česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate in Colombo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 na Srí Lance

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 na Srí Lance a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata. Země je nadále uzavřena. Zakázány jsou přílety letadel s pasažéry s výjimkou tranzitních letů. Omezené možnosti odletů jsou občasnými komerčními lety.
Srí Lanka neobnoví pravidelné lety dříve než počátkem září. Návrat zahraničních turistů se odkládá. Žádné přesné datum nebylo stanoveno.
Stránka aktualizována k 7. srpnu 2020.

1. CESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY NA SRÍ LANKU:

Cestovat z České republiky na Srí Lanku není možné, neboť  letecké společnosti mají od 19. března 2020 zakázáno přivézt na Srí Lanku cestující. 

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Vstup občanů ČR na Srí Lanku je zakázán, a to jak letecky tak i lodí. Původně bylo jako datum zrušení tohoto zákazu oznámeno 1. srpna 2020, toto datum však následně zpochybnil ministr cestovního ruchu Prasanna Ranatunga s tím, že dodal, že k úplnému otevření letiště by mohlo dojít až po 15. srpnu nebo na konci srpna. 

Mezinárodní letecký tranzit je možný pouze přes letiště Colombo, pokud má cestující potvrzenu letenku na let z Colomba a pokud doba tranzitu na letišti v Colombu nepřesáhne 12 hodin. 

Víza a elektronické cestovní autorizace ETA vydané Srí Lankou byly s účinností od 23. března 2020 suspendovány do odvolání. 

Občané ČR, kteří neuposlechli doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR opustit Srí Lanku a kteří se nadále nacházejí na Srí Lance, si musí nejpozději do 11. července 2020 svůj pobyt na Srí Lance zlegalizovat, a to tak, že je nutno sjednat si schůzku prostřednictvím webové stránky Imigračního úřadu https://eservices.immigration.gov.lk/vs/login.php

 

 3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Na Srí Lance dne 5. srpna 2020 proběhly parlamentní volby s volební účastí kolem 71%, o přibližně 6% méně než při posledních parlamentních volbách v roce 2015, a navzdory předvolebním nepokojům týkajících se porušování zdravotních opatření, ilegální propagandy, vyzývání voličů pro volbu konkrétního kandidáta, ataků na sociálních médiích se volební proces nesl v klidném duchu. Při samotném hlasování museli voliči dodržovat přísná hygienická opatření, používat roušky a antibakteriální gel na ruce a dodržovat metrový rozestup. Nad dodržováním těchto pravidel bdělo po celé zemi více jak 8000 zdravotníků. Prezident Gotabaya Rajapaksa vyzvihl, že voliči přišli v hojném počtu k volebním urnám zejména proto, že důvěřují vládě v jejím boji proti šíření pandemie COVID-19 v zemi. Bylo to poprvé, kdy zásluhou probíhající pandemie COVID-19 na Srí Lance, se volební hlasy nesčítaly ihned po ukončení hlasování, ale až druhý den. Nicméně zemí rezonují hlasy o novele volebního zákona související s pandemií COVID-19, protože přibližně 1000-1500 osobám v karanténě nebylo umožněno odevzdat svůj hlas ve volbách. 

Dosavadní vládnoucí politická strana Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP) v čele s premiérem Mahindou Radžapaksou se již uznala za vítěze voleb a je připravena sestavit vládu. Z epidemiologického hlediska panují v zemi obavy, aby se vítězná strana v rámci volebních oslav neshlukovala ve velkém počtu lidí a nemohla zhoršit prozatím optimistický vývoj situace pandemie COVID-19 na ostrově. Celkové výsledky voleb by měly být známy do dnešní půlnoci a nový kabinet bude poprvé jednat dne 20. srpna 2020.

K 6. srpnu 2020 Srí Lanka eviduje 2 839 případů nákazy koronavirem COVID-19, což za poslední týden monitoringu znamená nárůst jen o 29 případů. Pozitivním jevem ve vývoji pandemie COVID-19 na Srí Lance je fakt, že počet aktivních případů za týden klesl o více jak polovinu a nikdo nový od 1. června nezemřel. Detailní COVID-19 informace shromažďuje vládní portál https://covid19.gov.lk/ nebo jsou dostupné na webové stránce https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sri-lanka/.
 
Srí Lanku stále sužují monzunové deště, meteorologové v oblastech Sabaragamuwa, Galle, Matara a Kaluthara varují před přívalovými dešti v následujících dnech, které mohou způsobit jak sesuvy půdy, tak i mořské vlny ve výši až 2,5 metrů. V hlavním městě Colombo a jeho okolí a dále v okresech Gampaha, Kalutara, Kandy, Galle a Ratnapura bylo vydáno varování před epidemií dengue.


