česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Nepálu

Velyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Nepálu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. Nepál od 1. září 2020 obnovil pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu.  Povolen je přílet zahraničních turistů, vízum si však musí vyřídit předem na velvyslanectví, udělení víza na letišti je možné jen s předchozím písemným příslibem.  Stránka aktualizována k 19. lednu 2021.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky  do Nepálu je možné. 

Velvyslanectví si  dovoluje upozornit, že "Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (tj. do těch, které jsou na mapě návratového Semaforu označeny červeně nebo neoznačeny žádnou barvou) jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě." 

Možnosti poskytnutí včasné případné konzulární asistence občanům ČR v nouzi v Nepálu jsou v podmínkách pandemie limitované.

Velvyslanectví zároveň upozorňuje na nezbytnost vyjasnit si rozsah sjednávaného cestovního pojištění a podmínky jeho plnění. 

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Nepál je pro cizince otevřen s tím, že o vízum musí požádat na příslušných nepálských diplomatických misích, pro případné udělení víza při příletu musí disponovat písemným příslibem. K získání víza je nutno předložit dokument prokazující předchozí rezervaci hotelu po dobu nejméně sedmi dnů, kde je cestující povinen setrvat v karanténě, a dokumenty týkající se pojištění proti COVID-19 s krytím 5 000 USD na osobu.

Podmínkou přicestování do Nepálu je potvrzení o negativním výsledku PCR testu, ne starším než 72 hodin před letem. Osvobozeny jsou děti do 5 let.

Cizinci mohou do Nepálu přicestovat pouze letecky, vstup do Nepálu přes pozemní hraniční přechody je nadále zakázán.

Až do odvolání byly zrušeny všechny přílety z Velké Británie. Do Nepálu nesmí ani osoby, které tranzitovaly přes Velkou Británii. Nepál již ohlásil přítomnost na svém území rychle se šířící britské varianty koronaviru.

Z Nepálu může kdokoliv odcestovat. Fungují vnitrostátní letecké služby i dálková autobusová veřejná doprava (v plné kapacitě). Jejich provozovatelé však musí dodržovat zdravotní protokoly stanovené vládou.

Pozemní hranice Nepálu s Indií a Čínou jsou nadále uzavřeny. To se však netýká přeshraničního pohybu nákladních vozidel v určených vstupních bodech. Z Indie se lze dostat do Nepálu letecky.
 

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Počet nově zjištěných infekcí oproti předchozímu týdnu poklesl o téměř jednu třetinu. Za uplynulý týden bylo evidováno pouze 2 376 případů.  Stálý pokles trvá již několik týdnů. Snižující se čísla jsou však mimo jiné dána neustálým snižováním prováděných testů. Ty se pohybovaly mezi 4 000 – 5 000 denně.  Již dva a půl měsíce se snižuje počet aktivních případů. Těch nyní Nepál registruje 3 861. Nejhorší situace je v údolí hlavního města Káthmándú, kde je evidována přes 63 % všech aktivních případů, v samotném hlavním městě je to 57 %.  Počet uzdravených vzrostl na 261 818. Míra zotavení činí téměř 98 %. Za uplynulý týden zemřelo 38 osob, celkem již 1 965 osob. Aktuální smrtnost činí 0,7 %. Pouze okres Káthmándú registruje více než 500 aktivních případů. Šest okresů - Solukhumbu, Bhojpur, Nawalparaasi West, Kalikot, Rukum West a Mugu - neregistruje žádný aktivní případ. U tří osob, které nedávno přiletěly do země z Velké Británie, byla potvrzena britská varianta koronaviru. Prezidentka Bhandari vydala nařízení, které vládě umožňuje dovážet vakcíny proti COVID-19, jakmile budou k dispozici na mezinárodním trhu. Připraven je plán na očkování 72 % obyvatel země. 28 % populace země, kterým je méně než 15 let, by bylo očkováno až po potvrzení úspěšnosti testů na starších osobách. V současné době vláda vede jednání s Ruskem, Indií a Spojenými arabskými emiráty o nákupu vakcín proti COVID-19. Schválena již byla vakcína Covishield vyvinutá společností AstraZeneca Plc a univerzitou v Oxfordu a vyráběná Serum Institute of India v Pune.


Řada dosud uvalených restrikcí není zatím zmírňována. Zakázán je pouliční prodej ovoce, zeleniny a oblečení. Je vydán zákaz shlukování většího počtu lidí. Všechny náboženské aktivity a setkávání jsou rovněž zakázány.


Od 4. ledna 2021 bylo povoleno otevřít všechna vzdělávací zařízení. Před tímto datem fungovaly školy pouze v některých regionech v závislosti na epidemiologické situaci. Povinné je mimo jiné použití roušek a měření tělesné teploty. Studenti musí v učebnách dodržovat vzdálenost nejméně jednoho metru a školní vozidla musí přepravovat studenty pouze do poloviční kapacity. Povolen je od stejného data také provoz tělocvičen a kin. Výbor pro řešení krize COVID-19  však má v případě nutnosti pravomoc tyto instituce uzavřít.

Povolen je provoz hotelů, restaurací i cestovních kanceláří.

Hlavní město: Přísná opatření platí v údolí Káthmándú. Hromadná shromáždění, včetně sportovních a náboženských jsou nadále zakázána. Všechna soukromá a veřejná vozidla se musí řídit pravidlem lichého a sudého provozu. Obchody mají omezenou pracovní dobu. Nákupní centra a a řada obchodů mají povoleno mít otevřeno jen v určené dny.  

"Department of Tourism" obnovil vydávání horolezcům povolení k výstupům na jednotlivé hory Himálaje. První horolezci mohli přicestovat do Nepálu počínaje 15. listopadem 2020. Nová pravidla však požadují, aby zájemci o výstup na nejvyšší vrcholy, včetně Mount Everestu měli horolezecké zkušenosti. Povolení ke zdolání nejvyšší hory světa, které nepálská vláda vydává, je nově podmíněno nutností mít zdolaný alespoň jeden vrchol v Nepálu vyšší než 6 500 metrů. Žadatelé rovněž musí doložit dobrý zdravotní stav a fyzickou kondici. Nově je povinný také doprovod trénovaným horským vůdcem. Před samotným horolezeckým výstupem je nutné absolvovat sedmidenní hotelovou karanténu, na jejímž začátku a konci jsou na vlastní náklady turistům prováděny PCR testy. Horolezci musí mít pojištění obsahující i náklady na hospitalizaci spojenou s koronavirem COVID-19 ve výši minimálně 5 tisíc USD.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.nepalimmigration.gov.np/ - Imigrační úřad

https://www.mohp.gov.np/eng/index.php - Ministerstvo zdravotnictví a populace

 

5. REPATRIACE:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR zorganizovalo zvláštní let z Káthmándú 4. dubna 2020.   Z pohledu ZÚ Dillí je proces repatriace ukončen.

 

Oficiální stránka, na níž jsou zveřejňovány informace pro veřejnost v angličtině:

https://trade.welcomenepal.com/

http://www.nepalimmigration.gov.np/

 

Oficiální help linka:

Telefon: +977 98 51 254 666

E-mail:   crisiscell@ntb.org.np


Doporučení a varování:

Českým občanům uvažujícím o cestě do Nepálu je doporučováno, aby se včas informovali o aktuálním vývoji situace. V případě potřeby se lze obrátit na velvyslanectví ČR v Dillí:


E-mail:
newdelhi@embassy.mzv.cz

Non-stop konzulární pohotovost: 
+91 99 10 999 460