česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate in Colombo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 na Srí Lance

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 na Srí Lance a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. Země je nadále uzavřena. Zakázány jsou přílety letadel s pasažéry s výjimkou tranzitních letů. Omezené možnosti odletů jsou občasnými komerčními lety. Stránka aktualizována k 5. červenci 2020.

1. CESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY NA SRÍ LANKU:

Cestovat z České republiky na Srí Lanku není možné, neboť  letecké společnosti mají od 19. března 2020 zakázáno přivézt na Srí Lanku cestující. 

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vstup občanů ČR na Srí Lanku je zakázán, a to jak letecky tak i lodí. Původně bylo jako datum zrušení tohoto zákazu oznámeno 1. srpna 2020, toto datum však následně zpochybnil ministr cestovního ruchu Prasanna Ranatunga s tím, že dodal, že k úplnému otevření letiště by mohlo dojít až po 15. srpnu nebo na konci srpna. 

Mezinárodní letecký tranzit je možný pouze přes letiště Colombo, pokud má cestující potvrzenu letenku na let z Colomba a pokud doba tranzitu na letišti v Colombu nepřesáhne 12 hodin. 

Víza a elektronické cestovní autorizace ETA vydané Srí Lankou byly s účinností od 23. března 2020 suspendovány do odvolání

Občané ČR, kteří neuposlechli doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR opustit Srí Lanku a kteří se nadále nacházejí na Srí Lance, si musí nejpozději do 11. července 2020 svůj pobyt na Srí Lance zlegalizovat, a to tak, že je nutno sjednat si schůzku prostřednictvím webové stránky Imigračního úřadu https://eservices.immigration.gov.lk/vs/login.php

 

 3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Na Srí Lance bylo koronavirem postiženo přes dva tisíce osob, z toho aktivních případů je nyní méně než 200 (další statistika zde).

O aktuální situaci informuje vládní portál https://covid19.gov.lk/

Do země se z různých zemí vracejí občané Srí Lanky,  o repatriaci projevilo zájem přes 42 tisíc Srílančanů. Repatriace by se měly stihnout do 5. srpna 2020, kdy na Srí Lankce proběhnou parlamentní volby. 

Srí Lanka je pro okolní svět uzavřena, mohou do ní cestovat pouze občané Srí Lanky. Pro všechny cestující i posádky letadel platí povinnost podrobit se PCR testu na koronavirus při vstupu do země na mezinárodních letištích v Kolombu a Mattale. S povinným testem se počítá i poté, co se Srí Lanka opět otevře zahraničním turistům. Přesné informace jsou uvedeny v první verzi vydaných operačních pokynů z 8. června 2020 v angličtině na webové stránce: https://www.sltda.gov.lk/storage/documents/SLTourism-OperationalGuidelines.pdf. Podle těchto pokynů budou všichni cestující potřebovat platnou cestovní autorizaci ETA, o kterou lze žádat prostřednictvím http://www.eta.gov.lk/slvisa/.  Vyžadována  bude doba pobytu minimálně na 5 nocí.   K žádosti o vízum bude nutné přiložit údaje o rezervaci ubytování u certifikovaných poskytovatelů ubytování, itinerář cesty, zpáteční letenku a doklad o zdravotním pojištění.  Srí Lanka bude vyžadovat před vstupem do letadla letícího na Srí Lanku negativní test metodou PCR ne starší než 72 hodin. Další test budou cestující absolvovat po příletu přímo na letišti v Colombu. Výsledky by měly být známy za 4-6 hodin a cestující na ně musí počkat než bude cestovat do plánovaného hotelu. V případě nutnosti bude moci využít některých z certifikovaných čtyř- nebo pětihvězdičkových hotelů v okolí letiště Kolombu nebo Negombu.  Další test bude proveden 4-5 dní po příjezdu mobilní jednotkou v koordinaci s certifikovaným poskytovatelem ubytování.   Cestující s pobytem přesahujícím 10 dní  budou absolvovat třetí test. V případě pozitivního výsledku testů budou cestující posláni do dvou až třítýdenní karantény. Doprava do místa ubytování má být řešena ve spolupráci s cestovní agenturou či poskytovatelem ubytování. Použití veřejné dopravy bude nežádoucí.  Pro turisty nebudou platit žádná omezení při cestování po zemi.  

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdraví (epidemiologická jednotka): http://www.epid.gov.lk

Imigrační úřad : http://www.immigration.gov.lk/ 

Oficiální vládní informační portál: https://www.news.lk/

 

5. REPATRIACE:

ČR repatriační let realizovala 4. dubna 2020. Další neplánuje. Na palubě bylo repatriováno 38 českých občanů a dva cizinci s trvalými pobyty na území České republiky. Ti z českých občanů, kteří se rozhodli zůstat na Srí Lance a nereflektovali na opakovaná doporučení a výzvy k návratu do vlasti, musí využít disponibilní komerční lety.  Konkrétní možnosti návratu ze Srí Lanky do ČR lze najít zde.

 

Občané Srí Lanky uvízlí v České republice se mají obrátit na velvyslanectví a stálou misi Srí Lanky ve Vídni, která má působnost i pro Českou republiku:

Mobilní telefon a WhatsApp: +43 676 921 40 99

E-mail: slemb.vienna@mfa.gov.lk

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail:
newdelhi@embassy.mzv.cz

Non-stop konzulární pohotovost velvyslanectví ČR v Dillí:
+91 99 10 999 460

 

V případě jakýchkoli potíží je možné v angličtině kontaktovat honorárního konzula ČR na Srí Lance pana Dr. Lohithu Samarawickremu na mobilu číslo +94 777 686 259.