of Immigration, Kalikasthan, Dillibazar, Kathmandu. Telphone:+977-01-4429659, 4429660 FAX:+977-01-4433935, 4433934) a v Pokhaře. Je nutné mít s sebou zásobu pasových fotografií.

Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. trekking permit, který vydává v Káthmándú nebo v Pokhaře Imigrační úřad, více informací nalenete na: http://www.nepalimmigration.gov.np/content/trekking-permit-fees.html. Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je tvrdě pokutován.

Režim vstupu

Nepál má jediné mezinárodní letiště v Káthmándú, kam se lze dostat nejlépe z okolních asijských zemí, například z Indie nebo Thajska. Fungují i přímé letecké linky z Evropy, např. z Frankfurtu. Po zemi lze překročit hranice na přechodech: http://www.nepalimmigration.gov.np/content/entry-exit-points.html.

Přihlašovací povinnost

Přihlašovací povinnost existuje pro pobyty delší než 24 hodin. Je třeba se zaregistrovat na nejbližší místní policejní stanici. Většina hotelů registraci za své hosty provádí sama.

Omezení dovozu a vývozu valut

Povinná výměna valut byla v Nepálu zrušena v roce 1993. Je zakázán dovoz a vývoz nepálských rupií. Na území Nepálu je zákaz používání indických rupií v hodnotě 500INR a 1000INR.

Omezení dovozu a vývozu předmětů

Při odletu (odjezdu) ze země jsou prováděny prohlídky turistů s cílem zamezit a odhalit vývoz a pašování drog, starožitností a drahých kamenů. Bezcelně lze vyvézt ze země jen to, co bylo do země dovezeno a suvenýry. Stává se, že jsou turistům nabízeny jako suvenýry starožitnosti, na jejichž vývoz platí přísný zákaz. V případě pochybností, zda nejde o starožitnost, je možné se obrátit na nepálský archeologický úřad (Department of Archeology, National Archives Building, Ram Shah Path, Kathmandu, tel: +977-1-215358).

Do Nepálu je zakázán dovoz i vývoz nepálských rupií, narkotik, zbraní, lihovin. Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 ks cigaret, 50 ks doutníků, max. 1,15 litru alkoholického nápoje, 12 plechovek piva, dalekohledu, kamery s max. 12 filmy, fotoaparátu s max. 15 filmy, kazetového magnetofonu s max. 15 kazetami, spacího pytle a holí. Jiné předměty jsou zpravidla bezcelně propuštěny v případě, že jejich hodnota nepřesahuje 800 NPR.

Důležitá telefonní čísla

Nepál spadá do působnosti zastupitelského úřadu ČR v Dillí, Indie. Telefonní čísla na policii, požárníky a první pomoc jsou různá podle oblasti. Lze je získat na místní policejní stanici.

  • Káthmándú: (Nepál - Káthmándú : 00977 - 1) Policie: 100, 110 a 120
  • Policie, Durbar Square, KTM: (01) 211162
  • Himalayan Rescue Association: 4440292/3
  • Cizinecká policie: 4222453 a 42223590
  • Ambulance Červeného kříže: (01) 228094

Honorární konzulát České republiky v Nepálu

Honorárním konzulem ČR v Nepálu je p. Vishnu Kumar Agarwal. Adresa HK: Building No. 494, Ganeshman Singh Path, Tripureshwor, Kathmandu, tel: +977-1-4259528, fax: +977-1-4248001, email: kathmandu@honorary.mzv.cz info@czechconsulate.org.np.

Specifika země

Bezpečnost

Nepál je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, i když v poslední době narůstá. Velmi častou formou trestné činnosti vůči cizincům jsou drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů. Proto při cestách po Nepálu doporučujeme dodržovat běžná, ale většinou účinná bezpečnostní opatření. Před případnou cestou do Nepálu je vždy vhodné informovat se o aktuální situaci. Aktuální varování nebo odporučení na cesty do teritoria lze nalézt na webových stránkách MZV ČR.

