česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.businesstoday.in
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Indická vláda podporuje oživení ekonomiky masivními investicemi

Indická vláda nadále pumpuje peníze do novým koronavirem zkoušené ekonomiky s cílem ji oživit prostřednictvím stimulů pro jednotlivé sektory ekonomiky. Po říjnovém balíčku opatření, který byl zaměřen zejména na podporu spotřeby, přišla indická vláda s novou sadou podpůrných programů zaměřených primárně na podporu výroby v celkové hodnotě 36 miliard USD. V souhrnu s předchozími vládními balíčky a také opatřeními realizovanými Rezervní bankou Indie ve výši 172 miliard USD se tak celková finanční injekce na podporu a oživení ekonomiky vyšplhala na 403 miliardy USD, tj. 13,4 % ve vztahu k HDP.
 

Centrální vláda věří, že se ekonomika odrazila od dna, a vydala se na cestu robustního růstu, který by měl nastat ve třetím čtvrtletí právě probíhající finančního roku (říjen – prosinec). Svůj názor opírá o předstihové ukazatele, předně růst indexu nákupních manažerů, růst spotřeby energie, zlepšený výběr daní, zvýšený objem poskytnutých úvěrů, nárůst přímých zahraničních investic, zlepšený odhad vývoje ekonomiky Rezervní bankou Indie (Reserve Bank of India, „RBI“).

Je zřejmé, že oživení ekonomiky připisuje také jí realizovaným opatřením finančního i reformního charakteru.

12. listopadu 2020 byl oznámen další balíček opatření, tentokrát zaměřený na podporu jednotlivých sektorů ekonomiky, posílení robustnosti indických hodnotových řetězců a přilákání přímých zahraničních investic. Balíček označovaný jako „Atmanirbhar Bharat 3.0“ ve výši 36 miliard USD (při kurzu 74,1 rupie za dolar) má také podpořit misi „Soběstačné Indie“, což je český překlad zde v hindštině citovaného překladu finančního balíčku.

Největší část z toho balíčku půjde na podporu výroby v deseti průmyslových sektorech – 19,7 miliardy USD, jež jsou důležité z hlediska zajištění obslužnosti domácího trhu vlastní výrobou a také schopnosti obstát v globálních hodnotových řetězcích. Mezi deseti sektory, jež si v rámci programu s názvem „Production Linked Incentives“ („PLI“), šáhnout na veřejné zdroje, jsou ty, jež produkují moderní chemické baterie, automobily a komponenty k jejich výrobě, IT výrobky, farmaceutické výrobky, telekomunikační a spojovací zařízení, textilní výrobky, potraviny, vysoce účinné solární moduly, bílá technika a specializované oceli.

 

 

Sektor

Odhadované investice do výroby (v mld. USD)

Moderní chemické baterie

2,44

Elektronika a technologické produkty

0,68

Automobily a komponenty k jejich výrobě

7,69

Farmaceutické výrobky

2,02

Telekomunikační a spojovací zařízení

1,63

Textilní výrobky

1,43

Potraviny

1,47

Vysoce účinné solární moduly

0,61

Bílá technika

0,84

Specializované oceli

0,85

Celkem

19,66

 

Zmíněných téměř dvacet miliard dolarů je nad rámec 6,9 miliardy USD, jež byly doposud poskytnuty do výroby mobilních zařízení a komponentů k výrobě z nich, kritických vstupů do výroby, včetně substancí pro výrobu léčiv, a zdravotnických zařízení.

O 1,4 miliardy USD budou posíleny příslušné rozpočtové kapitoly v částech financování domácí zbrojní výroby, zelené energie a průmyslových pobídek.

 

Zemědělství bude podpořeno 8,8 miliardami USD, jež půjdou na pokrytí meziročně zvýšené spotřeby umělých hnojiv (o 17,8 %). Další injekce ve výši 1,3 miliardy USD podpoří tvorbu pracovních míst na venkově.

Stavební výroba v segmentu výstavby bytů bude podpořena 2,4 miliardami USD. 809 miliónů USD má podnítit zájem soukromých korporací o investice do infrastruktury. Indická banka na podporu vývozu EXIM Bank obdrží 405 miliónů USD na projektové financování exportu.

Pozadu nezůstane ani věda a výzkum. Indie poskytne 121 mil. USD Úřadu pro biotechnologie na výzkum a vývoj vakcíny proti koronaviru COVID-19.

 

Milan Hovorka, velvyslanec, Velvyslanectví České republiky v Dillí

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí