česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Nepálu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19  v Nepálu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k  27. červenci 2021.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Nepál je na základě ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví zařazen mezi země s extrémním rizikem nákazy COVID-19. Z uvedeného důvodu se českým občanům a občanům s pobytovým oprávněním v ČR důrazně nedoporučuje do země cestovat

Vstoupit do Nepálu pozemními hraničními přechody nadále není povoleno nikomu, kromě občanů Nepálu.

Výjimky je třeba řešit se zastupitelským úřadem Nepálu v Berlíně, do jehož konzulární působnosti spadá Česká republika.

Velvyslanectví Nepálské federativní demokratické republiky v Berlíně
Adresa: Guerickestrasse 27 (2. patro), 10587 Berlin - Charlottenburg
Telefon: 004930-3435 9920, 3435 9921, 3435 9922
Fax: 004930-3435 9906
E-mail: berlin@nepalembassy.de, eonberlin@mofa.gov.np
Web: https://de.nepalembassy.gov.np/
Provozní hodiny úřadu: pondělí – pátek 09.30 - 13.00

Od 28. června 2021 platí nová pravidla pro přílet do Nepálu. Každý cestující starší 5 let se musí v době méně než 72 hodin před odletem do Nepálu podrobit PCR testu a jeho negativní výsledek musí na požádání předložit jak při odbavování na letišti odletu, tak i po příletu do Nepálu. Potvrzení by mělo být v angličtině a mělo by obsahovat čárový kód nebo QR kód umožňující ověření jeho platnosti, a také fotografii testované osoby za účelem možného ověření totožnosti, pokud příslušný zastupitelský úřad Nepálu nestanoví jinak. Děti mladší 5 let potvrzení o testování nepotřebují. 

Cestující do Nepálu musí dále vyplnit on-line formulář https://ccmc.gov.np/arms/person_add_en.php. V případě, že není možné vyplnit údaje před odletem do Nepálu, měly by příslušné letecké společnosti ve spolupráci s nepálským ministerstvem cestovního ruchu zajistit vyplnění příslušného formuláře po příletu na mezinárodním letišti v Káthmándú.
 

Každý cestující musí rovněž předložit potvrzení o rezervaci na minimálně 7 dní v některém z akreditovaných hotelů a po příletu do Nepálu se do takového hotelu na vlastní náklady uchýlit do karantény. Seznam akreditovaných hotelů: https://www.welcomenepal.com/government-approved-hotels. Všechny nehvězdičkové hotely mohou cestujícím, kteří si rezervovali pokoje za účelem karantény, účtovat maximálně 3 000 nepálských rupií na osobu včetně snídaně, oběda a večeře. Hvězdičkové hotely mohou účtovat poplatky podle svých hotelových podmínek. Sedmý den po příletu do Nepálu se musí takový cestující podrobit RT-PCR testu a vyčkat negativního výsledku. 
 

Místo sedmidenní institucionální karantény si mohou zvolit povinnou desetidenní domácí karanténu:
1) cestující, který již byl plně očkován,
2) cestující přijíždějící na základě nouzového případu (např. na pohřeb), a to na základě doporučení od příslušných místních úřadů.,
3) nemocný a max. 2 pečovatelé (musí mít lékařskou zprávu),
4) osoba starší 70 let,
5) dítě mladší 5 let a jeho opatrovníci,
6) invalida,
7) státní zaměstnanec,
8) pracovník ochranky (místo karantény může určit příslušná diplomatická mise nebo zastoupení mezinárodní organizace), 
9) diplomat a jeho rodina vracející se do Nepálu,
10) osoba podílející se na misi zabraňující obchodování s lidmi (musí mít potvrzení),
11) osoba zajišťující repatriaci Nepálců uvízlých v zahraničí (musí mít potvrzení).
Tyto osoby jsou povinny podrobit se po příletu do Nepálu antigennímu testu a jedenáctý den po příletu do Nepálu musí absolvovat RT-PCR test a vyčkat negativního výsledku testu. Je-li antigenní test pozitivní, budou tyto osoby poslány do státních izolačních center nebo do nemocnic.

2. DOPRAVA

Od 24. června 2021 Nepál částečně obnovil pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu cestujících.   Nepálský úřad pro civilní letectví zveřejnil seznam mezinárodních letů, které mají být uskutečněny v červenci 2021. Nepál uskuteční 21 mezinárodních letů do , Kataru, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Kuvajtu, Ománu, Malajsie a Japonska.

Turecko, které v červnu obnovilo lety z/do  Istanbulu, je od 29.6. zastavilo kvůli výskytu nových mutací koronaviru. Cestující , kteří přicestují  z jiných míst, ale pobývali v Nepálu v posledních 14 dnech,  budou muset předložit negativní test PCR uskutečněný do 72 hodin před vstupem a budou muset zůstat v karanténě po dobu 14 dnů.

Mezi Indií a Nepálem existuje letecká doprava pouze v rámci “vzduchových bublin”. Nepálský úřad pro civilní letectví (Civil Aviation Authority of Nepal) povolil leteckým dopravcům Nepálu a Indie zvýšit od 19.7. počet týdenních letů na trase Káthmándú - Dillí v rámci vzduchových bublin ze současných dvou na šest. Společnosti Nepal Airlines a Air India mohou provozovat po třech letech týdně.

V Nepálu byla 1. července 2021 obnovena pravidelná vnitrostátní letecká přeprava cestujících s tím, že může být obsazena maximálně polovina sedadel.


3. OPATŘENÍ

Pravidla pro turisty pobývající v Nepálu jsou k dispozici v angličtině na webové stránce https://www.tourism.gov.np/files/NOTICE%20MANAGER_FILES/IMG_20210329_0001.pdf

Ministerstvo zdravotnictví a obyvatelstva (MoHP) vyzvalo  širokou veřejnost, aby dodržovala zdravotní protokoly, protože počet nových případů opětovně znepokojivě stoupá. Podle tiskového prohlášení MoHP je Nepál pravděpodobně na prahu třetí  vlny COVID-19. Za uplynulý týden přibylo 14 196 nových případů, jde o druhý týden v řadě se stoupající tendencí.  V Nepálu se dosud nakazilo celkem 682 947 osob. Poněkud vzrostl počet prováděných testů, neboť denní míry nakažení se stejně jako předchozí týden udržují v rozmezí 20 – 25 %. Počet aktivních případů se zvýšil o 2 071 na aktuálních 27 908. Celkem 11 okresů registruje přes 500 aktivních případů, dalších 22 okresů přes 200. Uzdravilo se  již 645 301 osob. Míra zotavení mírně poklesla na  94,5 %. Za uplynulý týden zemřelo 156 osob. Podle oficiální nepálské statistiky zemřelo v Nepálu s covidem dosud celkem 9 738 osob. Aktuální smrtnost činí 1,4 %.

Restriktivní opatření v zemi se týkají především údolí Káthmándú. V údolí hlavního města Káthmándú je vyhlášen lockdown, který byl nejnověji prodloužen do 4.8. Nejedná se však již o striktní zákaz vycházení a uzavření, již došlo k určitému rozvolnění, když byl částečně obnoven silniční provoz, včetně provozu taxi, a s omezenou kapacitou byla obnovena i veřejná hromadná doprava. Veřejnou dopravu mohou zajišťovat i menší vozidla jako např. mikrobusy. Obnoveny byly i služby dálkové autobusové veřejné dopravy. Bylo zrušeno pravidlo střídavého provozu vozidel podle sudého a lichého čísla. Byl také umožněn vjezd soukromých vozidel z jiných okresů do údolí, avšak musí mít doporučení od okresních úřadů. Střídavě v různé dny mohou mít otevřeno různé druhy obchodů i nákupní centra. Povoleny jsou svatby, musí se však konat v domě za účasti maximálně 15 osob. Nadále zakázány jsou všechny druhy konferencí, shromáždění, seminářů a vzdělávacích programů. Nadále zavřena jsou kina, bary, kluby, bazény, zábavní parky, salony, kosmetické salony, fitness centra, tělocvičny, knihovny, muzea a zoologické zahrady. Zakázáno je provozování her a sportů na stadionech s publikem, rovněž i shromažďování na otevřeném prostranství, pořádání masových demonstrací, organizování veletrhů a festivalů a pořádání slavností. Zavřeny jsou školy a další vzdělávací zařízení. Restauracím je povoleno provozovat rozvážkové služby do 19:00 hodin.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

http://www.nepalimmigration.gov.np/ - Imigrační úřad

https://www.mohp.gov.np/eng/index.php - Ministerstvo zdravotnictví a populace

Oficiální stránka, na níž jsou zveřejňovány informace pro veřejnost v angličtině:

https://trade.welcomenepal.com/

http://www.nepalimmigration.gov.np/

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární generální  konzulát ČR v Káthmándú (komunikace pouze v angličtině):
E-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz
Tel.: +977-1-4259528 (honorární generální konzul ČR Vishnu Kumar Agarwal)

 

5. NÁVRAT DO ČR

Aktualizovaná pravidla vyžadovaná při návratu českou stranou lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Od 1. července 2021 byly obnoveny vízové služby. Držitel nepálského víza, jež bylo platné ke dni 28. dubna 2021, mohl opustit Nepál před 8. červencem bez nutnosti úhrady nových vízových poplatků u imigračního úřadu na mezinárodním letišti v Káthmándú. Těm, kteří chtějí prodloužit svůj pobyt v Nepálu, bylo uděleno vízum a byli osvobozeni od poplatků z prodlení a pokuty, pokud podali žádost do 8. července 2021. Po tomto datu jsou již povinni zaplatit jak vízové poplatky, tak poplatky za zpoždění.

Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem z Nepálu. Seznam testovacích míst je na webové stránce https://nphl.gov.np/covid19/list-of-organisations-to-perform-covid-test/, doporučuje se využít služeb jednoho z těchto pěti testovacích center:

1) Star Hospital, Lalitpur,

2) Nepal Medicity Hospital, Lalitpur,

3) HAMS Hospital, Kathmandu,

4) Manmohan Memorial Medical College and Teaching Hospital, Kathmandu, nebo

5) Universal College of Medical Science, Bhairahawa.