česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec vystoupil na železniční konferenci

Kdy: 18.03.2016, Kde: Dillí

Velvyslanec České republiky Milan Hovorka se zúčastnil jako jeden z hlavních řečníků úvodního panelu na shromáždění věnovaném reformám a řízení na železnici (Railways Reforms & Governance Conclave), kterou zorganizoval institut GovernanceNow v Dillí dne 18. října 2016. Na tomtéž panelu vystoupili jako hlavní, resp. čestný host Suresh Prabhakar Prabhu, indický ministr železnic, a Manoj Sinha, státní ministr železnic.
 

V rámci svých poznámek se velvyslanec Hovorka podělil o zkušenosti z reformy na železnici v jeho zemi a rozvedl některé dosud učiněné kroky s cílem zlepšit efektivitu a řízení železničního sektoru a zvýšit jeho konkurenceschopnost. Začal tím, že připomněl historii železniční dopravy v České republice, která sahá do roku 1828, kdy byla na jejím území zavedena první koněspřežná dráha v Evropě. O pár let později byla uvedena do provozu první parostrojní železnice. Od té doby se mnoho změnilo, avšak význam železnice pro ekonomiku nikoli.

Sametová revoluce a členství v Evropské unii přineslo zcela novou éru do způsobu organizace a řízení železniční dopravy v České republice. Hovoříce o výzvách, jimž musel sektor čelit v rámci reformního procesu, velvyslanec zmínil tarify pro pasažéry a náklad, které byly nedostatečné, aby pokryly náklady, neschopnost generovat dostatek zdrojů pro investice a modernizaci, přezaměstnanost převyšující poptávku, nedostatečnou efektivnost a absenci konkurence.

Pokračoval tím, že řekl, že v důsledku zásadní transformace na železnici došlo k celkové modernizaci sítě, do provozu byl uveden nový vozový park, zcela změněn byl regulatorní rámec, byl vytvořen nezávislý regulátor, železniční infrastruktura a služby byly odděleny, soukromým firmám byl umožněn přístup k síti.

Velvyslanec také hovořil o dlouholetém partnerství České republiky a Indie na železnici a zájmu obou zemí je dále rozvíjet, využívající plně špičkové technologie, vysokou profesionalitu a konkurenceschopné výroby a služby nabízené českými společnostmi.