česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Bangladéše a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bangladéši a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat.   Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  

Pokud navštěvujete tyto stránky častěji, připravili jsme pro Vás úplně na konci textu shrnutí posledních změn, abyste je nemuseli v textu níže hledat.
 

VSTUP NA ÚZEMÍ BANGLADÉŠE

Do Bangladéše je pro cizince možno vstoupit pouze prostřednictvím letecké dopravy. Vydávání bangladéšských víz při příletu je dočasně suspendováno (kromě určitého okruhu zahraničních investorů a podnikatelů), takže vízum si musí cestující vyřídit předem na velvyslanectví Bangladéše (pro ČR je příslušné velvyslanectví Bangladéše v Berlíně).


OČKOVANÉ OSOBY

Očkované osoby nemusí podstupovat 14 denní karanténu po příletu. Neočkované osoby se musí podrobit dvoutýdenní karanténě. Cestující musí při vstupu do země předložit negativní výsledek PCR testu provedeného do 72 hodin před odletem. Vstup do restaurací a hotelů je povolen pouze s potvrzením o očkování. Další obecná omezení jsou shrnuta v kapitole týkající se podmínek na místě.


TESTOVANÉ OSOBY

Po příletu je vyžadována 14denní karanténa u všech neočkovaných cestujících. Cestující musí při vstupu do země předložit negativní výsledek PCR testu provedeného do 72 hodin před odletem. Vstup do restaurací a hotelů není bez potvrzení o očkování povolen. 


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby s prodělaným covidem nejsou zahrnuty do samostatné kategorie.


DĚTI

Děti mladší 10 let nemusí před odletem do Bangladéše absolvovat PCR test.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Informace o vyplnění příjezdového formuláře nebyla zveřejněna. Pokud je třeba takový formulář vyplnit, instrukce by měla být zprostředkována při podání žádosti o vízum.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Vlna Omikronu je v Bangladéši nadále na ústupu a situace je pod kontrolou. V posledním týdnu se počet nakažených držel pod tisícovkou denně a s pozitivitou testů 3,22 %. Ministr zdravotnictví Zahid Maleque uvedl, že Bangladéš naočkoval už 210 milionů dávek vakcín proti Covidu-19.

Restaurace, turistická místa, rekreační střediska, letoviska, komunitní centra, kina/divadelní sály a další programy včetně svatebních, narozeninových a piknikových  večírků fungují pouze na  50 % své kapacity, stejně tak i veřejná doprava.  Vstup do restaurací a hotelů je povolen pouze s potvrzením o očkování.  Náboženských, politických, společenských a státních akcí se může zúčastnit maximálně 100 osob. Účastníci se musí prokázat očkovacím průkazem nebo PCR testem ne starším než 24 hodin. Obchodní centra, obchody, tržnice jsou otevřeny  do 20:00. Až do 6.2. jsou uzavřeny všechny školy a ekvivalentní vzdělávací instituce. Všechny veřejné a soukromé organizace budou od 6.2. pracovat pouze s poloviční kapacitou zaměstnanců. Povinné je nošení roušek ve veřejné dopravě a na všech veřejných místech včetně náboženských míst, nákupních center, trhů, hotelů a restaurací.

 


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Osoby, u kterých se zjistí příznaky covid-19, budou poslány do  izolace v zařízení jmenovaném vládou. Doba izolace pro nakažené covid-byla zkrácena na 10 dnů. Osoby, které s nimi přišly do úzkého kontaktu, budou muset absolvovat karanténu.

 


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu https - www.iedcr.gov.bd/   

Ministerstvo zdraví rodinných záležitostí - http://www.mohfw.gov.bd/  

 

Kontaktní české úřady:

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz

Telefon: +91 11 2415 5200

Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

 

Honorární konzulát ČR v Dháce (komunikace pouze v angličtině):

E-mail: dhaka@honorary.mzv.cz

Tel.: (+ 88) 02-9676855, 9665534, 9668638, 8610679 (honorární konzul ČR A.S.M. Mohiuddin Monem)


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Pro odlet ze země se musí cestující řídit aktuálními nařízeními leteckých společností.


POSLEDNÍ ZMĚNY

3.3. 2022 - Očkované osoby nemusí po příletu absolvovat 14 denní karanténu. 

30. 1. 2022 -  Doba izolace pro nakažené covid-byla zkrácena na 10 dnů.

21. 1. 2022  - Až do 6.2. byly  uzavřeny všechny školy a ekvivalentní vzdělávací instituce.  

19. 1. 2022 - Národní technický poradní výbor (NTAC) pro covid-19  navrhl dne 19.1. zkrácení izolace ze dvou týdnů na 10 dní. Podle návrhu by také nebyla vyžadována karanténa pro osoby, které přišly do kontaktu s pacientem, ale nevykazují příznaky.

11. 1. 2022 - Nařízeno je povinné nošení roušek na všech veřejných místech včetně nákupních center, trhů, hotelů a restaurací. Vstup do restaurací a hotelů je povolen pouze s potvrzením o očkování.

4. 1. 2022 - Podle vládního nařízení musí všichni cestujíc přilétající do země ze zemí zasažených variantou omikron absolvovat povinnou 14 denní karanténu. Platí to i pro plně očkované.

4. 1. 2022 - Restaurace, turistická místa, rekreační střediska, letoviska, komunitní centra, kina/divadelní sály a další programy včetně svatebních, narozeninových a piknikových  večírků fungují pouze na  50 % své kapacity, stejně tak i veřejná doprava. Vstup do restaurací a hotelů je povolen pouze s potvrzením o očkování.  Zakázána jsou všechna politická, náboženská a jiná shromáždění.  Obchodní centra, obchody, tržnice jsou otevřeny  do 20:00. 

přílohy

Nová pravidla pro turisty v Bangladéši 13 MB PDF (Acrobat dokument) 14.8.2020