česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bangladéši

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bangladéši a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k 2. srpnu 2021.

 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Nadále platí doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech.

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce.  

Vydávání bangladéšských víz při příletu je dočasně suspendováno (kromě určitého okruhu zahraničních investorů a podnikatelů), takže vízum si musí cestující vyřídit předem na velvyslanectví Bangladéše (pro ČR je příslušné velvyslanectví Bangladéše v Berlíně).

Cestující po příjezdu absolvují povinnou 14denní karanténu.  Plně  naočkovaní cestující budou muset být v domácí karanténě dva týdny po svém příjezdu. Ti, kteří nebyli očkováni, budou muset být v karanténě po stejnou dobu v hotelu vybraném vládou na vlastní náklady. Všichni příchozí a odchozí cestující, s výjimkou dětí mladších 10 let, musí předložit potvrzení o negativním výsledku PCR testu.   

Osoby, u kterých se zjistí příznaky Covid-19, budou podle intenzity příznaku poslány do státem schválených nemocnic na kontroly nebo k izolaci v zařízení jmenovaném vládou.

Úřad pro civilní letectví uložil dne 5.7. zákaz vstupu do země cestujícím z Indie, Nepálu, Jižní Afriky, Botswany, Mongolska, Namibie, Panamy a Tuniska (skupina A). Bangladéšským občanům, kteří navštívili uvedené země,  bude umožněn vstup do země, pokud budou mít zvláštní souhlas ministerstva zahraničních věcí, a budou muset absolvovat 14denní karanténu. Zrušen byl zákaz vstupu cestujících z Argentiny, Bahrajnu, Bolívie, Brazílie, Malajsie, Malediv, Paraguaye, Trinidadu a Tobaga a Uruguaye. Cestující  budou moci cestovat do Bangladéše z Argentiny, Brazílie, Kolumbie, Kostariky, Gruzie, Kuvajtu, Malajsie, Malediv, Ománu, Spojených arabských emirátů, Velké Británie a Uruguaye. Tyto země jsou nyní  uvedeny jako skupina B. Pokud mají jednotlivci ze zemí skupiny B tranzit v zemích skupiny A, nesmí opustit tranzitní letiště a být pod pečlivým dohledem příslušné letecké společnosti. 

Leteckou přepravu s Bangladéšem  přerušilo mnoho  zemí včetně Kanady, Velké Británie, Austrálie, Singapuru, Itálie, či Ománu. Nejnověji zastavilo lety z Bangladéše Turecko.  Cestující , kteří přicestují  do Turecka z jiných míst, ale pobývali v Bangladéši za posledních 14 dní, budou muset předložit negativní test PCR uskutečněný do 72 hodin před vstupem a budou muset zůstat v karanténě po dobu 14 dnů. Zákaz cest z Bangladéše vydalo i Thajsko pro všechny cestující, kteří nejsou občany Thajska.

Již od 26. dubna je uzavřena i pozemní hranice Bangladéše s Indií. Bangladéšským občanům je umožněn návrat domů s povinností absolvovat 14denní karanténu.  Nákladní přeprava zboží přes hranici však není dotčena. V návaznosti na zlepšení situace v Indii Bangladéš plánuje od 6. srpna zmírnit omezení na indicko-bangladéšské hranici.

2. DOPRAVA

Prozatím do 5.8. jsou pozastaveny j všechny druhy veřejné dopravy po silnici, železnici a vodních cestách.  Vnitrostátní lety mohou pokračovat i během současného lockdownu, ale pouze za účelem  usnadnění pohybu zahraničních cestujících. Vnitrostátní lety společností Biman Bangladesh Airlines, US-Bangla Airlines a NovoAir mohou přepravovat pouze cestující, u nichž je konečným cílem  mezinárodní let vypravený z mezinárodního letiště. 

