česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate in Colombo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 na Srí Lance

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 na Srí Lance  o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné na Srí Lanku opět cestovat. Srí Lanka se znovu otevřela zahraničním turistům za určitých podmínek od 21. ledna 2021.  Stránka aktualizována k 21. lednu 2021.

1. CESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY NA SRÍ LANKU:

Cestovat z České republiky na Srí Lanku je za určitých podmínek možné, kromě osob, jež v posledních 14 dnech pobývaly ve Velké Británii (týká se i cestujících, kteří přes Velkou Británii v posledních 14 dnech jen tranzitovali). 

Velvyslanectví ČR v Dillí upozorňuje, že Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa  jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření  a výrazných komplikací v dopravě. 

V souvislosti s opětovným otevřením Srí Lanky cestovnímu ruchu si velvyslanectví dovoluje důrazně upozornit na nezbytnost respektování podmínek pro vstup a pobyt na Srí Lance, jež jsou popsány níže.

Možnosti poskytnutí včasné případné konzulární asistence občanům ČR v nouzi v na Srí Lance zůstávají v aktuálních podmínkách omezené.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Srí Lanka od 21. ledna 2021 povolila přílety zahraničních návštěvníků, kromě osob, jež v posledních 14 dnech pobývaly na území Velké Británie (týká se i cestujících, kteří přes Británii jen tranzitovali). 

Všichni občané ČR si před cestou na Srí Lanku musí obstarat vízum, tzv. elektronickou cestovní autorizaci, "ETA", a to prostřednictvím portálu http://www.eta.gov.lk/slvisa/. ETA je doručena cestujícímu e-mailem ještě před cestou na Srí Lanku. Získat vízum na Srí Lanku až po příletu na Srí Lanku na rozdíl od minulosti není možné. Před podáním žádosti o vízum je třeba provést rezervaci v jednom z tzv. "bezpečných a zabezpečených úrovně 1" ("Safe and Secury). Ten po provedení rezervace vydá referenční číslo, jež musí žadatel uvést ve vízovém formuláři v části kontaktní údaje, kde je žádán o uvedení místa pobytu na Srí Lance. Seznam takto označených hotelů je k dispozici na této adrese: https://sltda.gov.lk/storage/common_media/Level1SafeandSecureHotels19.01.2021Update97154777.pdf. Při podání žádosti musí být dále vložen doklad o sjednání cestovního pojištění s krytím 50 000 USD na jeden měsíc. Veškeré informace týkající se cestovního pojištění jsou uvedeny na této adrese https://sltda.gov.lk/storage/common_media/COVID-19%20Insured%20(1)2114407123.pdf. V neposlední řadě je i součástí vízového procesu potvrzení o tom, že žadatel má u rezervovaného bezpečného a zabezpečeného hotelu úrovně 1, v němž bude pobývat, předem zakoupeny RT-PCR testy, a to v počtu podle délky pobytu. 

Pro cestování na Srí Lanku nebyl stanovena délka minimálního pobytu. Po celou dobu však musí být dodržovány podmínky, při jejichž splnění je cestování na Srí Lanku a pobyt na ostrově možný.  

V praxi to znamená, že turisté musí být ubytováni po dobu prvních 14 dnů v jednom ze zmíněných bezpečných a zabezpečených hotelů úrovně jedna. Během těchto dvou týdnů mohou hotel změnit. Vždy však musí jít o jeden z bezpečných a zabezpečených hotelů úrovně 1i. Po dobu stejných čtrnácti dnů je turistům plně k dispozici vybavení bezpečných a zabezpečených hotelů úrovni 1 a mohou navštívit 14 schválených turistických míst v rámci tzv. biobublin. Jejich seznam je uveden zde: https://sltda.gov.lk/storage/common_media/Tourism%20Sites%20&%20Attractions547696760.pdf. Pohyb každého cestovatele na Srí Lance během prvních dvou týdnů musí být od začátku do konce naplánován a itinerář nahlášen příslušným úřadům. Doprava k návštěvě schválených turistických míst je možná pouze ve spolupráci s ubytovacím zařízením, neboť v prvních čtrnácti dnech pobytu je použití veřejné dopravy zakázáno. Turisté se mohou volně pohybovat ve svém hotelu a v jeho blízkém okolí (cesta na pláž), hotel však nesmí ubytovat žádné Srílančany. Po uplynutí čtrnáctidenní lhůty mohou turisté navštívit i jiná místa nežli ta povolená v rámci biobublin. 

