česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bangladéši

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bangladéši a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k 18. říjnu 2021.

 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Nadále platí doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech.

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce.  

Vydávání bangladéšských víz při příletu je dočasně suspendováno (kromě určitého okruhu zahraničních investorů a podnikatelů), takže vízum si musí cestující vyřídit předem na velvyslanectví Bangladéše (pro ČR je příslušné velvyslanectví Bangladéše v Berlíně).

Bez ohledu na očkování musí cestující při vstupu do země předložit negativní výsledek PCR testu provedeného do 72 hodin před odletem. Osvobozeny jsou děti mladší 10 let. Neočkovaní pacienti  po příjezdu absolvují povinnou 14denní karanténu.  Po plně naočkovaných cestujících není karanténa vyžadována. Osoby, u kterých se zjistí příznaky covid-19, budou podle intenzity příznaku poslány do státem schválených nemocnic na kontroly nebo k izolaci v zařízení jmenovaném vládou. 

2. DOPRAVA

Zákaz vstupu do země platí pro cestující z  Malajsie, Íránu, Španělska, Argentiny, Botswany, Kuby, Kypru, Svazijska, Gruzie, Libye a Mongolska, které se nyní nacházejí ve skupině A.   Do Bangladéše však mohou vstoupit bangladéšští občané z těchto zemí, kteří dokončili plnou vakcinaci proti covid-19 do 14 dnů od data cesty. Občané ČR mohou z ČR do Bangladéše cestovat normálně.

Již od 26. dubna je uzavřena pozemní hranice Bangladéše s Indií. Do Bangladéše se mohou vracet přes pozemní hranici pouze občané Bangladéše. Nákladní přeprava zboží přes hranici  není dotčena.

Lety v rámci leteckých bublin  mezi Bangladéšem a Indií byly obnoveny 3. září 2021. Provozovány jsou lety mezi Dhákou a Kalkatou a Dhákou a Dillím. Lety zabezpečují společnosti Biman Bangladesh Airlines, US-Bangla Airlines, SpiceJet,  Air India a IndiGo.

V zemi funguje veškerá veřejná doprava. 

3. OPATŘENÍ

Epidemiologická situace je stabilizovaná. Za poslední týden bylo nově nakaženo 2 816 osob oproti 4 395 nakaženým  v předchozím týdnu.   Denní míry pozitivity se již měsíc nepřehouply přes 5 procent a v posledních dnech se dokonce dostaly pod 2 %. Jsou tak nejnižší od vypuknutí pandemie. V zemi se dosud nakazilo 1 565 488 osob. Počet aktivních případů poklesl o 980 na aktuálních 9 858. Uzdravilo se již 1 527 862 pacientů. Míra zotavení činí  97,6 %.   Nadále se snižuje počet úmrtí spojených s covid-19. V uplynulém týdnu zemřelo 80 pacientů, celkem již 27 768. Aktuální smrtnost činí 1,77 %.

S ohledem na příznivý epidemiologický vývoj již byla v zemi uvolněna většina restriktivních opatření.  S kapacitními omezeními byla obnovena veškerá veřejná doprava. Fungují všechny vládní a soukromé úřady, banky a další finanční instituce, otevřena byla nákupní centra. V provozu jsou všechny továrny. Otevřeny byly  restaurace, hotely, resorty, turistická místa a komunitní centra stejně tak jako základní, střední  a vyšší střední školy.   

Plošně platí povinnost nosit roušky na veřejnosti, ve vnitřních veřejnosti přístupných prostorách i veřejné dopravě.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

https://www.iedcr.gov.bd/ - Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu

http://www.mohfw.gov.bd/ - Ministerstvo zdraví rodinných záležitostí

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární konzulát ČR v Dháce (komunikace pouze v angličtině):
E-mail: dhaka@honorary.mzv.cz
Tel.: (+ 88) 02-9676855, 9665534, 9668638, 8610679 (honorární konzul ČR A.S.M. Mohiuddin Monem)

 

5. NÁVRAT DO ČR

Před odletem z Bangladéše je cestující povinen prokázat se dokladem o negativním výsledku PCR testu učiněném méně než 72 hodin před odletem.

Od 25.9. bylo na mezinárodním letišti v Dháce nainstalováno 12  zařízení pro PCR testy a 6 laboratoří pro vyhodnocování testů.  Testování bude prováděno před nástupem do letadla v případě požadavků cílové země

Pravidla vyžadovaná při návratu českou stranou lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

 

 

přílohy

Nová pravidla pro turisty v Bangladéši 13 MB PDF (Acrobat dokument) 14.8.2020