česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Nepálu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19  v Nepálu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k  15. dubnu 2021.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR

Vycestování z ČR

Nadále platí doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. 

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce.  

Návrat do ČR

Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem z Nepálu.

Pro návrat do ČR z Nepálu, jako ze země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19, platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník

Cestující tedy musí mít:

1) doklad o vyplnění příjezdového formuláře www.prijezdovyformular.cz,

2) vyplněné a podepsané čestné prohlášení,

3) RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR nebo antigenní test provedený maximálně 24 hodin před začátkem cesty. 

Aktuální podmínky vstupu na území ČR jsou popsány zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2021_02_03_prehledne_nova_pravidla_cestovani_platna.html

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Nepál je pro cizince otevřen-

Nepál je pro cizince otevřen. V Nepálu fungují vnitrostátní letecké služby i dálková autobusová veřejná doprava (v plné kapacitě).  Pravidla pro turisty cestující do Nepálu jsou k dispozici v angličtině na webové stránce https://www.tourism.gov.np/files/NOTICE%20MANAGER_FILES/IMG_20210329_0001.pdf. Předpis upravuje pravidla pro obdržení víza včetně požadavků na rezervaci ubytování a pojištění pokrývající náklady na pohotovostní pátrání a záchranu a ošetření cestujících během jejich pobytu v Nepálu. Všichni cestující musí při odbavení letu předložit potvrzení o negativním výsledku PCR testu, provedeným ne později než  72 hodin před odletem, nebo dokument potvrzující kompletně ukončený očkovací proces.  Po příletu jsou všichni cestující povinni podrobit se testu PCR a vyčkat v zarezervovaném hotelu v koordinaci  s cestovní agenturou na výsledky. Pokud je výsledek negativní, mohou pokračovat v turistických aktivitách dle itineráře. V případě pozitivního výsledku musí prodloužit pobyt v hotelové karanténě v souladu se stávajícími zdravotními protokoly, dokud výsledek nebude negativní. 

Čeští občané žádající o vízum se obracejí na zastupitelský úřad Nepálu v Berlíně, do jehož konzulární působnosti spadá Česká republika.

Velvyslanectví Nepálské federativní demokratické republiky v Berlíně
Adresa: Guerickestrasse 27 (2. patro), 10587 Berlin - Charlottenburg
Telefon: 004930-3435 9920, 3435 9921, 3435 9922
Fax: 004930-3435 9906
E-mail: berlin@nepalembassy.de, eonberlin@mofa.gov.np
Web: https://de.nepalembassy.gov.np/
Provozní hodiny úřadu: pondělí – pátek 09.30 - 13.00

 

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Po poklesu případů COVID-19 v prvních třech měsících tohoto roku zaznamenává Nepál zejména v posledním týdnu nárůst počtu infekcí. Úřady tvrdí, že za nárůst může britská varianta koronaviru. V Nepálu je momentálně 4096 aktivních případů, přičemž každý den přibývá přes 400 nových. Bude-li nárůst pokračovat nezměněným tempem, počet aktivních případů se do 10 dní zdvojnásobí a země bude muset vyhlásit lockdown. Veřejnost o tom informoval nepálský premiér K. P. Oli.  Do současné doby bylo v zemi zaznamenáno 280 524 pozitivních případů. Podstatné je, že výrazně stoupla denní míra infekce, která se pohyboval kolem 9 % a v jednom případě překročila 11 %. Znamená to fakticky dvojnásobek oproti předchozímu týdnu.  Již 5. týden po sobě se zvyšuje počet aktivních případů, přibylo jich 1 474 oproti 491 v předminulém týdnu. Evidováno je jich 3 306. Nejhorší situace je v údolí hlavního města Káthmándú, především pak v samotném hlavním městě.   Počet uzdravených přibývá pomalu. V zemi se uzdravilo již 281 564 pacientů.  Za uplynulý týden zemřelo 17 osob, dvakrát více než předchozí týden. Celkem již zemřelo 3 053 osob. Aktuální smrtnost zůstala na 1,1 %.

V Nepálu již byla dříve vzhledem k příznivým číslům rozvolněna většina restriktivních opatření. Povolen jsou náboženské aktivity i provoz hotelů, restaurací i cestovních kanceláří.  Otevřeny jsou obchody. Otevřena již mohou být také všechna vzdělávací zařízení. Povolen je provoz tělocvičen a kin. Výbor pro řešení krize COVID-19 však může pověřit okresní úřady, aby v případě nutnosti způsobené růstem případů rozhodly o restrikcích v rámci svých okresů.  I přes relativně příznivá čísla však ministerstvo zdravotnictví a populace vyzvalo na konci března vrchní okresní úředníky v celé zemi, aby omezili všechny druhy hromadných shromáždění a konferencí.

S ohledem na stoupající počty nakažených v posledním období však vláda dne 7. dubna  vydala vyhlášku omezující provoz restaurací a dalších podniků do 21:00 hod.   Všechny okresní správní úřady (DAO) v celé zemi byly požádány, aby osobám pohybujícím se mimo domov stanovily povinnost nosit obličejové roušky a penalizovaly osoby porušující toto opatření.  DAO byly také vyzvány ke zvýšení počtu PCR testů a antigenních testů.  Zamezit též mají shromáždění více než 500  osob ve velkých městech a 100 osob v malých městech. Ministerstvo zdravotnictví a populace také vyzvalo všechny obyvatele, aby přísně dodržovali zdravotnická opatření v místech, jako jsou nákupní centra, kinosály, fitnescentra, bazény, paláce a chrámy, kde se často shromažďuje mnoho lidí.

Ministerstvo zdravotnictví a obyvatelstva také doporučilo Výboru pro řešení krize COVID-19 (CCMC) zakázat shromažďování více než 25 lidí na jednom místě. MoHP také doporučilo zrušit prezenční výuku na školách včetně vysokých škol.    

"Department of Tourism" vydává horolezcům povolení k výstupům na jednotlivé hory Himálaje. Nová pravidla však požadují, aby zájemci o výstup na nejvyšší vrcholy, včetně Mount Everestu měli horolezecké zkušenosti. Povolení ke zdolání nejvyšší hory světa, které nepálská vláda vydává, je nově podmíněno nutností mít zdolaný alespoň jeden vrchol v Nepálu vyšší než 6 500 metrů. Žadatelé rovněž musí doložit dobrý zdravotní stav a fyzickou kondici. Nově je povinný také doprovod trénovaným horským vůdcem.

Ministerstvo cestovního ruchu začalo s určitými omezeními vydávat povolení pro horolezecké expedice pro jarní sezónu. Horolezci bez ohledu na jejich občanství budou moci pořizovat pouze fotografie a videa související s jejich expedičními aktivitami. Pořizování fotografií nebo videí pro komerční účely včetně propagačních videí nebude povoleno. Během procesu povolování bude nutno předložit všechny související dokumenty a harmonogram expedice. Předtím musel být harmonogram předložen až po obdržení povolení k expedici.

 

4. UŽITEČNÉ ODKAZY:

http://www.nepalimmigration.gov.np/ - Imigrační úřad

https://www.mohp.gov.np/eng/index.php - Ministerstvo zdravotnictví a populace

Oficiální stránka, na níž jsou zveřejňovány informace pro veřejnost v angličtině:

https://trade.welcomenepal.com/

http://www.nepalimmigration.gov.np/

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární generální  konzulát ČR v Káthmándú (komunikace pouze v angličtině):
E-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz
Tel.: +977-1-4259528 (honorární generální konzul ČR Vishnu Kumar Agarwal)