česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Nepálu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19  v Nepálu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Stránka aktualizována k  11. lednu 2022.

Poslední změny:

11.1. 2022 - Ve třech okresech údolí Káthmándú – Káthmándú, Lalitpur a Bhaktapur byla s platností od 11.1.  zakázána shromáždění více než 25 lidí. Úplně to však neplatí pro politická shromáždění.  Všechna veřejná vozidla nesmějí přepravovat více cestujících, než je kapacita sedadel. Cestující musí mít nasazeny roušky. Až do 29. 1. byly uzavřeny školy.

9. 1. 2022 - Vláda rozhodla o některých omezeních týkajících se veřejné dopravy, shromažďování, škol a vstupu na veřejná místa. Blíže v kapitole OPATŘENÍ.

22. 12. 2021 - ČR s účinností od 27. 12. 2021 zavedla povinnost mít při cestě z Nepálu do ČR písemné potvrzení o negativním výsledku PCR testu učiněném v době 0-72 hodin před vstupem do ČR (netýká se dětí do 12 let a očkovaných občanů ČR nebo občanů ČR, kteří se mohou prokázat certifikátem o prodělání covidu v posledních 180 dnech). 

18. 12. 2021 - Nepál odložil účinnost předpisu o povinné karanténě

17. 12. 2021 - Nepál zavedl povinnou 14-denní karanténu (7 dní v hotelu a 7 dní doma) pro cestující z 67 zemí, včetně ČR

15.12. 2021 - všechny letecké společnosti létající na/z mezinárodního letiště Tribhuvan v Káthmándú musí mít uzavřeno pojištění.  Pojištění pokrývá náklady na hotelovou karanténu až do 14 dnů a léčebné výlohy až do výše 5 000 USD, pokud bude mít cestující pozitivní výsledek popříletového testu. Pojištění zaměřené speciálně na covid-19 uzavírají s pojišťovnami letecké společnosti, nikoliv cestující.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Vstoupit do Nepálu pozemními hraničními přechody nadále není povoleno nikomu, kromě občanů Nepálu. Do Nepálu se tak občané ČR mohou dostat pouze letecky.

Nepál již obnovil udělování víz po příjezdu do země. Platí to však částečně, a to  pouze pro plně očkované cestující. Ostatní musí žádat o vízum na příslušném nepálském zastupitelském úřadě. V případě ČR je to Berlín. Od 28.11. Nepál zakázal udělovat víza při příjezdu občanům afrických zemí kvůli variantě Omikron.  Od 3.12. také zakázal vstup do země cestujících z  JAR, Botswany, Zimbabwe, Namibie, Lesotha, Svazijska, Mosambiku, Malawi a Hongkongu. Zákaz platí i pro osoby, které v těchto zemích pobývaly v posledních třech týdnech.   Výjimka platí za určitých podmínek pro držitele diplomatického nebo úředního pasu a osoby s pobytovým vízem (blíže viz https://www.immigration.gov.np/post/latest-travel-advisory).

Zrušen byl  povinný požadavek zůstat v karanténě u plně očkovaných osob, které obdržely obě dávky vakcíny nejméně 14 dní před příjezdem do Nepálu a mají negativní test PCR absolvovaný 72 hodin před jejich odletem do Nepálu. Děti mladší 5 let nemusí být očkovány ani nemusí absolvovat PCR test. Děti ve věku od pěti do 18 nemusí být očkované, avšak musí podstoupit PCR test. Všichni cizinci bez ohledu na očkování musí po příletu podstoupit antigenní test. V případě pozitivního výsledku u očkovaných cestujících musí tito zůstat v povinné hotelové karanténě. Pokud bude výsledek negativní, mohou odjet přímo na místo určení. Cizinci, kteří přijíždějí do Nepálu za účelem horolezectví a trekkingu, navíc musí předložit důkaz, že obdrželi povolení od příslušných vládních úřadů v Nepálu a že si mají na pobyt rezervovaný hotel.  

Neočkovaní cestující musí předložit potvrzení o rezervaci na minimálně 7 dní v některém z akreditovaných hotelů a po příletu do Nepálu se do takového hotelu na vlastní náklady uchýlit do karantény. Seznam akreditovaných hotelů je na webové stránce https://www.nepalisansar.com/business/78-nepali-hotels-selected-for-quarantining-international-air-passengers/. Sedmý den po příletu do Nepálu se musí cestující podrobit RT-PCR testu a vyčkat negativního výsledku.

Cestující do Nepálu musí dále vyplnit on-line formulář https://ccmc.gov.np/arms/person_add_en.php. V případě, že není možné vyplnit údaje před odletem do Nepálu, měly by příslušné letecké společnosti ve spolupráci s nepálským ministerstvem cestovního ruchu zajistit vyplnění příslušného formuláře po příletu na mezinárodním letišti v Káthmándú.

Všechny letecké společnosti létající na/z mezinárodního letiště Tribhuvan v Káthmándú musí mít uzavřeno pojištění.  Pojištění pokrývá náklady na hotelovou karanténu až do 14 dnů a léčebné výlohy až do výše 5 000 USD, pokud bude mít cestující pozitivní výsledek popříletového testu. Pojištění zaměřené speciálně na covid-19 uzavírají s pojišťovnami letecké společnosti, nikoliv cestující.

Více informací k cestování v angličtině zde: https://docs.google.com/document/d/12U1_mjN82FAEu-8HGAcfy8bdYup_583zL9108OGgves/edit?fbclid=IwAR1SoGdW1q3PlqAZHKOXbh3dW6WqLXPPQ_RE2i6abYYUxpAePZRdXPyCGSw    

2. DOPRAVA

Od 24. června 2021 Nepál částečně obnovil pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu cestujících.  V zemi funguje i vnitrostátní letecká přeprava.

Mezi Indií a Nepálem existuje letecká doprava pouze v rámci “vzduchových bublin”. Společnosti Nepal Airlines a Air India provozují na trase Káthmándú - Dillí po třech letech týdně.

Od 14.1. bude veřejná doprava provozována pouze s poloviční kapacitou. 


3. OPATŘENÍ

Také v Nepálu je patrný nástup další vlny epidemie. V uplynulém týdne se nakazilo 4 669 osob, tedy téměř třikrát tolik než předchozí týden.  Poprvé od 24.9. 2021 byla 10.1. překročena hranice 1 000 osob s pozitivním testem. Celkem se již nakazilo 833 946 osob. Denní míry infekce stouply od počátečních 3 % až na 15 %.  Počet aktivních případů vzrostl o 2 850 na aktuálních 7 855. Uzdravilo se již 814 485 osob. Míra zotavení činí 97,7 %. Uplynulý týden zemřelo s covidem pouze 8 osob, celkem již 11 606 osob. Aktuální smrtnost činí 1,4 %.  

V souvislosti s rychlým šířením nakažených byla dne 9. ledna přijata některá restriktivní opatření. Na veřejných místech platí povinnost  nosit roušky.  Od 21. ledna bude ke vstupu do veřejných zařízení nutno  předložit očkovací průkaz. Mezi veřejná místa podle ministerstva vnitra patří mimo jiné kanceláře, hotely, restaurace, kina, stadiony, letiště a parky.  Ministerstvo vnitra také nařídilo úřadům okresní správy a bezpečnostním agenturám po celé zemi, aby zakázaly shromáždění více než 25 lidí. Toto rozhodnutí vstoupí v platnost na základě analýz dotčených okresních center krizového řízení covid-19.   Od 14.1. bude veřejná doprava provozována pouze s poloviční kapacitou. Až do 29.1. byly uzavřeny školy. Studenti starší 12 nemají být vpuštěni  do vzdělávacích institucí bez potvrzení o očkování po určeném datu, které stanoví ministerstvo školství.

Ve třech okresech údolí Káthmándú – Káthmándú, Lalitpur a Bhaktapur byla již s platností od 11.1.  zakázána shromáždění více než 25 lidí. Úplně to však neplatí pro politická shromáždění.  Všechna veřejná vozidla nesmějí přepravovat více cestujících, než je kapacita sedadel. Cestující musí mít nasazeny roušky.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

http://www.nepalimmigration.gov.np/ - Imigrační úřad

https://www.mohp.gov.np/eng/index.php - Ministerstvo zdravotnictví a populace

Oficiální stránka, na níž jsou zveřejňovány informace pro veřejnost v angličtině:

https://trade.welcomenepal.com/

http://www.nepalimmigration.gov.np/

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární generální  konzulát ČR v Káthmándú (komunikace pouze v angličtině):
E-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz
Tel.: +977-1-4259528 (honorární generální konzul ČR Vishnu Kumar Agarwal)

 

5. NÁVRAT DO ČR

ČR s účinností od 27. 12. 2021 zavedla povinnost mít při cestě z Nepálu do ČR písemné potvrzení o negativním výsledku PCR testu učiněném v době 0-72 hodin před vstupem do ČR (netýká se dětí do 12 let a očkovaných občanů ČR nebo občanů ČR, kteří se mohou prokázat certifikátem o prodělání covidu v posledních 180 dnech). 

Pravidla vyžadovaná při návratu českou stranou lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Od 1. července 2021 byly obnoveny vízové služby. Držitel nepálského víza, jež bylo platné ke dni 28. dubna 2021, mohl opustit Nepál před 8. červencem bez nutnosti úhrady nových vízových poplatků u imigračního úřadu na mezinárodním letišti v Káthmándú. Těm, kteří chtějí prodloužit svůj pobyt v Nepálu, bylo uděleno vízum a byli osvobozeni od poplatků z prodlení a pokuty, pokud podali žádost do 8. července 2021. Po tomto datu jsou již povinni zaplatit jak vízové poplatky, tak poplatky za zpoždění.

Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem z Nepálu. Seznam testovacích míst je na webové stránce https://nphl.gov.np/covid19/list-of-organisations-to-perform-covid-test/, doporučuje se využít služeb jednoho z těchto pěti testovacích center:

1) Star Hospital, Lalitpur,

2) Nepal Medicity Hospital, Lalitpur,

3) HAMS Hospital, Kathmandu,

4) Manmohan Memorial Medical College and Teaching Hospital, Kathmandu, nebo

5) Universal College of Medical Science, Bhairahawa.

 

6. DALŠÍ INFORMACE

Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.