česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 v Nepálu

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19  v Nepálu a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k  12. říjnu 2021.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Vstoupit do Nepálu pozemními hraničními přechody nadále není povoleno nikomu, kromě občanů Nepálu.

Nepál již obnovil udělování víz po příjezdu do země. Zrušen byl také povinný požadavek zůstat v karanténě u plně očkovaných osob, které obdržely obě dávky vakcíny nejméně 14 dní před příjezdem do Nepálu a mají negativní test PCR absolvovaný 72 hodin před jejich odletem do Nepálu. Děti mladší 5 let nemusí být očkovány ani nemusí absolvovat PCR test. Děti ve věku od pěti do 18 nemusí být očkované, avšak musí podstoupit PCR test. Všichni cizinci bez ohledu na očkování musí po příletu podstoupit antigenní test. V případě pozitivního výsledku u očkovaných cestujících musí tito zůstat v povinné hotelové karanténě. Pokud bude výsledek negativní, mohou odjet přímo na místo určení. Cizinci, kteří přijíždějí do Nepálu za účelem horolezectví a trekkingu, navíc musí předložit důkaz, že obdrželi povolení od příslušných vládních úřadů v Nepálu a že si mají na pobyt rezervovaný hotel. 

Neočkovaní cestující musí předložit  potvrzení o rezervaci na minimálně 7 dní v některém z akreditovaných hotelů a po příletu do Nepálu se do takového hotelu na vlastní náklady uchýlit do karantény. Seznam akreditovaných hotelů je na webové stránce https://www.nepalisansar.com/business/78-nepali-hotels-selected-for-quarantining-international-air-passengers/. Všechny nehvězdičkové hotely mohou cestujícím, kteří si rezervovali pokoje za účelem karantény, účtovat maximálně 3 000 nepálských rupií na osobu včetně snídaně, oběda a večeře. Hvězdičkové hotely mohou účtovat poplatky podle svých hotelových podmínek. Sedmý den po příletu do Nepálu se musí cestující podrobit RT-PCR testu a vyčkat negativního výsledku. 

Cestující do Nepálu musí dále vyplnit on-line formulář https://ccmc.gov.np/arms/person_add_en.php. V případě, že není možné vyplnit údaje před odletem do Nepálu, měly by příslušné letecké společnosti ve spolupráci s nepálským ministerstvem cestovního ruchu zajistit vyplnění příslušného formuláře po příletu na mezinárodním letišti v Káthmándú. 

Více informací k cestování v angličtině: https://www.welcomenepal.com/plan-your-trip/covid-19.html

2. DOPRAVA

Od 24. června 2021 Nepál částečně obnovil pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu cestujících.  

Mezi Indií a Nepálem existuje letecká doprava pouze v rámci “vzduchových bublin”. Společnosti Nepal Airlines a Air India provozují na trase Káthmándú - Dillí po třech letech týdně.

Vnitrostátní letecká přeprava plně funguje.


3. OPATŘENÍ


Počet nových případů v Nepálu nadále klesá. Za uplynulý týden se covidem-19 v Nepálu nakazilo 4 857 osob.. Denní přírůstky se v posledních dnech pohybují kolem 800. Celkem se již nakazilo 802 861 osob. Denní počty prováděných testů však většinou nepřesáhly 9 000. Denní míry infekce kolísaly mezi 7,5 – 13 procenty.  Počet aktivních případů se osmým  týdnem po sobě snížil na aktuálních 14 787. Celkem 7 okresů registruje přes 500 aktivních případů, dalších 17 okresů přes 200. Uzdravilo se již 776 831 osob. Míra zotavení vzrostla na 96,7 %. Za uplynulý týden zemřelo 69 osob. Podle oficiální nepálské statistiky zemřelo v Nepálu s covidem dosud celkem 11 243 osob. Aktuální smrtnost činí 1,4 %.
 

Život se vrátil téměř do normálu, školy, tělocvičny, stadiony a veřejná doprava mimo jiné obnovily své služby stejně jako před pandemií.

V údolí hlavního města Káthmándú však stále platí některá restriktivní opatření, i když řada z nich již byla zrušena. Městská i mimoměstská hromadná doprava funguje. Obchody fungují do 19:00 hodin. Povolen byl i provoz kinosálů, tanečních a nočních klubů s maximální obsazeností 50 %. Od 26. 9. bylo povoleno otevřít všechny školy.

Okresní úřad v Káthmándú vydal 30.9. v reakci na nadcházející svátky a festivaly oběžník obsahující nový soubor standardních postupů. V oběžníku jsou uvedena pravidla a předpisy, které je třeba dodržovat ve veřejných prostorách. Veřejnosti se doporučuje nevycházet z domovů, pokud to nebude nezbytně nutné a  vyhýbat se demonstracím, společenským setkáním  a jiným shromážděním.  Oběžník také nařizuje provozovatelům veřejné dopravy, aby měli zavedeny protokoly o zdravotní bezpečnosti a aby při přepravě cestujících nepřekračovali kapacitu sedadel vozidla. Pořádání hromadných shromáždění a průvodů a oslav a pořádání hostin je možné pouze s dodržováním zdravotních protokolů.
 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

http://www.nepalimmigration.gov.np/ - Imigrační úřad

https://www.mohp.gov.np/eng/index.php - Ministerstvo zdravotnictví a populace

Oficiální stránka, na níž jsou zveřejňovány informace pro veřejnost v angličtině:

https://trade.welcomenepal.com/

http://www.nepalimmigration.gov.np/

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární generální  konzulát ČR v Káthmándú (komunikace pouze v angličtině):
E-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz
Tel.: +977-1-4259528 (honorární generální konzul ČR Vishnu Kumar Agarwal)

 

5. NÁVRAT DO ČR

Pravidla vyžadovaná při návratu českou stranou lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Od 1. července 2021 byly obnoveny vízové služby. Držitel nepálského víza, jež bylo platné ke dni 28. dubna 2021, mohl opustit Nepál před 8. červencem bez nutnosti úhrady nových vízových poplatků u imigračního úřadu na mezinárodním letišti v Káthmándú. Těm, kteří chtějí prodloužit svůj pobyt v Nepálu, bylo uděleno vízum a byli osvobozeni od poplatků z prodlení a pokuty, pokud podali žádost do 8. července 2021. Po tomto datu jsou již povinni zaplatit jak vízové poplatky, tak poplatky za zpoždění.

Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem z Nepálu. Seznam testovacích míst je na webové stránce https://nphl.gov.np/covid19/list-of-organisations-to-perform-covid-test/, doporučuje se využít služeb jednoho z těchto pěti testovacích center:

1) Star Hospital, Lalitpur,

2) Nepal Medicity Hospital, Lalitpur,

3) HAMS Hospital, Kathmandu,

4) Manmohan Memorial Medical College and Teaching Hospital, Kathmandu, nebo

5) Universal College of Medical Science, Bhairahawa.