česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Dillí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko láká indické filmaře

Kdy: 01.03.2018 - 03.03.2018, Kde: Mumbaí

Česká republika se zúčastnila největšího asijského veletrhu filmových lokací s názvem India International Film Tourism Convention (IIFTC), který se uskutečnil v Mumbai ve dnech 1. - 3. března 2018. Nechyběla tak mezi státy, které lákají filmaře z Bollywoodu a dalších indických studií, aby si právě oni vybrali Česko za místo děje svých filmů.

Účast na veletrhu byla realizována jako společný projekt Velvyslanectví České republiky v Dillí, České centrály cestovního ruchu - CzechTourism a České filmové komise v rámci nástroje Ministerstva zahraničních věcí na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).

Česko se v Mumbai presentovalo prostřednictvím zdařilého výstavního stánku, který připravila agentura Czechtourism, a na němž se uskutečnila celá řada setkání s produkčními společnostmi. Jedinečnost a kvalitu filmových lokací představilo v bloku určeném pro zúčastněné státy. Využilo dobré příležitosti v podobě speciální lekce za účasti i v Česku velmi dobře známého režiséra Imtiaze Aliho.

Intenzitu českého oslovení indických filmařů zvýraznila osobní angažovanost velvyslance České republiky v Indii Milan Hovorky, který měl tu čest vystoupit na slavnostním inauguračním galavečeru IIFTC, a také ředitelky České filmové komise pí Pavlíny Žípkové, která destinační marketing našich lokací podpořila presentací potenciálu českého filmařského průmyslu a také systému zajímavých pobídek, které Česko nabízí s cílem připoutat pozornost zahraničních filmařů.

Velvyslanec s týmem se v Mumbai setkali rovněž s režisérem a producentem Shivendra Singh Dungarpurem, který se proslavil nejdelším snímkem, který byl kdy v Indii schválen do distribuce, a to sedmihodinovým dokumentem CzechMate: In Search of Jiří Menzel (Hledání Jiřího Menzela), který pojednává o filmařském proudu s názvem Československá nová vlna.

 

Shivendra Singh Dungarpur

 

Velvyslanec Milan Hovorka vystoupil i v dalším průběhu, když uvedl tématický seminář na podporu filmového průmyslu v Česku, a na který navázala zdařilá prezentace CzechTourismu. "Ještě před několika lety to bylo především o Hollywoodu. Celovečerní filmy jako Rockstar, Bang Bang a poslední snímek Jab Harry Met Sejal, avšak také celá řada propagačních a hudebních snímků, které byly zcela či částečně natáčeny v Česku, potvrzují rostoucí zájem Bollywoodu o Česko. Potenciál českých filmových lokací je však podstatně větší, přičemž zdaleka nejde jen o Prahu,. V Česku máme nespočet báječných míst, které můžeme nabídnout indickým produkčním domům " řekl velvyslanec Hovorka a dodal:

"Naší společnou účastí na veletrhu v Mumbai a také řadou dalších akcí realizovaných v uplynulém období v Indii chceme tomuto potenciálu jít vstříc a dále jej budovat. S ohledem na obecně uznávané synergie mezi světem filmu a turismem tak podporujeme také příliv indických turistů do České republiky. Těší mě, že tento záměr se daří naplňovat a že Česká republika patří k nejoblíbenějším evropským destinacím pro indické turisty. Oběma agenturám děkuji za příkladnou reprezentaci a skvělou spolupráci."

Účast na veletrhu za podpory PROPED tak otevírá  dveře i pro další úspěšné partnerství na stříbrném plátně a podporuje synergie mezi filmovým průmyslem a cestovním ruchem. 

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí