česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Indické ocelárny čekají rozsáhlé investice

Dynamický růst indického hospodářství prudce zvyšuje poptávku po oceli a nabízí celou řadu obchodních příležitostí pro české dodavatele inženýrských služeb, technologií, strojů a strojních zařízení. V následujících letech se Indie stane druhým největším světovým producentem oceli. Národní politika rozvoje ocelářství (National Steel Policy) předpokládá, že Indie bude mít v letech 2030 – 2031 kapacitu výroby oceli v objemu 300 milionů tun ročně, což by znamenalo více než zdvojnásobení současné výrobní kapacity a zvýšení výrobních možností indických oceláren o 166 milionů tun během 12 – 13 let.

České dodavatelské společnosti se mohou v Indii uplatnit přímo v ocelářství, ale také v oblasti koksárenství nebo těžké hutní chemie. Na indickém trhu budou příležitosti při zajištění dodávek investičních celků, kompletních jednotek i jednotlivých zařízení. Poptávka bude také po projektové přípravě staveb a inženýrsko-dodavatelské činnost.  

Potenciál obrovského růstu indického ocelářství je dán mimo jiné velmi nízkou spotřebou oceli v přepočtu na obyvatele. Zatímco v Indii tento ukazatel dosahuje 70 kg, ve světě činí průměrná spotřeba na osobu 208 kg. Podle Ministerstva oceli Indie by se měla spotřeba oceli v přepočtu na obyvatele v Indii v letech 2030 – 2031 zvýšit na 160 kg. Podle analýzy publikované příslušným ministerstvem si zvýšení výrobních možností oceláren na 300 mil. tun vyžádá investice přibližně 128 mld. dolarů. Z toho 22 mld. dolarů připadne na dovážené stroje a strojní zařízení. K tomu je třeba přičíst 0,5 mld. dolarů ročně na dovoz náhradních dílů.  

Velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka k příležitostem pro uplatnění českých technologií v indickém ocelářství uvedl: “Indická vláda se přirozeně snaží podporovat růst domácí produkce ocele a přitom chce podnítit zároveň transfer technologií a výrobní kooperace, aby byla nová zařízení do oceláren vyráběna přímo zde v Indii. České firmy by proto měly být otevřené různým formám spolupráce s indickými partnery, ostatně mnohé z nich díky tomu na indickém trhu již uspěly. Pokud jde o ocelářství, chtěl bych zmínit významný kontrakt uzavřený českou společností HUTNÍ PROJEKT Frýdek Místek s indickými ocelárnami VSP ve Visakhapatnamu na zvýšení kapacity koksovny“.  

S cílem podpořit výrobní kooperaci indických a zahraničních dodavatelů do indického ocelářství uspořádá Ministerstvo oceli ve spolupráci s Konfederací indického průmyslu a státní společností MECON (dříve Metallurgical & Engineering Consultants) dne 23. 10. 2018 v Bhubaneshwaru jednodenní konferenci pod názvem: „Conclave on Capital Goods for Steel Sector: Manufacture in India“.  

 

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí