česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jedna z největších českých investic v Indii uvedena do provozu

Kdy: 19.04.2016, Kde: Aurangabád, Indie

Dne 19. dubna 2016 uvedla společnost GHH-BONATRANS Group do provozu nově postavený závod na výrobu železničních kol, náprav a soukolí ve městě Aurangabád (Maháráštra). Úspěšně tak završila projekt zahájený v roce 2014 a stala se jedním z největších českých investorů v Indii. Aktu zahájení byl přítomen a v jeho průběhu promluvil velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka, který návštěvu Aurangabádu využil také k jednáním s vedením společnosti Škoda Auto India mající svůj závod v tomtéž městě.
 

Investice zapadá do konceptu Make-in-India, který je klíčovou iniciativou vlády premiéra Modiho a jež hraje stále větší roli v rozhodování o veřejných zakázkách. Zároveň se projekt časově shoduje s dalšími iniciativami zahraničních subjektů (General Electric a Alstom) na výrobu lokomotiv pro indické železnice, jakož i s rostoucími ambicemi velkých měst řešit složitou dopravní situaci výstavbou metra.

BONATRANS India Private Limited je dceřinou společností GHH-BOHATRANS. Nový závod vybavený špičkovými technologiemi provádí obrábění a povrchovou úpravu kol, náprav a soukolí. Zároveň se zde kompletuje příslušenství: brzdové kotouče, ložiskové systémy, převodové skříně, tlumiče hluku atd.  Předpokládá se, že v první fázi zvládne aurangabádský závod vyrobit 20000 kol, 10 000 náprav a 6 000 soukolí. Vytvoří se zde až sto pracovních míst.

Slavnostního zahájení se zúčastnil rovněž velvyslanec Milan Hovorka. Ve svém vystoupení poblahopřál všem, kdož přispěli k tomuto významnému počinu. Zároveň ocenil asistenci, které se investičnímu projektu dostalo ze strany centrálních úřadů, orgánů svazového státu Maháráštra, jakož i samotného města Aurangabád. Bonatrans India představuje jednu z největších investic dosud umístěných  českými firmami v Indii. Na adresu mateřské společnosti pak poznamenal, že oceňuje její vysokou profesionalitu, precizní provedení a celkovou konkurenceschopnost.

Zároveň velvyslanec prohlásil, že „19. duben 2016 se zapsal do historie česko-indických hospodářských vztahů. Není to tak často, aby česká společnost svým podnikatelským záměrem tak výrazně ovlivňovala specifický segment indické ekonomiky. Jednomu z největších producentů kol, náprav a soukolí se to podařilo. Už dnes je společnost významným partnerem Indických železnic. Vytvořením nové zpracovatelské kapacity přímo v Indii a přiblížením nabídky potenciálním odběratelům tuto pozici ještě vylepší, a zvýší tak šanci na úspěch v soutěži o nové zakázky.“

Velvyslanec využil krátké pracovní cesty do Aurangabádu k setkání s vedením společnosti Škoda Auto India, s nímž projednal aktuální pozici automobilky na indickém trhu. „Velmi mne těší, že jsem v Aurganbádu mohl navštívit také výrobní závod společnosti Škoda Auto India, která je vlajkovou lodí českého průmyslu v Indii.“

 

Ing. Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí