česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví České republiky v Dillí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko díky PROPEDu partnerem veletrhu odpadového hospodářství

I přes pokračující pandemii koronaviru velvyslanectví v Dillí pokračuje v aktivitách na podporu networkingu českých firem s jejich indickými partnery. Tentokrát zprostředkovalo cestou projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED s názvem Oborová mise do Indie zaměřená na odpadové hospodářství a úpravy vody, účast České republiky a jejích firem  na virtuální konferenci a veletrhu s názvem "Od odpadu k hodnotám" (Waste to Worth).  Zájem o účast byl velký, když se jej zúčastnilo 12 českých firem, jež dostaly možnost postavit si virtuální stánek a navázat nové kontakty, ale také Ministerstva průmyslu a obchodu,  které PROPED finančně podpořilo ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí či zástupci neziskových organizací a názorových lídrů.
 

Příspěvkem zahájila 30. října 2020 konferenci náměstkyně ministra průmyslu a obchodu ČR pro řízení sekce Evropské unie a zahraničního obchodu, paní Martina Tauberová. Inaugurace konference se zúčastnil také hlavní poradce indického premiéra pro oblast výzkumu a inovací, prof. K. Vijay Raghavan či náměstek Dr. Neeraj Sharma z Výboru pro rozvoj technologií Indie (Technology Development  Board).

 

Velvyslanec Milan Hovorka, byl inauguraci rovněž virtuálně přítomen a při této příležitosti uvedl: „Odpadové hospodářství a cirkulární ekonomika patří k odvětvím, kde Česká republika vidí příležitost pro uplatnění většího významu, prostoru pro transformaci a hlubší spolupráci, zejména v dobách vynucených strukturálními změnami, plynoucích z koronavirem ovlivněných ekonomik. Jsem potěšen hojným českým zájmem, který se odráží ve velkém českém pavilonu, k jehož návštěvě všechny srdečně zvu“.

 

Česká republika se i díky finanční kontribuci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR účastní této významné události za podpory projektu ekonomické diplomacie, tzv. PROPEDu. Tato ambiciózní účast je další z aktivit velvyslanectví v rámci Akčního plánu podpory ekonomické diplomacie v době pandemie COVID-19.

 

Konference “Od odpadu k hodnotám”, na které velvyslanectví zajistilo účast České republiky jako partnerské země, pokračovala vystoupením dalších českých expertů. Posluchače bloku “Glokálních modelů a výměny zkušeností v odpadovém hospodářství” oslovil p. Michael Rada, zakladatel a lídr konceptu Průmysl 5.0. V následující panelové diskuzi na téma “Podpora nových technologií v odpadovém hospodářství” zase diskutoval p. Pavel Zedníček, projektový manažér pro mezinárodní vztahy z Institutu cirkulární ekonomiky.

 

Ještě dříve vystoupila s inauguračním projevem náměstkyně ministra průmyslu a obchodu ČR pro řízení sekce Evropské unie a zahraničního obchodu, paní Martina Tauberová, která při této významné příležitosti uvedla: „Ráda bych poděkovala indickým a českým firmám za neúnavnou podporu rozvoje našich ekonomických vztahů. Vaše zanícené úsilí, vášeň a odhodlání  je základním kamenem našich bilaterálních vztahů.“

 

Veletrh

 

Prvním dnem konference byl rovněž slavnostně zahájen doprovodný veletrh, na kterém se Česká republika zviditelnila vlastním pavilonem. Virtuální stánky na něm postavily firmy jako: Cyrkl, Ekopanely, Enress, Erc-Tech, Florium, H2O Group, IBCSD LAB, LOGeco, Pharma Invest & Development, Plastia, Stabilplastik a Wero Energy.

 

V pátek 6. listopadu 2020 pokračovala realizace exkluzivním webinářem, na kterém se prezentovala Česká republika vice jak dvoum stovkám indických expertů. Virtuální seminář zahájil velvyslanec Milan Hovorka, ke kterému se připojil p. Petr Kulovaný z Ministerstva průmyslu a obchodu, Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky a tucet českých firem z oblasti odpadového hospodářství a cirkulární ekonomiky.

 

Webinář České republiky

 

Účastí na této významné akci organizované největší hospodářskou komorou Konfederace indických průmyslů (CII – Confederation of Indian Indutries) získala Česká republika příležitost zviditelnit své jméno mezi stovkami expertů a návštěvníků veletrhu. Díky platformě CII Hive rovněž došlo k cennému networkingu a mnoho B2B schůzek, se kterými se návštěvníci obraceli přímo na české vystavovatele. Ze zájmu na obou stranách je tedy zřejmé, že oblast odpadového hospodářství a úpravy vody má smysl podporovat i do budoucna.

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí