česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy New Delhi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr průmyslu a obchodu v Indii

Kdy: 04.03.2018 - 08.03.2018, Kde: Dillí, Aurangabád, Čennaí

Ministr průmyslu a obchodu České republiky Tomáš Hüner v doprovodu státního tajemníka Ministerstva zahraničních věcí České republiky Miloslava Staška a početné skupiny českých podnikatelů vedené viceprezidentem Hospodářské komory České republiky Bořivojem Minářem navštívil ve dnech 4. - 8. března 2018 Indii. V průběhu pracovní cesty, která ho zavedla do Dillí, Aurangabádu a Čennaí, se setkal s řadou členů indické vlády, realizoval početná podnikatelská setkání a slavnostně otevřel mezinárodní strojírenský veletrh v Čennaí, jehož se Česká republika účastnila jako partnerská země.

V hlavním městě Dillí vedl ministr Hüner s doprovodem jednání s ministrem obchodu a průmyslu Sureshem Prabhuem, ministrem železnic a uhlí Piyushem Goyalem, ministrem těžkého průmyslu a veřejných společností Anantem Geetym, se státním ministrem zahraničních věcí M. J. Akbarem a se státním ministrem pro nové a obnovitelné zdroje energie R. K. Singhem.

Společně se státním ministrem zahraničních věcí M. J. Akbarem otevřel 4. ročník podnikatelského fóra zaměřeného na rozvoj vztahů Indie s 29 evropskými státy (India-Europe 29 Business Forum), jehož se Česká republika zúčastnila jako země zvláštní pozornosti (tzv. Focus Country).

Firmy, které doprovázely ministra, mezi nimiž byly společnosti BPS Průmyslové stavby, ČEB, EGAP, Ekotechnik Czech, Home Credit, Chemoprojekt, Kovona, Novako EU, Pískot, Profimet, STROS - Sedlčanské strojírny, Škoda Auto, Zentity a VŠE, měly možnost vést v průběhu fóra, které připravilo Ministerstvo zahraničních věcí Indie ve spolupráci s Federací indických obchodních a průmyslových komor (FICCI), řadu B2B jednání.

Další velké podnikatelské fórum  se uskutečnilo v Dillí ve spolupráci s Obchodní komorou PHD (Progress, Harmony, Development). Na jeho okraji se ministr Hüner setkal se skupinou významných indických investorů v České republice.

V Aurangabádu ve státě Maháráštra, který byl další zastávkou na jeho pracovní cestě po Indii, ministr Hüner podpořil podnikatelské záměry dvou vlajkových lodí českého strojírenského průmyslu, společností Škoda Auto a GHH Bonatrans, které mají v tomto městě své závody. "Obě společnosti jsou zosobněním podnikatelského úspěchu a příkladem pro ostatní. Velmi mne těší, že současně přispívají k budování dobrého jména České republiky v Indii," řekl ministr.

Ministr se v Aurangabádu setkal také s primátorem města a vytvořil prostor pro setkání podnikatelského doprovodu s tamními obchodními partnery.

V hlavním městě indického svazového státu Tamilnádú Čennaí otevřel ministr jeden z nejprestižnějších strojírenských veletrhů v Indii "International Engineering Sourcing Show" (IESS2018), jehož se Česká republika zúčastnila jako partnerská země.

V Čennaí se k ministrovi a jeho oficiálnímu a podnikatelskému doprovodu přidala další skupina českých podnikatelů, kteří se prezentovali na stánku připraveném v péči Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Vedle Svazu strojírenské technologie a Českého podnikatelského inkubátoru se zde představily společnosti Energy Stereo/BAC Asia, Fermat, Liko-S, Moravia Steel, Papcel, Ray Service, Škoda Auto, Šmeral Brno, TOS Hostivař, TS Plzeň, VH-Services, ZKL Bearings a ŽĎAS.

K delegaci se v Čennaí připojili také zástupci Technické univerzity v Liberci, kteří v rámci programu veletrhu opakovaně vystoupili na téma česko-indické vědecko-technické spolupráce. Úspěch české prezentace na veletrhu byl korunován vyhlášením českého pavilónu jako nejzdařilejší expozice.

Na závěr své pracovní cesty do Indie otevřel ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner spolu se státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslavem Staškem festival českých filmů. "Kultura hrála tradičně významnou roli v rozvoji vztahů mezi Českem a Indií. Vytváří celou řadu synergií, kterou je možno využít nejen v rozvoji mezilidských vztahů, avšak také při budování obchodních a investičních partnerství," řekl velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka, který ministra průmyslu a obchodu a jeho delegaci doprovázel po dobu jejich pobytu v zemi.

 

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí

 

galerie


Ministr průmyslu a obchodu v Indii