česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Žádost o dlouhodobé vízum a dlouhodobý pobyt

Žádost o dlouhodobé vízum/pobyt se podává osobně na Velvyslanectví České republiky v Dillí, a to po předchozím objednání termínu.

Obecné informace

Dlouhodobé vízum i povolení k dlouhodobému pobytu se udělují za účelem vyžadujícím pobyt na území ČR delší než 3 měsíce. Obecně lze říci, že dlouhodobé vízum je určeno především pro cizince, jejichž délka pobytu na území ČR se pohybuje v řádu měsíců – např. studium v několika měsíčním programu. Povolení k dlouhodobému pobytu je určeno především pro cizince, jejichž předpokládaný pobyt na území ČR bude delší – např. vysokoškolské studium nebo zaměstnání.

Účel dlouhodobého víza: studium, sezónní práce, podnikání, rodinný, kultura. Více informací naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR:

Účel „studium

Účel „sezónní práce

Účel „podnikání

Účel „rodinný

Účel „kultura

Účel dlouhodobého pobytu: studium, vědecký výzkum, podnikání, sloučení rodiny, investování, vnitropodnikový převod, modrá karta. Více informací naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR:

Účel „studium

Účel „vědecký výzkum

Účel „sloučení rodiny

Účel „investování

Účel „vnitropodnikový převod

Účel „modrá karta

K žádosti o vydání dlouhodobého víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu předložíte:

  1. cestovní doklad,

  2. 1 fotografie,

  3. doklad potvrzující účel pobytu na území,

  4. doklad o zajištění ubytování po dobu pobytu na území,

  5. souhlas rodičů, popřípadě jiných zákonných zástupců nebo poručníků, s pobytem dítěte na území; souhlas rodiče, zákonného zástupce nebo poručníka se nevyžaduje, jde-li o rodiče, zákonného zástupce nebo poručníka, který za dítě  podal žádost nebo se kterým bude dítě společně pobývat na území, a dále pokud cizinec prokáže, že souhlas nemůže z důvodů na jeho vůli nezávislých předložit, nebo pokud již dítě pobývá na území na základě dlouhodobého víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu za jiným účelem,

  6. doklad o zajištění prostředků k pobytu na území, jde-li o studium na vysoké škole nebo neplacenou odbornou praxi; v ostatních případech doklad o tom, že náklady na pobyt cizince přebírá tuzemská hostitelská organizace,

  7. doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státem, jehož je žadatel státním občanem, a dále Velvyslanectví České republiky v Dillí v souladu s § 31 odst. 3 písm. a) zákona č.326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR, žádá všechny žadatele o dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty, kteří budou podávat žádosti na tomto zastupitelském úřadu, aby spolu se žádostí o dlouhodobé vízum/pobyt předložili doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státy, ve kterých žadatel pobýval v posledních 3 letech ve svém souhrnu po dobu delší než 6 měsíců, nebo čestné prohlášení v případě, že tento stát takový doklad nevydává. Tento doklad se nevyžaduje od cizince mladšího 15 let.

  8. vízový poplatek.

Všechny přikládané doklady musí být v originále, případně v úředně ověřené kopii. Cestovní doklad a dokument prokazující účel pobytu musí být předložen v originále. Všechny předkládané dokumenty v cizím jazyce musí být předloženy v češtině nebo v originálním znění a v úředně ověřeném překladu do českého jazyka (výpis z účtu lze akceptovat i bez překladu do českého jazyka). Seznam oficiálních překladatelů je dostupný zde: https://seznat.justice.cz/. Náležitosti žádosti nesmí být starší 180 dnů, s výjimkou cestovního dokladu a fotografie cizince, pokud odpovídá jeho skutečné podobě. 

Všechny veřejné listiny (např. rodný list, oddací list, doklad o vzdělání, doklad o obdobný výpisu z rejstříku trestů) musí být opatřeny apostilou (dokumenty vydané indickými úřady) nebo superlegalizací. Superlegalizaci dokumentů vydaných v Bangladéši, Nepálu, Bhútánu, na Srí Lance a na Maledivách provádí velvyslanectví v Dillí.

Při podání žádosti je třeba současně předložit prosté kopie všech výše uvedených dokumentů.

V případě kladného vyřízení žádosti, která byla podána na zastupitelském úřadě, jste před vyznačením víza k pobytu nad 90 dnů nebo víza za účelem převzetí povolení k dlouhodobému pobytu na území povinen předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění, a to v délce dle instrukcí zaslaných zastupitelským úřadem. Podrobné informace ke zdravotnímu pojištění naleznete rovněž zde.

Úřední jazyk velvyslanectví je čeština, angličtina a hindština. Žadatelé o dlouhodobé vízum/pobyt, kteří nekomunikují výše uvedenými jazyky si musí na své vlastní náklady opatřit tlumočníka

Sjednání termínu pro podání žádosti

Občané  Indie, Bangladéše, Malediv, Nepálu, Srí Lanky a Bhútánu nebo rezidenti pobývající v uvedených zemí oprávněně a nepřetržitě po dobu nejméně dvou let žádají o termín pro podání žádosti o dlouhodobé vízum a dlouhodobý pobyt pro výše uvedené účely prostřednictvím e-mailové adresy visa_newdelhi@mzv.cz (pro více informací a podrobné instrukce k objednávání klikněte zde)

Občané Indie, Bangladéše, Malediv, Nepálu, Srí Lanky a Bhútánu nebo rezidenti pobývající v uvedených zemí oprávněně a nepřetržitě po dobu nejméně dvou let žádají o termín pro podání žádosti o dlouhodobý pobyt za účelem vědeckého výzkumu  a za účelem sloučení rodiny s výzkumným pracovníkem prostřednictvím e-mailové adresy researcher_newdelhi@mzv.cz (pro více informací a podrobné instrukce k objednávání klikněte zde).

Lhůty pro vyřízení žádostí

Zákon o pobytu cizinců stanoví následující lhůty, které běží ode dne podání žádosti na území ČR, během kterých má MV ČR povinnost o vaší žádosti rozhodnout. Pokud je řízení přerušeno, lhůta pro vydání rozhodnutí neběží. Tato lhůta neběží, nebo je prodloužena rovněž v dalších zákonem stanovených případech.

Žádost o dlouhodobý pobyt za účelem studia, vědeckého výzkumu – 60 dnů

Žádost o dlouhodobý pobyt za účelem sloučení rodiny – 270 dnů

Žádost o dlouhodobý pobyt za účelem investování – 30 dnů

Žádost o modrou kartu a kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance – 90 dnů

Zákon o pobytu cizinců pro vyřízení žádosti o udělení dlouhodobého víza stanoví standardně lhůtu 90 dnů ode dne podání žádosti, ve zvlášť složitých případech do 120 dnů ode dne podání žádosti a ve vybraných případech (za účelem studia) do 60 dnů ode dne podání žádosti.