česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Bangladéše a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bangladéši a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat.   Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  

Pokud navštěvujete tyto stránky častěji, připravili jsme pro Vás úplně na konci textu shrnutí posledních změn, abyste je nemuseli v textu níže hledat.
 

VSTUP NA ÚZEMÍ BANGLADÉŠE

Do Bangladéše je pro cizince možno vstoupit pouze prostřednictvím letecké dopravy. Bangladéš vydává víza po příletu.  Pro udělení víza musí turisté splnit základní požadavky, mezi nimiž jsou prostředky pro uhrazení víza, zpáteční letenka, alespoň 500 USD v hotovosti či na kreditní kartě a platný cestovní pas. Konzulární záležitosti pro české občany zajišťuje Velvyslanectví Bangladéše v Berlíně s akreditací pro Českou republiku. Více informací zde: https://www.bangladeshembassy.de/visa-on-arrival/

Cestující do Bangladéše by měl do tří dnů před svým příjezdem vyplnit Formulář zdravotního prohlášení (HDF), který má vlastní QR kód. Cestující budou požádáni o předložení vyplněného formuláře na imigrační přepážce po příjezdu. Odkaz na formulář najdete zde: https://healthdeclaration.dghs.gov.bd/  


OČKOVANÉ OSOBY

Cestující s dokončeným očkováním mohou vstoupit do Bangladéše s certifikátem potvrzující očkování a bez nutnosti předložit PCR test s negativním testem. Bangladéš uznává jednu i dvě dávky očkování podle předepsaných počet dávek vakcín schválených Světovou zdravotnickou organizací.


TESTOVANÉ OSOBY

Cestující bez ukončeného očkování mohou vstoupit do Bangladéše, pokud se prokáží negativním výsledkem PCR testu, který byl absolvován 72 hodin před příletem. Děti do 12 let se nemusí prokazovat negativním výsledkem PCR testu. Pokud děti cestují se svými rodinnými příslušníky, vztahují se na ně stejná pravidla jako na dospělé. 


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby s prodělaným covidem nejsou zahrnuty do samostatné kategorie.


DĚTI

Děti mladší 12 let nemusí před odletem do Bangladéše absolvovat PCR test.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Informace o vyplnění příjezdového formuláře nebyla zveřejněna. Pokud je třeba takový formulář vyplnit, instrukce by měla být zprostředkována při podání žádosti o vízum.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Situace ohledně onemocnění COVID-19 je pod kontrolou a denní počet nakažených je v řádech jednotek.

Povinné je nošení roušek ve veřejné dopravě a na všech veřejných místech včetně náboženských míst, nákupních center, trhů, hotelů a restaurací.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Osoby, u kterých se zjistí příznaky covid-19, budou poslány do  izolace v zařízení jmenovaném vládou na náklady cestujících. Doba izolace pro nakažené covid-byla zkrácena na 7 dnů. Osoby, které s nimi přišly do úzkého kontaktu, budou muset absolvovat karanténu.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Institut epidemiologie, kontroly onemocnění a výzkumu https - www.iedcr.gov.bd/   

Ministerstvo zdraví rodinných záležitostí - http://www.mohfw.gov.bd/  

 

Kontaktní české úřady:

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz

Telefon: +91 11 2415 5200

Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

 

Honorární konzulát ČR v Dháce (komunikace pouze v angličtině):

E-mail: dhaka@honorary.mzv.cz

Tel.: (+ 88) 02-9676855, 9665534, 9668638, 8610679 (honorární konzul ČR A.S.M. Mohiuddin Monem)


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Pro odlet ze země se musí cestující řídit aktuálními nařízeními leteckých společností.


POSLEDNÍ ZMĚNY

20. 4. 2022 - Pro cestu do Bangladéše je nutné nově vyplnit online formulář o zdravotním prohlášení. Odkaz najdete zde: https://healthdeclaration.dghs.gov.bd/  

20. 4. 2022 - S účinností od 25. dubna 2022 Bangladéš upravuje pravidla pro vstup do země pro očkované i neočkované. Informace jsou dostupné zde: http://caab.gov.bd/covid19f.html

3.3. 2022 - Očkované osoby nemusí po příletu absolvovat 14 denní karanténu. 

30. 1. 2022 -  Doba izolace pro nakažené covid-byla zkrácena na 10 dnů.

21. 1. 2022  - Až do 6.2. byly  uzavřeny všechny školy a ekvivalentní vzdělávací instituce.  

19. 1. 2022 - Národní technický poradní výbor (NTAC) pro covid-19  navrhl dne 19.1. zkrácení izolace ze dvou týdnů na 10 dní. Podle návrhu by také nebyla vyžadována karanténa pro osoby, které přišly do kontaktu s pacientem, ale nevykazují příznaky.

11. 1. 2022 - Nařízeno je povinné nošení roušek na všech veřejných místech včetně nákupních center, trhů, hotelů a restaurací. Vstup do restaurací a hotelů je povolen pouze s potvrzením o očkování.

4. 1. 2022 - Podle vládního nařízení musí všichni cestujíc přilétající do země ze zemí zasažených variantou omikron absolvovat povinnou 14 denní karanténu. Platí to i pro plně očkované.

4. 1. 2022 - Restaurace, turistická místa, rekreační střediska, letoviska, komunitní centra, kina/divadelní sály a další programy včetně svatebních, narozeninových a piknikových  večírků fungují pouze na  50 % své kapacity, stejně tak i veřejná doprava. Vstup do restaurací a hotelů je povolen pouze s potvrzením o očkování.  Zakázána jsou všechna politická, náboženská a jiná shromáždění.  Obchodní centra, obchody, tržnice jsou otevřeny  do 20:00. 

přílohy

Nová pravidla pro turisty v Bangladéši 13 MB PDF (Acrobat dokument) 14.8.2020