česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Indii

Velvyslanectví na této stránce informuje o vývoji pandemie koronaviru v Indii, o důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata a o podmínkách, za nichž mohou občané České republiky vstoupit na území Indie.  Všichni cestující, kteří se v posledních 14 dnech nacházeli na území ČR nebo jiného tzv. rizikového státu, jsou po 24. říjnu 2021 povinni uchýlit se po příletu do Indie do povinné sedmidenní karantény.
Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  Naposledy aktualizováno 22. října 2021.

 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ  INDIE A TRANZIT

Ministerstvo zdravotnictví ČR řadí Indii mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy onemocnění COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronaviru SARS-CoV-2. 

Pokud cesta do Indie vzhledem ke své povaze nesnese odkladu, doporučuje se zaregistrovat ji předem na portálu https://drozd.mzv.cz

Indie v současné době vydává všechny druhy víz. Více informací lze najít na stránce indické imigrační služby.

Všichni držitelé cestovního pasu nebo služebního pasu ČR potřebují k cestě do Indie indické vízum a také splnit další podmínky. Žádosti o indické vízum se podávají prostřednictvím webové stránky https://indianvisaonline.gov.in/.

Indické Ministerstvo vnitra nařízením č. 25022/28/2020-F.I. ze dne 30.03.2021 obnovilo systém elektronických víz (e-Visa) pro tyto kategorie víz: e-Tourist Visa (od 15. listopadu 2021), e-Business Visa, e-Medical Visa, e-Medical Attendant Visa a e-Conference Visa. Žádosti o víza přijímá také velvyslanectví Indie v Praze a další zastupitelské úřady Indie. Podrobnosti jsou na webové stránce velvyslanectví Indie v Praze https://www.eoiprague.gov.in/page/visa/. Cestující jsou žádáni, aby v tomto ohledu sledovali aktuálně platný režim  na jednotlivých velvyslanectvích. 

Držitelé diplomatického pasu ČR na základě bilaterální dohody (viz 55/2018 Sb.m.s.) indické vízum nepotřebují, pokud celková doba pobytu v Indii nepřesáhne 90 dní v období 180 dní. To se netýká českých diplomatů a s nimi dlouhodobě vyslaných rodinných příslušníků akreditovaných při Ministerstvu zahraničních věcí Indie, ti indické vízum potřebují v každém případě. Vízum může být jak ve formě vízového štítku vylepeného v pase tak i na samostatném listu nazvaném "e-FRRO".

Pokud jde o indická víza občanů nacházejících se v Indii, bližší podrobnosti jsou na stránce cizineckého úřadu FRRO https://indianfrro.gov.in/. Občané ČR, kteří pobývají v Indii a mají propadlé indické vízum, si musí požádat o jeho prodloužení. Žádosti se nepodávají fyzicky na úřadovnách FRRO, ale on-line prostřednictvím portálu https://indianfrro.gov.in/. Pro opuštění Indie je třeba 14 dní před odletem z Indie také o vydání povolení k vycestování z Indie (tzv. Exit Permit). Bez něj nelze Indii opustit a nelze jej vyřídit na letišti.

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce.  

Občané ČR mohou cestovat do Indie jen letecky nebo lodí. Pozemní hraniční přechody jsou otevřeny pouze pro občany sousedních zemí. Občané ČR jimi mohou projet v zásadě pouze jako řidiči mezinárodní nákladní dopravy. To neplatí pro pozemní hraniční přechody mezi Indií a Pákistánem.

 

Před odletem do Indie:

Od 25. října 2021 platí pravidla indického Ministerstva zdraví a rodinných záležitostí stanovující povinnosti před odletem do Indie, během letu i po vstupu do Indie. Plný text v angličtině je k dispozici na webové stránce https://www.mohfw.gov.in/pdf/GuidelinesforInternationalArrival20thOctober2021.pdf a https://www.mohfw.gov.in/pdf/ListofCountriestobereferredtoincontextofGuidelinesforinternationalarrivalsdated20thOctober2021.pdf (od 25. 2. do 24. 10. 2021 platila pravidla zde) a přehledný algoritmus v angličtině je na stránce https://www.mohfw.gov.in/pdf/Algorithmforrevisedguidelinesforinternationalarrivals20thOctober2021.pdf (do 24. 10. 2021 platil algoritmus zde). 

