česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní podnik Řízení letového provozu ČR zakládá v Indii výcvikové středisko

Den 16. února 2015 bylo v Dillí slavnostně oznámeno založení výcvikového centra státního podniku Řízení letového provozu ČR (ŘLP) v Indii. Czech Aerospace Training Academy India se sídlem v Gurgaonu bude  poskytovat stejné služby, jaké poskytuje centrála v Praze, to je tréning pilotů, výcvik pozemního personálu letišť a výcvik dalších složek zajišťujících řízení letového provozu. Její služby budou využívat nejen místní aerolinie, ale rovněž aerolinie z okolních zemí včetně vojenských leteckých složek. V daném výukovém programu má Czech Aerospace Training Academy India za cíl vyškolit až 400 studentů za rok.

Na trh indického civilního letectví (případně letectví vojenského) tak vstupuje další významná česká firma, která může spojit svoje aktivity a cíle s českými firmami jako jsou ELDIS Pardubice, TRANSCON nebo LET Kunovice. Cíle těchto firem podpořila nedávná návštěva J. Mládka, ministra průmysl a obchodu ČR, který se v Indii mimo jiné setkal i s ministrem civilního letectví, a podpoří je rovněž návštěva M. Stropnického, ministra obrany české republiky, který se s ministrem civilního letectví G. R Pushapatim setká dne 18. února 2015 na vojenské letecké výstavě Aero India v Bangalore. Vzrůstající zájem českých firem o indický trh je příslibem výrazného posílení českého exportu do Indie v dalších letech.

ŘLP ČR je subjektem civilního letectví ČR a zároveň je součástí evropských integračních a liberalizačních procesů v systému jednotného evropského nebe. Posláním ŘLP je podílet se na zajišťování bezpečných, nákladově efektivních a dlouhodobě udržitelných letových navigačních služeb v prostředí vytvářejících se funkčních bloků vzdušného prostoru. Strategickým cílem ŘLP je pak rozvíjet koncept Aviation Academy jako poskytovatele vzdělání všem složkám civilního letectví.  

V duchu uvedených cílů strategického rozvoje poskytování služeb ze strany ŘLP byla jako perspektivní země pro založení externího výcvikového centra vytipována právě Indie. V Gurgaonu (stát Haryana) vzniká v současné době výcvikové středisko ŘLP pro Indii, které se však do budoucna přemění ve  výcvikové středisko regionální. Czech Aerospace Training Academy India bude poskytovat stejné služby, jaké poskytuje centrála v Praze. To je tréning pilotů, výcvik pozemního personálu letišť a výcvik dalších složek zajišťujících řízení letového provozu. Uchazeči o tento druh výcviku projdou v Dillí přísným výběrovým řízení a do doby, než bude vybudováno fungující výcvikové středisko v Dillí, bude uchazečům nabízeno studium v České republice. Později bude nabízeno studium v Dillí, případně studium kombinované.

Czech Aerospace Training Academy India počítá s tím, že její služby budou využívat nejen indické letecké společnosti, ale rovněž letecké společnosti z okolních zemí včetně leteckých složek vojenských. Výcvikové středisko by mělo vyrůst v blízkosti mezinárodního letiště v Dillí a jeho součástí by se mělo stát vlastní letiště pro výcvik studentů. Czech Aerospace Training Academy by měla v daném výukovém roce pojmout až 400 studentů.