česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bhútánu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bhútánu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. Do země je zakázán vstup cizinců, hranice jsou uzavřeny. Epidemiologická situace v Bhútánu se zklidnila, významně poklesl počet aktivních případů  Stránka aktualizována k 16. říjnu 2020.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky je možné. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR. Bhútán je však pro cizince uzavřen.

Velvyslanectví si dovoluje upozornit, že "Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (tj. do těch, které jsou na mapě návratového Semaforu označeny červeně nebo neoznačeny žádnou barvou) jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě." 

Možnosti poskytnutí včasné případné konzulární asistence občanům ČR v nouzi v Bhútánu jsou v podmínkách pandemie limitované.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Bhútán je pro okolní svět prakticky uzavřen. Mezinárodní přeprava je pozastavena, kromě charterových letů určených k repatriaci cizinců či občanů Bhútánu zpět do vlasti. Za tím účelem bylo mezi Bhútánem a Indií dne 3. října dohodnuto sjednání dohody o letecké bublině, která umožňuje letový provoz mezi těmito dvěma zeměmi až do obnovení běžných mezinárodních letů. Letecká společnost Drukair provozuje každý týden jeden let do Dillí a Kalkaty a jeden let do Bagdogry / Guwahati.

Všechna turistická víza jsou od 6. 3. 2020 do odvolání suspendována. Vstoupit do Bhútánu mohou pouze jeho občané a některé úzce vymezené kategorie osob. Jedná se o zahraniční pracovníky v kvalifikovaných pracovních kategoriích. Před vstupem těchto pracovníků musí zaměstnavatel nebo Agentura pro nábor zahraničních pracovníků požádat o schválení ministerstvo práce. Po jeho doporučení přijme konečné rozhodnutí pracovní skupina pro COVID-19. V případě schválení pracovní skupinou COVID-19 je zahraničnímu pracovníkovi vydáno vízum nebo povolení ke vstupu. V případě opětovného vstupu zahraničních pracovníků, kteří již mají platné pracovní povolení, mohou zaměstnavatelé podat žádosti přímo ministerstvu imigrace nebo regionálnímu imigračnímu úřadu. Rozhodnutí je opět v kompetenci pracovní skupiny.

Všichni cizinci vstupující do Bhútánu musí při příletu předložit negativní certifikát na provedený test na Covid-19 ne starší než  72 hodin. Všichni Bhútánci a i cizinci přijíždějící do země musí podstoupit 21denní povinnou karanténu a testování podle stávajících protokolů ministerstva zdravotnictví. Zahraniční pracovník nebo jeho zaměstnavatel nese veškeré náklady spojené s karanténou, testováním a lékařským ošetřením.

 

3. SITUACE,  OPATŘENÍ:

Za poslední týden přibylo pouze 12 nových případů. Celkový počet nakažených činí 316, počet aktivních případů se snížil z 52 na 22. Počet vyléčených se zvýšil o 42 na 294. Pokud by měl Bhútán stejný počet obyvatel jako ČR, měl by momentálně 305 aktivních případů (ČR jich má nyní 84 430). Bhútán přitom provedl více testů na 1 mil. obyvatel než ČR. V Bhútánu na COVID-19 dosud nikdo nezemřel.

Bhútán je pro okolní svět od 23. března 2020 zcela uzavřen, do země jsou vpouštěni pouze vracející se občané Bhútánu. I když se epidemiologická situace v posledním týdnu zklidnila, úřady stále považují za rizikové oblasti především regiony sousedící s Indií a hlavní město Thimphú. Riziko infekce představuje pohraniční město Phuentsholing, riziko přetrvává také v Mini Dry Port, kde probíhá překládka indického zboží. Hlavní město Thimphú po uvolnění lockdownu  dosud nezaznamenalo žádný komunitní přenos koronaviru, ale i tak zůstává zranitelným z důvodu vysoké hustoty obyvatelstva a jedné z nejvyšších úrovní mobility.

