česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate in Colombo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 na Srí Lance

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 na Srí Lance a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k 28. červenci 2021.

Situace na Srí Lance se poprvé po čtyřech týdnech mírně zhoršila. Za uplynulý  týden přibylo celkem 11 919  nových infekcí, zhruba o 1 000 více než předchozí týden. Covidem-19 se na Srí Lance již nakazilo 299 892 osob. Denní míra pozitivity je druhým týdnem stálá a pohybuje se kolem 15 %. Geograficky nejhorší situace je v Západní provincii, kde bylo dosud nejvíce případů evidováno v okresech Kolombo, Gampaha a Kalutara. Nejvyšší počet pacientů detekovaných mimo Západní provincii zaznamenaly okresy Kurunegala a Kandy. Za uplynulý týden se zvýšil  počet aktivních případů o 4 066, což je velmi podstatný rozdíl oproti předchozímu týdnu, který naopak registroval snížení o více než 5 000. Aktivních případů je v zemi 25 341. Uzdravilo se 270 356 osob. Míra zotavení se snížila na 90,15 %.​ V zemi dosud zemřelo 4 195 osob. Smrtnost činí 1,4 %.
Více statistiky:
https://covid19.gov.lk
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sri-lanka

Podle ministerstva zdravotnictví se již u 30 % pozitivních případů v Západní provincii jedná o mutaci Delta. Obdobná čísla předpokládá ministerstvo i v dalších provinciích.   

 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Srí Lanka 1. června 2021 obnovila mezinárodní přílety s omezenou kapacitou 75 cestujících na palubě každého letadla, kteří nejsou součástí "Sri Lanka Tourism Bio Bubble Route". 


Zcela zakázáno (s výjimkou speciálních povolení) je přicestování na Srí Lanku všech cestujících, kteří v posledních 14 dnech navštívili Indii, Jihoafrickou republiku, Angolu, Botswanu, Lesotho, Mozambik, Namibii, Svazijsko, Zambii, Zimbabwe a státy jižní Ameriky (Argentina, Bolívie, Brazílie Chile, Kolumbie, Ekvádor, Falklandské ostrovy, Francouzská Guyana, Guyana, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay a Venezuela). Zákaz platí i pro cestující, kteří přes tyto destinace v posledních 14 dnech jen tranzitovali.

Všichni občané ČR si před cestou na Srí Lanku musí obstarat tzv. elektronickou cestovní autorizaci ETA, a to prostřednictvím portálu http://www.eta.gov.lk/slvisa/. ETA je doručena cestujícímu e-mailem ještě před cestou na Srí Lanku. Získat vízum až po příletu na Srí Lanku na rozdíl od minulosti není možné. Držitel ETA již nemusí mít další souhlas srílanské turistické agentury ani ministerstva zahraničních věcí Srí Lanky.

Zahraniční cestující, který hodlá přicestovat za obchodním účelem na pozvání srílanského subjektu, je povinen požádat o  souhlas se vstupem MZV Srí Lanky prostřednictvím e -mailu: (entry.permission@mfa.gov.lk). Zvoucí subjekt musí informovat o zamýšlené návštěvě srílanské ministerstvo zahraničních věcí. Cestovat za obchodním nebo oficiálním účelem není možné prostřednictvím Sri Lanka Tourism. Karanténní opatření jsou stejná jako o turistických cest.

Před cestou na Srí Lanku je nutné sjednání povinného pojištění Covid Insurance  pokrývající období 30 dnů s pojistným krytím ve výši 50 000 USD. Cena pojištění je 12,- USD.

