česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bhútánu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bhútánu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k  16. dubnu 2021.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR

Vycestování z ČR do Bhútánu

Bhútán je uzavřen pro všechny cizince, cestování z ČR do Bhútánu proto není možné.

Nadále platí doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech.

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce.  

Návrat do ČR

Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem Bhútánu.

Pro návrat do ČR z Bhútánu, jako ze země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19, platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník

Cestující tedy musí mít:

1) doklad o vyplnění příjezdového formuláře www.prijezdovyformular.cz,

2) vyplněné a podepsané čestné prohlášení,

3) RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR nebo antigenní test provedený maximálně 24 hodin před začátkem cesty. 

 

Aktuální podmínky vstupu na území ČR jsou popsány zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2021_02_03_prehledne_nova_pravidla_cestovani_platna.html

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Bhútán je pro okolní svět od 23. března 2020 zcela uzavřen, do země jsou vpouštěni pouze občané Bhútánu. Všechna turistická víza jsou až do odvolání suspendována. Do 15. dubna 2021 mohli do Bhútánu cestovat i zahraniční pracovníci v kvalifikovaných pracovních kategoriích schválení jmenovitě bhútánským ministerstvem práce, jejich příliv je ale nyní pozastaven. Premiér  Lotay Tshering to odůvodnil obavami z rostoucího počtu pozitivních případů COVID, zejména v sousedních zemích. V případě opětovného povolení vstupu zahraničních pracovníků do země musí zaměstnavatel nebo Agentura pro nábor zahraničních pracovníků požádat o schválení ministerstvo práce. Po jeho doporučení přijme konečné rozhodnutí pracovní skupina pro COVID-19. V případě schválení pracovní skupinou COVID-19 je zahraničnímu pracovníkovi vydáno vízum nebo povolení ke vstupu. V případě opětovného vstupu zahraničních pracovníků, kteří již mají platné pracovní povolení, mohou zaměstnavatelé podat žádosti přímo ministerstvu imigrace nebo regionálnímu imigračnímu úřadu. Rozhodnutí je opět v kompetenci pracovní skupiny.

Bhútánská letecká společnost Drukair provozuje jednou týdně let do Dillí a Kolkaty a jeden let do Bagdogry / Guwahati.

Všichni cestovatelé přijíždějící do Bhútánu se mají registrovat na webové stránce https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdm-GW3WpySREG5vDBIbM2DLXnSFiMJH5P7FSj9TKxwg8cVIQ/viewform
Při příletu musí předložit negativní certifikát na provedený test na COVID-19 ne starší než 72 hodin. Všichni Bhútánci a i cizinci přijíždějící do země musí podstoupit 21denní povinnou karanténu a testování podle stávajících protokolů ministerstva zdravotnictví. Zahraniční pracovník nebo jeho zaměstnavatel nese veškeré náklady spojené s karanténou, testováním a lékařským ošetřením. 

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

V Bhútánu je 57 aktivních případů koronaviru se stoupající tendencí již třetí týden. Za poslední týden jich přibylo 34, tedy více než za předchozí dva týdny.  V zemi bylo již bylo zaregistrováno 934 pacientů.  Naopak jenom velmi pomalu přibývá uzdravených. Vyléčených osob je 876, což znamená snížení míry uzdravení na 93,8 %. V Bhútánu dosud s COVID-19 zemřela pouze jedna osoba.    
 

V zemi fungují úřady, obchody, podniky i školy. Otevřena jsou kadeřnictví a salóny. Všechny sportovní aktivity jsou povoleny, ale bez diváků. Poutě a pěší turistika jsou povoleny. Konferencí, seminářů, workshopů a školení se může účastnit maximálně 25 lidí. I když se nedoporučuje žádná forma shromažďování, v komunitních náboženských sborech se může shromáždit maximálně 25 osob.  Uzavřena stále zůstávají zábavní centra, kina, divadla, kluby a karaoke.  Povolen je pohyb mezi okresy, fungují veřejné dopravní prostředky, jako jsou autobusy a taxíky. Sedmidenní povinná karanténa zatím nadále pokračuje pro osoby cestujcí z vysoce rizikových oblastí, především oblastí hraničících s Indií, do oblastí s nízkým rizikem.   Vláda toto opatření odůvodňuje růstem případů v Indii a poréznostní vzájemné hranice.  Toto opatření nebude změněno ani v případě, že cestující osoby budou naočkovány.
 

4. UŽITEČNÉ ODKAZY:

http://www.moh.gov.bt/ - Ministerstvo zdravotnictví

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460