Pro všechny cestující platí povinnost absolvovat RT-PCR test v době méně než 72 hodin před časem odletu přímého letu do Indie (např. čas odletu z Frankfurtu, Amsterdamu, Paříže). Antigenní test nestačí, a to ani u očkovaných osob. Je třeba si vždy zkontrolovat datum a čas na negativním potvrzení o RT-CR testu, neboť zkušenosti ukazují, že některá testovací místa zasílají nesprávné údaje o datu a času provedení testu. Formulář obsahuje i prohlášení o pravdivosti a o tom, že cestující může být pohnán k trestní odpovědnosti, ukáže-li se, že je vyplněn nepravdivě.

Bez PCR testu mohou výjimku získat pouze osoby přijíždějící do Indie z důvodu úmrtí v rodině. O výjimku lze požádat prostřednictvím portálu https://www.newdelhiairport.in/airsuvidha/covid-19-exemption-international-passenger

Jakmile obdrží cestující negativní výsledek RT-PCR testu v angličtině, je povinen ještě před odletem vyplnit prohlášení o zdravotním stavu (Self Declaration Form) na webové stránce https://www.newdelhiairport.in/airsuvidha/apho-registration, ve kterém musí uvést všechny země navštívené v posledních 14 dnech. Do tohoto prohlášení je cestující povinen zároveň nahrát negativní výsledek RT-PCR testu v angličtině. Cestující musí v prohlášení také vyznačit, zdali letiště příletu je jejich konečnou destinací anebo budou v režimu tranzitu pokračovat navazujícím letem.  Na základě vyplnění této registrace obdrží cestující kód (tzv. request number), který zadá na stránce v části "Track Your Exemption / Self-Reporting Application" a obdrží doklad o registraci. Tento doklad je povinen si vytisknout a prokázat se jím před nástupem do letadla směřujícího do Indie a také po příletu do Indie kvůli rozčlenění.

V některých případech je cestující povinen se před odletem do Indie zaregistrovat. Povinnost konkrétní registrace by měla sdělit cestujícímu příslušná letecká společnost. 

Cestující z evropských a dalších rizikových zemí

Mezi rizikové země řadí Indie všechny země v Evropě, včetně Velké Británie, a dále Bangladéš, Brazílii, Čínu, JAR, Mauricius, Nový Zéland a Zimbabwe. Cestující, kteří v posledních 14 dnech navštívili tyto země,  jsou povinni podrobit se po příletu do Indie RT-PCR testu. Takový cestující se podrobí výtěru z jedné nosní dírky a výtěru z krku a zaplatí stanovený poplatek (v Dillí 500,- indických rupií, v Mumbai 600,- indických rupií) v hotovosti nebo platební kartou, nebo prokáže, že úhradu již provedl bezhotovostně prostřednictvím internetu. Na test na letišti v Dillí je možné se objednat na stránce https://www.newdelhiairport.in/covid19-rtpcr-test-appointment-booking, na letišti v Mumbai na stránce https://covid19.suburbandiagnostics.com/signin). Výsledek obdrží cestující na udané číslo indického mobilu (udá-li cestující v covidovém formuláři české číslo mobilu, výsledek neobdrží).  Poté cestující prochází pasovou kontrolou, kde je povinen odevzdat vyplněný příletový formulář, který obdržel během letu, dále si vyzvedne zavazadla u příslušného pásu a projde celní kontrolou.

Po příjezdu do finální destinace, je cestující povinen po dobu 7 dnů zůstat na jednom místě v domácí či hotelové karanténě (platí od 25. října 2021), některá letiště v Indii však mají přísnější pravidla (např. při příletu na letiště Mumbai je od 3. září 2021 nařízena povinná domácí či hotelová karanténa po dobu 14 dní). Tito cestující jsou povinni se po sedmidenní karanténě podrobit osmý den po příletu do Indie dalšímu RT-PCR testu.

Výjimkou jsou cestující ze zemí kategorie A, kteří dokončili očkování proti covidu-19 před více než 15 dny, kteří se nemusejí podrobit RT-PCR testu ani první ani osmý den po příletu do Indie. Do kategorie A jsou zařazeny země, které mají s Indií dohodu o vzájemném uznávání očkovacích certifikátů uvádějící vakcíny uznané buď národně nebo ze strany WHO, a dále země, které v současnosti takovou dohodu s Indií nemají, ale již od karantény osvobozují občany Indie, kteří před více než 15 dny plně dokončili očkování vakcínou uznanou buď národně nebo ze strany WHO. V současné době mezi země kategorie A patří tyto státy: Arménie, Belgie, Bělorusko, Francie, Libanon, Maďarsko, Německo, Nepál, Srbsko, Ukrajina a Velká Británie.

V případě, že RT-PCR test po příletu do Indie prokáže pozitivitu na COVID-19 u cestujícího nebo u některé z osob, které seděly blízko něj (počítá se cestující ve stejné řadě a všichni cestující ve třech řadách před a za cestujícím) nebo které patří do vysoce rizikové skupiny, je po zjištění takové pozitivity u zmíněných osob neprodleně nařízena povinná 7-denní domácí karanténa. Do vysoce rizikové skupiny patří osoby žijící s pozitivně testovanou osobou ve společné domácnosti a také osoby, které se nacházely v okruhu 1 metru od pozitivně testované osoby nebo které bez příslušné ochrany přišly do styku se sekrety (např. respirační sekret po výtěru z krku nebo nosu, hleny, krev, zvratky, sliny, moč, výkaly) této osoby. 

Cestující z ostatních zemí

Cestujícím ze zemí neoznačených jako rizikové je po příletu do Indie umožněno opustit letiště s tím, že 14 dní po příletu musí monitorovat svůj zdravotní stav. Tito cestující tedy nemusí ani absolvovat PCR test po příletu do Indie a ani nemusí absolvovat žádnou povinnou karanténu.

 

Všem cestujícím se doporučuje si na svých mobilních zařízeních nainstalovat aplikaci Aarogya Setu.

Cestující, který vykazuje symptomy, musí být okamžitě izolován a vzat do lékařského zařízení podle zdravotního protokolu. Je-li testován s pozitivním výsledkem, musí být identifikovány jeho kontakty a trasovány podle příslušného protokolu. Kontakty se rozumí cestující, kteří seděli ve stejné řadě, ve třech řadách před ním a ve třech řadách za ním, společně s identifikovanými členy posádky. Všechny komunitní kontakty těchto cestovatelů, kteří byli testováni s pozitivním výsledkem (během domácí karantény) jsou povinny zůstat v karanténě po dobu 14 dní a být testovány podle stanoveného protokolu.

Cestující, kteří se nacházejí v domácí karanténě nebo ve stavu zdravotního sebepozorování, pokud se u nich objeví známky a příznaky covidu-19 nebo kteří jsou pozitivně testováni na covid-19 při znovuotestování, jsou povinni se okamžitě izolovat a nahlásit to nejbližšímu zdravotnickému zařízení nebo zavolat národní helpline linku 1075 nebo státní helpline linku.

Na cestující přijíždějící do Indie lodní nebo pozemní cestou se vztahují stejná pravidla kromě povinné on-line registrace na portálu Air Suvidha. Tito cestující jsou povinni odevzdat prohlášení příslušným indickým úřadům přímo na hraničním přechodu při vstupu do Indie.

 

Tranzit:

Mezinárodní letecký tranzit přes území Indie je povolen, ale v případě, že cestující bude muset projít pasovou kontrolou, musí si za tím účelem vybavit indické vízum. To platí zejména v případě, že cestující si musí vyzvednout zavazadla po příletu a nechat si je odbavit na následující let. 

Uvnitř území Indie letecký i pozemní tranzit mezi jednotlivými indickými státy je povolen.

Pozemní tranzit z jedné země přes území Indie do jiné země je povolen.

 

2. DOPRAVA

Letecká přeprava

Z přípisu Generálního ředitelství pro civilní letectví (viz https://twitter.com/DGCAIndia/status/1442818271472877568/photo/1) vyplývá, že přerušení pravidelné mezinárodní letecké přepravy osob je prodlouženo do 31. října 2021 včetně s tím, že na některých trasách může být případ od případu povolena pravidelná letecká přeprava.

Indie s řadou zemí světa uzavřela bilaterální dohody o tzv. leteckých bublinách, které stanoví, kdo může na přímém letu do Indie a z Indie letět.  Každý cestující do a z Indie se proto musí přesvědčit o tom, do jaké míry může či nemůže použít příslušné letecké spojení, které je v každém jednotlivém případě omezeno na přesně vymezený okruh cestujících.

Občané ČR mohou letět z ČR do Indie s jedním přestupem jedině přes Amsterdam, Frankfurt, Paříž nebo Londýn. 

Občané ČR nesmí použít (nebudou vpuštěni na palubu) letu odlétajícího do Indie z jiných zemí (týká se i letů  do Indie ze Spojených arabských emirátů, Kataru, Bahrajnu, Ománu, Ruska, Ukrajiny), a to i když budou mít platnou letenku. 

Určité výjimky platí pouze pro držitele indického průkazu OCI (Overseas Citizen of India) nebo průkazu PIO (Person of Indian Origin), přesný rozsah je uveden na stránce https://www.civilaviation.gov.in/en/about-air-transport-bubbles. Více informací o tom, kdo má nárok na vydání průkazu OCI, je k dispozici v angličtině na stránce https://ociservices.gov.in/.

Vnitrostátní letecká přeprava osob po Indii funguje. Je třeba informovat se na příslušná karanténní opatření v místě odletu a příletu.


Železniční přeprava

Mezinárodní železniční přeprava mezi Indií a Pákistánem, mezi Indií a Nepálem  a mezi Indií a Bangladéšem je nadále suspendována.

Vnitrostátní železniční přeprava  funguje. Nástup do vlaků  je možný jen s platnou, elektronicky předem zakoupenou jízdenkou. Bližší podrobnosti viz: https://www.irctc.co.in.

Provoz metra a příměstských vlaků je v kompetenci jednotlivých indických svazových států.

V hlavním městě Dillí je provoz metra obnoven, časy jsou k dispozici v aplikaci Delhi Metro Rail


Silniční přeprava

Pohyb osob a vozidel mezi státy/územími je centrální vládou povolen.

Povolena je autobusová doprava uvnitř indických států/území, a to s omezením přepravní kapacity.

Obnoveny jsou služby taxi, sdílených taxi a také rikš. Fungují také taxislužby typu Uber, Ola apod.

 

3. OPATŘENÍ

Opatření indického Ministerstva zdraví a rodinných záležitostí  jsou v angličtině na webové stránce https://www.mohfw.gov.in/.

Pravidla domácí karantény jsou uvedena zde: https://www.mohfw.gov.in/pdf/RevisedguidelinesforHomeIsolationofmildasymptomaticCOVID19cases.pd

Ministerstvo vnitra Indie vydalo nařízení č. 40-3/2020-DM-I(A) ze dne 23. března 2021, které obsahuje „Vodítka pro efektivní kontrolu COVID-19“, jež jsou ke shlédnutí zde: https://www.mha.gov.in/sites/default/files/MHAOrder_23032021.pdf

Indické Ministerstvo vnitra vydalo 29. dubna 2021 nařízení (viz https://mha.gov.in/sites/default/files/MHAOrder_29042021.pdf), v němž nepřistoupilo k vyhlášení žádných nových celoplošných restriktivních opatření a ponechalo tuto kompetenci na svazových státech a teritoriích s výjimkou pohybu osob a zboží mezi nimi, jež musí zůstat zachován. Toto nařízení je pravidelně prodlužováno. 

Reakce na vývoj pandemie v podobě konkrétních restriktivních opatření jsou ponechány na vládách jednotlivých svazových států a území, s nimiž je centrální vláda v trvalém kontaktu a jimž poskytuje veškerou součinnost. 

Vlády v některých indických státech/územích přistupují k lokálním uzávěrám a dalším restriktivním opatřením směřujícím k omezení pohybu osob či počtů lidí na různých akcích venku a vnitřních prostorách, uzavírání škol a nastavení dodatečných podmínek pro vstup na území. 

Velvyslanectví upozorňuje na to, že každý cestující do Indie se musí podrobně seznámit s podmínkami vstupu a pobytu v tom či onom svazovém státě. 

Informace o aktuálním vývoji jsou k dispozici na portálech svazových vlád, resp. na portále centrální vlády https://www.mygov.in/covid-19/.
 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdraví a rodinných záležitostí 

Imigrační úřad Ministerstva vnitra 

Ministerstvo cestovního ruchu 

Ministerstvo informací a vysílání 

Oficiální telefonická linka, kam se má hlásit podezření na výskyt koronaviru:  +91 11 23978046

Bezplatná telefonní linka (funguje pouze při volání z Indie): 1075 

WhatsApp indické vlády pro koronavirus:  +91 90 13 15 15 15

Linky pomoci jednotlivých indických států

E-maily pro koronavirus: ncov2019@gov.in nebo ncov2019@gmail.com

 

5. NÁVRAT DO ČR

Odcestovat z Indie může kdokoli, kdo je schopen prokázat, že může přicestovat do cílové destinace. Pasažéři mezinárodních letů musí splnit podmínky stanovené bilaterálními dohodami o leteckých bublinách (viz https://www.civilaviation.gov.in/en/about-air-transport-bubbles) nebo podmínky mise Vande Bharat (viz https://mea.gov.in/vande-bharat-mission-list-of-flights.htm).

Občané ČR mohou letět z Indie do ČR s jedním přestupem jedině přes Amsterdam, Frankfurt, Londýn nebo Paříž. 

Při přestupech přes jiná letiště je třeba respektovat, že mnohé země nadále neumožňují lety z Indie,  a také dohody o leteckých bublinách, jež de facto znemožňují občanům České republiky použít mnohé lety pro opuštění z Indie. To v praxi znamená, že zatímco občan Indie může cestovat z Indie do ČR s tranzitem například přes Doha nebo Dubai, občan ČR na takový let nebude připuštěn, a to i přesto, že letenku si koupit může.

Každý je povinen před odletem z Indie absolvovat:

1) buď RT-PCR test, přičemž mezi testem a vstupem na území ČR nesmí uplynout více než 72 hodin, nebo

2) antigenní test (přičemž mezi testem a vstupem na území ČR nesmí uplynout více než 48 hodin). 

Po příletu do ČR je povinná samoizolace, a to do doby obdržení negativního PCR testu, který lze absolvovat nejdříve pátý a nejpozději 14. den po příletu do ČR. 

Osoby, které disponují certifikátem "EU Digital COVID Certificate" nebo mají v české aplikaci Tečka platné uznané očkování nebo vyznačené prodělání covidu-19, dokonce nepotřebují žádný test a ani se po příletu do ČR nemusí podrobit žádné samoizolaci.  Takto lze s antigenním testem nebo s certifikátem EU letět například se společností Lufthansa, KLM nebo Air France. Některé jiné letecké společnosti však mají jiné podmínky, se kterými je proto třeba se vždy důkladně seznámit. 

Pro návrat do České republiky z Indie, kterou Česká republika řadí mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy covid-19, platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník

 

Občan ČR musí mít při cestě z Indie do ČR tyto doklady:

1. letenka

2. pas s platným indickým vízem

3. potvrzení o negativním indickém PCR testu obsahující jméno, příjmení a číslo cestovního dokladu (nebo datum narození), pokud jej vyžaduje země tranzitu nebo letecká společnost (Česká republika test nevyžaduje).  Indické úřady stanovily, že od 22. května 2021 musí potvrzení obsahovat QR kód, kterým je možné ověřit platnost tohoto potvrzení. Podmínky je třeba vyčíst na webové stránce příslušné letecké společnosti.

4. potvrzení o rezervaci českého PCR testu, který bude učiněn do 24 hodin po příletu do ČR (kromě případů stanovených níže)

5. vytištěný QR kód jako doklad o vyplnění formuláře na stránce www.prijezdovyformular.cz

6. v případě převozu hotovosti peněz v hotovosti nebo jiných cenin v hodnotě více než 10 tisíc eur vyplněný formulář v angličtině (více informací zde)

Podle platného Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR musí každý cestující z Indie po návratu do ČR absolvovat do 24 hodin od vstupu do ČR PCR test, dále se uchýlit do povinné samoizolace a pátý až čtrnáctý den absolvovat další PCR test. V případě, že jeho výsledek je negativní, můžu samoizolaci ukončit.  To neplatí v případě, že cestovatel spadá do některé z těchto kategorií:

1) dítě mladší 6 let,

2) pracovník mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu do ČR doložen odpovídajícím dokumentem,

3) občan ČR nebo jiného členského státu EU, pokud splňuje zároveň následující podmínky:
- nejeví žádné příznaky onemocnění covid-19,
prokáže písemným potvrzením (česky nebo anglicky) vydané oprávněným subjektem o tom, že plně dokončil očkování,
- očkovací látka na potvrzení je uznávana Českou republikou, tj. Covishield, Vaxzevria (AstraZeneca), Spikevax (Moderna), Comirnaty (Pfizer BioNTech) nebo Janssen (Johnson & Johnson),
- od dokončení očkování uplynulo více než 14 dní,
- vzor potvrzení je zveřejněn na webu https://koronavirus.mzcr.cz/vzory-narodnich-certifikatu nebo http://koronavirus.mzcr.cz/certifikaty
- potvrzení obsahuje údaje o očkované osobě, podaném typu vakcíny, datu podání vakcíny a identifikaci subjektu, který potvrzení vydal,
- údaje na potvrzení lze ověřit dálkovým přístupem přímo z písemného potvrzení.

4) držitel certifikátu o prodělaném onemocnění COVID-19 vydaném podle nařízení EU o digitálním COVID certifikátu a od prvního pozitivního výsledku RT-PCR testu uplynulo alespoň 11 dní, ne však více než 180 dní.

5) držitel písemného potvrzení v angličtině o tom, že prokazatelně prodělal onemocnění covid-19 a absolvoval podle platných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR nebo opatření jiného členského státu EU izolaci ve stanoveném rozsahu a že nemá klinické známky onemocnění covid-19, pokud je vydáno lékařem působícím v ČR nebo v jiném členském státě EU a obsahuje jeho identifikační údaje, telefonické spojení a razítko, a pokud od prvního pozitivního výsledku RT-PCR testu uplynulo alespoň 11 dní, ne však více než 180 dní.

6) držitel diplomatické nóty vydané MZV ČR osvědčující doloženou absolvovanou izolaci v důsledku onemocnění covid-19 v zemi odjezdu před vstupem na území ČR (nóta není zpravidla vydávána dříve než 14 dní od prvního pozitivního výsledku RT-PCR testu), za stanovených podmínek.

 

6SITUACE, TÝDENNÍ SOUHRN 

Uplynulý týden od 11. do 17. října 2021 potvrdil trend ústupu pandemie koronaviru. Akcelerace tohoto procesu, která je patrná ze všech sledovaných údajů, však byla ovlivněna probíhajícím obdobím festivalů v Indii, kvůli nimž bylo provedeno výrazně méně testů a také bylo podstatně méně lidí očkováno. Za pozitivní je nutno považovat skutečnost, že situace je pod kontrolou i v nejvíce postiženém indickém svazovém státě Kérala, na kterou v minulých týdnech připadalo více než padesát procent všech nových případů nákazy. Oficiální orgány nadále vybízejí k maximální obezřetnosti a nutnosti dodržovat všechna hygienická opatření. Začínají se objevovat expertní hlasy, že s ohledem na rostoucí míru proočkovanosti a prodělání nemoci velkým počtem osob by v podmínkách absence nové varianty viru případná třetí vlna nemusela mít tak devastující účinky jako její předchůdkyně.

TÝDENNÍ PŘEHLED 

Za týden od 11. do 17. října 2021 Indie potvrdila 109 178 nových případů nákazy koronavirem, v průměru 15 596 infikovaných za den. Sedmidenní úhrn je o 27 777 případů menší nežli v předchozím týdnu. Indie eviduje celkem 34 080 835 nakažených. 

Z uvedeného kumulativního počtu nakažených je 98,12 %, tj. 33 439 331 považováno za vyléčené. 

S nemocí covid-19 se v 1,3miliardové Indii aktuálně potýká 189 694 osob, o 37 653 méně v mezitýdenním srovnání. Jejich podíl na všech prokázaných případech nákazy činí 0,67 %. 

V souvislosti s koronavirem v Indii bylo v uplynulém týdnu nahlášeno 1 508 úmrtí, v průměru 215 za den a o 277 méně nežli v předchozím týdnu. Celková bilance úmrtí od propuknutí pandemie činí 452 290 osob. Smrtnost v poměru k celkovému počtu potvrzených případů je na úrovni 1,33 %.  

3 000 laboratoří oprávněných provádět testy (1 336 státních a 1 664 soukromých) odebraly v uplynulém týdnu 8 293 384 vzorků, v průměru 1 184 769 denně a o 1 085 706 vzorků méně v mezitýdenním srovnání. Od začátku pandemie bylo testováno celkem 591 924 874 lidí.  

Celostátní míra pozitivity v uplynulém týdnu dostáhla hodnoty 1,32 % (podrobnější data jsou prezentována na stránkách Ministerstva zdravotnictví Indie (https://www.mohfw.gov.in)  

 

OPATŘENÍ:

Základní rámec, který upravuje režim opatření s celostátní působností, a jenž je obsažen v nařízení indického Ministerstva vnitra ze dne 29. června 2021 (viz https://www.mha.gov.in/sites/default/files/MHAOrder_2962021.pdf, byl prodloužen do 31. října 2021. Klíčovým důvodem pro prodloužení je skutečnost, že jakkoli jsou aktuální počty nově nakažených a také mrtvých podstatně nižší proti dubnovým a květnovým mezním hodnotám, druhá vlna pandemie v některých indických svazových státech (zejména na jihu Indie) ještě zcela neodezněla. Centrální vláda proto důrazně apeluje na nutnost důsledného dodržování strategie čítající testování, trasování, léčbu, očkování a příslušná epidemiologická opatření.  

V praxi výše uvedené znamená, že jednotlivá restriktivní opatření jsou až na omezené výjimky (například pravidelná mezinárodní letecká doprava) uplatňována na úrovni jednotlivých indických svazových států a území.  

Ty při takto nastaveném rámci a způsobem, který nemá ohrozit proces postupného odeznívání druhé vlny pandemie, pokračují v procesu rozvolňování. V zásadě platí, že byly obnoveny veškeré segmenty ekonomické činnosti s dílčími omezeními v některých sektorech služeb. Řada států začala také s fázovaným obnovením školní docházky.

Další informace:

Českým občanům je doporučováno, aby se opakovaně a včas informovali o aktuálním vývoji situace. V případě potřeby se lze obrátit na velvyslanectví ČR v Dillí, a to nejlépe e-mailem zaslaným na adresu newdelhi@embassy.mzv.cz.

V případě potřeby je možné obrátit se na velvyslanectví ČR také telefonicky

 

DALŠÍ PRAKTICKÉ INFORMACE O CESTOVÁNÍ DO INDIE NAJDETE NA WEBOVÉ STRÁNCE

https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/indie/cestovani/index.html