česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Dillí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České zkušenosti z cirkulární ekonomiky zaujaly v Indii

Kde: Nové Dillí

Na Velvyslanectví České republiky v Dillí se uskutečnil 6. září 2018 odborný seminář pro zájemce o české technologie z oblasti tzv. „cirkulární ekonomiky“. Během něho představil česká řešení z této oblasti obchodní rada velvyslanectví Milan Dostál, české firmy ERC-TECH s.r.o. či Vita Aqua, které indickému publiku představily cirkulární model využití stavebního odpadu či čištění vody. Seminář, který se uskutečnil na okraj paralelně konané Mise cirkulární ekonomiky, pořádané v těchto dnech v Dillí, uvedl pozdravem na dálku indickému publiku i „knowledge partner“ semináře, Institut cirkulární ekonomiky, který se konceptem udržitelného rozvoje při opětovném využití zdrojů zabývá. Odpolední program semináře byl zakončen B2B schůzkami s účastníky.
 

Seminář se konal na pozadí vrcholné akce, kterou pod názvem Mise cirkulární ekonomiky zorganizovala Delegace Evropské unie v Indii v Dillí ve dnech 4. – 7. září 2018. Série seminářů se zúčastnili nejvyšší představitelé Indie z oblasti cirkulární ekonomiky a to jak z veřejné, tak soukromé sféry a pozvání přijal i eurokomisař pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov Karmenu Vella. Součástí Mise cirkulární ekonomiky je i účast soukromých firem z této oblasti, které mají možnost navázat cenné obchodní kontakty během domluvených schůzek či prezentovat své dovednosti na konferenci věnované tomuto tématu. Česká republika na kongresu nemohla chybět a 7. září 2018 vystoupil i zástupce firmy ERC-TECH s.r.o., která se zabývá sekundárním využitím stavebního odpadu pro využití při dalších stavebních procesech, aby přítomným delegátům představil revoluční řešení vedoucí k významným úsporám při stavebních pracích, ale i šetrnému přístupu k životnímu prostředí.

 

Seminář na velvyslanectví

 

Při této příležitosti Velvyslanectví České republiky v Dillí uspořádalo vlastní seminář na půdě ambasády, kde představilo přítomným návštěvníkům cirkulární ekonomiku z pohledu Česka a českých firem. Účastníky na dálku nejprve pozdravila pomocí předtočeného rozhovoru na video ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky, aby následně představil cirkulární ekonomiku obchodní rada velvyslanectví Milan Dostál. Na semináři vystoupili 2 české firmy – ERC-TECH s.r.o. a Vita Aqua, které se zabývají recyklací stavebního odpadu, resp. čištěním a úpravou vody. Seminář byl zakončen B2B schůzkami, při kterých se firmy věnovaly účastníkům napřímo.

Koncept oběhového hospodářství prostřednictvím redukce množství odpadu šetří peníze, energii a zdroje, zvyšuje konkurenceschopnost a chrání životní prostředí. Recyklace odpadu se současně stává velmi živým a inovačním odvětvím, které vytváří lokální pracovní místa a hospodářský růst. V mnoha rozvinutých zemích, včetně České republiky, bylo již ověřeno, že kvalita života se podstatně zlepšuje, když je odpad spravován řádným a profesionálním způsobem. Indie v tomto ohledu představuje obrovský potenciál, který potvrdil i čtyřdenní program Mise cirkulární ekonomiky.

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí