česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Možnosti návratu do České republiky

Velvyslanectví v Dillí na této stránce přináší jemu dostupné informace o zvláštních či repatriačních letech provozovaných leteckými společnostmi, jejichž prostřednictvím se mohou občané České republiky, kteří se nadále nacházejí v Indii a dalších zemích v působnosti velvyslanectví, vrátit domů. Velvyslanectví doporučuje občanům v každém jednotlivém případě obrátit se na něj s cílem ověřit si, zdali let skutečně poletí.

Indie

Velvyslanectví si dovoluje upozornit, že pro každý pohyb z místa aktuálního pobytu až do místa odletu z Indie musí pro každého občana zajistit zvláštní povolení. Pro vydání tohoto povolení musí velvyslanectví v žádosti indickým orgánům uvést osobní údaje o cestujícím, konkrétně jméno, příjmení a číslo pasu, přesnou adresu, kde se občan aktuálně nachází, trasu, kterou pojede, včetně automobilové, železniční či letecké, a také jméno řidiče, jeho telefonní číslo, poznávací značku auta.

Velvyslanectví žádá dotčené občany, aby s ním byli v kontaktu ve věci jejich návratu do České republiky. Za tím účelem je možné využít e-mailovou adresu consular_delhi@mzv.cz, případně mimo úřední hodiny i telefonní číslo +91 99 10 999 460. Zároveň upozorňuje na nezbytnost určitého času (ve všední dny zpravidla 48 hodin) nezbytného pro vyřízení příslušného povolení. 

S ohledem na opakovaně se měnící situaci, pokud jde o disponibilitu letenek, velvyslanectví doporučuje opakovaně navštěvovat webové stránky příslušných leteckých společností. Velvyslanectví je zároveň schopno hledat prostor pro zařazení na příslušné lety, pokud se na něj občané obrátí.
 

LETY LUFTHANSA

Lufthansa operuje repatriační lety z  Indie do Prahy:

1) Let z Dillí do Prahy s mezipřistáním v Mnichově. Doposud potvrzené jsou odlety z Dillí 25. 6., 27. 6., 2. 7. a 7. 7. 2020 (let LH763 a LH1690). Odlet z Dillí v 0.55, přílet do Prahy ve 12.45 hodin.

2) Let z Mumbai do Prahy s mezipřistáním ve Frankfurtu. Doposud potvrzené jsou odlety z Mumbai 28. 6., 30. 6. 2020 (let LH757 a LH1400). Odlet z Mumbai v 2.25 hod., přílet do Prahy v 15.50.

 

LETY KLM

KLM operuje repatriační lety z Indie do Amsterdamu s následným přípojem do Prahy:

1) Let z Dillí do Amsterdamu 29. června a 1., 3. 4. a 6. července 2020. Z Dillí odlétá let KL0872 ve 2.55 hodinn. Přílet do Prahy letem KL1361 v 10.40 hod. 

2) Let z Mumbai do  Amsterdamu 28., 29. a 30.  června a 4., 5. a 6. července 2020. Z Mumbai odlétá let KL0878 ve 2.10 hodin. Přílet do Prahy letem KL1361 v 10.40 hod. 

 

LET AIR FRANCE

Air France operuje repatriační lety z Indie do Paříže s následným přípojem do Prahy:

1) Let z Dillí do Paříže dne 30. června a 3. července 2020. Z Dillí odlétá let AF0225 v 0.10 hodin. Přílet do Prahy letem AF1582 v 19.30 hod.

2) Let z Mumbai do Paříže dne 5. července 2020. Z Mumbai odlétá let AF0217 ve 02.05 hodin. Přílet do Prahy letem AF1582 v 19.30 hod.

 

EVAKUAČNÍ LETY AIR INDIA

Air India pořádá evakuační lety po Indii, z Indie do zahraničí a ze zahraničí do Indie. Seznam těchto letů je k dispozici na webové stránce http://www.airindia.in/images/pdf/VBM-Phase-3-updated-19-Jun-20-0900-Hrs-converted.pdf (období 10. 6. 2020 až 15. 7. 2020).

Upozorňujeme, že občané ČR mohou zakoupit letenky na lety po Indii a z Indie do zahraničí, a to na webové stránce airindia.in, nemohou však použít lety směrem do Indie.  
 

Srí Lanka

Na Srí Lance neplatí úplný zákaz mezinárodní přepravy osob. K odletu z ostrova je možné využít kombinované lety organizované leteckými společnostmi Qatar Airways a SriLankan ve spolupráci s jejich partnerskými společnostmi. 

Příkladmo je možné využít kombinovaný let provozovaný společnostmi Qatar Airways a Lufthansa.

 

Maledivy

Mezi Maledivami a Českou republikou v současné době neexistuje žádné pravidelné letecké spojení, a to ani přímé ani s přestupem.  Jedinou možností, jak se dostat z Malediv je použít nějaký zvláštní/repatriační let.

Velvyslanectví ČR registruje, že letecká společnost Turkish Airlines nabízí ke koupi lety z Malé do Prahy s přestupem v Istanbulu. Podle informací velvyslanectví však o povolení těchto letů nebyla požádána ani česká ani maledivská strana, a proto je pravděpodobné, že je společnost Turkish Airlines zruší. Velvyslanectví proto nedoporučuje zakoupení letenky na tyto lety.

 

Nepál

V Nepálu platí do 5. července 2020 zákaz mezinárodní letecké dopravy. Je velmi pravděpodobné, že tento zákaz bude prodloužen i po tomto datu. Velvyslanectví aktuálně nedisponuje informací o konkrétním zvláštním letu vypravovaném z Káthmándú do Evropy. 


Bangladéš

Z Bangladéše (Dhaka nebo Chittagong) existují lety například do Bangkoku, Dauhá (Doha), Dubaje nebo Kuala Lumpur, odkud se lze dostat do Evropy (například do Londýna) a odtamtud do Prahy. Velvyslanectví nedoporučuje kupovat letenky na lety s tranzitem v Indii. Přestože tyto lety letecké společnosti nabízejí, indické orgány je zatím nepovolily.
 

Bhútán

Mezi  Bhútánem a Českou republikou v současné době neexistuje žádné letecké spojení, a to ani přímé ani s přestupem. 

 

 

Původní text

Vážení!

V uplynulých dnech a týdnech jsme realizovali celou řadu opatření s cílem napomoci vašemu návratu do České republiky.

Ve stovkách případů se nám to podařilo. 

Díky mimořádnému úsilí a pochopení Ministerstva zahraničních věcí se řada českých občanů a jejich rodinných příslušníků dostala domů díky repatriačním letům organizovaným ministerstvem z Indie, Srí Lanky a Nepálu.  Desítky jiných jsme dostali na palubu letadel organizovaných jinými státy, přičemž pro řadu z nich jsme pak vyslali navazující dopravu do evropských metropolí.

Víme, že někteří občané zůstávají napříč Indií. I jim se budeme snažit pomoci odcestovat letadly jiných zemí, jak jen to bude možné. Jiní nám signalizují, že si repatriaci nepřejí. Toto jejich rozhodnutí respektujeme, jakkoli jsme si dovolili upozornit na možná úskalí s tím spojená v případě negativního vývoje pandemie.

Máme za to, že jsme udělali maximum, abychom získali přehled o tom, kdo z českých občanů pobývajících v působnosti Velvyslanectví České republiky v Dillí potřebuje a chce být repatriován. Pokud přes veškeré snažení zůstává v těchto státech některý z občanů, je zapotřebí, aby kontaktoval velvyslanectví na emailové adrese consular_delhi@mzv.cz.

Milan Hovorka, velvyslanec

E-mail: milan_hovorka@mzv.cz