česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolupráce s Indií v oblasti železniční dopravy

Kdy: 21.01.2016, Kde: Dillí

Ve dnech 21.-21. ledna 2016 se v Dillí uskutečnila konference "The rail India" věnovaná sektoru železniční dopravy. Jedním z hlavních vystupujících byl  velvyslanec ČR v Indii Milan Hovorka. Nastínil perspektivy spolupráce mezi ČR a Indií v oblasti železniční dopravy, která by mohla probíhat v rámci indického vládního programu Make-in-India.

ri

 

Velvyslanec Milan Hovorka se na tento program dívá s optimismem s tím, že může přinést pozitivní posun ve spolupráci českých a indických firem působících v železničním průmyslu. Za účelem vytvoření příznivého prostředí pro takovou spolupráci bylo dne 19. srpna 2014 v Dillí podepsáno memorandum o spolupráci mezi Českými drahami a Asociací podniků českého železničního průmyslu na straně jedné a Indickými drahami na straně druhé. Definuje konkrétní možnosti pro užší spolupráci v oblasti osobní a nákladní železniční dopravy, budování infrastruktury, modernizace železnic a signalizačních zařízení, a také výměnu informací.

Velvyslanec během svého vystoupení uvedl, že české firmy nemusí být nutně největšími partnery, zato jsou spolehlivé a jsou perspektivní alternativou pro ty, kteří hledají vysokou profesionalitu, moderní edge technologie a cenově konkurenceschopné výrobky. Nebývají tak velké jako některé jiné společnosti v jiných zemích, ale jsou dostatečně velké na to, aby byly schopny zvládnout jakýkoli úkol, který jejich indičtí partneři budou požadovat. Úžasná více než 180-letá tradice inovativního a efektivního českého železničního průmyslu jim dává potřebnou míru jistoty, kterou potřebují pro to, aby mohly realizovat nejrůznější projekty po celém světě.

Velvyslanec Milan Hovorka také připomněl, že spolupráce v železniční dopravě mezi oběma zeměmi má již dlouhou tradici a vyjmenoval řadu příkladů, například výroba železničních podvozků a jejich částí, železničních ložisek, brzdových systémů, kontrolních, signálních a komunikačních systémů. Dalšími slibnou oblasti, ze které by mohly těžit obě strany, pokud spojí své úsilí, zahrnuje trakční pohony drážních vozidel, jedno- nebo dvoupodlažní vysokokapacitní vlakové soupravy nebo lokomotivy. 

Velvyslanectví České republiky v New Delhi se snaží, aby se v Indii zvýšilo povědomí o existujícím potenciálu bilaterální spolupráce v železničním sektoru a chce tak podpořit networking mezi českými a indickými firmami, uzavřel český vyslanec.