česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Nepálu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Nepálu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. Nepál od 1. září 2020 obnovil pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu, do Nepálu však budou moci přicestovat pouze občané Nepálu a pracovníci diplomatických misí a agentur OSN z těch zemí, kde je snadno dostupné otestování PCR testy (tj. i evropské země).  Zákaz cestování cizinců do Nepálu, který měl původně platit do 17. října 2020, byl prodloužen minimálně o měsíc.   Do 15. listopadu byly také opětovně uzavřeny pozemní hranice s Indií.
Nepál čelí 2. vlně COVID-19. Lockdown platí  v hlavním městě Káthmándú i přilehlých okresech Lalitpur a Bhaktapur. Stránka aktualizována k 20. říjnu 2020.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky  do Nepálu není možné. Vláda odložila povolení k příletům zahraničních návštěvníků minimálně do poloviny listopadu 2020.  Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Velvyslanectví si  dovoluje upozornit, že "Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (tj. do těch, které jsou na mapě návratového Semaforu označeny červeně nebo neoznačeny žádnou barvou) jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě." 

Možnosti poskytnutí včasné případné konzulární asistence občanům ČR v nouzi v Nepálu jsou v podmínkách pandemie limitované.

Velvyslanectví zároveň upozorňuje na nezbytnost vyjasnit si rozsah sjednávaného cestovního pojištění a podmínky jeho plnění. 

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vláda dne 13. října zrušila dřívější rozhodnutí povolit ode dne 17. října vstup zahraničním turistům a horolezcům.  Povolení vstupu bylo odloženo minimálně na polovinu listopadu 2020.  Příjezd za účelem jiných volnočasových aktivit nebyl povolen ani před tímto novým rozhodnutím.   Vláda dne 12. října také rozhodla s ohledem na rostoucí šíření COVID-19 uzavřít do 15. listopadu pozemní hranice s Indií, kde pro nepálské občany vracející se domů dosud fungovalo 10 vstupních míst. Toto rozhodnutí však nebude mít vliv na přeshraniční pohyb nákladních vozidel v určených vstupních bodech.   

Do Nepálu tak nyní mohou pouze letecky cestovat občané Nepálu, pracovníci diplomatických misí a agentur OSN z těch zemí, kde je snadno dostupné otestování PCR testy (tj. i evropské země). Před opětovným povolením vstupu do země si turisté včetně horolezců, kteří si nejsou sami schopni vyřídit víza na nepálských zastupitelských úřadech, o ně budou  moci  předem požádat prostřednictvím svých trekových nebo cestovních agentur nacházejících se v Nepálu. Občané ČR budou moci získat nepálské vízum přímo příletu na letišti Káthmandú. K získání víza bude nutno předložit protokol o negativním PCR testu, ne starším než 72 hodin, dokument prokazující předchozí rezervaci hotelu po dobu nejméně sedmi dnů, a dokumenty týkající se pojištění proti Covid-19 s krytím 5 000 USD na osobu. Cestující je povinen vyplnit na webové stránce https://www.ccmc.gov.np/ formulář, který je třeba vytisknout a při příjezdu do Nepálu předložit zároveň s negativním potvrzením na RT-PCR testem vystavené v době 72 hodin před příjezdem do Nepálu, a dále předložit rezervaci hotelu, kde je povinen setrvat v karanténě po dobu 7 dnů. Pátý den po příletu se musí cestující nechat podrobit dalšímu RT-PCR testu.

Od 1. září může z Nepálu kdokoli odcestovat. Dne 17. září byly take obnoveny vnitrostátní letecké služby, které byly pozastaveny téměř 6 měsíců. Stejně tak byla obnovena dálková autobusová veřejná doprava. Jejich provozovatelé však musí dodržovat zdravotní protokoly stanovené vládou. Od 13. října je již povolena veřejná doprava o plné kapacitě cestujících. 

Ministerstvo pro přistěhovalectví obnovilo vízové služby pro cizí státní příslušníky. Víza osob, které měly víza platná až do 21. března a nemohly odcestovat, budou regulována bez jakýchkoliv poplatků za zpoždění a sankcí. 

Dočasně byl uzavřen VFS Káthmándú z důvodu výskytu COVID-19 u jednoho z jeho pracovníků.    

