česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví České republiky v Dillí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Akční plán ekonomické diplomacie Velvyslanectví České republiky v Dillí v době pandemie COVID-19

Velvyslanectví České republiky v Dillí pokračuje ve svém úsilí na podporu a pomoc při obnovení a udržení obchodních kontaktů a stimulaci ekonomických aktivit. V rámci tzv. Akčního plánu ekonomické diplomacie v době pandemie COVID-19 realizuje v měsících září a říjnu 2020 několik důležitých akcí, které mají za cíl maximálně pomoci subjektům na české i indické straně udržet kontakty a nalézt zdroje na indickém trhu. Součástí Akčního plánu jsou 3 sektorově zaměřené projekty PROPED (obráběcí stroje, kosmické technologie a odpadové hospodářství), a účast na dalších virtuálních veletrzích v roli partnerské země, za přítomnosti některého z vysokých činitelů dotčených rezortů.
 

Akční plán ekonomické diplomacie v době pandemie COVID -19 počítá s účastí na těchto akcích:

 

1. Kulatý stůl o spolupráci v době post-covidové mezi Českou republikou a indickým státem Karnátaka

Virtuální akce 2. září 2020 ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, vlády svazového státu Karnátaka a Velvyslanectví České republiky v Dillí, která spojila dalších 8 – 10 firem na české a obdobný počet rovněž na indické straně, a zároveň prezentovala obchodní a investiční podmínky v tomto důležitém jihoindickém svazovém státě. Jeho profil totiž odpovídá do jisté míry exportnímu potenciálu českého průmyslu, a je tudíž vyhledávaným místem vystavovatelů (každoroční účast na veletrhu IMTEX v Bengalúru) a investorů (PBS Velká Bíteš, LIKO-S). I proto je téma kulatého stolu prioritně zaměřeno na obráběcí, tvarovací a lisovací stroje, frézy a CNC, strojírenský průmysl a přidružené technické obory. Na české straně je hlavním hostem náměstkyně ministra průmyslu a obchodu paní Martina Tauberová, na indické straně zaštítil účast Principal Secretary Ministerstva obchodu a průmyslu p. Gaurav Gupta. Na akci spolupracuje i Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky či CzechTrade.

 

2. Účast na železniční konferenci Rail Connect 2020

8. září 2020 se za organizační podpory největší indické obchodní komory CII (Confederation of Indian Industries) uskutečnila stěžejní konference roku 2020 na téma železniční dopravy. Význam této virtuální konference je dán nejen dosahem mezi rozsáhlou členskou základnu CII a takřka neomezenou kapacitou online konferencí, ale i účastí vrcholných představitelů Indie v tomto odvětví – ministra železnic Piyush Goyala a generálního ředitele Indických železnic (Railway Board) V. K. Yadava. Velvyslanectví České republiky v Dillí zajistilo účast České republiky na této konferenci jako partnerské země¨, na úvod konference vystoupil Jan Sechter, náměstek ministra dopravy pro řízení Sekce nesilniční dopravy a mezinárodních vztahů a generální ředitelka Asociace podniků českého železničního průmyslu Marie Vopálenská. Konference se zúčastnili I velvyslanec Milan Hovorka a take významní zástupci odvětví z podnikatelské sféry – firmy BMT Drive solutions, BONATRANS, DAKO-CZ či PARS komponenty.

 

3. Podnikatelská mise zástupců kosmického průmyslu do Indie

Dalším projektem na podporu ekonomické diplomacie, který v krátké době Velvyslanectví České republiky v Dillí plánuje uskutečnit, je účast na virtuálním veletrhu, zaměřeným na vesmírný průmysl, a to v součinnosti s podnikatelskou asociací, Českou vesmírnou aliancí (Czech Space Alliance) od 15. září 2020. Ministerstvo zahraničních věcí prostřednictvím projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) realizuje nákup virtuálního českého pavilonu, kde se představí 6 českých firem – PBS Velká Bíteš, BBT, Frentech, Huld, Iguassu a Toseda. Součástí je i webinář pro indické návštěvníky veletrhu 22. září 2020, kde účastnící se firmy a Czech Space Aliance představí své produkty a služby, a rovněž propojení s nejvýznamnější indickou vesmírnou agenturou ISRO (Indian Space Research Organisation) a její komerční dceřinou společností – Antrix. K návštěvě stačí registrace zdarma na stránkách veletrhu.

 

4. Oborová mise do Indie zaměřená na odpadové hospodářství a úpravu vody

Téma odpadového hospodářství a úpravy vody je v Indii fenoménem, a existuje zde silný potenciál nehledě na nemožnost fyzického cestování a konání veletrhů. ZÚ Dillí proto společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu plánuje uspořádat účast České republiky jako partnerské země na významné konferenci Waste to Worth (Od odpadu k hodnotám), kterou 30. října 2020 virtuálně uspořádá komora CII. Za Českou republiku již vyjádřilo zájem o účast několik firem, včetně Institutu cirkulární ekonomiky, odborného partnera akce a kapacity v tomto odvětví v Evropě. Česká republika bude usilovat o blok dedikovaný českým zástupcům a účast vysokého představitele dotčeného rezortu v inauguračním bloku.

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí