česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bangladéši

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bangladéši a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. V Bangladéši nadále platí série restriktivních opatření (tzv. shutdown). Vláda však od 1. září zmírnila omezení veřejného pohybu a dalších aktivit. Počet aktivních případů klesá. V omezené míře a s přísným dodržováním zdravotních pokynů fungují mezinárodní lety i vnitrostátní letecká přeprava. Každý cestující musí při příjezdu do Bangladéše předložit negativní potvrzení o absolvování PCR testu na výskyt COVID-19 ne starší jak 72 hodinStránka aktualizována k 18. lednu 2021.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky je možné. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR

Cestování do Bangladéše je možné, ale nedoporučuje se. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Velvyslanectví si dovoluje upozornit, že "Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (tj. do těch, které jsou na mapě návratového Semaforu označeny červeně nebo neoznačeny žádnou barvou) jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě." 

Možnosti poskytnutí včasné případné konzulární asistence občanům ČR v nouzi v Bangladéši jsou v podmínkách pandemie limitované.

Velvyslanectví zároveň upozorňuje na nezbytnost vyjasnit si rozsah sjednávaného cestovního pojištění a podmínky jeho plnění. 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Cestování do Bangladéše je možné. Bangladéš zatím nijak nesuspendoval ani lety z Velké Británie do Bangladéše a zpět.

Vydávání bangladéšských víz při příletu je dočasně suspendováno (kromě určitého okruhu zahraničních investorů a podnikatelů), takže vízum si musí cestující vyřídit předem na velvyslanectví Bangladéše (pro ČR je příslušné velvyslanectví Bangladéše v Berlíně).

Zahraniční cestující jsou povinni předložit při vstupu do země negativní potvrzení o absolvování PCR testu na výskyt COVID-19 ne starší jak 72 hodin. Bangladéšský úřad pro civilní letectví (CAAB) vydal oběžník nařizující, že žádná letecká společnost nesmí vydávat palubní lístky bez předložení tohoto certifikátu. Dosud byly osoby nedisponující potvrzením posílány do 14denní institucionální karantény.  V případě porušení nařízení budou leteckým společnostem pozastaveny lety. Pokud jsou u cestujícího i přes negativní osvědčení zjištěny příznaky COVID-19, bude odeslán do nemocnice schválené vládou k další kontrole nebo umístěn do izolačního střediska v závislosti na povaze a intenzitě příznaků.

Bangladéš momentálně udržuje přímé lety s těmito  zeměmi: Velká Británie, Singapur, Malajsie, Hongkong, Thajsko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Omán, Turecko, Srí Lanka a Maledivy. Od 28. října byl obnoven letecký provoz mezi Bangladéšem a Indií na bázi bublin. Lety mezi Dhákou a indickými městy Dillí, Mumbaí, Kalkata a Čennaí provozují bangladéšské společnosti Biman Bangladeshi Airlines, US-Bangla Airlines a Novo Air a indičtí letečtí dopravci Air India, IndiGo, SpiceJet, Vistara a GoAir. Cestující z obou zemí musí před letem podstoupit test na COVID-19. Dohoda platí zatím do 31.1.2021. Indie však zatím nereagovala na bangladéšský návrh na obnovení přeshraniční silniční a železniční dopravy.

Bangladéš zatím nepozastavil lety z Velké Británie. Všichni cestující z Velké Británie však budou podrobeni povinné institucionální 4denní karanténě v hotelech určených vládou. Náklady na pobyt ponesou cestující.   Pokud některý cestující nebude ochoten pobývat v určených hotelech, bude karanténu absolvovat  v určených vládních střediscích. Karanténa bude ukončena PCR testem. V případě negativního testu bude cestující povinen strávit následujících 14 dní v domácí karanténě. V případě pozitivního testu bude transportován do izolace ve vládou určené nemocnici a bude hradit náklady na pobyt.


Vysoký komisariát Indie v Dháce obnovil online vízové služby pro bangladéšské občany. Prozatím jsou víza udělována vybraným kategoriím cestujících. Jsou jimi lékaři, obchodníci, zaměstnanci, novináři, diplomaté, úředníci a také diplomaté a úředníci OSN. K udělování indických turistických a studentských víz dojde až později.

Pokud jde o občany České republiky, platí doporučení Ministerstva zahraničních věcí cestovat jen v nezbytně nutných případech.

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Druhá vlna pandemie koronaviru v Bangladéši nadále opadává. Bangladéš zaznamenal za poslední týden prudký pokles počtu nových případů na současných 527 632. Nedošlo přitom ke snížení počtu provedených testů.  Denní míra pozitivity se pohybovala mezi 4 – 6 %.  Dvakrát v tomto období dokonce překonala rekord od 9. dubna.   Bangladéš zaznamenává jednociferné hodnoty pozitivity testů již od 14. prosince loňského roku.  V zemi se ale málo testuje, v počtu testů na 1 mil. obyvatel Bangladéš zaujímá až 165. místo mezi 221 zeměmi a ve srovnání s ČR je počet testovaných více než 24x nižší.  Poklesl počet aktivních případů, kterých země nyní registruje 47 289. Za uplynulý týden se uzdravilo přes 5 636 pacientů, a míra zotavení se tak zvýšila  na 89,5 %. Za poslední týden přibylo 125 úmrtí, o něco méně než předchozí týden.  Země jich registruje 7 906. Aktuální smrtnost je 1,50 %. Z celkového počtu zemřelých je téměř 76 % mužů a přes 24 % žen. Přes 79 % zemřelých bylo ve věku nad 50 let. Zatím se nepotvrdily obavy z rozšíření koronaviru mezi Rohingy v uprchlických táborech. K 15. prosinci 2020 bylo v uprchlických táborech zjištěno 363 případů.  

Podepsáno bylo memorandum o porozumění se společností Serum Institute of India, která vyrábí vakcíny a imunologické přípravky, a společností Beximco Pharmaceuticals Ltd. Serum Institute of India Bangladéši poskytne zpočátku 30 milionů dávek vakcíny společnosti Oxford-AstraZeneca. První dodávky mají být zaslány ještě v lednu 2021. Ve vakcinačním programu budou mít v první fázi přednost zdravotničtí pracovníci, pracovníci v první linii, lidé méně odolní vůči chorobám, staří lidé, dlouhodobě nemocní infikovaní staří lidé, pracovníci ve školství a pracovníci hromadné dopravy.  Vláda plánuje očkovat v pěti fázích 80 % obyvatel.

Povinnost nosit roušky platí na úřadech, ve školách, na veřejnosti, v hromadných dopravních prostředcích, a také při jakýchkoli hromadných akcích, včetně náboženských shromáždění. Používání roušky má být povinné, dokud nebude aplikována účinná a bezpečná vakcína.  Vláda zároveň vyzvala veřejné a soukromé organizace, aby neposkytovaly služby osobám s nezakrytým obličejem. Zrušen byl již zákaz nočního vycházení. Obchody a nákupní centra nemají omezenu otvírací dobu. Povolen je provoz kin. Legální jsou i shromáždění. Veřejné dopravní prostředky mohou být využity s plnou kapacitou. Školy jsou však od 17. března nadále uzavřeny.  Vláda dne 15.1. prodloužila opětovně uzavření všech typů škol a vzdělávacích institucí o další dva týdny do 30. ledna 2021.  Výjimku mají pouze tzv. Qawmi madrasy.  Pokračovat bude on-line výuka.  Vláda také realizuje distanční vzdělávání prostřednictvím televizního kanálu Sangsad TV pro studenty základních a středních škol, jakož i pro studenty technických oborů. Očekává se, že se školy otevřou počátkem února.  

Pro lepší identifikaci nedávného kontaktu s infikovanou osobou v Bangladéši byla vyvinuta mobilní aplikace Corona Tracer BD, která má napomoci občanům společně bojovat proti šíření COVID-19 v zemi.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

https://www.iedcr.gov.bd/ - Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu

http://www.mohfw.gov.bd/ - Ministerstvo zdraví rodinných záležitostí

5. REPATRIACE:

ZÚ Dillí neregistruje žádost českých občanů o repatriaci z Bangladéše. Repatriační lety se zatím uskutečnily do Německa, Velké Británie, Itálie, USA, Japonska a Číny. 

 

Oficiální help linky:

Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu (IEDCR): 

+880 194 433 3222 (z této linky budou volající přesměrováni na jednu z následujících linek, bude-li volná)

+880 193 700 0011
+880 193 711 0011
+880 192 771 1784
+880 192 771 1785
+880 140 118 4551
+880 140 118 4554
+880 140 118 4555
+880 140 118 4556
+880 140 118 4559
+880 140 118 4560
+880 140 118 4563
+880 140 118 4568

Národní zdravotní linka:
+880 162 63

 

Kontakt na ZÚ Dillí:

E-mail
newdelhi@embassy.mzv.cz

Non-stop konzulární pohotovost: 
+91 99 10 999 460

 

přílohy

Nová pravidla pro turisty v Bangladéši 13 MB PDF (Acrobat dokument) 14.8.2020