česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bangladéši

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bangladéši a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. V Bangladéši nadále platí série restriktivních opatření (tzv. shutdown). Vláda však od 1. září zmírnila omezení veřejného pohybu a dalších aktivit.
V omezené míře a s přísným dodržováním zdravotních pokynů fungují mezinárodní lety i vnitrostátní letecká přeprava. Počet nakažených i aktivních případů v posledním období mírně klesá.
Každý cestující musí při příjezdu do Bangladéše předložit negativní potvrzení o absolvování PCR testu na výskyt COVID-19 ne starší jak 72 hodinStránka aktualizována k 19. říjnu 2020.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky je možné. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR

Cestování do Bangladéše je možné, ale nedoporučuje se. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Velvyslanectví si dovoluje upozornit, že "Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (tj. do těch, které jsou na mapě návratového Semaforu označeny červeně nebo neoznačeny žádnou barvou) jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě." 

Možnosti poskytnutí včasné případné konzulární asistence občanům ČR v nouzi v Bangladéši jsou v podmínkách pandemie limitované.

Velvyslanectví zároveň upozorňuje na nezbytnost vyjasnit si rozsah sjednávaného cestovního pojištění a podmínky jeho plnění. 

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vydávání bangladéšských víz při příletu je dočasně suspendováno (kromě určitého okruhu zahraničních investorů a podnikatelů), takže vízum si musí cestující vyřídit předem na ZÚ Bangladéše. Každý cestující musí při příjezdu do Bangladéše předložit negativní potvrzení o absolvování PCR testu na výskyt COVID-19 ne starší jak 72 hodin.

Bangladéš obnovil pravidelné lety do/z Číny, Malajsie, Malediv, Kataru, Srí Lanky, Turecka, SAE a Velké Británie (Londýn) za předpokladu dodržování hygienických opatření na palubě letadel. Lety na trase Dháka – Istanbul – Dháka obnovila od 7. září také společnost Turkish Airlines. Týdně provozuje 5 letů. Od 23. září obnovila lety mezi Bangladéšem a Saúdskou Arábií společnost Saudi Arabian Airlines. Týdně provozuje dva lety. Soukromá letecká společnost US-Bangla Airlines po šesti měsících obnovila od 1. října pravidelný letový provoz na trase Dháka – Maskat. Týdně provozuje dva lety. Naopak společnost Biman pozastavila do 24. října lety do Kalkaty, Dillí, Kuvajtu, Káthmándú, Meddíny, Manchesteru a Bangkoku. Od 4. října však nově provozuje přímé lety mezi Sylhetem a Londýnem.

Ministerstvo vnitra prodloužilo dobu platnosti víz o tři měsíce pro všechny cizince uvízlé v zemi z důvodu pandemie koronaviru.
 

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Bangladéš byl téměř po celé dva poslední měsíce svědkem stabilního poklesu týdenního průměru úmrtí, pozitivity testů a nových případů.  Neustále klesá celková míra nakažení. Někteří virologové předpokládají, že  sestupný trend může být výsledkem rozšířeného vývoje protilátek mezi obyčejnými lidmi.  Celkový počet nakažených v Bangladéši dosáhl 388 569 osob. V minulém týdnu činil denní průměr nakažených  1 262 pacientů, což je nejnižší hodnota za posledních devět týdnů. Bangladéš se zároveň o jednu příčku zlepšil v počtu celkově nakažených pacientů. Nyní zaujímá 17. místo na světě. Počet aktivních případů poklesl za uplynulý týden o 945.  Aktivních případů má Bangladéš nyní 78 937, zlepšil se o dvě příčky na 13. místo a dostal se i před ČR. Relativně příznivá čísla jsou ale do značné míry dána nízkým počtem testů. V počtu testů na 1 mil. obyvatel Bangladéš zaujímá až 161. místo mezi 217 zeměmi. Aktuální denní míra infekce se dostala již pod 11 %. Míra zotavení stoupla na 78 23 %. Země zaznamenala již 5 660 úmrtí. V uplynulém týdnu byl dvakrát registrován nejnižší počet úmrtí od konce května. Aktuální smrtnost je 1,46 %. Z celkového počtu zemřelých je 77 % mužů a 23 % žen. Přes 51 % zemřelých bylo ve věku nad 60 let. Zatím se nepotvrdily obavy z rozšíření koronaviru mezi Rohingy v uprchlických táborech. Je to ale mimo jiné dáno jejich minimálním testováním. Podle výzkumů bangladéšského Institutu epidemiologie, kontroly a výzkumu nemocí IEDCR má již 45 procent obyvatel Dháky antigeny, což znamená, že se již setkali s koronavirem.

V Bangladéši nadále platí některá omezení.  Lidé na veřejnosti a v hromadných dopravních prostředcích musí stále nosit roušky, udržovat sociální distancování a další zdravotnické a hygienické předpisy. Zrušen byl zákaz nočního vycházení. Obchody a nákupní centra již nemají omezenu otevírací dobu. Znovu povolen byl provoz kin. Legální jsou i shromáždění. Veřejné dopravní prostředky mohou být využity již s plnou kapacitou. Školy jsou však od 17. března zavřeny a počátkem října vláda prodloužila jejich uzavření do 31. října. Vláda realizuje distanční vzdělávání prostřednictvím televizního kanálu Sangsad TV pro studenty základních a středních škol, jakož i pro studenty technických oborů a studenty madrasy. Většina univerzit a soukromých vysokých škol vede online kurzy. Bangladéšská vláda kvůli koronaviru odložila oblíbenou kriketovou ligu Bangladesh Premier League.

Pro lepší identifikaci nedávného kontaktu s infikovanou osobou v Bangladéši byla vyvinuta mobilní aplikace Corona Tracer BD, která má napomoci občanům společně bojovat proti šíření COVID-19 v zemi.

 

4. CESTOVÁNÍ: 

Cestování do Bangladéše je možné, ale nedoporučuje se. Vydávání bangladéšských víz při příletu je dočasně suspendováno (kromě určitého okruhu zahraničních investorů a podnikatelů), takže vízum si musí cestující vyřídit předem na ZÚ Bangladéše. Každý cestující musí při příjezdu do Bangladéše předložit negativní potvrzení o absolvování PCR testu na výskyt COVID-19 ne starší jak 72 hodin.

Bangladéš obnovil pravidelné lety do/z Číny, Malajsie, Malediv, Kataru, Srí Lanky, Turecka, SAE, Saúdské Arábie, Maskatu a Velké Británie (Londýn) za předpokladu dodržování hygienických opatření na palubě letadel. Společnost Biman pozastavila do 24. října lety do Kuvajtu, Káthmándú, Meddíny, Manchesteru a Bangkoku. Od 4. října však nově provozuje přímé lety mezi Sylhetem a Londýnem.
Od 28. října bude obnoven letecký provoz mezi Bangladéšem a Indií na bázi bublin.   Lety mezi Dhákou a indickými městy Dillí, Mumbaí, Kalkata a Čennaí  budou provozovat bangladéšské společnosti Biman Bangladeshi Airlines, US-Bangla Airlines a Novo Air a indičtí letečtí dopravci  Air India, IndiGo, SpiceJet, Vistara a GoAir. Celkem půjde o 56 letů týdně.  Cestující z obou zemí budou muset před letem podstoupit test na Covid-19.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

https://www.iedcr.gov.bd/ - Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu

http://www.mohfw.gov.bd/ - Ministerstvo zdraví rodinných záležitostí

6. REPATRIACE:

ZÚ Dillí neregistruje žádost českých občanů o repatriaci z Bangladéše. Repatriační lety se zatím uskutečnily do Německa, Velké Británie, Itálie, USA, Japonska a Číny. 

 

Další informace a předchozí opatření:

 

Oficiální help linky:

Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu (IEDCR): 

+880 194 433 3222 (z této linky budou volající přesměrováni na jednu z následujících linek, bude-li volná)

+880 193 700 0011
+880 193 711 0011
+880 192 771 1784
+880 192 771 1785
+880 140 118 4551
+880 140 118 4554
+880 140 118 4555
+880 140 118 4556
+880 140 118 4559
+880 140 118 4560
+880 140 118 4563
+880 140 118 4568

Národní zdravotní linka:
+880 162 63

 

Kontakt na ZÚ Dillí:

E-mail
newdelhi@embassy.mzv.cz

Non-stop konzulární pohotovost: 
+91 99 10 999 460

 

přílohy

Nová pravidla pro turisty v Bangladéši 13 MB PDF (Acrobat dokument) 14.8.2020