Vláda zajišťuje jednak pravidelné zásobování základního zboží do obchodů, tak i testování mj. všech dotčených osob, které přišly s infikovanou osobou do kontaktu. Bhútánský Červený kříž ve spolupráci s vládou pomáhá zejména chudým a starším občanům v odlehlých vesnicích zajistit základní životní potřeby - distribuuje potraviny a léky potřebným. Více informací viz: http://www.moh.gov.bt/wp-content/uploads/ict-files/2020/08/Lockdown.pdf.

Úřady již mají plán pro vakcinaci obyvatel poté, co bude k dispozici vakcína. Očkováno má být 20 % populace. V první fázi půjde o pracovníky ve vysoce rizikových zdravotnických zařízeních, dále příslušníky policie a armády pracující na frontové linii, starší osoby nad 60 let. Skupina by také zahrnovala asi 35 000 aktivních frontových linií, jako je policie a armádní personál. Do první fáze budou zahrnuty také osoby ve věku nad 60 let a osoby s chronickými nemocemi. Druhá fáze se bude vztahovat na pasivní frontové linie, jako jsou jednotlivci, kteří jsou v kontaktu s velkými skupinami (např. pracovníci médií), dále na studenty a zaměstnance fungujících škol a vzdělávacích institucí. Děti mladší 12 let a těhotné ženy by byly zahrnuty do třetí fáze. Ostatní mají být zahrnuti do 4. fáze. Bhútán obdrží 20 % vakcín prostřednictvím COVAX Facility and Advance Market Commitment (AMC).

Ministerstvo zdravotnictví vybízí k používání aplikace Druk app. Také vybízí k nošení roušek. Všichni cestovatelé přijíždějící do Bhútánu se mají registrovat na webové stránce https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdm-GW3WpySREG5vDBIbM2DLXnSFiMJH5P7FSj9TKxwg8cVIQ/viewform.


Od 1. září došlo v několika etapách k uvolňování lokálních lockdownů. Povolena je veřejná doprava a s předchozím souhlasem policie také provoz soukromých vozidel mezi okresy.  Pohyb vozidel však není povolen do a z jižních hraničních okresů. Otevřeny byly všechny obchody při dodržování sociálního distancování a dalších zdravotnických pokynů. V provozu jsou restaurace, holičství, salony, salony s videohrami či kulečníkem, mohou fungovat i neformální podniky a pouliční prodejci, avšak pouze s 50% kapacitním omezením. Otevřeny jsou i tělocvičny, jógová a taneční studia, opět s 50% kapacitou. Povoleno je provozování golfu, badmintonu, tenisu a stolního tenisu. Fungovat mohou všechna futsalová, fotbalová a basketbalová hřiště, ale bez diváků. Je povolena také lukostřelba s maximálně 15 účastníky a bez diváků. Otevřeny jsou parky a další veřejná místa s monitorováním pohybu osob. Lidé by se měli vyvarovat společenských akcí, všechny nevyhnutelné akce by měly být omezeny na členy rodiny. Kremační a pohřební obřady a jiné domácí rituály jsou povoleny, ale bez shromažďování lidí. Otevřeny jsou 9.-11. ročníky škol s výjimkou rizikových oblastí. Otevřeny jsou již také instituty technického a odborného vzdělávání a vysoké školy. Semináře a workshopy zatím povoleny nejsou.


Od 9. října byl povolen domácí cestovní ruch s dodržováním zdravotních a bezpečnostních doporučení.  Místní obyvatelé mohou jednotlivě nebo ve skupině cestovat po celé zemi a provádět aktivity, jako je trekking, turistika, rafting,  plavání, jízda na koni, kempování, pouť, pozorování ptáků, jízda na kole, lety vrtulníkem a další. Maximální počet osob ve skupině při poutních a trekingových túrách byl omezen na 15.
 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.moh.gov.bt/ - Ministerstvo zdravotnictví

 

5. REPATRIACE:

V Bhútánu se nenacházejí čeští občané.