Od 27. července platí aktualizovaná pravidla pro vstup cizinců do země a karanténní opatření. Plně očkovaní cestující, kteří přijedou na Srí Lanku, nebudou muset být v karanténě. Dále platí povinnost předložit  negativní zprávu o výsledku PCR testu provedeného do 72 hodin před odletem. Zpráva  musí být v angličtině nebo v ověřeném překladu. Nutno je předložit také řádně vyplněný zdravotní formulář (k dispozici na přepážkách pro odbavení a na palubě letadel). Cestující musí disponovat dokladem o ukončeném kompletním očkování. Dokument musí být v angličtině a musí v něm být uveden název vakcíny a data očkování. Tento doklad se uznává pouze v případě, že od poslední dávky absolvovaného očkování uplynulo minimálně 14 dní. I plně očkovaní cestující jsou povinni absolvovat do 24 hodin po příjezdu vstupní PCR test.  Pokud  doba pobytu nepřevýší pět  dnů, absolvují cestující  následný test pouze v případě, že je vyžadován pro další cestování.

Pro neočkované cestující rovněž platí povinnost předložit negativní zprávu o výsledku PCR testu provedeného do 72 hodin před odletem a vyplněný zdravotní formulář. Cestující jsou povinni absolvovat do 24 hodin po příjezdu vstupní PCR test a strávit 14 dní povinné karantény v karanténním hotelu, karanténním středisku nebo v hotelu s certifikátem Safe and Secure 1. úrovně. Seznam určených karanténních hotelů (Hotel / Safe & Secure Certified Level 1 Hotel) je uveden na webové stránce https://srilanka.travel/helloagain/documents/Level1Hotels/Level1HotelListt.pdf. Všichni cestující budou přepraveni do karanténních míst vládními úřady nebo příslušným hotelem. Nelze používat žádnou veřejnou dopravu. Z karantény jsou po 14 dnech propuštěni pouze v případě, že budou mít negativní výsledky PCR testů provedených v den příjezdu a také mezi 11. a 14. dnem pobytu v karanténě. Pokud turisté na Srí Lance stráví méně než 14 dnů, je druhý PCR test požadován pouze v případě, že je potřebný pro účely následné cesty (požadavek letecké společnosti či cílové země). Testy si hradí cestující.

Děti do dvou let jsou osvobozeny od testů před odletem i od příletového testu a testu před odletem ze Srí Lanky (pokud to nepožaduje letecká společnost či cílová země).

Od popříletového testu PCR jsou osvobozeny i děti od 2 let do dosažení věku 12 let v případě, že stráví karanténu v karanténním hotelu Hotel / Safe & Secure Certified Level 1 Hotel.  Test ale musí absolvovat v případě, že je pozitivně testována doprovázející osoba. Děti od 2 let do 12 let musí absolvovat i test PCR před propuštěním ze čtrnáctidenní karantény.

Ministerstvo cestovního ruchu požádalo kabinet o povolení zřídit laboratorní zařízení na mezinárodním letišti Bandaranaike v Kolombu.  Toto specializované zařízení poskytne výsledky testů PCR do tří hodin všem turistům a umožní bezproblémové dosažení konečného cíle. Zařízení by mělo být instalováno během srpna.

Letecký tranzit přes letiště Colombo je povolen za podmínky, že doba od plánovaného příletu do plánovaného odletu nepřesáhne 12 hodin a že cestující má letenku na následný let.

 

2. DOPRAVA

Letecká doprava na Srí Lanku a ze Srí Lanky funguje s omezenou kapacitou využití letadel . Veřejná doprava v zemi je pozastavena. Zakázáno je cestování a provoz mezi provinciemi. Povoleno je pouze ze zdravotních důvodů a za účelem účasti na pohřbu blízkého příbuzného.

 

