česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 na Maledivách

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 na Maledivách a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. 

Stránka aktualizována k 5. srpnu 2020.
 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY NA MALEDIVY:

Vycestování z České republiky je možné. Velvyslanectví si nicméně dovoluje připomenout, že "MZV i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (tj. do těch, které jsou na mapě návratového Semaforu označeny červeně nebo neoznačeny žádnou barvou) jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě." 

Možnosti poskytnutí včasné případné konzulární asistence občanům ČR v nouzi na Maledivách jsou limitované, neboť na Maledivách nemá Česká republika žádný zastupitelský úřad.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Cestování na Maledivy je možné od 15. července 2020.  Do země vedle Qatar Airways začínají létat i další letecké společnosti, od 2. srpna 2020 zahájily Emirates spojení na trase Praha - Dubaj - Malé a zpět. Aerolinky Sri Lankan Airlines od 1. 8. létají v omezeném rozsahu několikrát týdně na Maledivy s navazujícími lety do Londýna, Milána, Frankfurtu a Paříže. Návrat do ČR přes Srí Lanku není do 31. 8. 2020 možný, a to proto, že srílanské mezinárodní letiště v Colombu "The Bandaranaike International Airport" je pro příchozí cestující do konce srpna uzavřeno.

Při příletu na Maledivy je zdarma uděleno turistické vízum na 30 dní pobytu. Žádný test na koronavirus ani nějaké lékařské potvrzení není potřeba. Na letišti v Malé však probíhá náhodné testování hrazené vládou a všichni k tomu vyzvaní cestující jsou povinni podrobit se testu na koronavirus. Cestující s příznaky koronaviru COVID-19 mají povinnost se ohlásit a testu se podrobit i bez vyzvání. Pokud cestuje symptomatický cestující ve skupině, bude otestována celá skupina. Další informace v angličtině na stránce https://covid19.health.gov.mv/new-normal-measures-for-visiting-the-maldives/.

Každý cestovatel je povinen vyplnit na webové stránce https://imuga.immigration.gov.mv/ zdravotní kartu. Kartu je třeba vyplnit v době kratší než 24 hodin do příletu na Maledivy, ideálně ještě před odletem na Maledivy. Lze tak učinit i po příletu na letiště v Malé v letištní hale před pasovou kontrolou s pomocí wi-fi a vlastního mobilu.  V papírové podobě zdravotní karta není k dispozici. Karta se vyplňuje i na zpáteční cestě před odletem z Malediv, opět v době 24 hodin do odletu z Malediv.

Každý občan Malediv a také každý cizinec přijíždějící na Maledivy pracovat je povinen se na dobu 14 dní od příletu uchýlit do domácí karantény. Po skončení povinné karantény bude dotyčný otestován na COVID-19.  Následně mu je také povoleno cestovat jak z ostrovů s výskytem COVID-19 na jiné ostrovy, tak i mezi ostrovy bez výskytu COVID-19. Pohyb z resortu na jiné ostrovy je ale zakázán. 
Doporučujeme si projít FAQ na webové stránce https://covid19.health.gov.mv/new-normal-measures-for-work-visa-holders-in-the-maldives/.

Turisté mohou být na Maledivách ubytováni pouze v jednom místě. Výjimkou je případ, kdy cestující nemá po příletu do Malé přípoj tentýž den a musí počkat do dalšího dne do odjezdu/odletu do cílové destinace, tehdy může použít k přenocování některý z hotelů na přilehlých ostrovech Malé, Hulhumalé nebo Villimalé. Detailní pokyny pro turisty v angličtině jsou na webové stránce http://www.tourism.gov.mv/en/circulars/guideline_for_restarting_tourism_in_maldives

Hotely a ubytovací zařízení se otevírají postupně podle dat uvedených na webové stránce maledivského ministerstva cestovního ruchu http://www.tourism.gov.mv/announcements/opening_dates_of_resorts. Otevření ubytovacích zařízení a hotelů na obydlených ostrovech se z důvodu revize situace COVID-19 na Maledivách posouvá - viz: https://www.tourism.gov.mv/en/circulars/change_in_timeline_to_restart_guesthouse_city_hotel_operation_in_inhabited_islands. Toto rozhodnutí bude aktualizováno v polovině srpna podle aktuálního průběhu pandemie COVID-19 na Maledivách.

Doporučuje se sledovat web maledivského ministerstva cestovního ruchu http://www.tourism.gov.mv/covid19.

V případě jakýchkoli příznaků COVID-19 musí turista nahlásit tuto skutečnost hotelu a uposlechnout pokynů pracovníků hotelu. Zároveň se musí izolovat a učinit vše pro to, aby pokud by se ukázalo, že je nakažen koronavirem COVID-19, nedošlo k jeho přenosu na jinou osobu. I když je test na COVID-19 negativní, musí se turista vyhýbat dalším osobám do té doby, než zmizí příznaky COVID-19. 

S účinností od 1. srpna musí cestující při cestě z Malediv přes pařížská letiště předložit čestné prohlášení o důvodu jejich cesty na francouzské území. Čestné prohlášení je ke stažení zde: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestation-de-deplacement-et-de-voyage nebo ho cestující může sepsat ručně. K tomu může být cestující vyzván k předložení negativního PCR testu ne staršího jak 72 hodin, nebo může být otestován příslušnými orgány přímo na letišti. Výsledky testu obdrží do 36 hodin e-mailem. Z důvodu rychlejšího odbavení se doporučuje zajištění negativního COVID-19 testu ještě před odletem z Malediv. Další informace jsou k nalezení zde: https://www.parisaeroport.fr/en/passengers/services/news/coronavirus---information-to-passengers-traveling-from-paris.

Před odletem z Malediv je možné absolvovat PCR test na koronavirus, zejména pokud cestující potřebuje negativní potvrzení pro vstup do země, do které cestuje. Testovací místa a ceny PCR testů jsou k nalezení zde: http://www.tourism.gov.mv/en/circulars/covid_19_testing_for_tourists 

Pro cestu českých občanů na Maledivy platí obecné doporučení pro třetí země cestovat jen v nezbytných případech.l. Česká republika nemá na Maledivách žádný zastupitelský úřad. Pomoc ze strany velvyslanectví ČR v Dillí, které má pro Maledivy působnost, je z důvodu vzdálenosti, současných epidemiologických opatření a z důvodu nemožnosti cestování z Indie na Maledivy velmi limitovaná.
 

 

3. SITUACE, OPATŘENÍ


Počet aktivních případů COVID-19 na Maledivách se pohybuje kolem 1500, což je ve srovnání s počtem obyvatel Malediv, poměrně vysoký počet. Maledivy zažívají od 28. července 2020 druhou vlnu epidemie. Hospitalizováno je momentálně kolem 100 osob. Na Maledivách je v přepočgu na milion obyvatel šestkrát tolik aktivních případů než v České republice:
USA 6 818, Brazílie 3 501, Maledivy 2 965, Rusko 1 272, ČR 459, Indie 426, Itálie 206, Rakousko 158, Chorvatsko 158, Německo 100, Srí Lanka 14, Čína 0,3. Denní statistika je zveřejňována na https://twitter.com/HPA_MV.  

Pro monitoring dalších statistických údajů k průběhu pandemie COVID-19 na Maledivách prosíme sledujte webové stránky https://www.worldometers.info/coronavirus/country/maldives/ a https://covid19.health.gov.mv/dashboard/.

Na Maledivách platí do 7. srpna 2020 stav zdravotní nouze. Většina zákazů byla zrušena. Povolena jsou veřejná shromáždění i modlitby za podmínky dodržení sociální vzdálenosti. Otevírají se postupně školy. Fungují obchody, kavárny a restaurace. Agentura na ochranu zdraví začne provádět masivní kontroly poskytovatelů veřejných služeb (kavárny, restaurace, obchody, tělocvičny a fitness centra, salony a tržiště) v širším okruhu Male. Upozornila také, že pokud některý z poskytovatelů služeb poruší nastavená hygienická opatření, jeho podnik bude uzavřen. K 3. 8. bylo zkontrolováno 174 zařízení a 33 z nich bylo dočasně uzavřeno.

V hlavním městě Malé nadále platí zákaz nočního vycházení od 23.00 do 5.00 hodin. V uzavřených prostorách a v místech veřejných služeb platí povinnost nosit roušky. 

Povoleno je cestování na všechny ostrovy, které neevidují žádný případ koronaviru.  Pro usnadnění přepravy byla na těchto ostrovech otevřena vnitrostátní letiště.

Nejdůležitější opatření v rámci 3. rozvolňovací fáze lze nalézt v angličtině na stránce https://www.gov.mv/en/covid19/news-and-communications/phase-iii-measures-to-ease-lockdown.


4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

www.immigration.gov.mvImigrační úřad

http://www.health.gov.mv/ - Ministerstvo zdravotnictví

http://www.hpa.gov.mv/English/ - Agentura na ochranu zdraví
 

Oficiální maledivské help linky:

+960 1676

+960 73 77 004