česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Nepálu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Nepálu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. 
Nepál od 1. září 2020 obnoví pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu, do Nepálu však budou moci přicestovat pouze občané Nepálu a pracovníci diplomatických misí a agentur OSN z těch zemí, kde je snadno dostupné otestování PCR testy (tj. i evropské země).  Občané ČR tak nadále nemohou do Nepálu cestovat. Nepál se rozhodl obnovit cestovní ruch od 17. října 2020. Cestující se po příletu do Nepálu musí prokázat negativním výsledkem PCR testu, který není starší než 72 hodin.
Nepál čelí 2. vlně COVID-19. Počet nově nakažených i zemřelých roste. Lockdown platí  v hlavním městě Káthmándú i přilehlých okresech Lalitpur a Bhaktapur. Stránka aktualizována k 22. září 2020.


 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky je možné. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Do Nepálu mohou cestovat pouze občané Nepálu a pracovníci diplomatických misí a agentur OSN z těch zemí, kde je snadno dostupné otestování PCR testy (tj. i evropské země).Občané ČR tak nadále nemohou do Nepálu cestovat, mohou z něj však odcestovat.

Osoby cestující do Nepálu musí  předložit zprávu o testu RT-PCR provedeném za posledních 72 hodin, rezervaci hotelu, kde stráví po příletu sedmidenní karanténu,  a předložit čárový kód nebo tištěnou kopii formuláře, který musí vyplnit na webové stránce Covid Crisis Management Center (https://www.ccmc.gov.np/). Po ukončení sedmidenní karantény musí předložit písemné prohlášení, že stráví dalších 14 dní v domácí karanténě. Letecké společnosti budou muset od cestujících vybírat výdaje za karanténu v hotelu a zajistit, aby cestující zaplatili pobyt v hotelu v souladu s předloženou rezervací. 

Vláda připravuje upravený karanténní režim pro turisty přijíždějící do Nepálu. Budou povinni zůstat v hotelové karanténě jeden týden a podstoupit testy PCR, než se vydají do svých plánovaných cílů.
Podle nařízení vlády jsou zahraniční letecké společnosti povinny za pravidelné komerční lety účtovat stejnou cenu letenky jako nepálské letecké společnosti Nepal Airlines Corporation (NAC) a Himalaya Airlines.  

Od 1. září může z Nepálu kdokoli odcestovat. Plán letů do konce září je dostupný zde:https://trade.welcomenepal.com/wp-content/uploads/2020/08/Flight-Schedule-2077-05-09.pdf. ;

Dne 17. září byly obnoveny vnitrostátní letecké služby, které byly pozastaveny téměř 6 měsíců. Stejně tak byla obnovena dálková autobusová veřejná doprava. Jejich provozovatelé však musí dodržovat zdravotní protokoly stanovené vládou.  Přepravovat mohou pouze 50 % celkové kapacity cestujících.  

Aktivity týkající se mezinárodního cestovního ruchu budou obnoveny 17. října 2020. Každý cizinec se při vstupu do Nepálu bude muset prokázat negativním potvrzením na PCR test vystaveným v posledních 72 hodinách.

Ministerstvo pro přistěhovalectví obnovilo vízové služby pro cizí státní příslušníky. Víza osob, které měly víza platná až do 21. března a nemohly odcestovat, budou až do 27. září regulována bez jakýchkoli poplatků za zpoždění a sankcí. 

 

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Pandemii koronaviru se v Nepálu stále nedaří zvládat. Již druhý týden po sobě se počet nových případů pohybuje kolem 1 200 denně.  Celkový počet nakažených COVID-19 v Nepálu k 22. září 2020 dosáhl 66 632. V Nepálu je momentálně 18 142 aktivních případů a jejich počet stále mírně stoupá.  Avšak při přepočtu na počet obyvatel ČR je na tom Nepál 4x lépe než ČR. Denní počty aktivních případů a vyléčených pacientů se pohybují zhruba na stejné úrovni. Dne 21. září byl zaznamenán denní rekord v počtu  úmrtí. Zemřelo 16 osob, celkově již 427 osob. Počet úmrtí byl přitom dosud v Nepálu nízký. Za několik měsíců od začátku pandemie do 15. srpna zemřelo v Nepálu na COVID-19 jen 100 lidí, nyní dochází k razantnímu nárůstu mrtvých, za poslední týden jich zemřelo 327, tedy třikrát tolik. 
  
Káthmándú registruje téměř 7 000 aktivních případů, a je tak okresem s největším počtem aktivních případů v zemi. V posledních dnech přesahuje denní nárůst hodnotu 500.  Káthmándú spolu s Lalitpur, Bhaktapur, Makwanpur, Chitwan, Morang, Siraha a Rupandehi registrují více než 500 aktivních případů. Sedm okresů - Solukhumbu, Rasuwa, Mustang, Myagdi, Dolpa, Mugu a Humla – registruje nulové aktivní případy.

Všechna zdravotnická zařízení jsou přeplněna, vláda rozhodla, že zvýší počet lůžek v izolaci tím, že přebuduje dvě karanténní centra Kirtipur and Bhaktapur na izolační zařízení. Hotelová profesionální federace Nepálu podepsala MoU s Nepálskou lékařskou asociací, které umožní, aby byly přidružené hotely použity během krize COVID-19 jako karanténní a izolační zařízení pro zdravotnické pracovníky.

Vláda připravuje mobilizaci nejméně 100 doktorandů postgraduálního studia v boji proti COVID-19. Týmy rychlé reakce vedené specializovanými lékaři jsou připraveny k nasazení ve 25 nemocnicích a dalších 20 fakultních nemocnicích. 
Ministerstvo zdravotnictví a populace snížilo již podruhé cenu PCR testu na COVID-19 na 2 000 nepálských rupií (cca 400,- Kč).

Vláda zakázala pouliční prodej ovoce, zeleniny a oblečení. Školy, vzdělávací střediska, univerzity jsou uzavřeny a je vydán zákaz shlukování většího počtu lidí. Všechna náboženské aktivity a setkávání jsou zakázány. Provozování kin, salónů krásy, lázní a fitness je zakázáno. 

Od 17. září je povolen provoz hotelů a restaurací. Od stejného data fungují i cestovní kanceláře.  

Nadále je zakázáno se přepravovat z/do oblastí s více jak 200 infikovanými. 

Vláda také rozhodla o zajištění větší kapacity lůžek pro COVID-19 pacienty, a to i v soukromých nemocnicích, neziskových komunitních nemocnicích, ve školách a zdravotnických akademiích.  

Vláda rovněž rozhodla ponechat asymptomatické pacienty v domácí izolaci. V údolí Káthmándú bylo zřízeno dalších 6 000 lůžek k izolaci asymptomatických pacientů s COVID-19.

Federální vláda udělila místním správám a vládám pravomoc rozhodovat o omezeních a blokovacích opatřeních spojených s šířením koronaviru.  Okresy s více než 200 aktivními případy mohou uložit nezbytná omezení.

Přísná opatření platí v údolí Káthmándú. Hromadná shromáždění, včetně sportovních a náboženských jsou nadále zakázána. Zakázána je přeprava pracovníků v průmyslových odvětvích, pokud nebudou dodrženy zdravotnické protokoly.   Veřejná doprava je povolena vozidlům s kapacitou nad 16 osob s požadavkem na maximálně 50% přepravu osob sociální distancování. Kapacitní omezení platí i pro vozidla taxislužby.  Všechna soukromá a veřejná vozidla se musí řídit pravidlem lichého a sudého provozu. Obchody s potravinami, zeleninou a ovocem mohou zůstat otevřené do 11:00 a od 17:00 do 19:00. Vozidla používaná k přepravě stavebních materiálů mohou jezdit mezi 14:00 a 19:00, aniž by se řídila pravidlem sudá-lichá.  Obchody poskytující donáškové služby mohou fungovat mezi 12:00 a 19:00.   Nákupní centra a obchody s oděvy, obuví a kosmetikou mají povoleno otevřít v pondělí, středu a sobotu.  Obchody s nádobím mohou fungovat v neděli, úterý a pátek. Prodejny nábytku a automobilů mohou fungovat pouze v pondělí a ve středu. Pouliční prodejci, obchodníci s vozíky a obchody s elektrickým zbožím mohou pracovat do 11:00 a od 16:00 do 19:00. Automobilové dílny mohou fungovat od 8:00 do 20:00.  Průmyslová odvětví a továrny, které se otevřou, musí poskytovat jídlo a ubytování svým zaměstnancům.

"Department of Tourism" obnovil vydávání horolezcům povolení k výstupům na jednotlivé hory Himálaje počínaje podzimem. Aktuální ceník povolení k výstupu je k nalezení zde: http://www.tourismdepartment.gov.np/mountaineering-royalty.  
Nová pravidla však požadují, aby zájemci o výstup na nejvyšší vrcholy, včetně Mount Everestu měli horolezecké zkušenosti. Povolení ke zdolání nejvyšší hory světa, které nepálská vláda vydává, bude nově podmíněno nutností mít zdolaný alespoň jeden vrchol v Nepálu vyšší než 6 500 metrů. Žadatelé rovněž budou muset doložit dobrý zdravotní stav a fyzickou kondici. Nově bude povinný také doprovod trénovaným horským vůdcem.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.nepalimmigration.gov.np/ - Imigrační úřad

https://www.mohp.gov.np/eng/index.php - Ministerstvo zdravotnictví a populace

 

5. REPATRIACE:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR zorganizovalo zvláštní let z Káthmándú 4. dubna 2020. V zemi zůstává několik českých občanů, kteří v tu dobu o repatriaci neprojevili zájem.  Dobrovolní čeští pracovníci působící v zemi dlouhodobě v rámci aktivit českých nevládních organizací se v minulých týdnech již vrátili domů.  Z pohledu ZÚ Dillí je proces repatriace ukončen. Vláda dne 15. 6.  rozhodla umožnit zahraničním leteckým společnostem repatriovat Nepálce ze zahraničí.  Podle dřívějšího rozhodnutí bylo povoleno provozovat tyto repatriační lety pouze společnostem Nepal Airlines Corporation a Himalaya Airlines. Letadla budou moci přiletět do Nepálu po obdržení letového povolení od Nepálské agentury pro civilní letectví (CAAN).

Bližší informace o repatriačních letech lze nalézt zde: https://www.mzv.cz/newdelhi/cz/ko/info/koronavirus/spolecne_to_zvladneme.html

 

Oficiální stránka, na níž jsou zveřejňovány informace pro veřejnost v angličtině:

https://trade.welcomenepal.com/

http://www.nepalimmigration.gov.np/

 

Oficiální help linka:

Telefon: +977 98 51 254 666

E-mail:   crisiscell@ntb.org.np


Doporučení a varování:

Českým občanům uvažujícím o cestě do Nepálu je doporučováno, aby se včas informovali o aktuálním vývoji situace. V případě potřeby se lze obrátit na velvyslanectví ČR v Dillí:


E-mail:
newdelhi@embassy.mzv.cz

Non-stop konzulární pohotovost: 
+91 99 10 999 460