3. OPATŘENÍ

Aktuální vlna pandemie koronaviru v Bangladéši nabrala v uplynulém týdnu na obrátkách. Denní počty infikovaných se pohybovaly s jednou výjimkou kolem 15 000 a několikrát byly překonány dosavadní rekordy.  Celkově bylo nově nakaženo 99 693 osob, což znamená ohromný skok oproti  60 646 nakažených předchozí týden. Je to ale dáno zejména zvýšeným počtem prováděných testů, protože denní míry pozitivity se od předchozího týdne téměř nelišily.  V zemi se již nakazilo 1 264 328 osob. Denní míra pozitivity se pohybovala kolem 30 %. Nejvyšší čísla byla zaznamenávána ve čtyřech okresech v divizi Dháka - Gazipur, Manikganj, Munshiganj a Shariatpur. Počet aktivních případů se zvýšil o téměř 4 000 na 150 146.  Uzdravilo se již 1 093 266 pacientů. Míra zotavení činí 86,5  %. Již třetím týdnem po sobě jsou překonávány rekordy v počtu úmrtí.  Za minulý týden zemřelo 1 642 nakažených.  Od začátku pandemie s covidem -19 zemřelo celkem 20 916 osob. Červenec se stal nejsmrtelnějším měsícem s 30 % všech úmrtí.  V nemocnicích tvoří 70 % pacientů starší lidé z vesnic. Úmrtnost mezi nimi je 90 %.  Aktuální smrtnost činí 1,65 %.

V souvislosti s prudkým šířením infekce vláda dne 27.6. rozhodla o aktualizaci restriktivních opatření platících po celé zemi. S platností od  1.7. byl vyhlášen  celostátní lockdown, některé restrikce však byly  během svátků Eid-ul-Adha na několik dní uvolněny. Od 23. července prozatím do 5. srpna byl vyhlášen obnovený lockdown s přísnějšími restrikcemi, než tomu bylo před svátky. Jeho prodloužení je vysoce pravděpodobné, ke konečnému rozhodnutí má dojít 3. nebo 4. srpna. Lidé mohou chodit ven pouze v naléhavých případech, tj. koupit potraviny či léky, jít se očkovat apod. Uzavřeny jsou všechny vládní, polovládní, autonomní a soukromé kanceláře. Uzavřen byl také provoz továren. Výjimku mají potravinářské a farmaceutické podniky a od 1. srpna také mlýny a exportně orientované továrny.  Banky zůstávají otevřené pouze od 10:00 do 13:30.   Pozastaveny jsou všechny druhy veřejné dopravy po silnici, železnici a vodních cestách.  Vnitrostátní lety mohou pokračovat i během současného lockdownu, ale pouze za účelem  usnadnění pohybu zahraničních cestujících. Vnitrostátní lety společností Biman Bangladesh Airlines, US-Bangla Airlines a NovoAir mohou přepravovat pouze cestující, u nichž je konečným cílem  mezinárodní let vypravený z mezinárodního letiště.  Pohotovostní služby, jako je přeprava zemědělských produktů a potravin, distribuce pomoci, zdravotní péče, očkování proti COVID-19 či hašení požárů jsou povoleny.   Kromě toho je umožněn pohyb zaměstnanců kanceláří a vozidel souvisejících s dalšími základními službami, jako je elektřina, voda, palivo, telefon, internet, média, soukromá bezpečnost, poštovní služby, bankovnictví a lékárny. Všechny obchody, tržiště, turistická místa, letoviska, komunitní centra a rekreační střediska jsou také zavřená. Potravinové trhy mohou fungovat na otevřených prostranstvích od 9:00 do 15:00. Restaurace mohou od 8:00 do 20:00 provozovat donáškový provoz. Zakázány jsou všechny formy společenských setkání, včetně náboženských a politických.

Uzavření škol a dalších vzdělávacích zařízení bylo prodlouženo do 30.8. Školy jsou zavřeny již od března minulého roku.

Plošně platí povinnost nosit roušky na veřejnosti, ve vnitřních veřejnosti přístupných prostorách i veřejné dopravě. 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

https://www.iedcr.gov.bd/ - Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu

http://www.mohfw.gov.bd/ - Ministerstvo zdraví rodinných záležitostí

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární konzulát ČR v Dháce (komunikace pouze v angličtině):
E-mail: dhaka@honorary.mzv.cz
Tel.: (+ 88) 02-9676855, 9665534, 9668638, 8610679 (honorární konzul ČR A.S.M. Mohiuddin Monem)

 

5. NÁVRAT DO ČR

Před odletem z Bangladéše je cestující povinen prokázat se dokladem o negativním výsledku PCR testu učiněném méně než 72 hodin před odletem.

Aktualizovaná pravidla vyžadovaná při návratu českou stranou lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

 

 

přílohy

Nová pravidla pro turisty v Bangladéši 13 MB PDF (Acrobat dokument) 14.8.2020