česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bhútánu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bhútánu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k  30. červenci 2021.

Za uplynulé dva týdny bylo v Bhútánu zaregistrováno 126 nových případů, o 150 méně než v předchozích dvou týdnech. Od počátku pandemie bylo v Bhútánu onemocněním covid-19 postiženo 2 506 osob. Podstatně poklesl počet aktivních případů z 351 na 151.  Uzdravilo se 2 353 nakažených, míra zotavení je na 90,3 procentech. V Bhútánu s covidem doposud zemřely pouze dvě osoby.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Bhútán je uzavřen pro všechny cizince, cestování z ČR do Bhútánu proto není možné. Všechna turistická víza jsou až do odvolání suspendována. Ministr zahraničí Dr. Tandi Dorji počátkem června v bhútánském parlamentu prohlásil, že vláda doufá, že po podání druhé dávky vakcíny umožní omezený vstup turistů do země.

Nadále platí doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech.

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce.  

2. DOPRAVA:

V současnosti existuje pouze letecké spojení s Indií v rámci dohody o letecké bublině umožňující   letový provoz mezi těmito dvěma zeměmi až do obnovení běžných mezinárodních letů. Letecká společnost Drukair provozuje každý týden lety do Indie: jeden let do Dillí a Kolkaty a jeden let do Bagdogry / Guwahati.
 

3. OPATŘENÍ:

V zemi fungují úřady, obchody, podniky, restaurace i školy. Otevřena jsou kadeřnictví a salóny. Všechny sportovní aktivity jsou povoleny, ale bez diváků. Poutě a pěší turistika jsou povoleny. Konferencí, seminářů, workshopů a školení se může účastnit maximálně 25 lidí. I když se nedoporučuje žádná forma shromažďování, v komunitních náboženských sborech se může shromáždit maximálně 25 osob. Uzavřena stále zůstávají zábavní centra, kina, divadla, kluby a karaoke. Povolen je pohyb mezi okresy, fungují veřejné dopravní prostředky, jako jsou autobusy a taxíky. Národní pracovní skupina COVID-19 (NC19TF) s platností od 6. července revidovala trvání karantény pro lidi cestující z oblastí s vysokým rizikem do oblastí s nízkým rizikem. Doba trvání karantény nyní bude záviset na oblastech, ze kterých cestují. Lidé cestující z červené zóny budou v karanténě po dobu 14 dnů, u cestujících ze žluté zóny to bude 10 dní a ze zelené zóny 7 dní. 

Nejvíce postiženým místem v Bhútánu je město Phuentsholing, kde byl vyhlášen již 16. dubna přísný lockdown,  který byl několikrát prodloužen a s různou mírou uvolnění restrikcí platí až doposud. V tomto týdnu došlo k uvolňování denního pohybu osob v naočkovaných rodinách v některých městských zónách a rozšíření otvírací doby obchodů.  Restaurace nadále mohou  fungovat pouze pro objednávky. V omezeném režimu byly povoleny stavební činnosti a provoz průmyslových odvětví. Zavřené zůstávají školy, kanceláře i finanční instituce.  

Za vysoce rizikové jsou označeny okresy Samdrupjongkhar, Samtse, Gelephu, Nganglam a Lhamoidzingkha.

 

4. UŽITEČNÉ ODKAZY:

http://www.moh.gov.bt/ - Ministerstvo zdravotnictví

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:


E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

 

5. NÁVRAT DO ČR:

Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem Bhútánu.

Aktualizovaná pravidla vyžadovaná při návratu českou stranou lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html