Před odletem na Srí Lanku v době maximálně 96 hodin je každý cestující povinen se nechat otestovat RT-PCR testem a získat negativní výsledek. Jeho prokázání bude vyžadováno při vstupu na palubu a také při příletu. Cizinci se musí podrobit na Srí Lance dalším PCR testům a uhradit je (každý 40 USD), první musí být absolvován hned po příletu na Srí Lanku (viz výše), druhý 5.-7. den, v případě příznaků dříve. Při delším pobytu musí být třetí test absolvován po 10-14 dnech pobytu. Při sedmidenním pobytu na Srí Lance je tak třeba zakoupit dva RT-PCR testy. Pokud zůstane cestující déle než sedm dní, musí si zakoupit tři RT-PCR testy.  

Celkové shrnutí podmínek, za nichž lze aktuálně cestovat na Srí Lanku, jsou uvedeny na stránkách Úřadu pro rozvoj cestovního ruchu na Srí Lance (Sri Lanka Tourism Development Authority – SLTDA): 

https://sltda.gov.lk/storage/common_media/MinistryofHealthGuidelinesforAirportOpening992310037.pdf?fbclid=IwAR1D7Xsuzp402kHzveH8PtcXQJfvcjo25NFPD0X2b1c-Hk_hNa1oEjRgs50  

a na adrese: https://www.srilanka.travel/helloagain/.  

Nejčastěji kladené dotazy a odpovědi lze nalézt zde:

Otázky a odpovědi (PDF, 404 KB)

Na Srí Lance není žádná česká ambasáda, která by mohla pomoci, nejbližší je v indickém Dillí, její pomoc je tím pádem dost limitovaná. V Colombu je sice český honorární konzulát, který vede srílanský podnikatel Dr. Lohitha Samarawickrema, vzděláním lékař, který ale nemůže vystavit náhradní cestovní doklad. Komunikovat s ním je třeba anglicky, nejlepší je napsat mu e-mail na adresu colombo@honorary.mzv.cz a do kopie dát českou ambasádu v Dillí newdelhi@embassy.mzv.cz. Pozor, odpověď většinou přichází z adresy chairman@mediccom.lk. Napište na sebe číslo na WhatsApp, ušetří Vám to případné peníze za roaming.

Doporučuje se zaregistrovat se do cestovatelské databáze DROZD na stránce https://drozd.mzv.cz/. Nic to nestojí, a pokud by se na Srí Lance cokoli vážného stalo, dostanete o tom z Ministerstva zahraničních věcí ČR informaci formou SMS nebo e-mailem. Už takové situace v minulosti byly.

 

 3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Za poslední týden přibylo na Srí Lance téměř pět tisíc nových případů, což je podstatně více než v předchozích třech týdnech. Registrováno je již celkem 55 189 nakažených, z toho 7 700 je v současné době aktivních případů. Klastry Minuwangoda nedaleko letiště Kolombo a Peliyagoda spolu s klastrem věznic zůstávají největšími hotspoty, které registrují přes 50 000 případů. Nejvíce dalších případů spadá pod navrátilce ze zahraničí. Geograficky nejhorší situace je v Západní provincii, kde bylo identifikováno téměř 36 000 pacientů, nejvíce v okrese Kolombo a Gampaha. Nejvyšší počet pacientů detekovaných mimo Západní provincii zaznamenaly okresy Kandy, Ratnapura, Kalmunai a Galle. Vyléčených pacientů je 47 215. Míra zotavení poklesla na 85,6 %. Na Srí Lance s covidem-19 zemřelo dosud 274 osob. Smrtnost představuje hodnotu 0,5 %.

Více statistiky:
https://covid19.gov.lk
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sri-lanka  

V zemi existuje 27 testovacích laboratoří. Zdravotnické úřady vydaly povolení provádět rovněž rychlé antigenní testy po celé zemi.  

Srí Lanka má příští měsíc získat vakcíny Oxford-AstraZeneca a Pfizer. Vakcína Oxford-AstraZeneca bude získána prostřednictvím Indie a vakcína Pfizer-BioNTech prostřednictvím Světové zdravotnické organizace (WHO). Ministerstvo zdravotnictví již rozhodlo o prioritním seznamu příjemců vakcíny. Mezi nimi jsou lidé starší 60 let, zdravotnický personál, frontoví pracovníci a zaměstnanci zaměstnaní v institucích rozhodujících pro ekonomiku země.

OPATŘENÍ: 


Na základě aktuální lokální epidemiologické situace úřady operativně přistupují ke krátkodobým nařízením zákazů vycházení či izolace celých oblastí, zejména v Západní provincii. Kina, divadla, restaurace, bary, kasina, noční kluby, sázková centra a lázně jsou zavřeny, kromě vybraných hotelů. Povoleny nejsou vnitřní ani venkovní akce, veřejná shromáždění, karnevaly, hudební vystoupení, plážové párty. 

Veřejná doprava, soukromé taxislužby, ekonomická centra, svatby a pohřby, tělocvičny, hotely a obchody s vínem a lihovinami a několik dalších služeb je povoleno pouze se stanovenými kapacitními omezeními a přísným dodržováním fyzického distancování a povinnými rouškami.  

Veřejná doprava může přepravovat pouze sedící cestující. Supermarkety, nákupní centra, finanční instituce, otevřené trhy a veletrhy, pekárny, prodejny nábytku a elektra, železářství a prádelny mají povolený provoz s omezenou kapacitou. Povoleny jsou dodávkové služby, pouliční prodavači, provoz soukromých kanceláří, čerpacích stanice, staveb, zdravotnických služeb, penzionů. 

Při dodržení pokynů zdravotnických úřadů se mohou konat svatby s maximálně 50 hosty. 

S výjimkou Západní provincie a izolovaných oblastí byly od 11. ledna otevřeny všechny školy a předškolní zařízení.S výjimkou izolovaných oblastí probíhá ve všech institucích a podnicích normální provoz. 

Obecně platí povinnost nosit na veřejných místech po celou dobu roušku a udržovat sociální odstup nejméně dvou metrů mezi dvěma osobami. Osoby, které nebudou respektovat zdravotní pravidla a předpisy, mohou být potrestány pokutou do výše až 10 000 srílanských rupií, případně odnětím svobody až na 6 měsíců. 

Byl vytvořen monitorovací mechanismus, který zajišťuje přísné dodržování domácí karantény kontaktů infikovaných osob. Odpovědnost byla svěřena týmu terénních úředníků doplněných policisty. Každý člen monitorovacího týmu navštíví v určený den v týdnu domácnosti, které jsou v karanténě. Domácnosti tak jsou permanentně kontrolovány.  

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdraví (epidemiologická jednotka): http://www.epid.gov.lk

Imigrační úřad : http://www.immigration.gov.lk/ 

Oficiální vládní informační portál: https://www.news.lk/

 

5. REPATRIACE:

ČR repatriační let realizovala 4. dubna 2020.  Na palubě bylo repatriováno 38 českých občanů a dva cizinci s trvalými pobyty na území České republiky.  Vzhledem k tomu, že fungují komerční lety, žádný další repatriační let ze Srí Lanky se neplánuje.

 

Občané Srí Lanky uvízlí v České republice se mají obrátit na velvyslanectví a stálou misi Srí Lanky ve Vídni, která má působnost i pro Českou republiku:

Mobilní telefon a WhatsApp: +43 676 921 40 99

E-mail: slemb.vienna@mfa.gov.lk

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí:

E-mail:
newdelhi@embassy.mzv.cz

Non-stop konzulární pohotovost velvyslanectví ČR v Dillí:
+91 99 10 999 460

 

V případě jakýchkoli potíží je možné v angličtině kontaktovat honorárního konzula ČR na Srí Lance pana Dr. Lohithu Samarawickremu na mobilu číslo +94 777 686 259.