česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Indická burza veřejných zakázek roste

Zástupce generálního ředitele společnosti, která spravuje Vládní elektronickou burzu (GeM; Government e-Market Place), H. R. Sharma očekává, že během roku se podaří dosáhnout objemu transakcí provedených prostřednictvím burzy ve výši 500 mld. rupií (6,3 mld. eur). V následujících čtyřech až pěti letech by pak objem transakcí provedených přes elektronickou burzu mohl dosáhnout 2000 mld. rupií (25 mld. eur). Od dubna 2017 až do dnešního dne burza umožnila zprostředkovat nákupy v objemu 40,8 mld. rupií, přičemž v lednu transakce překročily 10 mld. rupií. Objem transakcí je přitom stále na vzestupu.

Státní společnost GeM SPV kontrolovaná ministerstvem obchodu a průmyslu, ministerstvem elektroniky a IT a ministerstvem financí, provozuje burzu veřejných zakázek od roku 2016. Primárně burza zatím zprostředkovávala nákupy pro centrální ministerstva, státní podniky a centrální orgány. Zároveň se však k iniciativě připojilo již 17 indických svazových států, jejichž zástupci podepsali memoranda o porozumění. Portál nabízí nákupní nástroje, jako například elektronické aukce, reverzní elektronické aukce a agregování poptávky tak, aby usnadnil vládním uživatelům dosažení nejlepšího poměru výkon/cena.

Velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka v souvislosti s rostoucím objemem zakázek prostředkovaných elektronickou burzou uvedl: „Při velikosti Indie a množství státních firem a celých sektorů, které jsou státem kontrolovány, představuje stát pro mnohé české firmy exportující do Indie v zásadě hlavního partnera. Chtěl bych proto vývozcům doporučit registraci na příslušném webovém portálu a doufám, že jim tento elektronický nástroj, který dobře zapadá do vládní iniciativy Digital India, bude v budoucnu pomáhat prosadit se na místním trhu“.

Další zdroje informací o veřejných zakázkách:

Central Public Procurement Portal - Centrální portál pro zadávání veřejných zakázek Indické vlády umožňuje všem centrálním vládním organizacím, aby zveřejnily podrobnosti o zadávacích řízeních, opravách a zadávání zakázek. Hlavním cílem tohoto portálu je poskytnout jednotný přístup k informacím o veřejných zakázkách.

Mission Mode Project (MMP) – Projekt elektronického zadávání veřejných zakázek v rámci národního plánu eGovernance je zaměřen na zjednodušení, zvýšení transparentnosti a zefektivnění zadávání veřejných zakázek. Tento portál umožňuje konsolidaci všech veřejných zakázek, které se zadávají v různých svazových státech Indie.

 

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí