česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Nepálu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Nepálu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. Vláda dne 30. května rozhodla znovu prodloužit lockdown do 14. června. Lockdown platí již od 24. března.  Do 14. června byly pozastaveny také vízové služby. Hraniční přechody jsou uzavřeny do 30. června. Vnitrostátní a mezinárodní lety jsou pozastaveny rovněž do 30. června.  Stránka aktualizována k 5. červnu 2020.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky je možné. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Do Nepálu v současné době nelze cestovat.  Vnitrostátní a mezinárodní lety jsou pozastaveny do 30. června. Hraniční přechody jsou uzavřeny rovněž do 30. června.  Z Nepálu lze odcestovat pouze zvláštním repatriačním letem. Tranzit přes území Nepálu není povolen. 

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Země eviduje alarmující nárůst nových případů. Uplynulý den poprvé překročil hranici 300 případů. K 5. červnu 2020 Nepál eviduje 2 634 nakažených, z toho 2 334 případů v aktivní fázi, 290 vyléčených a 10 úmrtí.   Zasaženo je již 65 okresů.  Nejvíce zasažené okresy jsou Kapilvastu, Rautahat a Banke. Z provincií jsou nejvíce postiženy Provinice 2, Provincie 5 a Provincii Karnali.  Očekává se, že s rostoucím počtem navrátilců bude stoupat i počet nakažených.  Vláda dne 1. 6. schválila jedenáctibodový akční plán návratu Nepálců ze zemí postižených koronavirem.   Za účelem organizace návratu je nasazena i armáda.  Návrat bude organizován na základě „prioritních stavů nouze“. Určeno bylo 20 vstupních míst na nepálsko-indické hranici pro repatriaci Nepálců žijících v Indii.  Dalším vstupním bodem je mezinárodní letiště v Káthmándú. Před nástupem do letadla budou muset navrátilci absolvovat test metodou polymerázové řetězové reakce a předložit osvědčení o rychlé diagnostické zkoušce. Povoleno bude zatím denně 10 repatriačních letů.  Po příchodu do země budou navrátilci nejprve posláni do záchytných středisek, kde za pomoci armády a zdravotnického personálu budou zjišťovány jejich osobní údaje. Dne 3. 6. jednal  premiér Oli a členové koordinačního výboru na vysoké úrovni pro prevenci a kontrolu Covid-19 s ekonomy, zdravotnickými odborníky a sociálními aktivisty o opatřeních v boji s koronavirem. Přítomní vyzvali vládu,  aby opatrně uvolnila probíhající celostátní lockdown s tím, aby zároveň rozšířila rozsah testování.   Většina odborníků uvedla, že další prodloužení má nepříznivé dopady na životy obyčejných lidí. Konzultační schůzka se uskutečnila v důsledku rostoucího počtu lidí, kteří bojkotují přijatá restriktivní opatření, když např. v Káthmándú, Biratnagaru, Pokhaře, Birgunji a řadě dalších měst majitelé malých podniků oznámili, že od 4. 6.  otevřou na omezenou dobu své obchody.

Vláda dne 30. května  prodloužila lockdown do 14. června. Obyvatelé mají nařízeno zůstat doma s výjimkou nezbytných nákupů. Koordinační výbor na vysoké úrovni pro prevenci a kontrolu COVID-19 dne 2. 6. oznámil, že se chystá do dvou dnů rozhodnout o jeho případném postupném uvolnění.   Ministerstva zdravotnictví a populace již více než před měsícem doporučilo strategii částečného uvolňování restrikcí na základě zelených, žlutých a červených zón.Do 14. června je pozastavena i vnitrostátní pozemní veřejná doprava. Do 30. června jsou uzavřeny hranice a pozastaveny komerční mezinárodní i vnitrostátní lety. Od 16. května 2020 je zakázán veškerý pohyb vozidel s výjimkou vozidel zajišťujících základní služby, dosavadní propustky byly zrušeny, a to po celé zemi. Přeprava nezbytného zboží přes hraniční vstupní však pokračuje jako obvykle. Ministerstvo zdravotnictví a populace vyzvalo veřejnost, aby se zdržela všech hromadných shromažďování v náboženských místech včetně chrámů, kostelů, mešit a klášterů za účelem vykonávání náboženských činností. Školy jsou nadále uzavřeny. Ministerstvo zdravotnictví a populace opakovaně vyzývá k opouštění domovů pouze v nezbytných případech. V reakci na stoupající počet případů byl v některých okresech nařízen zákaz vycházení, průběžně jsou krátkodobě zapečetěny některé obce a uzavřeny tranzitní body na některých komunikacích. Premiér Oli na základě jednání kabinetu rozhodl předložit prezidentce Bhandariové návrh na mobilizaci nepálské armády k zajištění kontroly uzavření některých oblastí a lepší správě karanténních zařízení. Ministerstvo vnitra vydalo dne 21. května směrnici zakazující vstup do údolí Káthmándú. Všechny vstupní body jsou zapečetěny a s výjimkou sanitek nebude povolena žádná doprava.  Osoby, které z různých důvodů potřebují do údolí vstoupit, musí mít absolvovaný rychlý diagnostický test a požádat úřady o povolení ke vstupu.  Ministerstvo zároveň zrušilo všechna předchozí cestovní povolení. Ministerstvo také pověřilo všechny místní vlády v údolí, aby připravily databázi hotelů, komunitních budov a dalších míst, která mohou být přeměněna na karanténní střediska. Nepálská vláda vyžaduje povinnou registraci všech cizinců na adrese http://zip.er.cz/strandedinnepal, a to pod hrozbou pokuty.  Potrestány budou i osoby, které neohlášeným cizincům poskytují útočiště. Vízové služby jsou pozastaveny do 14. června. Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a požádat o jeho prodloužení. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince+97714438862 (neděle až pátek od 10:00 do 17:00 hod).


4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.nepalimmigration.gov.np/ - Imigrační úřad

https://www.mohp.gov.np/eng/index.php - Ministerstvo zdravotnictví a populace

5. REPATRIACE:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR zorganizovalo zvláštní let z Káthmándú v sobotu 4. dubna 2020. V zemi zůstává několik českých občanů, kteří v tu dobu o repatriaci neprojevili zájem, a dále několik dobrovolných českých pracovníků působících v zemi dlouhodobě v rámci aktivit českých nevládních organizací. Z pohledu ZÚ Dillí je proces repatriace ukončen.

Aktualizaci letů lze nalézt zde: https://www.mzv.cz/newdelhi/cz/ko/info/koronavirus/spolecne_to_zvladneme.html

 

Souhrn minulých opatření:

Opatření z 30. 5. 2020:

Vláda prodloužila lockdown do 14. června. Do 14. června bylo také prodlouženo pozastavení vízových služeb.

Vláda prodloužila pozastavení mezinárodních komerčních letů i vnitrostátních letů do 30. června . Rovněž do 30. června prodloužila uzavření hraničních přechodů.

 

Opatření z 21. 5. 2020:

Ministerstvo vnitra vydalo směrnici zakazující vstup do údolí Káthmándú. Všechny vstupní body jsou zapečetěny a s výjimkou sanitek nebude povolena žádná doprava.  Osoby, které z různých důvodů potřebují do údolí vstoupit, musí mít absolvovaný rychlý diagnostický test a požádat úřady o povolení ke vstupu.  Ministerstvo zároveň zrušilo všechna předchozí cestovní povolení.

 

Opatření z 20. 5. 2020:

Do 14. června bylo prodlouženo pozastavení všech mezinárodních i vnitrostátních letů.

 

Opatření ze 17. 5. 2020

Vláda prodloužila lockdown do 2. června. Do 2. června bylo také prodlouženo pozastavení vízových služeb.

 

Opatření ze 14. 5.2020:

Ministerstvo vnitra zpřísnilo omezení pohybu osob napříč všemi okresy země.   Ministerstvo již zrušilo všechny průkazy vydané okresními správními úřady,  které umožňují pohyb osob v jejich okresech. Nově též volný pohyb uvnitř tří okresů v údolí Káthmándú. 

Zcela uzavřena byla dne  obec Devchuli v okrese Nawalpur.

 

Opatření z 12. 5. 2020 :

V okresech Bara a Parsa byl až do půlnoci 18. května nařízen zákaz vycházení.   Zrušen bude veškerý pohyb vozidel s výjimkou vozidel zajišťujících základní služby.

 

Opatření z 11. 5. 2020:

Kvůli 15 novým případům okresní úřady uzavřely do půlnoci 18. května okres Kapilvastu.

 

Opatření ze 7. 5. 2020:

Vláda rozhodla od 8. 5. obnovit aktivity ve  44 druzích průmyslových odvětví. Jejich seznam je možno nalézt zde: https://myrepublica.nagariknetwork.com/news/these-industries-will-open-from-tomorrow/

 

Opatření z 6. 5. 2020:

Vláda rozhodla prodloužit lockdown do 18. května. Lockdown platí již od 24. března.

 

Vláda prodloužila pozastavení mezinárodních komerčních letů i vnitrostátních letů do 31. května. Rovněž do 31. května prodloužila uzavření hraničních přechodů.

 

Imigrační úřad prodloužil pozastavení vízových služeb až  do 18. května.  Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a dát vízum do pořádku. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince +977-1-4438862 (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

 

Opatření z 27. 4. 2020:

Imigrační úřad prodloužil pozastavení vízových služeb až  do 7. května.  Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a dát vízum do pořádku. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince +977-1-4438862 (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

 

Opatření z 16. 4. 2020:

Imigrační úřad prodloužil až do 27. dubna pozastavení veškerých vízových služeb. Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a dát vízum do pořádku. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince +977-1-4438862 (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

 

Opatření z 14. 4. 2020:

Vláda rozhodla prodloužit celostátní lockdown do 27. dubna. Mezinárodní lety zůstanou pozastaveny do 30. dubna. Stejně tak jsou do konce dubna uzavřeny pozemní hraniční přechody pro pohyb osob. Přeprava nezbytného zboží přes hraniční vstupní body bude pokračovat jako obvykle.  Nepálská vláda vyžaduje povinnou registraci všech cizinců, a to na odkazu zip.er.cz/strandedinnepal. Cizinci, kteří se nacházejí v zemi, aniž by informovali místní úroveň, budou v souladu s platnými zákony potrestáni. Potrestány budou i osoby, které neohlášeným cizincům poskytují útočiště.   Lockdown byl poprvé vyhlášen 24. března.

 

Opatření ze 7. 4. 2020:

Vláda rozhodla, že všechny mezinárodní lety do Nepálu zůstanou pozastaveny až do 30. dubna. Vláda však nepřijala žádné nové rozhodnutí týkající se vnitrostátních letů, které zůstávají pozastaveny  prozatím do 15. dubna.

 

Opatření z 6. 4. 2020:

Vláda prodloužila celonárodní lockdown do 15. dubna.

 

Opatření ze 4. 4. 2020:

Vláda rozhodla, že kvůli lockdownu nebude již organizovat záchranné operace pro cizince uvízlé mimo Káthmándú.   To znamená, že cizinci nacházející se v různých částech země tam budou muset zůstat, dokud lockdown nebude ukončen.

 

Opatření z 1. 4. 2020:

Imigrační úřad prodloužil pozastavení vízových služeb až  do 7. dubna.  Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a dát vízum do pořádku. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince +977-1-4438862 (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

 

Opatření z 30. 3. 2020

1. Nepálská vláda vyžaduje povinnou registraci všech cizinců, a to na odkazu

zip.er.cz/strandedinnepal

 

Opatření z 29. 3. 2020:

1. Vláda prodloužila celostátní lockdown do 7. dubna 2020.

2. Vláda  rozhodla prodloužit zákaz příchozích mezinárodních letů s cestujícími do 15. dubna.

 

Opatření k 24. 3. 2020:

Vláda na základě zákona o infekčních nemocech rozhodla o uzavření země (lockdown) s platností od 24. března od 6:00 hod. do 31. března 2020. Toto rozhodnutí znamená mimo jiné toto:

• Nikdo nemá dovoleno vyjít ze svého obydlí, s výjimkou naléhavých případů, tj. lékařské pohotovosti, zakoupení denního spotřebního zboží
• Veškerý pohyb soukromých i veřejných vozidel bude zastaven s výjimkou pohotovostních vozidel, vozidel bezpečnostního personálu a zdravotníků a držitelů zvláštních povolení
• Všechny vnitrostátní komerční lety budou pozastaveny, s výjimkou letů používaných bezpečnostním personálem
• Všichni pracující kromě zaměstnanců pracujících v základních odvětvích, tj. zdravotnictví, bezpečnost, spotřební zboží, pitná voda, mléčné výrobky, elektřina, telekomunikace, cla, karanténa, nakládání s odpady, budou mobilizováni podle potřeb příslušných úřadů
• Proti osobám porušujícím nařízení budou podniknuty přísné kroky podle zákona o infekčních chorobách

 

Dřívější opatření:

1. Nepál s účinností od 21. března do 12. dubna 2020 včetně začal aplikovat určitá omezení na všechny cestující přijíždějící do Nepálu:

- jejichž první let začínal v České republice nebo jiné evropské zemi, nebo v zemi Blízkého východu nebo Zálivu (Turecko, Irák, Saúdská Arábie, Jemen, Sýrie, Ázerbádjžán, Spojené arabské emiráty, Izrael, Jordánsko, Libanon, Palestinský stát, Omán, Kuvajt, Gruzie, Arménie, Katar, Bahrajn, Kypr, Írán), Malajsii, Japonsku nebo Korejské republice, nebo

- kteří odletěli do Nepálu přímým letem z Turecka (Istanbul), Spojených arabských emirátů (Dubaj, Abu Dhabi, Sharjah), Qataru (Doha), Saúdské Arábie (Dammám), Kuvajtu, Ománu (Muscat), Malajsie (Kuala Lumpur), Japonska (Narita) nebo Korejské republiky (Soul), anebo

- kteří přes tyto země (města) tranzitovali.

Tato omezení jsou následující:

- tito cizinci smí do Nepálu přicestovat pouze letecky na letiště v Káthmandú a nikoli pozemní cestou,

- všechna povolení pro horolezecké expedice, které již byly vydáno nebo které by měly být vydány pro jaro 2020, jsou pozastavena,

- všichni cizinci s obchodním vízem, studijním vízem nebo zaměstnaneckým vízem musí zůstat ve vlastní karanténě v délce 14 dní,

- držitelé diplomatických víz (Diplomatic Visa nebo úředních víz (Official Visa) musí zůstat ve vlastní karanténě v délce 14 dní,

- občané ČR nebo jiní cizinci, kteří vstoupili na území Nepálu po 13. březnu 2020 musí zůstat ve vlastní karanténě v délce 14 dní,

- veškeré udělování víz na hraničním přechodu je pozastaveno,

- všichni držitelé platného nepálského víza v pase musí předložit zdravotní potvrzení vydané maximálně 7 dní před datem příletu do Nepálu,

- všichni držitelé průkazu nerezidentního Nepálce (Non-Resident Nepalese card) musí zůstat ve vlastní karanténě,

- držitelé diplomatického nebo úředního víza cestující do Nepálu poprvé musí zůstat ve vlastní karanténě v délce 14 dní.
 

 

2.  Nepál s účinností od 23. března 2020 zakázal leteckým společnostem přivážet do Nepálu jakékoli cestující ze zahraničí, ale nadále povoluje cestující z Nepálu odvážet. Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyzývá všechny občany ČR nacházející se v Nepálu, aby této situace využili a Nepál co nejdříve opustili, neboť jakmile dojde k poklesu počtu odlétajících pasažérů, je pravděpodobné, že letecké společnosti přestanou létat.

 

3. Imigrační úřad pozastavil s platností od 22. března do 4. dubna veškeré vízové služby. Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a dát vízum do pořádku. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince +977-1-4438862 (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

4. Nadále funguje telefonní help linka nepálského imigračního úřadu +977-1-4423138, kde lze obdržet aktuální informace (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

5. Nepál s platností od 23. března 2020 na jeden týden uzavřel hranice s Indií a Čínou.

 

Dřívější opatření:

1.  Od 14. března do 13. dubna 2020 je zrušena platnost existujících nepálských víz. Občané České republiky tak nemají možnost do Nepálu přicestovat.

2. Od 14. března do 30. dubna 2020 je zrušeno udělování nepálských víz po příjezdu do země. 

3. K žádosti o nepálské vízum musí být doloženo lékařské potvrzení, že žadael není nakažen koronavirem. Platnost potvrzení nesmí být starší než 7 dní.

4. Občané ČR a další cizinci mohou vstupovat na území Nepálu pouze přes mezinárodní letiště v Káthmándú.

5. Nepál uzavřel pozemní hraniční přechody pro cizince, včetně občanů ČR.

6. Všichni cizinci, kteří vstoupí na území Nepálu po 13. březnu 2020, budou podrobeni 14-denní karanténě. Týká se to i držitelů diplomatických a služebních víz. 

7. Nepál pozastavila platnost všech již vydaných povolení k horolezeckým výstupům včetně výstupu na Mt. Everest. Nová povolení na jarní sezónu nebudou vydávána.

8. Vláda určila pro léčbu pacientů nakažených koronavirem tato zdravotnická zařízení: "Tribhuvan University Teaching Hospital" a "Sukraraj Tropical and Infectious Disease Hospital".

9. Nepálské letecké společnosti Nepal Airlines Corporation (NAC) a Himalaya Airlines zastavily své lety do Dauhá v Kataru. Himalaya Airlines přerušily i lety do SAE, Malajsie a Bangladéše.

10. Při vstupu do Nepálu mohou být cestující podrobeni zdravotní prohlídce.

11. Občané následujících zemí, kteří do Nepálu přicestovali, musí na hraničním přechodu při vstupu do Nepálu předložit své zdravotní osvědčení, že nejsou infikováni COVID-19, jinak nejsou vpuštěni:
- Itálie, Korejská republika, Írán, Japonsko nebo  Čína, včetně jejích zvláštních administrativních regionů (účinnost od 10. 3. 2020),
- Německo, Francie nebo Španělsko (účinnost od 13. 3. 2020).

 

Oficiální stránka, na níž jsou zveřejňovány informace pro veřejnost v angličtině:

https://trade.welcomenepal.com/

http://www.nepalimmigration.gov.np/

 

Oficiální help linka:

Telefon: +977 98 51 254 666

E-mail:   crisiscell@ntb.org.np


Doporučení a varování:

Českým občanům uvažujícím o cestě do Nepálu je doporučováno, aby se včas informovali o aktuálním vývoji situace. V případě potřeby se lze obrátit na velvyslanectví ČR v Dillí:


E-mail:
newdelhi@embassy.mzv.cz

Non-stop konzulární pohotovost: 
+91 99 10 999 460