česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava výročí firmy Baťa za osobní přítomnosti Thomase G. Bati na ZÚ Dillí

Společnost Baťa slaví v letošním roce několik významných výročí: 120 let od založení společnosti, 100 let od narození Tomáše Jana Bati a 85 let od zahájení prodeje a později i výroby obuvi v Indii. Oslava uvedených výročí proběhla jak ve švýcarské centrále společnosti, tak v České republice a vzhledem k významu Indie pro budování a rozvoj firmy Baťa nemohla být při oslavě uvedených výročí Indie opomenuta. Oslava těchto výročí v Indii byla symbolicky umístěna do areálu Zastupitelského úřadu České republiky v Dillí, proběhla formou recepce a byl jí osobně přítomen Thomas George Baťa (vnuk Tomáše Bati), současný předseda představenstva této společnosti. Firma Baťa zhotovila u příležitosti uvedených oslav limitovanou sérii klasických černých polobotek s ornamentálním vzorem (oblíbený výrobní sortiment Tomáše Bati) nazvanou „THE ONE“, která má symbolizovat krédo firmy – dostupnou kvalitu pro každodenní život. Série „THE ONE“ byla inaugurována v průběhu recepce na ZÚ Dillí a pár bot uvedené série byl zvolen za symbolický dar osobnostem, se kterými se T.G. Baťa za svého současného pobytu v Indii setkal. Součástí programu recepce na ZÚ se stala výstava dobových fotografií z historie firmy, módní přehlídka indických módních návrhářů a vystoupení hudební rokové skupiny „Traffic Jam Band“. S velvyslancem M. Staškem jednal T.G. Baťa mimo jiné o možnosti zorganizovat v příštím roce výstavu a širší prezentací k 85. výročí zahájení činnosti firmy Baťa v Indii.
 

Když se v Indii někoho zeptáte, kde byla založena a vybudována společnost Baťa, odpoví vám se shovívavým úsměvem: „Přece v Indii!“ A svým způsobem má pravdu. První aktivity společnosti Baťa v Indii se datují od roku 1931, kdy si Jan Antonín Baťa v indickém Konnagaru (poblíž Kalkaty, stát Západní Bengálsko) pronajal budovu a zahájil zde experimentální výrobu obuvi za pomoci 75 československých expertů. Společně s továrnou na výrobu obuvi ve švýcarském Möhlingu byla kalkatská továrna jednou z prvních investic společnosti Baťa do výroby obuvi v zahraničí. O tři roky později, tedy před 85 lety, bylo poblíž Kalkaty vybudováno celé industriální město po vzoru Zlína, Batanagar. Firma Baťa založila své továrny rovněž poblíž Pune i na dalších místech Indie a po několika letech od otevření prvních výrobních provozů zde zaměstnávala na 7 tisíc zaměstnanců. Byla první společností, která zavedla v Indii výrobu bot, je zde aktivní nepřetržitě od svého založení a prodejny obuvi značky Baťa najdete v Indii v každém městě.

Kromě 85 let od zahájení výroby obuvi v Indii však slaví společnost Baťa v letošním roce i další významná výročí: 100 let od narození Tomáše Jana Bati (17. září 1914) a především pak 120 let od založení společnosti Baťa ve Zlíně (21. září 1894). Oslava uvedených výročí proběhla jak ve švýcarské centrále firmy, tak v České republice a vzhledem k významu Indie pro budování a rozvoj firmy Baťa nemohla být při oslavě těchto výročí Indie opomenuta. 

Společnost Bata Shoe Organazation, která dnes obuvnické impérium spravuje, umístila v Indii oslavu uvedených výročí symbolicky do areálu Zastupitelského úřadu České republiky v Dillí a byl jí osobně přítomen Thomas George Baťa (vnuk Tomáše Bati), současný předseda představenstva společnosti. Oslava výročí proběhla v zahradních prostorách ZÚ Dillí dne 16. prosince 2014 formou recepce, v jejímž úvodu vystoupil T.G. Baťa, velvyslanec M. Stašek a Rjeev Gopalakrishnan, výkonný ředitel asijské divize společnosti Bata Shoe Organazation. Recepce se kromě hostů pozvaných společností Baťa zúčastnili velvyslanci zemí, ve kterých je společnost Baťa zastoupena, další hosté z diplomatického sboru, vládní představitelé a hosté z obchodních a kulturních kruhů a z krajanské komunity. Firma Baťa zhotovila u příležitosti oslav uvedených výročí limitovanou sérii klasických černých polobotek s ornamentálním vzorem (oblíbený výrobní sortiment Tomáše Bati) nazvanou „THE ONE“, která má symbolizovat krédo firmy – dostupnou kvalitu pro každodenní život. Série „THE ONE“ byla inaugurována v průběhu recepce na ZÚ Dillí a pár bot uvedené série byl zvolen jako symbolický dar osobnostem, se kterými se T.G. Baťa za svého současného pobytu v Indii setkal.

T.G. Baťa se během svého pobytu v Indii setkal s celou řadou osobností indického politického i hospodářského života. Kromě jiných rovněž s premiérem N. Modim, s ministrem financí A. Jaitleyem a s dalšími představiteli indické vlády a kromě Dillí a Kalkaty navštívil také Bangalore a Mumbaj. T.G. Baťa se setkal rovněž s velvyslancem M. Staškem, s nímž mimo jiné jednal o možnosti společného zorganizování výstavy a širší prezentace k 85. výročí zahájení činnosti firmy Baťa v Indii.

Galerie


Baťa The One