česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Bhútánu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Bhútánu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. Do země je zakázán vstup cizinců, hranice jsou uzavřeny.
Stránka aktualizována k 6. srpnu 2020.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky je možné. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Země je v zásadě uzavřena. Mezinárodní přeprava kromě charterových letů určených k repatriaci cizinců či občanů Bhútánu zpět do vlasti je pozastavena. Repatriační let na trase Bhútán-Singapur a zpět bude dne 22. 8. operován leteckou společností Drukair. Majitelé prakticky prázdných hotelů se od začátku července spoléhají zejména na možnost využití kapacit pro institucionální 21 denní karanténu pro vracející se občany Bhútánu ze zahraničí. 

 

3. SITUACE,  OPATŘENÍ:

Bhútán má nejmenší počet nakažených ze všech zemí jižní Asie. Celkem se koronavirem nakazilo v Bhútánu 105 osob, z toho v aktivním stadiu nemoci způsobené COVID-19 se pohybuje kolem 13, což představuje téměř neměnné hodnoty. Nikdo dosud nezemřel.  

Bhútán je pro okolní svět od 23. března 2020 zcela uzavřen, do země jsou vpouštěni pouze vracející se občané Bhútánu. V příhraničních oblastech s Indií sílí obavy z komunitního šíření koronaviru COVID-19, a to zejména kvůli značnému nárůstu počtu nakažených a aktivních případů v Indii. Z toho důvodu Bhútán posílil ochranu svých hranic. Pod patronací ministra zdravotnictví proběhlo na jihu země při hranici s Indií - Samtse, Chukha (Phuentsholing), Dagana, Sarpang, Zhemgang, Pemagatshel and Samdrupjongkhar a také v Paru a Thimpu ve dnech 30. 7. - 4. 8. testování přes 10 000 vzorků jak na aktivní přítomnost COVID-19 v těle, tak i na přítomnost protilátek, které indikují, zda dotyčný prodělal COVID-19, aniž by o tom dosud věděl. Samotné testování probíhalo podle předem stanovených pravidel a kategorií osob - jako první pracovníci v první linii následováni domácnostmi z pohraničí, mobilními pracovníky, pacienty v nemocnicích, osobami ve školách a továrnách. Cílem celého průzkumu je odhalit latentní komunitní přenos COVID-19 zejména v pohraničí, a také reagovat na skutečnost, že až 80 % COVID-19 osob v zemi vykazovalo mírné nebo žádné příznaky. Výsledky testů v Bhútánu budou známy do týdne.

Dopad pandemie COVID-19 a zvýšení provozní ztráty pocítily obě letecké společnosti - Royal Bhutan Airlines a Drukair. Společnost Drukair, která prozatím nepropustila žádného z 500 zaměstnanců, si plánuje vzít půjčku ve výši 1,2 miliardy Nu, a pokud se situace nebude zlepšovat, bude nucena prodat jedno nebo dvě letadla z jeho čtyřčlenné flotily. Royal Bhutan Airlines si zachová přibližně 200 zaměstnanců a požaduje slevu z nájemného uzemněných letadel.

Bhútánská Rada turismu se v reakci na pandemii COVID-19 a přetrvávající uzavření hranic rozhodla podporovat domácí cestovní ruch s vidinou roztočit kola domácí ekonomiky. V zemi pracuje kolem 4 000 průvodců, kteří z důvodu poklesu příjmů ze zahraničního turistického ruchu v souvislosti s pokračující pandemií COVID-19 aktuálně využívají nahodilých krátkodobých prací - upravují trekové cesty nebo silnice. Stát je proto vybídl, aby se průběžně přeorientovali buď na farmaření a drobné zemědělství, anebo se registrovali v projektu Build Bhutan, který jim zajistí dlouhodobý pracovní kontrakt.

Všechna turistická víza jsou od 6. 3. 2020 do odvolání suspendována. Vstoupit do Bhútánu mohou pouze jeho občané a některé úzce vymezené kategorie osob. Jedná se o zahraniční pracovníky v kvalifikovaných pracovních kategoriích. Před vstupem těchto pracovníků musí zaměstnavatel nebo Agentura pro nábor zahraničních pracovníků požádat o schválení ministerstvo práce. Po jeho doporučení přijme konečné rozhodnutí pracovní skupina pro COVID-19. V případě schválení pracovní skupinou COVID-19 je zahraničnímu pracovníkovi vydáno vízum nebo povolení ke vstupu. V případě opětovného vstupu zahraničních pracovníků, kteří již mají platné pracovní povolení, mohou zaměstnavatelé podat žádosti přímo ministerstvu imigrace nebo regionálnímu imigračnímu úřadu. Rozhodnutí je opět v kompetenci pracovní skupiny. 

Po příjezdu do Bhútánu jsou všichni zahraniční pracovníci povinni podstoupit 21-denní institucionální karanténu. Zahraniční pracovník nebo jeho zaměstnavatel nese veškeré náklady spojené s karanténou, testováním a lékařským ošetřením. 

Odloženy jsou nadále všechny hromadné akce. 

Od 5. března 2020 jsou uzavřeny všechny školy. Ty se od 1. července 2020 za přísných hygienických opatření otevřely pro 10. a 12. třídy v rámci první fáze uvolňování opatření, další ročníky 7.-9. a 11. třída se měly otevřít od 1. srpna, ale bylo rozhodnuto tuto druhou fázi ještě odložit.

Ministerstvo zdravotnictví Bhútánu zřídilo telefonní pohotovost na lince 2121 a mobilní aplikaci Druk Trace (trasování nakaženého).4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.moh.gov.bt/ - Ministerstvo zdravotnictví

 

5. REPATRIACE:

V Bhútánu se nenacházejí čeští občané.