česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Honorary Consulate in Colombo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus COVID-19 na Srí Lance

Velvyslanectví České republiky v Dillí na této stránce informuje o aktuální situaci týkající se výskytu koronaviru COVID-19 na Srí Lance a o některých důležitých opatřeních, jež byla v této souvislosti přijata, a o podmínkách, za nichž je možné do země cestovat. Informace o cizozemských opatřeních týkajících se cestování vycházejí z veřejně dostupných zdrojů monitorovaných velvyslanectvím ČR v Dillí. S ohledem na dynamický vývoj situace se pravidla mohou rychle měnit a nelze tedy zaručit, že poskytnuté informace k opatřením cizích států jsou vždy aktuální. Informace o cizozemských opatřeních zveřejněné na těchto stránkách proto nemají povahu oficiálních sdělení cizozemského orgánu a nemají tak právní závaznost. Stránka aktualizována k  15. dubnu 2021.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR:

Vycestování z ČR

Nadále platí doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky. 

Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce.  

 

Návrat do ČR

Letecká společnost nebo země tranzitu či cílová země může vyžadovat potvrzení o negativním výsledku PCR testu absolvovaného před odletem ze Srí Lanky.

Pro návrat do ČR ze Srí Lanky, jako ze země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19, platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník

Cestující tedy musí mít:

1) doklad o vyplnění příjezdového formuláře www.prijezdovyformular.cz,

2) vyplněné a podepsané čestné prohlášení,

3) RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR nebo antigenní test provedený maximálně 24 hodin před začátkem cesty. 

Aktuální podmínky vstupu na území ČR jsou popsány zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2021_02_03_prehledne_nova_pravidla_cestovani_platna.html

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Pro cestování na Srí Lanku není stanovena délka minimálního pobytu. Po celou dobu však musí být dodržovány podmínky, při jejichž splnění je cestování na Srí Lanku a pobyt na ostrově možný.

Všichni občané ČR si před cestou na Srí Lanku musí obstarat vízum, tzv. elektronickou cestovní autorizaci, "ETA", a to prostřednictvím portálu http://www.eta.gov.lk/slvisa/. ETA je doručena cestujícímu e-mailem ještě před cestou na Srí Lanku. Získat vízum na Srí Lanku až po příletu na Srí Lanku na rozdíl od minulosti není možné.

Cestující se po příletu na Srí Lanku až do doby propuštění z karantény musí ubytovat v některém z předem rezervovaných hotelů úrovně 1 (Level 1), jejichž seznam je zde: https://srilanka.travel/safe-and-secure. Během karantény mohou hotel změnit. Vždy však musí jít o jeden z bezpečných a zabezpečených hotelů úrovně 1.

K cestě na Srí Lanku je dále nutné sjednání cestovního pojištění s krytím 50 000 USD na jeden měsíc. Veškeré informace týkající se cestovního pojištění jsou uvedeny na adrese https://sltda.gov.lk/storage/common_media/COVID-19%20Insured%20(1)2114407123.pdf

Od 6. dubna 2021 platí karanténní opatření srílanského Ministerstvo zdravotnictví, podle kterých pro vstup na Srí Lanku každý cestující potřebuje buď souhlas srílanské turistické agentury (viz https://www.srilanka.travel/helloagain), nebo ministerstva zahraničí Srí Lanky. Ve druhém případě je třeba zaslat e-mail v angličtině na adresu entry.permission@mfa.gov.lk se žádostí o povolení cesty obsahující konkrétní údaje o účelu cesty, ke kterému je třeba přiložit zvací dopis (ve formátu pdf).

Všichni cestující musí disponovat potvrzením v angličtině o negativním PCR testu na COVID-19 absolvovaným v době méně než 96 hodin před odletem na Srí Lanku. Pozor, některé letecké společnosti mohou požadovat absolvování testu v době méně než 72 hodin před odletem.

Cestující, kteří již byli proti COVIDu-19 očkováni, by měli disponovat verifikovatelným dokladem o takovém očkování (například mezinárodním očkovacím průkazem). Není-li tento doklad v angličtině, je třeba pořídit jeho ověřený překlad). Tento doklad může být vyžadován jak při odbavení na letišti odletu, tak i po příletu na Srí Lanku.

Každý cestující, včetně dětí, musí po příletu předložit vyplněný formulář “Health Declaration Form”.

Rezervovaný hotel zajišťuje dopravu z letiště do hotelu 1. stupně (Level 1), jinak jsou cestující převezeni do státního karanténního centra.

Srí Lanka uplatňuje odlišný režim pro cestující, kteři již byli kompletně očkováni proti COVID-19, a pro ostatní cestující:

1) Cestující, kteří absolvovali kompletní očkování proti COVID-19 před více než 2 týdny před příletem na Srí Lanku, jsou povinni podrobit se v den příletu na Srí Lanku PCR testu a uchýlit se do karantény do doby prokázání negativního výsledku vstupního PCR testu. Ukončení karantény musí být potvrzeno oprávněným pracovníkem hotelu, který by měl vydat doklad o propuštění z karantény, tzv. Discharge Document. Propuštěny z karantény mohou být zároveň jejich děti do 2 let věku (i bez PCR testu) a také děti ve věku 2-12 let (podmínkou je podrobit se po příletu na Srí Lanku vstupnímu PCR testu s negativním výsledkem). Děti do 2 let jsou od PCR testu na Srí Lance osvobozeny.

2) Ostatní cestující jsou povinni podrobit se v den příletu na Srí Lanku PCR testu a zachovávat karanténní opatření. Děti do 12 let jsou od příletového testu osvobozeny. V případě pobytu přesahujícího 5 dnů až do 14 dnů včetně je cestující (kromě dětí do 2 let věku) jeden den před odletem povinen absolvovat další srílanský PCR test tak, aby měl negativní výsledek testu ještě před odletem ze Srí Lanky. Při pobytu delším než 15 dní musí cestující (kromě dětí do 2 let věku) absolvovat srílanský PCR test nejdříve 11. a nejpozději 14. den po příletu. Pokud je výsledek testu negativní, bude cestujícím po 14 dnech od příletu na Srí Lanku karanténa ukončena. Ukončení karantény musí být potvrzeno oprávněným pracovníkem hotelu, který by měl vydat doklad o propuštění z karantény, tzv. Discharge Document. Do doby propuštění z karantény se cestující mohou pohybovat pouze v tzv. biobublině, což v praxi znamená, že se nesmí odchýlit od schválené trasy a nesmí navštívit jiná než schválená turistická místa (většina z nich viz https://sltda.gov.lk/storage/common_media/Tourism%20Sites%20&%20Attractions547696760.pdf). Doprava k návštěvě schválených turistických míst je po dobu karantény (tj. do doby obdržení Discharge Documentu) možná pouze ve spolupráci s hotelem, neboť během karantény je použití veřejné dopravy zakázáno. Turisté se po dobu karantény mohou volně pohybovat ve svém hotelu a v jeho blízkém okolí (cesta na pláž). S Discharge Documentem mohou turisté navštívit i jiná místa nežli ta povolená v rámci biobublin. 

Bez ohledu na výše uvedené povinnému srílanskému PCR testu podléhá každé dítě, pokud jeho rodič (resp. jiná osoba je doprovázející) byl po příletu na Srí Lanku testován s pozitivním výsledkem na COVID-19.

Pokud je cestující testován s pozitivním výsledkem, rozhodne příslušný úřad o dalším postupu (zpravidla je cestující převezen do nějaké soukromé nemocnice).

Na Srí Lance není žádná česká ambasáda, která by mohla pomoci, nejbližší je v indickém Dillí, její pomoc je tím pádem dost limitovaná. V Colombu je sice český honorární konzulát, který vede srílanský podnikatel Dr. Lohitha Samarawickrema, vzděláním lékař, který ale nemůže vystavit náhradní cestovní doklad. Komunikovat s ním je třeba anglicky, nejlepší je napsat mu e-mail na adresu colombo@honorary.mzv.cz a do kopie dát českou ambasádu v Dillí newdelhi@embassy.mzv.cz. Pozor, odpověď většinou přichází z adresy chairman@mediccom.lk. Napište na sebe číslo na WhatsApp, ušetří Vám to případné peníze za roaming.

