česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Bhútánu a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bhútánu  a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat.   Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  

Pokud navštěvujete tyto stránky častěji, připravili jsme pro Vás úplně na konci textu shrnutí posledních změn, abyste je nemuseli v textu níže hledat.
 

VSTUP NA ÚZEMÍ BHÚTÁNU

Vstup do Bhútánu je možný pouze letecky. Vzhledem k povinné karanténě je počet zahraničních cestovatelů v Bhútánu minimální. Všichni příchozí turisté se musí registrovat prostřednictvím licencované bhútánské cestovní kanceláře a musí zaplatit denní poplatek za udržitelný rozvoj ve výši 65 USD. Ten je vyžadován na každý den pobytu po ukončené karanténě. Náklady na karanténu nesou cestující.


OČKOVANÉ OSOBY

Návštěvníci nemusí od 7. února 2022 předkládat negativní výsledek PCR testu. Musí ale nadále absolvovat 5 denní karanténu. 


TESTOVANÉ OSOBY

Neočkovaní návštěvníci jsou také vyjmuti z povinnosti prokázat se při vstupu do země negativním PCR testem, nicméně musí absolvovat 10 denní karanténu.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Podmínky jsou stejné jako pro očkované osoby.


DĚTI

Výjimky pro děti nebyly specifikovány, platí pro ně stejná pravidla jako pro ostatní návštěvníky.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Informace o vyplnění příjezdového formuláře není velvyslanectví známa. Informacemi by měly disponovat licencované cestovní kanceláře, jejichž prostřednictvím se musí zahraniční návštěvníci registrovat.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Byť je aktuální situace, co se týče denního nárůstu nakažených, od začátku pandemie nejhorší, Bhútán postupně rozvolňuje restriktivní opatření. S platností od 4. dubna se snižuje povinná 14 denní karanténa na 5 dní pro očkované turisty a na 10 dní pro neočkované turisty.  Vláda si je vědoma, že převládající varianta Omikron je mírnější, a to i díky tomu, že je naočkováno druhou dávkou přes 75 % populace.

Pro místní populaci Bhútán zrušil povinnou karanténu a testování pro cestování z „vysoce rizikových“ oblastí. Toto nařízení se ruší po dvou letech fungování.

V zemi fungují úřady, obchody, podniky, restaurace i školy. Otevřena jsou kadeřnictví a salóny. Všechny sportovní aktivity jsou povoleny, ale bez diváků. Poutě a pěší turistika jsou povoleny. Konference, semináře, workshopy, školení a náboženské obřady jsou povoleny, ale měly by probíhat v online rozhraní. Uzavřena zůstávají zábavní centra, kina, divadla, kluby a karaoke. Povolen je pohyb mezi okresy, fungují veřejné dopravní prostředky, jako jsou autobusy a taxíky. 


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Od 4. dubna se mění pravidla pro lidi s pozitivním testem. Jestliže se prokáže pozitivní nákaza, doporučuje se izolovat se doma. V případě závažných příznaků vláda doporučuje navštívit nejbližší kliniku nebo zdravotnické zařízení anebo zavolat na číslo 1010. 


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Ministerstvo zdravotnictví - http://www.moh.gov.bt/

První lékařská pomoc: 112

První lékařská pomoc (Thimphú): (02) 22596, 22497

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz

Telefon: +91 11 2415 5200

Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Pro odlet ze země se musí cestující řídit aktuálními nařízeními leteckých společností.


POSLEDNÍ ZMĚNY

1.4. 2022 - Povinná karanténa se od 4. dubna zkracuje pro zahraniční návštěvníky na 5 dní ve vládou určenných zařízeních.

7.2. 2022 - Návštěvníci nemusí dokládat negativní výsledek PCR testu při příletu.

22. 12. 2021 - ČR s účinností od 27. 12. 2021 zavedla povinnost mít při cestě z Bhútánu do ČR písemné potvrzení o negativním výsledku PCR testu učiněném v době 0-72 hodin před vstupem do ČR (netýká se dětí do 12 let a očkovaných občanů ČR nebo občanů ČR, kteří se mohou prokázat certifikátem o prodělání covidu v posledních 180 dnech).