česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Nepálu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19  v Nepálu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k  14. září 2021.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Vstoupit do Nepálu pozemními hraničními přechody nadále není povoleno nikomu, kromě občanů Nepálu.

Výjimky je třeba řešit se zastupitelským úřadem Nepálu v Berlíně, do jehož konzulární působnosti spadá Česká republika.

Velvyslanectví Nepálské federativní demokratické republiky v Berlíně
Adresa: Guerickestrasse 27 (2. patro), 10587 Berlin - Charlottenburg
Telefon: 004930-3435 9920, 3435 9921, 3435 9922
Fax: 004930-3435 9906
E-mail: berlin@nepalembassy.de, eonberlin@mofa.gov.np
Web: https://de.nepalembassy.gov.np/
Provozní hodiny úřadu: pondělí – pátek 09.30 - 13.00

Každý cestující starší 5 let se musí v době méně než 72 hodin před odletem do Nepálu podrobit PCR testu a jeho negativní výsledek musí na požádání předložit jak při odbavování na letišti odletu, tak i po příletu do Nepálu. Potvrzení by mělo být v angličtině a mělo by obsahovat čárový kód nebo QR kód umožňující ověření jeho platnosti, a také fotografii testované osoby za účelem možného ověření totožnosti, pokud příslušný zastupitelský úřad Nepálu nestanoví jinak. Děti mladší 5 let potvrzení o testování nepotřebují. 

Cestující do Nepálu musí dále vyplnit on-line formulář https://ccmc.gov.np/arms/person_add_en.php. V případě, že není možné vyplnit údaje před odletem do Nepálu, měly by příslušné letecké společnosti ve spolupráci s nepálským ministerstvem cestovního ruchu zajistit vyplnění příslušného formuláře po příletu na mezinárodním letišti v Káthmándú.

Každý cestující musí rovněž předložit potvrzení o rezervaci na minimálně 7 dní v některém z akreditovaných hotelů a po příletu do Nepálu se do takového hotelu na vlastní náklady uchýlit do karantény. Seznam akreditovaných hotelů: https://www.welcomenepal.com/government-approved-hotels. Všechny nehvězdičkové hotely mohou cestujícím, kteří si rezervovali pokoje za účelem karantény, účtovat maximálně 3 000 nepálských rupií na osobu včetně snídaně, oběda a večeře. Hvězdičkové hotely mohou účtovat poplatky podle svých hotelových podmínek. Sedmý den po příletu do Nepálu se musí takový cestující podrobit RT-PCR testu a vyčkat negativního výsledku. 
 

Více informací k cestování v angličtině: https://www.welcomenepal.com/plan-your-trip/covid-19.html

2. DOPRAVA

Od 24. června 2021 Nepál částečně obnovil pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu cestujících.  

Mezi Indií a Nepálem existuje letecká doprava pouze v rámci “vzduchových bublin”. Společnosti Nepal Airlines a Air India provozují na trase Káthmándú - Dillí po třech letech týdně.

Vnitrostátní letecká přeprava plně funguje.


3. OPATŘENÍ

Pravidla pro turisty pobývající v Nepálu jsou k dispozici v angličtině na webové stránce https://www.tourism.gov.np/files/NOTICE%20MANAGER_FILES/IMG_20210329_0001.pdf

Počet nových případů v Nepálu nadále klesá. Za uplynulý týden se covidem-19 v Nepálu nakazilo 7 553 osob, o cca dva tisíce méně než předchozí týden. Celkem se již nakazilo 778 312 osob.  Dá se však předpokládat, že v zemi existuje daleko více nepodchycených případů, protože denní počty prováděných testů většinou nepřesáhly10 000. Denní míry infekce poklesly z 15 %  k hodnotám kolem 11 %. Počet aktivních případů se čtvrtým týdnem po sobě snížil na aktuálních 26 630.  Celkem 12 okresů registruje přes 500 aktivních případů (týdenní pokles o 7 okresů), dalších 20 okresů přes 200. Uzdravilo se již 740 717 osob. Míra zotavení vzrostla na 95,2 %. Za uplynulý týden zemřelo 107 osob, o 21 méně než předchozí týden. Podle oficiální nepálské statistiky zemřelo v Nepálu s covidem dosud celkem 10 965 osob. Aktuální smrtnost činí 1,4 %..

V údolí hlavního města Káthmándú stále platí některá restriktivní opatření. Řada jich však již byla zrušena. Povolen je již celodenní  provoz motorových vozidel.  Městská i mimoměstská hromadná doprava funguje. Obchody fungují do 19:00 hodin. Restauracím je povoleno provozovat rozvážkové služby do 19:00 hodin. Povolen byl i  provoz kinosálů, tanečních a nočních klubů s maximální obsazeností 50 %.  Omezení jsou aplikována v různých částech města na základě zařazení do zelených, žlutých a červených zón.   Jedná se např. o zákaz hromadných akcí včetně konferencí, shromáždění, seminářů a vzdělávacích programů, uzavření  bazénů, zábavních parků, salonů,  fitness center, tělocvičen, knihoven a muzeí.  Zakázáno je i provozování her a sportů na stadionech s publikem, pořádání masových demonstrací, organizování veletrhů a festivalů a pořádání slavností. Zavřeny jsou školy a další vzdělávací zařízení. Otevřeny mají být 17. září 2021.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

http://www.nepalimmigration.gov.np/ - Imigrační úřad

https://www.mohp.gov.np/eng/index.php - Ministerstvo zdravotnictví a populace

Oficiální stránka, na níž jsou zveřejňovány informace pro veřejnost v angličtině:

https://trade.welcomenepal.com/

http://www.nepalimmigration.gov.np/

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární generální  konzulát ČR v Káthmándú (komunikace pouze v angličtině):
E-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz
Tel.: +977-1-4259528 (honorární generální konzul ČR Vishnu Kumar Agarwal)

 

5. NÁVRAT DO ČR

Pravidla vyžadovaná při návratu českou stranou lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Od 1. července 2021 byly obnoveny vízové služby. Držitel nepálského víza, jež bylo platné ke dni 28. dubna 2021, mohl opustit Nepál před 8. červencem bez nutnosti úhrady nových vízových poplatků u imigračního úřadu na mezinárodním letišti v Káthmándú. Těm, kteří chtějí prodloužit svůj pobyt v Nepálu, bylo uděleno vízum a byli osvobozeni od poplatků z prodlení a pokuty, pokud podali žádost do 8. července 2021. Po tomto datu jsou již povinni zaplatit jak vízové poplatky, tak poplatky za zpoždění.

Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem z Nepálu. Seznam testovacích míst je na webové stránce https://nphl.gov.np/covid19/list-of-organisations-to-perform-covid-test/, doporučuje se využít služeb jednoho z těchto pěti testovacích center:

1) Star Hospital, Lalitpur,

2) Nepal Medicity Hospital, Lalitpur,

3) HAMS Hospital, Kathmandu,

4) Manmohan Memorial Medical College and Teaching Hospital, Kathmandu, nebo

5) Universal College of Medical Science, Bhairahawa.