3. OPATŘENÍ

Na ostrově platí řada restriktivních opatření. Některá z nich však byla postupně postupně uvolněna. Povoleno bylo konání bohoslužeb, svateb a provozování bazénů. Povoleno bylo otevření hotelů a restaurací s omezenou 25% kapacitou hostů. kin a divadel, zoologických zahrad, dětských hřišť, hotelů, motprestů, kempů a sázkových kanceláří. Povoleno je pořádání vnitřních hudebních produkcí s 50% kapacitou míst k sezení. Pro zahraniční turisty bylo znovu otevřeno několik turisticky atraktivních míst. Patří mezi ně Chrám posvátného zubu, botanické zahrady Peradeniya, národní parky Yala, Horton Plains a Minneriya, sloní sirotčinec Pinnawala (od 1. srpna), safari park Ridiyagama, Mirissa a Sinharaja. Zavřeny jsou supermarkety, maloobchodní prodejny, trhy, bary, kasina, noční kluby, lázně a některé turistické atrakce. Zakázáno zůstává provozování sportovních činností či venkovní hudební produkce. Zakázána jsou také veřejná shromáždění a veřejné akce, pořádání konferencí a seminářů, karnevaly a plážové párty. Pohřbu se může zúčastnit maximálně 15 osob. Školy, univerzity a předškolní zařízení jsou rovněž zavřeny. Nadále je zaveden systém umožňující lidem opouštět své domovy pouze v určených dnech na základě poslední číslice v občanském průkazu a u cizinců v pase. Od 23.00 do 4.00 hodin platí zákaz nočního vycházení. Stále platí zákaz dopravy mezi provinciemi. Od 1. srpna má být však povolena veřejná doprava mezi provinciemi s tím, že bude povolen provoz pouze omezeného počtu autobusů a vlaků. 

Obecně platí povinnost nosit na veřejných místech po celou dobu roušku a udržovat sociální odstup nejméně dvou metrů mezi dvěma osobami. Osoby, které nebudou respektovat zdravotní pravidla a předpisy, mohou být potrestány pokutou do výše až 10 000 srílanských rupií, případně odnětím svobody až na 6 měsíců. Osoby pozitivně testované na COVID-19 jsou povinně umisťovány do izolačních zařízení, a to na dobu 10 dnů. 

Na základě aktuální lokální epidemiologické situace mohou úřady operativně přistupovat ke krátkodobým nařízením zákazů vycházení či izolace celých oblastí.

 

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdraví (epidemiologická jednotka): http://www.epid.gov.lk

Imigrační úřad : http://www.immigration.gov.lk/ 

Oficiální vládní informační portál: https://www.news.lk/

Statistika výskytu covid-19:

https://covid19.gov.lk 
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sri-lanka

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární konzulát ČR v Colombu (komunikace pouze v angličtině):
E-mail: colombo@honorary.mzv.cz
Mobil a WhatsApp: +94 777 686 259 (honorární konzul ČR Dr. Lohitha Samarawickrema)

 

5. NÁVRAT DO ČR

Odlety ze Srí Lanky jsou povoleny.  Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem ze Srí Lanky.

Aktualizovaná pravidla vyžadovaná při návratu českou stranou lze najít zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html

Mnisterstvo přistěhovalectví a emigrace prodloužilo dobu platnosti všech typů víz cizincům pobývajícím v současnosti na Srí Lance do 8. srpna. Do této doby  budou účtovány pouze vízové poplatky platné pro uvedené období. Držitelé víz budou navíc osvobozeni od sankcí za překročení doby pobytu

Na Srí Lance není žádná česká ambasáda, která by mohla pomoci, nejbližší je v indickém Dillí, její pomoc je tím pádem dost limitovaná. V Colombu je sice český honorární konzulát, který vede srílanský podnikatel Dr. Lohitha Samarawickrema, vzděláním lékař. Komunikovat s ním je třeba anglicky, nejlepší je napsat mu e-mail na adresu colombo@honorary.mzv.cz a do kopie dát českou ambasádu v Dillí newdelhi@embassy.mzv.cz. Pozor, odpověď většinou přichází z adresy chairman@mediccom.lk. Napište na sebe číslo na WhatsApp, ušetří Vám to případné peníze za roaming.

Doporučuje se zaregistrovat se do cestovatelské databáze DROZD na stránce https://drozd.mzv.cz/. Nic to nestojí, a pokud by se na Srí Lance cokoli vážného stalo, dostanete o tom z Ministerstva zahraničních věcí ČR informaci formou SMS nebo e-mailem. Už takové situace v minulosti byly.

 

LK-karanténní pravidla-27-7-2021 (PDF, 970 KB)