česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bangladéši

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bangladéši a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k  15. dubnu 2021.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR

Vycestování z ČR do Bangladéše

Bangladéš s platností od 14. dubna 2021 zakázal všechny mezinárodní přílety a odlety, a to zatím do 21. dubna 2021. Vycestování z ČR do Bangladéše v uvedené době tak není možné.

Nadále platí doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech.

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce.  

Návrat do ČR

Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem z Bangladéše.

Pro návrat do ČR z Bangladéše, jako ze země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19, platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník

Cestující tedy musí mít:

1) doklad o vyplnění příjezdového formuláře www.prijezdovyformular.cz,

2) vyplněné a podepsané čestné prohlášení,

3) RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR nebo antigenní test provedený maximálně 24 hodin před začátkem cesty. 

Aktuální podmínky vstupu na území ČR jsou popsány zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2021_02_03_prehledne_nova_pravidla_cestovani_platna.html

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Cestování do Bangladéše bylo dosud prostřednictvím mezinárodních letů možné.  Bangladéšský úřad pro civilní letectví (CAAB) však pozastavil od 14. dubna do 20. dubna všechny mezinárodní lety s výjimkou humanitárních, nákladních a pomocných.  Povolena budou také technická přistání pro doplňování paliva a lety schválené za zvláštním účelem.  Bez ohledu na očkování proti Covid-19 musí všichni cestující, kteří cestují výše uvedeným letem, disponovat negativním výsledkem PCR testu provedeného do 72 hodin před odletem.  Cestující přilétající tímto letem musí absolvovat 14denní institucionální karanténu v zařízeních určených vládou nebo v hotelech na vlastní náklady cestujících. Důvodem pozastavení mezinárodních letů je pozastavení vnitrostátní dopravy a obtíže při cestách na letiště a z letiště.
 
Vydávání bangladéšských víz při příletu je dočasně suspendováno (kromě určitého okruhu zahraničních investorů a podnikatelů), takže vízum si musí cestující vyřídit předem na velvyslanectví Bangladéše (pro ČR je příslušné velvyslanectví Bangladéše v Berlíně). Zahraniční cestující jsou povinni předložit při vstupu do země negativní potvrzení o absolvování PCR testu na výskyt COVID-19 ne starší jak 72 hodin. Podle nových pravidel platných od 29. března prozatím na dobu dvou týdnů   budou povinni absolvovat po příletu 14denní institucionální karanténu v hotelu na své vlastní náklady.

Pokud jde o občany České republiky, platí doporučení Ministerstva zahraničních věcí cestovat jen v nezbytně nutných případech.

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Bangladéš čelí nejsilnější vlně pandemie od jejího začátku.  Počet nových případů za uplynulý týden třikrát po sobě překračoval dosavadní rekordy.   V Bangladéši bylo dosud evidováno 684 756 případů onemocnění COVID-19. Denní míra pozitivity za uplynulý týden  pravidelně převyšovala 20 %, obvykle se pohybovala kolem 23 %. Bylo to nejvíce za posledních osm měsíců.  Počet aktivních případů se zvýšil o 22 811 oproti 24 447 v předchozím týdnu.  Nyní jich je 98 427.  Snížila se zároveň míra zotavení na 84,8  %.   V nemocnicích přibývá pacientů, země čelí nedostatku lůžek na JIP.  Vzhledem k přibývajícímu nedostatku lůžek pro pacienty s COVID-19  vláda připravuje přeměnu trhu v severní Dháce v největší zařízení péče o tyto pacienty v zemi s celkem 1 000 lůžky.   Prudce se zvýšil počet úmrtí. Dne 11.4. byl dokonce překonán dosavadní denní rekord.  V Bangladéši dosud zemřelo 9 739 osob. Aktuální smrtnost je 1,42 %. Z celkového počtu zemřelých je téměř 76 % mužů a přes 24 % žen.  Podle vládních údajů je nejméně 17 oblastí v Dháce vystaveno vysokému riziku přenosu COVID-19. Míra pozitivity zde již překročila 30 %. Dalších 23 oblastí překročilo 20 %. 

Vzhledem k nepříznivé situaci byl v zemi od 5. dubna do 11. dubna vyhlášen celostátní lockdown, který byl následně prodloužen až do 13. dubna. Od 14. dubna má platit další lockdown se zpřísněnými restrikcemi.

Povinnost nosit roušky platí na úřadech, ve školách, na veřejnosti, v hromadných dopravních prostředcích, a také při jakýchkoli hromadných akcích, včetně náboženských shromáždění.

S ohledem na prudké šíření nákazy v zemi  vláda dne 29. března zavedla nový soubor opatření, která mají omezit prudké šíření nákazy COVID-19. Podle nich zahraniční návštěvníci vstupující do země jsou povinni absolvovat 14-denní karanténu v hotelu na své vlastní náklady.
 
Vzhledem ke stále se zhoršující situaci vláda posléze vyhlásila od 5. dubna do 13.  dubna celostátní lockdown. Pozastavena je veškerá veřejná doprava – silniční, železniční, říční i vnitrostátní lety.  Nařízen byl zákaz vycházení od 18:00 do 6:00, s výjimkou nutných případů.   Restaurace mohou zabezpečovat pouze donáškové a rozvážkové služby.  Tržiště a nákupní centra mohou mít otevřeno pouze od 9:00 do 17:00 hod. Banky fungují pouze v omezeném rozsahu.
 
Lockdown bude od 14. dubna o něco zpřísněnější.  Vláda vydala oznámení v věstníku, ve kterém oznamuje soubor omezení, která je třeba dodržovat během celonárodního týdenního přísného lockdownu začínajícího  14. dubnem Všechny veřejné, soukromé a autonomní kanceláře a pobočky bank zůstanou od 14. dubna po dobu jednoho týdne zavřené.   Továrny exportně orientovaných průmyslových odvětví, včetně konfekčních oděvů, zůstanou otevřené.  Služby vnitrostátní veřejné dopravy - autobusy, vlaky, lodě a vnitrostátní lety - a také městské autobusové dopravy, které byly částečně obnoveny 7. dubna, zůstanou pozastaveny.  Omezení se budou vztahovat i na pohyb soukromých vozidel.   Vozidla přepravující zboží a zajišťující pohotovostní služby budou moci být provozována.   Platit bude zákaz vycházení z výjimkou nutných případů.  Uzavřeny budou také restaurace, ale mohou zajišťovat on-line služby a donáškové služby.   Zboží denní potřeby  lze nakupovat a prodávat na otevřených trzích od 9:00 do 15:00 v souladu s hygienickými pravidly.  Ačkoli nová omezení budou zavedena na týden, úřady údajně uvažují o zachování těchto omezení v platnosti až do 30. dubna.  
 
Do 22.5. platí uzavření všech základních škol a mateřských škol v zemi. Dne 31.3. bylo také rozhodnuto uzavřít na dva týdny všechna rekreační a turistická místa.  

Pro lepší identifikaci kontaktů s infikovanou osobou funguje  mobilní aplikace Corona Tracer BD.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

https://www.iedcr.gov.bd/ - Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu

http://www.mohfw.gov.bd/ - Ministerstvo zdraví rodinných záležitostí

 

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární konzulát ČR v Dháce (komunikace pouze v angličtině):
E-mail: dhaka@honorary.mzv.cz
Tel.: (+ 88) 02-9676855, 9665534, 9668638, 8610679 (honorární konzul ČR A.S.M. Mohiuddin Monem)

 

přílohy

Nová pravidla pro turisty v Bangladéši 13 MB PDF (Acrobat dokument) 14.8.2020