česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi na veletrhu DEFEXPO INDIA 2016 v Goa

Kdy: 28.03.2016 - 31.03.2016, Kde: Goa

Oficiální a podnikatelská delegace České republiky vedená náměstkem ministra obrany Tomášem Kuchtou se ve dnech 28. – 31. března 2016 zúčastnila v indickém svazovém státě Goa mezinárodní konference a výstavy věnované obrannému a bezpečnostnímu průmyslu pod názvem DEFEXPO INDIA 2016.

Kuchta


Účast delegace, v níž působil rovněž velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka, byla realizována s využitím finančních prostředků z programu Ministerstva zahraničních věcí ČR na podporu ekonomické diplomacie a finančních prostředků Ministerstva obrany ČR.

České firmy byly na výstavních stáncích zastoupeny samostatně, ale i prostřednictvím zahraničních partnerů. Poutavou a velkoryse pojatou expozici s osmikolovým nákladním vozem měl na veletrhu nejúspěšnější český dodavatel pro indické ozbrojené složky –  společnost Tatra Trucks.
Výstavní stánek Tatry

Výstavní stánek Tatry

Samostatný výstavní stánek si na veletrhu pronajal také český výrobce kabelových svazků a elektroniky pro obranný průmysl – Ray Service. Prostřednictvím zahraničních partnerů a jejich expozic byla na veletrhu DEFEXPO zastoupena společnost Eldis, která úzce spolupracuje s indickou Mahindrou a dále společnost VOP CZ, která navázala spolupráci s izraelským partnerem.  Zastoupeny byly i společnosti TS Plzeň a Svachouček s.r.o.


Náměstek Kuchta vystoupil na konferenci GLOBAL INVESTORS’ SUMMIT uspořádané za účasti dalších významných hostů, včetně ministra obrany Manohara Parrikara, náčelníka pozemního vojska Dalbira Singha a generálního ředitele společnosti Airbus Pierra De Bausset. V rámci slavnostního zahájení se náměstek Kuchta krátce sešel také s indickým ministrem železnic Sureshem Prabhu.

Česká delegace byla přijata k dvoustranným jednáním s nejvyššími představiteli Ministerstva obrany Indie: ministrem Parrikarem, státním ministrem obrany Raem Inderjitem Singhem a náměstkem ministra obrany G. Mohanem Kumarem. Zároveň byla přijata náčelníkem pozemních vojsk Dalbirem Singhem a zástupcem náčelníka letectva Rakeshem Kumarem Singhem Bhadauriou. Opakovaně se česká delegace v různém složení setkala s představiteli vojenského výzkumného ústavu DRDO, nejprve za účasti náměstka Kuchty a generálního ředitele DRDO S. Christophera a následně na nižší expertní úrovni.

Česká delegace zároveň jednala s nejvýznamnějšími soukromými a státními společnostmi v Indii: BEML, OFB, HAL, Solar, Mahindra, Larsen & Toubro a Punj Lloyd. Jednání s indickými partnery potvrdila zájem o pokračování spolupráce v mnoha oblastech. Vedle dodávek obranné a bezpečnostní techniky byla diskutována také akademická a výzkumná spolupráce. Ze strany indických představitelů zazněl opakovaně apel na zvyšování podílu přidané hodnoty vytvořené v Indii v rámci vládní iniciativy Make in India, která se dnes míří prakticky na všechny průmyslové sektory bez rozdílu. V této souvislosti společnost Tatra Trucks předstoupila s konkrétními návrhy.

Velvyslanec Hovorka využil pracovní návštěvu k jednání s premiérem indického svazového státu Goa Laxmikantem Yashwantem Parsekarem a k dalším schůzkám.

Náměstek ministra obrany ČR Tomáš Kuchta vyjádřil potěšení nad připraveností indických partnerů jednat o možnostech bilaterální obranné spolupráce: „Mohu říci, že představitelé Ministerstva obrany Indie, s nimiž jsem měl příležitost během veletrhu DEFEXPO hovořit, prokázali velký zájem o spolupráci s českými subjekty. Navíc bylo možné díky oboustranné připravenosti jednat již o konkrétních společných projektech, které můžeme s Indií realizovat nebo z pozice Ministerstva obrany ČR podpořit“.

Velvyslanec Milan Hovorka, který se s tímto názorem plně ztotožnil, ještě dodal: „Letošní DEFEXPO jednoznačně potvrdilo, že kdo to myslí s působením na indickém trhu v oblasti bezpečnostního a obranného průmyslu vážně, si cestu do Goa našel a byl přítomen buď přímo, nebo přes svého zástupce. Cesta pro nové zakázky na jednom z největších trhů na světě je otevřena. Nikdy v minulosti na ni nebylo tolik místa pro soukromé a zahraniční společnosti jako nyní. Jsem přesvědčen, že české firmy to náležitě využijí.“

Ing. Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí