česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 na Maledivách

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 na Maledivách a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata.  Země je pro zahraniční turisty otevřena, minimálně do 3. února 2021 však trvá stav ohrožení veřejného zdraví z důvodu přetrvávajícího rizika komunitního šíření koronaviru. Stránka aktualizována k 21. lednu 2021.
 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY NA MALEDIVY:

Vycestování z České republiky je možné. Velvyslanectví si nicméně dovoluje připomenout, že "MZV i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (tj. do těch, které jsou na mapě návratového Semaforu označeny červeně nebo neoznačeny žádnou barvou) jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě." 

Možnosti poskytnutí včasné případné konzulární asistence občanům ČR v nouzi na Maledivách jsou limitované, neboť na Maledivách nemá Česká republika žádný zastupitelský úřad.

Na základě konkrétních případů velvyslanectví dále upozorňuje na platná epidemiologická opatření, kdy pozitivně testované osoby a také osoby, které s nimi byly v bezprostředním kontaktu, nemohou opustit zemi, jsou umísťovány do dvoutýdenní karantény. Velvyslanectví si dovoluje upozornit na finanční náročnost tohoto procesu, kdy veškeré náklady s tím spojené si musí dotčené osoby uhradit samy (podrobněji viz předposlední odstavec bodu 2).

Velvyslanectví zároveň upozorňuje na nezbytnost vyjasnit si rozsah sjednávaného cestovního pojištění a podmínky jeho plnění. 

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Země je pro zahraniční turisty otevřena. Při příletu na Maledivy je zdarma uděleno turistické vízum na 30 dní pobytu. Podmínkou je předložení pasu se strojově čitelnou zónou, jehož doba platnosti je alespoň 1 měsíc, dále potvrzení o zajištění hotelových služeb a letenky pro let z Malediv v době maximálně 30 dnů od data příletu na Maledivy.

Všichni cestovatelé musí předložit při příletu potvrzení o negativním výsledku PCR testu na koronavirus v angličtině, přičemž cestující musí být otestován v době maximálně 96 hodin před odletem na Maledivy. Výjimku z předložení testu tvoří děti do jednoho roku, dále občané Malediv, držitelé povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu, držitelé pracovních víz a posádky letadel a lodí. Potvrzení musí obsahovat jméno (dle pasu), číslo pasu, název a adresu testující laboratoře, výslovné uvedení, že šlo o PCR test, datum odebrání vzorku a výsledek by měl být předložen v papírové nebo elektronické podobě při odbavování letu, a pokud je požadováno, také při příletu. V případě tranzitu s dobou převyšující 24 hodin cestující musí absolvovat opakovaný test PCR do 72 hodin před nástupem na další cestu.

Cestující s příznaky koronaviru COVID-19 je povinen se na Maledivách podrobit testu na koronavirus. Pokud cestuje symptomatický cestující ve skupině, bude otestována celá skupina. Informace v angličtině na stránce https://covid19.health.gov.mv/wp-content/uploads/2020/08/Public-health-interventions-to-reduce-the-risk-of-transmission-of-COVID-19-in-the-tourism-sector-Version-3.pdf.

V případě tranzitu s dobou převyšující 24 hodin cestující musí absolvovat opakovaný test PCR do 72 hodin před nástupem na další cestu.

Každý turista je povinen vyplnit na webové stránce https://imuga.immigration.gov.mv zdravotní kartu a nahrát do ní negativní výsledek na PCR test. Platí to i pro cestovatele, kteří již byli očkováni proti COVID-19.  Test nemusí mít občané Malediv a jejich rodinní příslušníci (i když nejsou občany Malediv), držitelé povolení k zaměstnání na Maledivách a držitelé pracovních víz, držitelé studentských víz, držitelé víz za účelem účasti na svatbě, děti mladší jednoho roku a členové posádek.

Osoby, které nejsou turisty, musí vyplnit formulář na webové stránce https://haalubelun.hpa.gov.mv. Kartu je třeba vyplnit v době kratší než 24 hodin do příletu na Maledivy, ideálně ještě před odletem na Maledivy. Lze tak učinit i po příletu na letiště v Malé v letištní hale před pasovou kontrolou s pomocí wi-fi a vlastního mobilu. V papírové podobě zdravotní karta není k dispozici. Karta se vyplňuje i na zpáteční cestě před odletem z Malediv, opět v době 24 hodin do odletu z Malediv. Každý občan Malediv a také každý cizinec přijíždějící na Maledivy pracovat (=netýká se cizích turistů) je povinen po příletu podstoupit 14 denní karanténu v předem zarezervovaném resortu zakončenou PCR testem.

Hotely a ubytovací zařízení se otevírají postupně podle dat uvedených na webové stránce maledivského ministerstva cestovního ruchu https://www.tourism.gov.mv/announcements/approved_opening_dates_of_resorts_hotels_vessels_and_transit_facilities.
Doporučuje se sledovat web maledivského ministerstva cestovního ruchu http://www.tourism.gov.mv/covid19.

