česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Bhútánu a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bhútánu  a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat.   Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  

Pokud navštěvujete tyto stránky častěji, připravili jsme pro Vás úplně na konci textu shrnutí posledních změn, abyste je nemuseli v textu níže hledat.
 

VSTUP NA ÚZEMÍ BHÚTÁNU

Všichni příchozí turisté se musí registrovat prostřednictvím licencované bhútánské cestovní kanceláře a musí s platností novely zákona o příspěvku z turismu zaplatit od 20. června 2022 denní poplatek za udržitelný rozvoj ve výši 200 USD. Ten je vyžadován na každý den pobytu.

Bhútán zavedl od 23. září 2022 nový režim pro vstup na své území a zrušil povinnou karanténu v rámci systému "Test and Go." Nařízení platí pro všechny cestující bez ohledu na očkování. Bhútán si přesto nechává pravomoc náhodné kontroly cestujících v místě příjezdu a to pro osoby starších 12 let pomocí PCR testu. Pokud bude výsledek pozitivní, cestující se musí uchýlit na své náklady do hotelové karantény, a to do doby, než bude výsledek opět negativní. Poplatek za udržitelný rozvoj bude v případě pozitivního testu až do konce karantény odpuštěn. Před příjezdem do Bhútánu je potřeba vyplnit online formulář o zdravotní způsobilosti. 


OČKOVANÉ OSOBY

Bhútán zavedl od 23. září 2022 nový režim pro vstup na své území a zrušil povinnou karanténu v rámci systému "Test and Go." Nařízení platí pro všechny cestující bez ohledu na očkování. 


TESTOVANÉ OSOBY

Bhútán zavedl od 23. září 2022 nový režim pro vstup na své území a zrušil povinnou karanténu v rámci systému "Test and Go." Nařízení platí pro všechny cestující bez ohledu na očkování. 


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Podmínky jsou stejné jako pro očkované osoby.


DĚTI

Výjimky pro děti nebyly specifikovány, platí pro ně stejná pravidla jako pro ostatní návštěvníky.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Informace o vyplnění příjezdového formuláře není velvyslanectví známa. Informacemi by měly disponovat licencované cestovní kanceláře, jejichž prostřednictvím se musí zahraniční návštěvníci registrovat.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

V zemi fungují úřady, obchody, podniky, restaurace i školy. Otevřena jsou kadeřnictví a salóny. Všechny sportovní aktivity jsou povoleny, ale bez diváků. Poutě a pěší turistika jsou povoleny. Konference, semináře, workshopy, školení a náboženské obřady jsou povoleny, ale měly by probíhat v online rozhraní. Uzavřena zůstávají zábavní centra, kina, divadla, kluby a karaoke. Povolen je pohyb mezi okresy, fungují veřejné dopravní prostředky, jako jsou autobusy a taxíky. 


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě onemocnění COVID-19 se musí cestující uchýlit na své náklady do hotelové karantény, a to do doby, než bude výsledek opět negativní. V případě závažných příznaků vláda doporučuje navštívit nejbližší kliniku nebo zdravotnické zařízení anebo zavolat na číslo 1010. Náklady na karanténu nesou cestující.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Ministerstvo zdravotnictví - http://www.moh.gov.bt/

První lékařská pomoc: 112

První lékařská pomoc (Thimphú): (02) 22596, 22497

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz

Telefon: +91 11 2415 5200

Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Pro odlet ze země se musí cestující řídit aktuálními nařízeními leteckých společností.


POSLEDNÍ ZMĚNY

23. 9. 2022 - Bhútán zavedl nová opatření pro vstup do země. Zrušil povinnou jednodenní karanténu v rámci systému "Test and Go." Na místě vstupu do země budou probíhat nicméně namátkové kontroly pomocí PCR testování u cestujících starších 12 let. 

4. 7. 2022 - Bhútán zavedl nové podmínky vstupu v rámci systému "Test and Go." Všichni cestující budou podrobeni po příletu PCR testu. Pokud bude jeho výsledek do 24 hodin negativní, cestující se mohou pohybovat po Bhútánu volně. Pokud bude pozitivní, bude se muset podstoupit 5-denní povinné karantény.  Více informací najdete zde: https://www.moh.gov.bt/wp-content/uploads/ict-files/2022/07/Test-and-Go-Protocol_FINAL_03July2022.pdf 

29.6. 2022 - Bhútánský parlament schválil novelu zákona o poplatcích za turismus a zvýšil pro turisty povinný poplatek za udržitelný rozvoj (tzv. SDF) z 65 USD na 200 USD za každý den pobytu v Bhútánu. Zákon je účinný od 20. června 2022. Pokud si turisté zakoupili zájezd před 20. červnem 2022, platí pro ně stará sazba 65 USD. Pokud turisté tuto sazbu neuhradili ještě před 20. červnem 2022, ale zarezervovali si zájezd přes licencovanou společnost, vztahuje se na ně stále sazba 65 USD. 

1.4. 2022 - Povinná karanténa se od 4. dubna zkracuje pro zahraniční návštěvníky na 5 dní ve vládou určených zařízeních.

7.2. 2022 - Návštěvníci nemusí dokládat negativní výsledek PCR testu při příletu.

22. 12. 2021 - ČR s účinností od 27. 12. 2021 zavedla povinnost mít při cestě z Bhútánu do ČR písemné potvrzení o negativním výsledku PCR testu učiněném v době 0-72 hodin před vstupem do ČR (netýká se dětí do 12 let a očkovaných občanů ČR nebo občanů ČR, kteří se mohou prokázat certifikátem o prodělání covidu v posledních 180 dnech).