česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bhútánu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bhútánu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. Bhútán je pro okolní svět od 23. března 2020 zcela uzavřen, do země jsou vpouštěni pouze vracející se občané Bhútánu, případně potřební zahraniční pracovníci. Zrušen již byl druhý celostátní lockdown.  Stránka aktualizována k 22. lednu 2021.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky je možné. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR. Bhútán je však pro cizince uzavřen.

Velvyslanectví si dovoluje upozornit, že "Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (tj. do těch, které jsou na mapě návratového Semaforu označeny červeně nebo neoznačeny žádnou barvou) jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě." 

Možnosti poskytnutí včasné případné konzulární asistence občanům ČR v nouzi v Bhútánu jsou v podmínkách pandemie limitované.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Bhútán je pro okolní svět od 23. března 2020 zcela uzavřen, do země jsou vpouštěni pouze vracející se občané Bhútánu, případně potřební zahraniční pracovníci.

Mezi Bhútánem a Indií bylo dohodnuto uspořádání letecké „vzduchové bubliny“, která umožňuje letový provoz mezi těmito dvěma zeměmi až do obnovení běžných mezinárodních letů. Letecká společnost Drukair provozuje každý týden jeden let do Dillí a Kalkaty a jeden let do Bagdogry / Guwahati.

Všechna turistická víza jsou od 6. 3. 2020 do odvolání suspendována. Vstoupit do Bhútánu mohou pouze jeho občané a některé úzce vymezené kategorie osob. Jedná se o zahraniční pracovníky v kvalifikovaných pracovních kategoriích. Před vstupem těchto pracovníků musí zaměstnavatel nebo Agentura pro nábor zahraničních pracovníků požádat o schválení ministerstvo práce. Po jeho doporučení přijme konečné rozhodnutí pracovní skupina pro COVID-19. V případě schválení pracovní skupinou COVID-19 je zahraničnímu pracovníkovi vydáno vízum nebo povolení ke vstupu. V případě opětovného vstupu zahraničních pracovníků, kteří již mají platné pracovní povolení, mohou zaměstnavatelé podat žádosti přímo ministerstvu imigrace nebo regionálnímu imigračnímu úřadu. Rozhodnutí je opět v kompetenci pracovní skupiny.
Všichni cestovatelé přijíždějící do Bhútánu se mají registrovat na webové stránce https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdm-GW3WpySREG5vDBIbM2DLXnSFiMJH5P7FSj9TKxwg8cVIQ/viewform
Při příletu musí předložit negativní certifikát na provedený test na COVID-19 ne starší než 72 hodin. Všichni Bhútánci a i cizinci přijíždějící do země musí podstoupit 21denní povinnou karanténu a testování podle stávajících protokolů ministerstva zdravotnictví.
Zahraniční pracovník nebo jeho zaměstnavatel nese veškeré náklady spojené s karanténou, testováním a lékařským ošetřením.

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Situace se již v podstatě navrátila do podobného stavu, jako byl před vyhlášením druhého celostátního lockdownu 20. prosince loňského roku. Za uplynulý týden přibylo pouze 13 nakažených. Podstatně – o 82 – poklesl počet aktivních případů na aktuálních 218. Také počet uzdravených vykázal i druhý týden po sobě rostoucí tendenci. Míra zotavení vzrostla v průběhu minulého týdne o 10 % na současných 74,2 %. V zemi dosud zemřela pouze jedna osoba.   
Bhútán dne 20. ledna obdržel z Indie 150 000 dávek vakcíny Oxford-AstraZeneca. Indická vláda se zavázala brzy doručit zbývající zásilky potřebné pro vakcinaci celé populace. Očkování má být zahájeno až poté, co bude mít země požadovaný počet dávek,  aby tak  byla zajištěna stejná úroveň imunitní ochrany pro všechny.

Situace se od vyhlášení druhého celostátního lockdownu dne 20. prosince postupně zlepšovala a od 15. ledna již byl lockdown postupně odblokováván. Jako poslední byl dne 18.1. zrušen i v hlavním městě Thimphú. Život v 18 okresech se vrátil do stejného stavu jako před vyhlášením lockdownu. V Paro a Thimphú však některé restrikce zůstávají nadále v platnosti včetně zákazu vycházení od 17:00 do 5:00 hod. Otevřeny zde však již byly obchody, kanceláře a podniky. Školy v zemi zůstávají stále zavřené, s jejich otevřením se počítá v únoru.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.moh.gov.bt/ - Ministerstvo zdravotnictví

 

5. REPATRIACE:

V Bhútánu se nenacházejí čeští občané.