Doporučuje se zaregistrovat se do cestovatelské databáze DROZD na stránce https://drozd.mzv.cz/. Nic to nestojí, a pokud by se na Srí Lance cokoli vážného stalo, dostanete o tom z Ministerstva zahraničních věcí ČR informaci formou SMS nebo e-mailem. Už takové situace v minulosti byly.

 

3. SITUACE, OPATŘENÍ:

Srí Lanka má 2984 aktivních případů, za poslední týden se covidem nakazilo 1 936 osob, tedy o zhruba 700 více než týden předtím. Registrováno je celkem 95 737 nakažených. Denní míra pozitivity se o něco zvýšila na 4-5 %. Nejvíce případů je spojeno s klastrem Peliyagoda, který spolu s klastrem Minuwangoda nedaleko letiště Kolombo a s klastrem věznic jsou největšími hotspoty, jež registrují přes 90 000 případů. Nejvíce dalších případů spadá pod navrátilce ze zahraničí. Geograficky nejhorší situace je v Západní provincii, kde je nejvíce případů evidováno v okresech Kolombo, Gampaha a Kalutara. Nejvyšší počet pacientů detekovaných mimo Západní provincii zaznamenaly okresy Kandy a Ratnaputra. Vyléčených pacientů je již 92 151.  Míra zotavení se o něco snížila na 96,1 %. Přibylo 16 zemřelých, kterých je celkem 602. Smrtnost představuje hodnotu 0,6 %.
Více statistiky:
https://covid19.gov.lk 
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sri-lanka
V zemi byl již potvrzen výskyt vysoce přenosné varianty koronaviru označené jako Lineage B.1.258.  Detekována byla také britská a jihoafrická varianta koronaviru a nejnověji též dánská varianta. Inspektoři v oblasti veřejného zdraví očekávají, že třetí vlna zasáhne Srí Lanku v květnu po sinhálském a tamilském novém roce. 

Kina, divadla, restaurace, bary, kasina, noční kluby, sázková centra a lázně jsou zavřeny. Povoleny nejsou vnitřní ani venkovní akce, veřejná shromáždění, karnevaly, hudební vystoupení, plážové párty. Veřejná doprava, soukromé taxislužby, ekonomická centra, svatby a pohřby, tělocvičny, hotely a obchody s vínem a lihovinami a několik dalších služeb je povoleno pouze se stanovenými kapacitními omezeními a přísným dodržováním fyzického distancování a povinnými rouškami. Obchody, supermarkety, nákupní centra a finanční instituce mají povolený provoz. Otevřeny již byly všechny školy a předškolní zařízení včetně Západní provincie. Univerzity v celé zemi mají být znovu otevřeny po sinhálském a hinduistickém novém roce. Obecně platí povinnost nosit na veřejných místech po celou dobu roušku a udržovat sociální odstup nejméně dvou metrů mezi dvěma osobami. Osoby, které nebudou respektovat zdravotní pravidla a předpisy, mohou být potrestány pokutou do výše až 10 000 srílanských rupií, případně odnětím svobody až na 6 měsíců.

4. UŽITEČNÉ ODKAZY:

Ministerstvo zdraví (epidemiologická jednotka): http://www.epid.gov.lk

Imigrační úřad : http://www.immigration.gov.lk/ 

Oficiální vládní informační portál: https://www.news.lk/

 

Kontaktní české úřady:

Velvyslanectví České republiky v Dillí:
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
Telefon: +91 11 2415 5200
Non-stop konzulární pohotovost: +91 99 10 999 460

Honorární konzulát ČR v Colombu (komunikace pouze v angličtině):
E-mail: colombo@honorary.mzv.cz
Mobil a WhatsApp: +94 777 686 259 (honorární konzul ČR Dr. Lohitha Samarawickrema)