 

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

V zemi se již delší dobu nedaří zvládnout růst nákazy. Za uplynulý týden přibylo přes 24 000 nakažených, opět více než předminulý týden. Celkový počet nakažených COVID-19 v Nepálu k 20. říjnu 2020 dosáhl 136 036. V Nepálu je momentálně 40 778 aktivních případů, jejich počet stoupl za týden o téměř 7 000. Zemřelo již 757 osob, aktuální smrtnost činí 0,6 %. Nejhorší situace je v údolí hlavního města Káthmándú, které  pravidelně představuje 50-60 % celkových denních nákaz. Celkový počet infekcí v údolí představuje přes 41 % všech dosud nakažených. Káthmándú, Lalitpur, Bhaktapur, Morang, Sunsari, Makawanpur, Surkhet, Chitwan, Kaski, Dang, Banke a Rupandehi jsou okresy s více než 500 aktivními případy. Během týdne jejich počet stoupl o dva.  Naopak jediným okresem s nulovým počtem aktivních případů zůstal Manang.  

Nemocnice v údolí Káthmándú již delší dobu čelí nedostatku jednotek intenzivní péče. Ministerstvo zdravotnictví a obyvatelstva dne 12. října rozhodlo o přeměně všech státních nemocnic v údolí Káthmándú na nemocnice zaměřené na léčbu pacientů s koronavirem.  Ministerstvo také nařídilo všem nemocnicím v údolí, aby odložily plánované operace, aby se zabránilo nedostatku lůžek na jednotkách intenzivní péče a snížilo se riziko přenosu infekce. 

Vzhledem k rostoucímu počtu nakažených vláda 19. října rozhodla upgradovat karanténní střediska, která se v současnosti v Káthmándú nepoužívají, na izolační střediska. Dále rozhodla, že v každé provincii bude zřízeno minimálně 200 jednotek vysoké závislosti (high dependency units - HDU), v údolí Káthmándú to bude 2 000 jednotek.  

Vláda dne 18. října rozhodla hradit náklady na testy PCR a léčbu pacientů s COVID-19, pouze však pro pracovníky „v první linii“, různě postižené osoby, svobodné ženy, starší občany, bezpečnostní pracovníky a osoby zaměstnané v oblasti sanitace. K jejich testování zároveň dojde až po prokázání příznaků COVID-19.  

Vláda také v uplynulém týdnu vydala povolení k dovozu, prodeji a distribuci Remdesiviru. 


Vláda již koncem září veřejně přiznala, že koronavirus se šíří nad její očekávání a míra infekce se zvyšuje alarmujícím tempem. Proto řada dosud uvalených restrikcí nebude zatím zmírňována. Ministerstvo zdravotnictví a obyvatelstva (MoHP) již dříve doporučilo vládě zavést opět lockdown, pokud počet aktivních případů přesáhne 25 000, což se již stalo.

Zakázán je pouliční prodej ovoce, zeleniny a oblečení. Školy, vzdělávací střediska, univerzity jsou uzavřeny a je vydán zákaz shlukování většího počtu lidí. Všechna náboženské aktivity a setkávání jsou zakázány. Provozování kin, salónů krásy, lázní a fitness je zakázáno.

Od 17. září je povolen provoz hotelů a restaurací. Od stejného data fungují i cestovní kanceláře.

Nadále je zakázáno se přepravovat z/do oblastí s více jak 200 infikovanými.

Vláda udělila místním správám a vládám pravomoc rozhodovat o omezeních a blokovacích opatřeních spojených s šířením koronaviru. Okresy s více než 200 aktivními případy mohou uložit nezbytná omezení. Úředníci mohou regulovat, řídit a kontrolovat pohyb vozidel v rámci okresu i mezi okresy. Mohou také pozastavit veškeré činnosti nebo služby v celém nebo v částech okresu, kde je registrováno více než 500 aktivních případů COVID-19.  