V případě jakýchkoliv příznaků COVID-19 musí turista nahlásit tuto skutečnost hotelu a uposlechnout pokynů pracovníků hotelu. Zároveň se musí izolovat a učinit vše pro to, aby pokud by se ukázalo, že je nakažen koronavirem COVID-19, nedošlo k jeho přenosu na jinou osobu. I když je test na COVID-19 negativní, musí se turista vyhýbat dalším osobám do té doby, než zmizí příznaky COVID-19.

Před odjezdem z resortu musí turisté vyplnit výstupní dotazník, který má zdokumentovat jejich respirační obtíže během posledních 14 dní. Pokud před odletem z Malediv potřebuje turista negativní PCR test pro vstup do země, do které cestuje, anebo pro vstup na palubu letadla, informuje hotelový management resortu, kde je ubytován, který mu otestování zajistí.  Cena PCR testu pro zahraniční turisty činí 70 USD.

Každé osobě na Maledivách může být nařízena povinná 14-denní karanténa, a to např. pokud se pohyboval v blízkosti osoby, u které test na koronavirus byl pozitivní. Pro takovéto případy je třeba preventivně počítat s nutností zakoupit novou letenku (cca 1000 USD), uhradit náklady na dopravu do místa karantény (cca 500 USD) a zpět (cca 500 USD), ubytování v karanténě po dobu 14 dní (14 x 150 USD = 2100 USD) a náklady na PCR test, tj. je potřeba mít rezervu ve výši minimálně 4 500,- USD. Mnohé české pojišťovny odmítají proplatit tyto náklady s tím, že Maledivy patří mezi země, kam se cestování nedoporučuje. I když cestovní pojištění pojišťovny uzavřou, ve smluvních podmínkách bývá uvedeno, že pojištění neplatí v zemích, u kterých MZV nedoporučilo cestování nebo doporučilo vyhnout se cestám do země. Lepší variantou tak je sjednat si přes webovou stránku https://myallied.mv/type/inbound-allied/new pojištění u maledivské pojišťovny Myallied za 25-45 USD, které doporučuje i oficiální státní agentura Malediv pro podporu cestovního ruchu https://visitmaldives.com.

Maledivy jsou vyhledávanou turistickou destinací českých turistů, přesto je třeba mít na paměti, že ČR nemá na Maledivách žádný zastupitelský úřad a že pomoc ze strany Velvyslanectví ČR v Dillí, které má pro Maledivy působnost, je z důvodu vzdálenosti a současných epidemiologických opatření velmi limitovaná.

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Nouzový stav veřejného zdraví trvá do 3. února 2021. Již čtvrtým týdnem po sobě se zvyšují počty nakažených. Za uplynulý týden jich přibylo 435, přičemž značnou část tvoří místní zaměstnanci letovisek.  Země nyní registruje 14 712 případů, vzrostl i počet aktivních případů na současných 1 024. Na koronavirus na Maledivách zemřelo dosud 49 osob, žádná v minulém týdnu.  Smrtnost je nízká, činí 0,3 %. Uzdravilo se 13 639 pacientů, míra zotavení se oproti předchozímu týdnu opět snížila, a to na 92,7 %. Podrobné aktuální informace lze najít zde: https://covid19.health.gov.mv/dashboard/.

Maledivská agentura pro ochranu zdraví (HPA) zrušila 20.12. zákaz vycházení zavedený v regionu Velkého Malé.  Se zrušením zákazu vycházení byla odstraněna všechna restriktivní opatření včetně omezení pohybu vozidel v noci a povinného karanténního období po návratu ze zahraničí. Sportovní i jiné hromadné akce jsou taktéž povoleny.

Od 10. ledna byly otevřeny všechny školy pro všechny ročníky  a také předškolní zařízení. Zavřeny jsou pouze v regionech s místním aktivním lockdownem. Od 11. ledna je pod monitorováním ze strany HPA ostrov Laamu Fonadhoo. Všichni turisté pobývající v penzionech v regionu Velkého Malé po dobu delší než 48 hodin musí předložit negativní test PCR. Místní obyvatelé stále nemají povolen pobyty v těch penzionech v Malé, kde jsou ubytováni zahraniční návštěvníci.  Na všech ostrovech, kde jsou penziony otevřeny, platí povinnost nošení roušek na veřejnosti.

Všechny osoby pozitivní na test na COVID-19 a v kontaktu s pozitivním případem musí absolvovat 14denní izolaci. Při zjištění nakažení koronavirem na letišti Malé jsou cestující převáženi na ostrov Fun Island, kde jsou izolováni na 14 dní za 150 USD na pokoj a noc, přičemž v této ceně je plná penze. Agentura na ochranu zdraví představila nová COVID-19 pravidla pro vyléčené pacienty. Jedno z nich uvádí, že tito nebudou po dobu 3 měsíců od počátku infekce testováni na COVID-19 a ani se jich nebudou týkat karanténní opatření při cestě z jednoho ostrova na druhý. Podrobné informace o přijímaných opatřeních lze sledovat na http://www.hpa.gov.mv/English/


4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

www.immigration.gov.mvImigrační úřad

http://www.health.gov.mv/ - Ministerstvo zdravotnictví

http://www.hpa.gov.mv/English/ - Agentura na ochranu zdraví
 

Oficiální maledivské help linky:

+960 1676

+960 73 77 004