česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Indie podepsala během čtyř let zbrojní kontrakty za 38 miliard dolarů

Výdaje na zbrojní zakázky v posledních čtyřech letech v Indii výrazně stouply. Uzavřením 187 zbrojních kontraktů v celkové hodnotě 37,8 mld. dolarů na nákup zbraňových platforem a zbrojního vybavení Indie ukazuje, že pro český obranný a bezpečnostní průmysl představuje neopominutelný cílový trh. Přitom příslušníci indických ozbrojených složek objem vojenských výdajů stále považují za nedostatečný. Indie se sice na světovém žebříčku zemí s nejvyššími vojenskými výdaji posunula na pátou příčku, ale ve srovnání s Čínou jsou vojenské výdaje více než třiapůlkrát nižší. Vojenské výdaje skutečně představují „pouze“ 1,57 % HDP Indie. Potenciál k dalšímu růstu je tedy zjevně stále velký.

Vliv na růst výdajů na obranu mělo několik faktorů včetně růstu mezd pro 1,4 mil. vojáků a růstu důchodů pro více než 2 mil. vojenských vysloužilců. Zároveň souviselo zvýšení výdajů s modernizačními programy a s nákupy stíhaček, vrtulníků, bitevních lodí, děl a pěchotních zbraní. Indická vláda v některých případech doufala, že v rozběhnutých výběrových řízeních se jí podaří dodatečně přimět zahraniční dodavatele, aby snížili cenu nebo zahájili výrobu zde a vyšli tím vstříc vládní iniciativě „Make in India“.

Experti zároveň varují před dalším zpožděním velkých nákupních projektů, jako je pořízení nové generace obrněných vozidel pěchoty, lehkých přepravních vrtulníků, námořních víceúčelových bojových vrtulníků, nové generace ponorek s technologií stealth, páté generace bojových stíhaček nebo víceúčelových minolovek (MCMV). Tyto projekty jsou stále rozpracovány a příslušné kontrakty nebyly podepsány. Nový rozpočet na finanční rok 2018-2019 se zvýšil oproti loňskému roku z 2,74 bilionů rupií na 2,95 bilionů rupií (ze 40,3 mld. na 43,4 mld. USD). Tato suma zahrnuje 999,6 miliard rupií (14,7 mld. USD) na nákup nových zbraní a zbraňových systémů (v předchozím finančním roce: 864,9 miliard rupií).

Podle slov velvyslance České republiky v Indii Milana Hovorky výše uvedená data doplňují nadále platný poznatek, že „Indie patří k největším dovozcům zbraní na světě. Vždyť na celkových světových dovozech zbraní a zbraňových systémů se Indie podílí 11 procenty. Dlouhodobý cíl indické vlády v rámci iniciativy Make in India zvrátit dosavadní dovozní trend je tedy logický. Právě bezpečnostní a obranný průmysl se však vyznačuje vysokou technologickou náročností, a proto nebude nahrazování dovozů snadné. Mezi českými firmami jsou však již dnes příklady, kdy se iniciativu Make in India tyto společnosti snaží využít ve svůj prospěch. Například český výrobce kabelových svazků Ray Service založil společný podniku s indickým partnerem s cílem účastnit se rozsáhlých offsetových programů v Indii. Dalším příkladem je dlouhodobá výrobní kooperace v oblasti dodávek nákladních vozů mezi společností Tatra Trucks a indickým výrobcem“.

 

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí