česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.economictimes.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus a dopad na obchodování v Indii

Restriktivní opatření spojená s koronavirem COVID-19 mají negativní vliv na fungování ekonomiky Indie, podobně jako je tomu v mnoha jiných zemích. Lockdown trvající od 25. března 2020 a prodloužený do 3. května 2020 bude dle odborných odhadů znamenat snížení meziročního růstu indické ekonomiky na cca 1,9 % (oproti 5,8 % v lednu 2020). Vzhledem k vývoji situace nelze brát  tato čísla jako finální, indická vláda zatím neoznámila ani systém ani výši státní podpory nad rámec základní potravinové pomoci a přímých finančních transferů nejpotřebnějším. Podnikatelský sektor přitom vyčíslil potřebu napumpovat do indické ekonomiky finanční zdroje ve výši minimálně 200 až 300 miliard USD.
 

Letecká doprava

Zakázány jsou veškeré pravidelné osobní vnitrostátní i mezinárodní lety. Nákladní letecká doprava zatím omezena nebyla.

Železniční doprava

Veškerá pravidelná přeprava osob po železnici, včetně provozu metra ve velkých městech, je zrušena s platností do 3. května 2020, nicméně povoleny jsou přesuny z bezpečnostních důvodů. Povolena je i nákladní doprava. Podrobnosti jsou na Facebooku indického Ministerstva železnic

Lodní doprava

Ministerstvo lodní dopravy má pravomoc, a aktivně ji využívá, nevpustit do přístavů lodě plující ze či pod vlajkou země, která je zasažena virem COVID-19. Přístavy fungují jen částečně, jelikož chybí pracovní síla v terminálech, stejně jako na celních úřadech.

Aktuální opatření bývají zveřejňována na facebookových stránkách indického  Ministerstva lodní dopravy.

Silniční doprava

Nákladní silniční doprava nedoznala restrikcí, a to ani při přejezdu mezi jednotlivými svazovými státy. V praxi se nicméně vyskytují problémy při zajištění pracovní síly, ať už na transport samotný nebo na vykládku či nakládku zboží. Stále častěji situaci v nákladní silniční dopravě komplikují  místa s vysokým počtem osob infikovaných koronavirem, v nichž platí přísná opatření, včetně úplné izolace od okolního světa, zákazu vycházení a pohybu osob jakýmkoli směrem.

Osobní silniční doprava, včetně vnitrostátních autobusových dálkových spojů, je do 3. května 2020 zakázána po celé Indii, s výjimkou cest za účelem životně nezbytných potřeb, za účelem bezpečnostním, zachování práva a veřejného pořádku.

Obchod a průmysl

Obchodní politika je v gesci Ministerstva obchodu a průmyslu Indie, pod které spadá i Generální ředitelství zahraničního obchodu či Úřad pro podporu průmyslu a vnitřního trhu. Omezení exportu lze ověřit na twitterovém účtu Ministerstva, nicméně zatím spíše dochází k uvolňování těch restrikcí, které doposud omezovaly import, a to z důvodu nedostatku materiálu a výrobků pro vlastní výrobu (např. zinková struska, ropa, letecký benzín). Pokud jde o pomoc indickým exportérům, indická vláda oznámila  vratky vývozních cel na exportované zboží. Očekává se, že v blízkém budoucnu  budou uvolňovány i další stávající překážky s cílem zajištění fungování průmyslu a služeb. Indie již například neblokuje vývoz paracetamolu nebo hydroxychlorochinu a povoluje jejich vývoz do řady zemí světa, včetně členských států Evropské unie. V platnosti nadále zůstává zákaz vývozu různých vitamínů, zdravotnických roušek (včetně textilu na jejich výrobu) či plicních ventilátorů.

Aktuální opatření ve věci omezení exportu či importu jsou k dispozici na stránkách Generálního ředitelství zahraničního obchodu.

Individuální dotazy týkající se obchodování s Indií, Bangladéšem, Bhútánem, Maledivami, Nepálem nebo Sri Lankou lze zasílat na e-mailovou adresu ekonomických diplomatů velvyslanectví commerce_delhi@mzv.cz.

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí