česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se zúčastnily indického obranného veletrhu DEFEXPO

Na letošním ročníku největšího indického obranného veletrhu DEFEXPO nechyběli zástupci českých obranných exportérů PBS, Eldis, Retia a ERA. České firmy byly součástí oficiální české delegace vedené českou velvyslankyní Eliškou Žigovou, která absolvovala řadu jednání s čelními představiteli indických obranných složek a velkých státních a polostátních obranných korporací. Česká oficiální a podnikatelská mise obranného průmyslu na veletrh DEFEXPO byla realizována formou projektu ekonomické diplomacie. České firmy si možnosti zapojit se do oficiálních jednání velmi cenily a řada z nich dokázala svoji přítomnost na veletrhu přetavit v zajímavé kontrakty. 

Hlavním bodem programu české delegace na veletrhu DEFEXPO ve dnech 18. – 21. 10. 2022 byla jednání s nejvyššími představiteli indického letectva, námořnictva a pozemních sil, stejně jako s vysokým managementem korporací jako je BEL, HAL či DRDO, což jsou hlavní tahouni indického obranného průmyslového komplexu. V české delegaci kromě velvyslankyně nechyběl vojenský přidělenec české ambasády v Dillí, stejně jako obchodní rada. Zástupci české ambasády navštívili výstavní stánky společností PBS, Eldis a Retia a rovněž vybrané stánky indických partnerů českých firem. Dne 20. 10. 2022 se pak v prostorách hotelu The Ummed uskutečnila slavnostní recepce velvyslanectví při příležitosti veletrhu, na které měly české firmy ještě jednou možnost se prezentovat hostům.

Sektor obranných a bezpečnostních technologií a systémů patří mezi nejperspektivnější, a příležitosti se českým exportérům nabízejí v řadě oblastí, jako jsou např. radarové systémy, ruční palné zbraně, letecké motory a turbíny, obrněná vojenská technika, terénní vozy a transportéry, a mnoho dalších systémů. Od ruského útoku na Ukrajinu začínají indické obranné složky pomalu hledat náhradní dodavatele pro údržbu, servis a náhradu materiálu a techniky ruské provenience, což by mohlo být zajímavou příležitostí pro české dodavatele. Zastupitelský úřad ČR v Dillí proto oblast obrany monitoruje a účastní se hlavních veletrhů obranného a leteckého sektoru v Indii. Další příležitostí v tomto smyslu bude veletrh Aero India na začátku roku 2023. V případě zájmu o další informace se čeští podnikatelé mohou obrátit na obchodní diplomaty zastupitelského úřadu ČR v Dillí (commerce_delhi@mzv.cz).  

Jakub Jaroš, obchodní diplomat, Zastupitelský úřad ČR v Dillí