česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bhútánu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bhútánu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k  8. říjnu 2021.

Epidemiologická situace v Bhútánu je bezproblémová. Za uplynulé dva týdny byly v Bhútánu zaregistrováno pouze14 nové případů, v zemi 7 aktivní případů. Od počátku pandemie bylo v Bhútánu onemocněním COVID-19 postiženo 2 613 osob.  Uzdravilo se 2 603 nakažených, míra zotavení je na 99,6  procentech.  V Bhútánu s covidem zemřely pouze tři osoby. Nejvíce nakažených bylo v tomto roce zaregistrováno ve městech  Phuentsholing a Samtse (přes 40 % všech případů).  

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Bhútán byl pro okolní svět od 23. března 2020 zcela uzavřen. Od počátku srpna byl však zákaz vstupu zrušen. Vstup do země je  možný pouze letecky. Všichni návštěvníci jsou povinni po příletu předložit negativní výsledek testu PCR vydaného certifikovanou laboratoří a provedeného nejpozději 72 hodin před odletem a absolvovat  14 denní karanténu. Všichni příchozí turisté se musí registrovat prostřednictvím licencované bhútánské cestovní kanceláře a musí zaplatit denní poplatek za udržitelný rozvoj ve výši 65 USD. Ten je vyžadován na každý den pobytu po ukončené karanténě. Náklady na karanténu a testy nesou cestující.

Nadále platí doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech.

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce.  

2. DOPRAVA:

Dohoda o letecké bublině mezi Bhútánem a Indií umožňuje letový provoz mezi těmito dvěma zeměmi až do obnovení běžných mezinárodních letů. Letecká společnost Drukair provozuje každý týden lety do Indie: jeden let do Dillí a Kolkaty a jeden let do Bagdogry / Guwahati.
 

3. OPATŘENÍ:

V zemi fungují úřady, obchody, podniky, restaurace i školy. Otevřena jsou kadeřnictví a salóny. Všechny sportovní aktivity jsou povoleny, ale bez diváků. Poutě a pěší turistika jsou povoleny. Konferencí, seminářů, workshopů a školení se může účastnit maximálně 25 lidí. I když se nedoporučuje žádná forma shromažďování, v komunitních náboženských sborech se může shromáždit maximálně 25 osob. Uzavřena stále zůstávají zábavní centra, kina, divadla, kluby a karaoke. Povolen je pohyb mezi okresy, fungují veřejné dopravní prostředky, jako jsou autobusy a taxíky.

4. UŽITEČNÉ ODKAZY:

http://www.moh.gov.bt/ - Ministerstvo zdravotnictví

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:


E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

 

5. NÁVRAT DO ČR:

Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem Bhútánu.

Pravidla vyžadovaná při návratu českou stranou lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html