česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další úspěch L 410 v Nepálu - dodání druhého letounu zvyšuje laťku pro konkurenci Goma Air

Poté, co Nepál získal v říjnu 2014 první letoun L 410, bylo nepálské společnosti Goma Air předáno 18.3.2015 další letadlo, které o týden později dne 25. března 2015 zahájilo plný provoz na jedné z nejobtížnějších leteckých tras Káthmándú – Lukla. Letouny L410 Letu Kunovice tak zahájily úspěšné pronikání do regionu SAARC a dodávky dalších letounů, které by měly následovat během roku 2016, výrazně zvyšují šance Letu Kunovice uspět s L 410 i na dalších trzích v regionu jižní Asie.

První letoun L410 byl po více než dvouletém úsilí společnosti LET Kunovice, ZÚ Dillí, HK ČR v Káthmándú a České Exportní Banky slavnostně předán nepálským aerolinkám Goma Air 9.10.2014. Již v rámci předání prvního letounu oznámilo vedení Goma Air plán zakoupit další dvě letadla. Druhý letoun byl nakonec dodán 18. března 2015 a třetí letoun, na jehož zakoupení byla podepsána smlouva při návštěvě ministra průmyslu a obchodu J. Mládka v Nepálu dne 29.1.2015, bude dodán v roce 2016. Zatímco první L410 byl do Nepálu prodán díky financování ze strany ČEB, zakoupení dalších letadel již plně hradí nepálská strana.

Letoun L410, který je Goma Air využíván pro transport turistů na vnitrostátních linkách, je v Nepálu nasazen na jednu z nejrizikovějších tras Káthmándú – Lukla. Malé letouny pro transport pasažérů se obvykle v Nepálu potýkají s řadou technických problémů, které vedly i k několika tragickým událostem. L410 tak nepředstavuje jen zvýšení komfortu pro cestující, ale především jejich bezpečnosti. Goma Air také nákupem L410 značně zvýšila laťku pro konkurenční společnosti, které budou muset postupně rovněž přistoupit k modernizaci své letky. Již při předání prvního letadla tak LET Kunovice kontaktovaly další společnosti jako Buddha Air, Sita Air nebo Yeti Air, které také projevily zájem o zahájení jednání o nákupu L410. Možnosti dalšího pronikání letounů L410 na nepálský trh jsou značné, ať by se již jednalo o dodávky letounů pro nepálskou armádu, tendry vypisované ministrem zdravotnictví (letecká ambulance) nebo ministerstvem pro civilní letectví.

V polovině dubna 2015 také do Nepálu podniknou cestu zástupci mezinárodní společnosti International Air Transport Association  (IATA), kteří plánují inspekci a audit leteckého parku nepálských leteckých společností a vydají nově certifikace jejich kvality, bezpečnosti a technického stavu. Goma Air tak po nákupu L410 očekává, že její letouny obdrží nejvyšší kredit v Nepálu, což by mělo ještě dále zvýšit zájem o lety turistů právě s L 410. Společnost Goma Air již od dodání prvního letadla nalétala 500 hodin a všechny lety L 410 jsou plně vyprodány.  

 

Galerie


Druhý L410 Nepál