Přísná opatření platí v údolí Káthmándú. Hromadná shromáždění, včetně sportovních a náboženských jsou nadále zakázána. Zakázána je přeprava pracovníků v průmyslových odvětvích, pokud nebudou dodrženy zdravotnické protokoly. Kapacitní omezení platí i pro vozidla taxislužby. Všechna soukromá a veřejná vozidla se musí řídit pravidlem lichého a sudého provozu. Obchody s potravinami, zeleninou a ovocem mohou zůstat otevřené do 11:00 a od 17:00 do 19:00. Vozidla používaná k přepravě stavebních materiálů mohou jezdit mezi 14:00 a 19:00, aniž by se řídila pravidlem sudá-lichá. Obchody poskytující donáškové služby mohou fungovat mezi 12:00 a 19:00. Nákupní centra a obchody s oděvy, obuví a kosmetikou mají povoleno otevřít v pondělí, středu a sobotu. Obchody s nádobím mohou fungovat v neděli, úterý a pátek. Prodejny nábytku a automobilů mohou fungovat pouze v pondělí a ve středu. Pouliční prodejci, obchodníci s vozíky a obchody s elektrickým zbožím mohou pracovat do 11:00 a od 16:00 do 19:00. Automobilové dílny mohou fungovat od 8:00 do 20:00. Průmyslová odvětví a továrny, které se otevřou, musí poskytovat jídlo a ubytování svým zaměstnancům. Veřejná doprava funguje, od 13. října je již povolena přeprava o plné kapacitě cestujících.  Dopravní policie zvýšila inspekci a monitorování veřejných vozidel v údolí Káthmándú, aby zajistila dodržování zdravotních pokynů a dalších požadavků stanovených vládou k prevenci a kontrole COVID-19. Především dochází k překračování přepravní kapacity a nejsou důsledně používány roušky. 

Dne 19. října bylo vydáno nové nařízení týkající se pohřbívání osob, které zemřou na COVID-19 doma. Nový protokol stanoví, že rodiny by měly před pohřbením informovat místní zástupce a policii. Nařízení dále obsahuje informaci o tom, jaká zdravotnická opatření mají být při přípravě pohřbu a jeho realizaci dodržována.  

"Department of Tourism" obnovil vydávání horolezcům povolení k výstupům na jednotlivé hory Himálaje počínaje podzimem. Nová pravidla však požadují, aby zájemci o výstup na nejvyšší vrcholy, včetně Mount Everestu měli horolezecké zkušenosti. Povolení ke zdolání nejvyšší hory světa, které nepálská vláda vydává, bude nově podmíněno nutností mít zdolaný alespoň jeden vrchol v Nepálu vyšší než 6 500 metrů. Žadatelé rovněž budou muset doložit dobrý zdravotní stav a fyzickou kondici. Nově bude povinný také doprovod trénovaným horským vůdcem. Koncem září vydalo ministerstvo cestovního ruchu rozhodnutí, podle kterého je před povolením trekkingu nařízena sedmidenní povinná hotelová karanténa, na jejímž začátku a konci jsou na vlastní náklady turistům prováděny PCR testy. 

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.nepalimmigration.gov.np/ - Imigrační úřad

https://www.mohp.gov.np/eng/index.php - Ministerstvo zdravotnictví a populace

 

5. REPATRIACE:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR zorganizovalo zvláštní let z Káthmándú 4. dubna 2020.    Z pohledu ZÚ Dillí je proces repatriace ukončen. Vláda dne 15. 6.  rozhodla umožnit zahraničním leteckým společnostem repatriovat Nepálce ze zahraničí.  Podle dřívějšího rozhodnutí bylo povoleno provozovat tyto repatriační lety pouze společnostem Nepal Airlines Corporation a Himalaya Airlines.

 

Oficiální stránka, na níž jsou zveřejňovány informace pro veřejnost v angličtině:

https://trade.welcomenepal.com/

http://www.nepalimmigration.gov.np/

 

Oficiální help linka:

Telefon: +977 98 51 254 666

E-mail:   crisiscell@ntb.org.np


Doporučení a varování:

Českým občanům uvažujícím o cestě do Nepálu je doporučováno, aby se včas informovali o aktuálním vývoji situace. V případě potřeby se lze obrátit na velvyslanectví ČR v Dillí:


E-mail:
newdelhi@embassy.mzv.cz

Non-stop konzulární pohotovost: 
+91 99 10 999 460