Srí Lanka je nadále uzavřena okolnímu světu, vláda odložila zrušení zákazu mezinárodních příletů na září. V současné době je ale stále možné ze Srí Lanky odletět. Počínaje 1. srpnem 2020 v případě odletu ze Srí Lanky s tranzitem přes Dubaj nebo Abu Dhabi musí být cestující vybaven negativním PCR testem na koronavirus pořízeným v době 96 hodin před příletem do Spojených arabských emirátů. Pro cestu zpět do ČR přes pařížské letiště se doporučuje sledovat webové stránky ZÚ Paříž s aktuálními informacemi: https://www.mzv.cz/paris/cz/konzularni_informace/aktualne/aktualni_informace_k_cestovani_v.html.Srí Lanka zveřejnila opatření pro turisty, první verze z 8. června 2020 je k dispozici v angličtině na webové stránce https://www.srilanka.travel/pdf/SL_Tourism_Operational_Guidelines.pdf. Podle nich bude muset každý turista, jakmile se ostrov znovu otevře, strávit na Srí Lance minimálně 5 dnů. K žádosti o vízum bude nutné přiložit údaje o rezervaci ubytování u certifikovaných poskytovatelů ubytování, itinerář cesty, zpáteční letenku a doklad o zdravotním pojištění. Certifikovaní poskytovatelé ubytování budou uvedeni na webové stránce https://www.srilanka.travel/. Před nástupem do letadla bude vyžadován negativní test metodou PCR. Test by neměl být starší než 72 hodin. Další test budou cestující absolvovat po příletu přímo na letišti. Výsledky by měly být známy za 4-6 hodin, v případě nutnosti vyčkat na výsledek testu si cestující budou moci vybrat hotel na jednu noc z certifikovaných 4 nebo 5 hvězdičkových hotelů v Kolombu nebo Negombu.  Další test bude proveden 4-5 dní po příjezdu mobilní jednotkou v koordinaci s certifikovaným poskytovatelem ubytování. Cestující s pobytem přesahujícím 10 dní budou absolvovat třetí test. V případě pozitivního výsledku testů budou cestující posláni do dvou až třítýdenní karantény v určeném hotelu či nemocnici.  Doprava do místa ubytování má být řešena ve spolupráci s cestovní agenturou či poskytovatelem ubytování. Použití veřejné dopravy bude nežádoucí.  Pro turisty nebudou platit žádná omezení při cestování po zemi.  

Všichni cestující, kteří přicestují na Srí Lanku, včetně posádek letadel, mají nařízeno při vstupu do země na letištích v Kolombu a Mattale povinnost absolvovat PCR test na koronavirus COVID-19 a ti, kteří jsou pozitivně testováni musí do povinné institucionální izolace, a to buď do bezplatného státního zařízení nebo do některého z hotelů (za úplatu). V posledních dnech se otevřela řada hotelů a restaurací. Veřejná doprava již funguje bez omezení, otevřena se sníženou kapacitou jsou také modlitební místa. Postupně jsou znovu otevírány zoologické a botanické zahrady, národní parky a přírodní rezervace. Postupně jsou otevírány školy, 1. července byly otevřeny mateřské školy a střediska denní péče o děti, od 10. srpna budou fungovat také základní školy.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdraví (epidemiologická jednotka): http://www.epid.gov.lk

Imigrační úřad : http://www.immigration.gov.lk/ 

Oficiální vládní informační portál: https://www.news.lk/

 

5. REPATRIACE:

ČR repatriační let realizovala 4. dubna 2020. Další neplánuje. Na palubě bylo repatriováno 38 českých občanů a dva cizinci s trvalými pobyty na území České republiky. Ti z českých občanů, kteří se rozhodli zůstat na Srí Lance a nereflektovali na opakovaná doporučení a výzvy k návratu do vlasti, musí využít disponibilní komerční lety.  Konkrétní možnosti návratu ze Srí Lanky do ČR lze najít zde.

 

Občané Srí Lanky uvízlí v České republice se mají obrátit na velvyslanectví a stálou misi Srí Lanky ve Vídni, která má působnost i pro Českou republiku:

Mobilní telefon a WhatsApp: +43 676 921 40 99

E-mail: slemb.vienna@mfa.gov.lk

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail:
newdelhi@embassy.mzv.cz

Non-stop konzulární pohotovost velvyslanectví ČR v Dillí:
+91 99 10 999 460

 

V případě jakýchkoli potíží je možné v angličtině kontaktovat honorárního konzula ČR na Srí Lance pana Dr. Lohithu Samarawickremu na mobilu číslo +94 777 686 259.