česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate General in Nepal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Nepálu a návratu do ČR

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 v Nepálu a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat.   Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální nebo plně odpovídají podmínkám stanoveným soukromými subjekty, jako jsou například dopravci. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost.  

VSTUP NA ÚZEMÍ NEPÁLU

Na území Nepálu je pro cizince možno vstoupit jak prostřednictvím mezinárodní letecké přepravy, tak pozemními přechody. Nepál již obnovil udělování víz po příjezdu do země pro všechny cestující a to pro očkované i neočkované osoby. Pro vstup do Nepálu přes pozemní přechody z Indie musí cestující mít platné vízum v klasické formě vízového štítku vylepeného do cestovního dokladu. Do Nepálu není možné vstoupit na indické elektronické vízum. 


OČKOVANÉ OSOBY

Cestující s dokončeným očkováním, ke kterému došlo  nejméně 14 dní před příletem do Nepálu, mohou získat vízum po prokázání platného očkovacího certifikátu proti COVID-19 po příletu na letiště v Káthmándú. Plně očkované osoby nemusí předkládat PCR test před příletem do země. Ministerstvo zahraničí Nepálu si ale zachovalo právo pro náhodné testování přijíždějících turistů. V případě pozitivního testu nemusí být turista vpuštěn do země. 


TESTOVANÉ OSOBY

Zahraniční cestující bez kompletního či dokončeného očkování  musí být po příletu do Káthmándú předložit negativní výsledek PCR testu (RTPCR, True NAAT, Gene Xpert), který musí být provedený nejdéle 72 hodin před příletem do Nepálu.  


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Pro osoby s prodělaným onemocněním COVID-19 platí stejná pravidla jako pro testované osoby, tudíž musí po příletu do Káthmándú předložit negativní výsledek PCR test, který nesmí být starší než 72 hodin před příletem do země. 


DĚTI

Po dětech mladších 5 let není vyžadováno očkování ani testování. Děti ve věku od pěti do 18 nemusí být očkované, ale platí pro ně stejná pravidla jako pro dospělé.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Cestující do Nepálu musí vyplnit on-line formulář https://ccmc.gov.np/arms/person_add_en.php. V případě, že není možné vyplnit údaje před odletem do Nepálu, měly by příslušné letecké společnosti ve spolupráci s nepálským ministerstvem cestovního ruchu zajistit vyplnění příslušného formuláře po příletu na mezinárodním letišti v Káthmándú.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Situace v Nepálu je stabilní. 


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Nepálské úřady zrušily povinnost absolvovat karanténu v případě pozitivního testu. 


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Imigrační úřad - http://www.nepalimmigration.gov.np/   

Ministerstvo zdravotnictví a populace - https://www.mohp.gov.np/np 

Cestovní informace pro veřejnost - https://trade.welcomenepal.com/

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz

Telefon: +91 11 2415 5200

Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

 

Honorární generální  konzulát ČR v Káthmándú (komunikace pouze v angličtině):

E-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz

Tel.: +977-1-4259528 (honorární generální konzul ČR Vishnu Kumar Agarwal)


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Cestující, kteří odlétají z Nepálu letecky, podléhají pouze zdravotním protokolům jejich cílové země. Letecké společnosti budou tyto protokoly konzultovat a používat před nástupem cestujících na palubu. 


POSLEDNÍ ZMĚNY

14.3. 2022 - Nově dostanou vízum po příletu všichni cestující nehledě na očkování. Neočkovaní ale musí předložit negativní PCR test. Nově nemusí cestující také absolvovat povinnou karanténu ve vybraných hotelech. 

28. 1. 2022 -  Úřady v údolí Káthmándú zrušily omezení dopravy podle pravidla sudá-lichá.  Do poloviny února bylo prodlouženo distanční vyučování ve školách.  Do poloviny února jsou také uzavřena kina a taneční bary.

21. 1. 2022 - Ke vstupu do veřejných zařízení je nutno  předložit očkovací průkaz. Platí to i pro cizince.

20. 1. 2022 - ve třech okresech údolí Káthmándú, kde je detekováno kolem 60 % všech nových nákaz bylo zavedeno pravidlo  lichá-sudá pro provoz veřejných i soukromých vozidel. Uzavřena byla všechna muzea i centrální ZOO. Okresní úřady v distriktech pokrývajících údolí Káthmándú  pozastavily veškeré své běžné veřejné služby.

17. 1. 2022 - Prozatím do 12..2. jsou zakázána veřejná shromáždění. V  náboženských místech budou až do 12. února povoleny pouze pravidelné bohoslužby, meditace a modlitby. Vstup do  nákupních center, obchodních domů, supermarketů a dalších obchodů je omezen 25 osobami najednou.    Náboženské, kulturní, společenské a jiné základní akce  se mohou konat za přítomnosti maximálně 50 osob.  Návštěvnost stadionů je omezena do jedné třetiny kapacity.

11.1. 2022 - Ve třech okresech údolí Káthmándú – Káthmándú, Lalitpur a Bhaktapur byla s platností od 11.1.  zakázána shromáždění více než 25 lidí. Úplně to však neplatí pro politická shromáždění.  Všechna veřejná vozidla nesmějí přepravovat více cestujících, než je kapacita sedadel. Cestující musí mít nasazeny roušky. Až do 29. 1. byly uzavřeny školy.

9. 1. 2022 - Vláda rozhodla o některých omezeních týkajících se veřejné dopravy, shromažďování, škol a vstupu na veřejná místa. Blíže v kapitole OPATŘENÍ.

22. 12. 2021 - ČR s účinností od 27. 12. 2021 zavedla povinnost mít při cestě z Nepálu do ČR písemné potvrzení o negativním výsledku PCR testu učiněném v době 0-72 hodin před vstupem do ČR (netýká se dětí do 12 let a očkovaných občanů ČR nebo občanů ČR, kteří se mohou prokázat certifikátem o prodělání covidu v posledních 180 dnech). 

18. 12. 2021 - Nepál odložil účinnost předpisu o povinné karanténě

17. 12. 2021 - Nepál zavedl povinnou 14-denní karanténu (7 dní v hotelu a 7 dní doma) pro cestující z 67 zemí, včetně ČR

15.12. 2021 - všechny letecké společnosti létající na/z mezinárodního letiště Tribhuvan v Káthmándú musí mít uzavřeno pojištění.  Pojištění pokrývá náklady na hotelovou karanténu až do 14 dnů a léčebné výlohy až do výše 5 000 USD, pokud bude mít cestující pozitivní výsledek popříletového testu. Pojištění zaměřené speciálně na covid-19 uzavírají s pojišťovnami letecké společnosti, nikoliv cestující.