Hygienické a zdravotní podmínky

V hlavním městě lze najít zdravotní péči na obstojné úrovni, přestože hygienické standardy zdravotnických zařízení jsou v porovnání s evropskými zvyklostmi výrazně nižší. Ve venkovských a zejména horských oblastech je situace mnohem horší. Obecně lze říci, že do Nepálu, podobně jako do dalších států jižní Asie, by měly jezdit pouze osoby v dobrém zdravotním stavu a s příslušnými očkováními.

Je vhodné si s sebou vzít  dostatečnou zásobu užívaných léků, několik sterilně balených obvazů, injekčních stříkaček a jehel, neboť ty nejsou vždy k dispozici. Zdravotní péči si zahraniční návštěvníci musí hradit, často v hotovosti.

Z tohoto důvodu se doporučuje zdravotní pojištění na cestu, ale musí v něm být uvedeno v případě například vysokohorské turistiky, že je to pojištění na extrémní vysokohorskou turistiku, jinak pojišťovny odmítají náklady spojené s ošetřením, převozem atd. hradit. I tak je třeba počítat ve většině případů s placením v hotovosti a teprve zpětně lze požadovat proplacení účtů pojišťovnou.

O očkování je lépe se před cestou poradit s lékařem v ČR, doporučuje se očkování proti žloutence typu A, břišnímu tyfu, tetanu a obrně, při delším pobytu i proti japonské encefalitidě a meningokové meningitidě. Zvážit lze dle navštívené oblasti a ročního období i antimalarika, nákaza malárií hrozí především na jihu země. Výběr očkování je třeba konzultovat s odborníkem na cestovní medicínu na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Podnebí & Počasí

V Nepálu vládne klasické monsunové počasí. Doba deště je od června do září, doba sucha od září do května. Nejlepší měsíce pro trekování jsou na jaře duben a květen, na podzim konec září, říjen a počátek listopadu. Tak se lze vyhnout dešťům a vlhku v létě a sněhu a mrazu v zimě. Jih Nepálu je teplejší se subtropickým počasím, s postupem ne sever přibývá nadmořská výška a s ní se mění klima na horské až vysokohorské se všemi běžnými znaky.

Strava

Nepálská strava není nijak rozmanitá, odpovídá drsnému charakteru země. Typickým jídlem je "dhal bhat tarkari", což je hustá luštěninová směs a zelenina na kari. Pro stravování v Nepálu platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa, nejobecnější pomůcka je, že kde jí mnoho lidí, i místních, tam bude strava chutná a relativně bezpečná.

Vodu se doporučuje pít z originálně uzavřených lahví, ve vysokých horských partiích je možné použít i místní vodu, jistotu lze získat pouze po jejím převaření.

Doprava a telekomunikace

Mezi Káthmándú, Pokharou, Luklou a několika dalšími městy existuje letecké spojení. Silniční síť je velmi nerozvinutá a její kvalita je slabá. Cestování autobusy je značně vyčerpávající. V horských oblastech se vyskytují pouze nezpevněné cesty pro pěší.

Telefonní linky do zahraničí fungují zpravidla dobře. Spolu s telefony lze využívat i faxové spojení, internet je rozšířen pouze ve větších městech.

Peníze

Rychlý převod peněz do Nepálu je možný z ČR prostřednictvím American Express nebo služby Western Union (www.westernunion.com). Doporučuje se přivézt si do Nepálu americké dolary nebo euro v hotovosti, které lze měnit oficiálně v bankách nebo i ve směnárnách. Bez problémů jsou měněny cestovní šeky (poplatek 1-2%), pokud jsou vystaveny v amerických dolarech, britských librách, euro nebo australských dolarech. Na území Nepálu je zákaz používání indických rupií v hodnotě 500INR a 1000INR. Většina bankomatů v Nepálu nepřijímá evropské platební karty.

Ubytování

V Nepálu existuje celá škála ubytovacích zařízení, jejichž ceny se pohybují mezi 10 USD až po několik desítek USD za noc.