česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra obrany M. Stropnického v Indii a účast ČR na Aero India 2015

Ve dnech 18. až 20. 2. 2015 se uskutečnila návštěva M. Stropnického, ministra obrany České republiky, v Indii. Kromě účasti na výstavě vojenské letecké techniky Aero India 2015, na kterou byl ministr M. Stropnický pozván spolu s dalšími významnými hosty M. Parrikarem, ministrem obrany Indické republiky, byla hlavním cílem návštěvy podpora českých firem, které mají v současné době v Indii v obranné oblasti obchodní zájmy.Českou republiky reprezentovala na výstavě Aero India 2015 společnost Aircraft Industries, která zde vystavovala letou L410, a dále skupina českých akrobatických letců v barvách týmu Flying Bulls, létajících na českých strojích Zlín 50 LX. K vidění byly na výstavě rovněž nákladní vozy Tatra doplněné radarovou nástavbou indické provenience. V průběhu 5 dnů přístupných z části pouze odborné veřejnosti navštívilo výstavu Aero India 2015 téměř 250 tisíc návštěvníků. Letošní ročník výstavy Aero india byl obohacen přítomností premiéra Indické republiky N. Modiho, který výstavu slavnostně zahájil. Ve svém projevu mimo jiné uvedl, že se chce Indie stát do budoucna mnohem silnějším výrobcem obranné techniky než je tomu doposud, na čemž potřebuje spolupracovat se zahraničními investory a dodavateli.

Výstava Aero India byla uspořádána na vojenské letecké základně Yelahanka na předměstí Bangalore, hlavního města indického svazového státu Karnatáka. Jednalo se o jubilejní 10. ročník této bienální akce a podle sdělení pořadatele jí bylo přítomno celkem 54 delegací vysokých státních představitelů ze zahraničí. Vystavovalo na ní 623 firem, z toho 328 zahraničních a kromě další letecké techniky zde bylo představeno 72 letadel.

V průběhu návštěvy Indie měl ministr M. Stropnický kromě jiného možnost setkat se s M. Parrikarem, ministrem obrany Indie, s nímž jednal především o dodávkách vozidel Tatar pro Indickou armádu a rovněž o tendru na dodání útočných pušek ze společnosti Česká zbrojovka Uherský Brod.

Dále měl možnost se setkat s G. R. Pusapatim, ministrem civilního letectví, šéfem indické armády gen. D. Singhem, který osobně navštívil stánek Aircraft Industries a byl mu předveden letoun L410, ministrem obrany státu Izrael M. Ja’alonem a s představiteli společnosti BEML, která kompletuje v Indii vozidla Tatra a dodává je indické armádě.

Ministr rovněž slavnostně otevřel stánek společnosti Aircraft Industries a setkal se s jejími zástupci přítomnými na výstavě. Dále se setkal s představiteli švédské společnosti SAAB, která pronajímá Armádě České republiky letouny Gripen, a měl možnost setkat se s členy akrobatického týmu Flying Bulls. V průběhu návštěvy ve společnosti BEML bylo za přítomnosti ministra M. Stropnického podepsáno Memorandum o spolupráci mezi společností BEML a společností Tatra Trucks ve věci kompletace vozidel Tatra určených pro indickou armádu.   

Návštěva ministra M. Stropnického v Indii přinesla posílení obchodních vztahů v oblasti vojenské výroby s Indií a prezentovala zájem ČR i do budoucna se podílet na rozvoji klíčových sektorů indické armády. Všechna výše uvedená setkání přispěla ke zviditelnění České republiky v Indii a k prezentaci zájmu České republiky spolupracovat s indickými obchodními partnery v oblasti obranného průmyslu.

Po ministru J. Mládkovi, který navštívil Indii v lednu 2015, byl ministr M. Stropnický dalším ministrem vlády České republiky, který měl možnost zahájit dialog s kabinetem premiéra N. Modiho. Indická ekonomika se pod vedením nové vlády vzešlé z voleb v květnu 2014 pozvolna vrací k růstu a nová indická vláda přichází s řadou iniciativ zaměřených na rozšíření a modernizaci obranného průmyslu a obranných systémů indické armády, na kterých by se chtěly české firmy podílet. Návštěvy politiků doprovázené zástupci obchodních společností jsou jednou z cest, jak dveře k účasti českých firem na současných a budoucích zakázkách z oblasti obranného průmyslu v Indii, ještě více otevřít.

Galerie


Ministr obrany Air Show India, Bangalore 2015