česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Nepálu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Nepálu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. 
Hraniční přechody jsou uzavřeny. Nepálský krizový štáb 10. července rozhodl, že repatriační lety budou pokračovat, ale ostatní  vnitrostátní a mezinárodní mezinárodní lety budou pozastaveny.
Správa civilního letectví Nepálu oznámila, že počínaje 17.8.2020 obnoví domácí i mezinárodní lety do omezeného počtu destinací a s omezenou frekvencí letů s tím, že tyto budou oznámen později.
V Nepálu skončil lockdown, země začala rozvolňovat. Zemi avšak sužují lokální ohniska COVID-19.
Stránka aktualizována k 4. srpnu 2020.


 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vycestování z České republiky je možné. Více informací je na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Do Nepálu v současné době nelze cestovat a ani v současné době neexistuje žádné letecké spojení, a to ani přímé, ani s přestupem. Veškeré hraniční přechody jsou pro cizince uzavřeny, vpouštěni do země jsou pouze občané Nepálu. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by být cestování obnoveno 17. srpna 2020. Žádná opatření pro turisty však zatím nebyla oznámena.

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Počet nakažených koronavirem COVID-19 v Nepálu dosáhl k 3. srpnu 2020 celkem 20 332 osob, přes 5 500 osob se nachází v izolaci, vyléčilo se 14 603 lidí a pouze 57 osob zemřelo, takže smrtnost činí pouhá 0,2 %. Nepál se obává, že začíná zažívat druhou vlnu epidemie. Vyléčení se na celkovém počtu nakažených podílejí z 71,8 procent. Počet provedených PCR testů je 13 109 na milion obyvatel. Nejvíce z celkového počtu infikovaných přes 7 500 případů připadá věkové kategorii 21-30 let. Oblasti Nepálu, které vykazují kumulativně nejvíce nakažených, se nacházejí na jihu při hranicích s Indií. Město Birgunj kvůli tomu dokonce vyhlásilo úplný lockdown s účinností od 1. srpna 2020 do odvolání. Od 4. do 10. srpna bude v úplném lockdownu také celý okres Saptari, nacházející se také v příhraniční oblasti s Indií.

Nepálský premiér svolal schůzku krizového štábu, aby rozhodl, zda se obnoví lockdown i v hlavním městě Káthmandú. Tam stále platí zákaz vjezdu osobních vozidel od 19.00 do 7.00 hodin, kromě zásobování. S růstem počtu nových případů COVID-19 v údolí Káthmándú přišla vláda s novou strategií boje proti COVID-19, která zahrnuje povinnou institucionální karanténu pro přijíždějící do údolí, koncept sudých a lichých SPZ a zvýšený počet provedených PCR testů.

Oblasti bez jediného aktivního výskytu COVID-19 jsou Manang a Mustang, Rasuwa, Bhojpur a Sankhuwasabha.

Nepálská vláda minulý týden překvapivě oznámila ukončení lockdownu s tím, že měl velmi negativní dopad na ekonomiku země a že země musí začít rozvolňovat. Cestovní ruch tvořil dosud 8 % HDP Nepálu, a ztráty jsou znatelné. Proto vláda umožnila obnovit provoz hotelů a restaurací a také horolezeckých a trekových aktivit. "Department of Tourism" obnovil vydávání horolezcům povolení k výstupům na jednotlivé hory Himálaje počínaje podzimem. Aktuální ceník povolení k výstupu je k nalezení zde: http://www.tourismdepartment.gov.np/mountaineering-royalty. Nepálská vláda informovala, že v brzké době vydá pravidla pro turisty (PCR test, karanténa), kteří začnou přijíždět od 17. srpna 2020, kdy se otevřou hranice a obnoví lety. 

Podle ministra zdravotnictví je vláda schopna zajistit maximálně 18 000 COVID-19 testů denně s cílem otestovat 2% populace tj. provést cca 600 000 testů.

Kina, stadiony a místa konání společenských akcí s velkým počtem lidí zůstávají i nadále uzavřeny.
 

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

http://www.nepalimmigration.gov.np/ - Imigrační úřad

https://www.mohp.gov.np/eng/index.php - Ministerstvo zdravotnictví a populace

 

5. REPATRIACE:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR zorganizovalo zvláštní let z Káthmándú 4. dubna 2020. V zemi zůstává několik českých občanů, kteří v tu dobu o repatriaci neprojevili zájem.  Dobrovolní čeští pracovníci působící v zemi dlouhodobě v rámci aktivit českých nevládních organizací se v minulých týdnech již vrátili domů.  Z pohledu ZÚ Dillí je proces repatriace ukončen. Vláda dne 15. 6.  rozhodla umožnit zahraničním leteckým společnostem repatriovat Nepálce ze zahraničí.  Podle dřívějšího rozhodnutí bylo povoleno provozovat tyto repatriační lety pouze společnostem Nepal Airlines Corporation a Himalaya Airlines. Letadla budou moci přiletět do Nepálu po obdržení letového povolení od Nepálské agentury pro civilní letectví (CAAN).

Bližší informace o repatriačních letech lze nalézt zde: https://www.mzv.cz/newdelhi/cz/ko/info/koronavirus/spolecne_to_zvladneme.html

 

Souhrn minulých opatření:

 

Opatření z 15. 6. 2020:

S platností od 15. 6. jsou obnoveny vízové služby.  Turistická víza platná až do 24. března 2020 je možno prodloužit do 15 dnů po obnovení komerčních mezinárodních letů přímo na letišti při odletu, a to bez poplatku. Požádat o změnu typu víza a prodloužení prošlého neturistického víza je možno do 14. srpna 2020 na Imigračním úřadu. Zaplacen bude pouze běžný poplatek za žádost. Postup při podání žádosti je možno nalézt zde: http://www.nepalimmigration.gov.np/. S případnými dotazy je možno se obrátit na telefonní číslo 01-4438862 v době od 8:00 hod. do 18:00 hod.   

 

Vláda rozhodla umožnit zahraničním leteckým společnostem repatriovat Nepálce ze zahraničí.  Podle dřívějšího rozhodnutí bylo povoleno provozovat tyto repatriační lety pouze společnostem Nepal Airlines Corporation a Himalaya Airlines.

 

Opatření ze 14. 6. 2020:

Do 5. července bylo prodlouženo pozastavení mezinárodních komerčních letů.

 

Opatření z 11. 6. 2020:

S účinností od 15. června budou ve dvou směnách otevřeny vládní úřady.

 

Opatření z 10. 6. 2020:

Kabinet s platností od 11. června rozhodl rozvolnit  ve třech fázích formát probíhajícího lockdownu. Vláda však může v okresech či menších lokalitách s nepříznivým vývojem případů nakažení uvolnění pravidel regulovat.  Pohyb osob do Káthmándú z jiných okresů bude nadále regulován. V rámci rozvolnění opatření bude umožněno provozování podniků, průmyslu a soukromých vozidel. Soukromá vozidla budou provozována na lichém a sudém principu s početním omezením pasažérů.   Veřejná pozemní doprava zatím nebude povolena. Povolen je provoz sanitek, hasičských vozů, nákladních vozidel a vozidel k přepravě mrtvých těl a vozidel používaných v pohřebním průvodu. Otevřeny budou nad rámec již povolených základních služeb také banky, fungovat budou restaurace pro vyzvedávání jídel, přepravní služby, státní a soukromé úřady (s maximálně 50% účastí zaměstnanců). Otevřeny budou podniky ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu, odpadním průmyslu a opravárenské dílny. Povoleny budou všechny činnosti související se zemědělstvím a chovem hospodářských zvířat a služby týkající se osiva, hnojiv, zemědělských nástrojů a skladování.  Nadále uzavřeny zůstanou školy a další vzdělávací zařízení, kina, divadla, bazény, tělocvičny, nákupní střediska, rekreační střediska, místa náboženských shromažďování. Povoleny nebudou zatím všechny druhy festivalů, veletrhů, výstav a konferencí a sportovní aktivity na stadionech a otevřených prostranstvích. Přeshraniční vstup s výjimkou určených vstupních bodů bude stále zakázán. Stejně tak zůstanou pozastaveny vnitrostátní a mezinárodní komerční lety. Vláda provede hodnocení situace infekce COVID-19 po 21 dnech od provedení první fáze uvolnění. Pokud bude situace příznivá, vláda provede druhou fázi uvolnění, která potrvá po dobu 15 dnů. Pokud bude situace nadále příznivá, vláda provede třetí fázi uvolnění, která bude realizována opět po dobu 15 dnů. S povolením mezinárodních letů se podle vývoje situace počítá až ve třetí fázi.  Podrobné údaje lze nalézt na https://myrepublica.nagariknetwork.com/news/govt-eases-lockdown-businesses-and-industries-to-open-private-vehicles-to-operate-on-odd-even-basis/.

 

Opatření ze 7. 6. 2020:

Nepálský úřad pro civilní letectví (CAAN) nařídil mezinárodním leteckým společnostem, aby nezahajovaly  rezervace komerčních nebo charterových letů, dokud nebude oznámeno zrušení nařízení o jejich pozastavení.  CAAN zároveň připravil pravidla pro leteckou dopravu poté, co bude povolena. Povinné bude použití pouze chirurgických roušek nebo roušek N-95.  Platí to pro cestující i letecký personál na letištích.  Cestujícím nebude povoleno se volně pohybovat v prostorách letadla a po celou dobu letu budou povinni mít nasazenu roušku.  Cestující s příznaky horečky, kašle, dušnosti a ztráty chuti nebo čichu nebudou do letadla vpuštěni.   Cestující a členové posádky budou povinni vyplnit leteckému provozovateli formulář prohlášení COVID-19. 

 

Opatření z 30. 5. 2020:

Vláda prodloužila lockdown do 14. června. Do 14. června bylo také prodlouženo pozastavení vízových služeb.

Vláda prodloužila pozastavení mezinárodních komerčních letů i vnitrostátních letů do 30. června . Rovněž do 30. června prodloužila uzavření hraničních přechodů.

 

Opatření z 21. 5. 2020:

Ministerstvo vnitra vydalo směrnici zakazující vstup do údolí Káthmándú. Všechny vstupní body jsou zapečetěny a s výjimkou sanitek nebude povolena žádná doprava.  Osoby, které z různých důvodů potřebují do údolí vstoupit, musí mít absolvovaný rychlý diagnostický test a požádat úřady o povolení ke vstupu.  Ministerstvo zároveň zrušilo všechna předchozí cestovní povolení.

 

Opatření z 20. 5. 2020:

Do 14. června bylo prodlouženo pozastavení všech mezinárodních i vnitrostátních letů.

 

Opatření ze 17. 5. 2020

Vláda prodloužila lockdown do 2. června. Do 2. června bylo také prodlouženo pozastavení vízových služeb.

 

Opatření ze 14. 5.2020:

Ministerstvo vnitra zpřísnilo omezení pohybu osob napříč všemi okresy země.   Ministerstvo již zrušilo všechny průkazy vydané okresními správními úřady,  které umožňují pohyb osob v jejich okresech. Nově též volný pohyb uvnitř tří okresů v údolí Káthmándú. 

Zcela uzavřena byla dne  obec Devchuli v okrese Nawalpur.

 

Opatření z 12. 5. 2020 :

V okresech Bara a Parsa byl až do půlnoci 18. května nařízen zákaz vycházení.   Zrušen bude veškerý pohyb vozidel s výjimkou vozidel zajišťujících základní služby.

 

Opatření z 11. 5. 2020:

Kvůli 15 novým případům okresní úřady uzavřely do půlnoci 18. května okres Kapilvastu.

 

Opatření ze 7. 5. 2020:

Vláda rozhodla od 8. 5. obnovit aktivity ve  44 druzích průmyslových odvětví. Jejich seznam je možno nalézt zde: https://myrepublica.nagariknetwork.com/news/these-industries-will-open-from-tomorrow/

 

Opatření z 6. 5. 2020:

Vláda rozhodla prodloužit lockdown do 18. května. Lockdown platí již od 24. března.

 

Vláda prodloužila pozastavení mezinárodních komerčních letů i vnitrostátních letů do 31. května. Rovněž do 31. května prodloužila uzavření hraničních přechodů.

 

Imigrační úřad prodloužil pozastavení vízových služeb až  do 18. května.  Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a dát vízum do pořádku. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince +977-1-4438862 (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

 

Opatření z 27. 4. 2020:

Imigrační úřad prodloužil pozastavení vízových služeb až  do 7. května.  Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a dát vízum do pořádku. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince +977-1-4438862 (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

 

Opatření z 16. 4. 2020:

Imigrační úřad prodloužil až do 27. dubna pozastavení veškerých vízových služeb. Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a dát vízum do pořádku. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince +977-1-4438862 (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

 

Opatření z 14. 4. 2020:

Vláda rozhodla prodloužit celostátní lockdown do 27. dubna. Mezinárodní lety zůstanou pozastaveny do 30. dubna. Stejně tak jsou do konce dubna uzavřeny pozemní hraniční přechody pro pohyb osob. Přeprava nezbytného zboží přes hraniční vstupní body bude pokračovat jako obvykle.  Nepálská vláda vyžaduje povinnou registraci všech cizinců, a to na odkazu zip.er.cz/strandedinnepal. Cizinci, kteří se nacházejí v zemi, aniž by informovali místní úroveň, budou v souladu s platnými zákony potrestáni. Potrestány budou i osoby, které neohlášeným cizincům poskytují útočiště.   Lockdown byl poprvé vyhlášen 24. března.

 

Opatření ze 7. 4. 2020:

Vláda rozhodla, že všechny mezinárodní lety do Nepálu zůstanou pozastaveny až do 30. dubna. Vláda však nepřijala žádné nové rozhodnutí týkající se vnitrostátních letů, které zůstávají pozastaveny  prozatím do 15. dubna.

 

Opatření z 6. 4. 2020:

Vláda prodloužila celonárodní lockdown do 15. dubna.

 

Opatření ze 4. 4. 2020:

Vláda rozhodla, že kvůli lockdownu nebude již organizovat záchranné operace pro cizince uvízlé mimo Káthmándú.   To znamená, že cizinci nacházející se v různých částech země tam budou muset zůstat, dokud lockdown nebude ukončen.

 

Opatření z 1. 4. 2020:

Imigrační úřad prodloužil pozastavení vízových služeb až  do 7. dubna.  Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a dát vízum do pořádku. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince +977-1-4438862 (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

 

Opatření z 30. 3. 2020

1. Nepálská vláda vyžaduje povinnou registraci všech cizinců, a to na odkazu

zip.er.cz/strandedinnepal

 

Opatření z 29. 3. 2020:

1. Vláda prodloužila celostátní lockdown do 7. dubna 2020.

2. Vláda  rozhodla prodloužit zákaz příchozích mezinárodních letů s cestujícími do 15. dubna.

 

Opatření k 24. 3. 2020:

Vláda na základě zákona o infekčních nemocech rozhodla o uzavření země (lockdown) s platností od 24. března od 6:00 hod. do 31. března 2020. Toto rozhodnutí znamená mimo jiné toto:

• Nikdo nemá dovoleno vyjít ze svého obydlí, s výjimkou naléhavých případů, tj. lékařské pohotovosti, zakoupení denního spotřebního zboží
• Veškerý pohyb soukromých i veřejných vozidel bude zastaven s výjimkou pohotovostních vozidel, vozidel bezpečnostního personálu a zdravotníků a držitelů zvláštních povolení
• Všechny vnitrostátní komerční lety budou pozastaveny, s výjimkou letů používaných bezpečnostním personálem
• Všichni pracující kromě zaměstnanců pracujících v základních odvětvích, tj. zdravotnictví, bezpečnost, spotřební zboží, pitná voda, mléčné výrobky, elektřina, telekomunikace, cla, karanténa, nakládání s odpady, budou mobilizováni podle potřeb příslušných úřadů
• Proti osobám porušujícím nařízení budou podniknuty přísné kroky podle zákona o infekčních chorobách

 

Dřívější opatření:

1. Nepál s účinností od 21. března do 12. dubna 2020 včetně začal aplikovat určitá omezení na všechny cestující přijíždějící do Nepálu:

- jejichž první let začínal v České republice nebo jiné evropské zemi, nebo v zemi Blízkého východu nebo Zálivu (Turecko, Irák, Saúdská Arábie, Jemen, Sýrie, Ázerbádjžán, Spojené arabské emiráty, Izrael, Jordánsko, Libanon, Palestinský stát, Omán, Kuvajt, Gruzie, Arménie, Katar, Bahrajn, Kypr, Írán), Malajsii, Japonsku nebo Korejské republice, nebo

- kteří odletěli do Nepálu přímým letem z Turecka (Istanbul), Spojených arabských emirátů (Dubaj, Abu Dhabi, Sharjah), Qataru (Doha), Saúdské Arábie (Dammám), Kuvajtu, Ománu (Muscat), Malajsie (Kuala Lumpur), Japonska (Narita) nebo Korejské republiky (Soul), anebo

- kteří přes tyto země (města) tranzitovali.

Tato omezení jsou následující:

- tito cizinci smí do Nepálu přicestovat pouze letecky na letiště v Káthmandú a nikoli pozemní cestou,

- všechna povolení pro horolezecké expedice, které již byly vydáno nebo které by měly být vydány pro jaro 2020, jsou pozastavena,

- všichni cizinci s obchodním vízem, studijním vízem nebo zaměstnaneckým vízem musí zůstat ve vlastní karanténě v délce 14 dní,

- držitelé diplomatických víz (Diplomatic Visa nebo úředních víz (Official Visa) musí zůstat ve vlastní karanténě v délce 14 dní,

- občané ČR nebo jiní cizinci, kteří vstoupili na území Nepálu po 13. březnu 2020 musí zůstat ve vlastní karanténě v délce 14 dní,

- veškeré udělování víz na hraničním přechodu je pozastaveno,

- všichni držitelé platného nepálského víza v pase musí předložit zdravotní potvrzení vydané maximálně 7 dní před datem příletu do Nepálu,

- všichni držitelé průkazu nerezidentního Nepálce (Non-Resident Nepalese card) musí zůstat ve vlastní karanténě,

- držitelé diplomatického nebo úředního víza cestující do Nepálu poprvé musí zůstat ve vlastní karanténě v délce 14 dní.
 

 

2.  Nepál s účinností od 23. března 2020 zakázal leteckým společnostem přivážet do Nepálu jakékoli cestující ze zahraničí, ale nadále povoluje cestující z Nepálu odvážet. Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyzývá všechny občany ČR nacházející se v Nepálu, aby této situace využili a Nepál co nejdříve opustili, neboť jakmile dojde k poklesu počtu odlétajících pasažérů, je pravděpodobné, že letecké společnosti přestanou létat.

 

3. Imigrační úřad pozastavil s platností od 22. března do 4. dubna veškeré vízové služby. Po znovuobnovení vízových služeb musí cizinci, kterým platnost víz v té době vypršela, do 7 dnů kontaktovat imigrační úřad a dát vízum do pořádku. Ti, kterým, platnost víza vypršela před 21. březnem, budou vystaveni sankcím a poplatkům dle nepálských zákonů. V případě nouze humanitárního charakteru je možno kontaktovat Imigrační úřad na lince +977-1-4438862 (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

4. Nadále funguje telefonní help linka nepálského imigračního úřadu +977-1-4423138, kde lze obdržet aktuální informace (neděle až pátek od 10:00 do  17:00 hod).

5. Nepál s platností od 23. března 2020 na jeden týden uzavřel hranice s Indií a Čínou.

 

Dřívější opatření:

1.  Od 14. března do 13. dubna 2020 je zrušena platnost existujících nepálských víz. Občané České republiky tak nemají možnost do Nepálu přicestovat.

2. Od 14. března do 30. dubna 2020 je zrušeno udělování nepálských víz po příjezdu do země. 

3. K žádosti o nepálské vízum musí být doloženo lékařské potvrzení, že žadael není nakažen koronavirem. Platnost potvrzení nesmí být starší než 7 dní.

4. Občané ČR a další cizinci mohou vstupovat na území Nepálu pouze přes mezinárodní letiště v Káthmándú.

5. Nepál uzavřel pozemní hraniční přechody pro cizince, včetně občanů ČR.

6. Všichni cizinci, kteří vstoupí na území Nepálu po 13. březnu 2020, budou podrobeni 14-denní karanténě. Týká se to i držitelů diplomatických a služebních víz. 

7. Nepál pozastavila platnost všech již vydaných povolení k horolezeckým výstupům včetně výstupu na Mt. Everest. Nová povolení na jarní sezónu nebudou vydávána.

8. Vláda určila pro léčbu pacientů nakažených koronavirem tato zdravotnická zařízení: "Tribhuvan University Teaching Hospital" a "Sukraraj Tropical and Infectious Disease Hospital".

9. Nepálské letecké společnosti Nepal Airlines Corporation (NAC) a Himalaya Airlines zastavily své lety do Dauhá v Kataru. Himalaya Airlines přerušily i lety do SAE, Malajsie a Bangladéše.

10. Při vstupu do Nepálu mohou být cestující podrobeni zdravotní prohlídce.

11. Občané následujících zemí, kteří do Nepálu přicestovali, musí na hraničním přechodu při vstupu do Nepálu předložit své zdravotní osvědčení, že nejsou infikováni COVID-19, jinak nejsou vpuštěni:
- Itálie, Korejská republika, Írán, Japonsko nebo  Čína, včetně jejích zvláštních administrativních regionů (účinnost od 10. 3. 2020),
- Německo, Francie nebo Španělsko (účinnost od 13. 3. 2020).

 

Oficiální stránka, na níž jsou zveřejňovány informace pro veřejnost v angličtině:

https://trade.welcomenepal.com/

http://www.nepalimmigration.gov.np/

 

Oficiální help linka:

Telefon: +977 98 51 254 666

E-mail:   crisiscell@ntb.org.np


Doporučení a varování:

Českým občanům uvažujícím o cestě do Nepálu je doporučováno, aby se včas informovali o aktuálním vývoji situace. V případě potřeby se lze obrátit na velvyslanectví ČR v Dillí:


E-mail:
newdelhi@embassy.mzv.cz

Non-stop konzulární pohotovost: 
+91 99 10 999 460