česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví České republiky v Dillí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nebývalý rozvoj infrastruktury v Indii je šancí i pro české firmy

Rok 2019 přináší nové impulzy do masivního rozvoje infrastruktury v Indii. Jen v únoru a v březnu bylo oznámeno nebo zahájeno nejméně 80 velkých infrastrukturních projektů v různých sektorech. K nejvýznamnějším patří zejména ty zaměřené na management povodí řeky Gangy a rozšiřování dopravních koridorů. Není bez zajímavosti, že nejvíce projektů je směřováno do svazových států Uttarpradéš, Maharáštra, Támilnádu a Bihár. Jejich přehled představuje seznam příležitostí pro české exportéry a investory dle jednotlivých sektorů.
 

Silniční doprava

Největší rozmach lze předpokládat v sektoru dopravy. Dne 20. února 2019 byl položen základní kámen budoucí dálnice o celkové délce 510 km v okolí měst Murádábád, Meerut a Baghpat ve svazovém státě Uttarpradéš. Projekt je odhadován na zhruba 51 miliard rupií (cca 17 mld. CZK) a byl představen ministrem silniční dopravy a dálnic, Nitinem Gadkarim, který je zároveň ministrem pro vodní zdroje, správu řek a oživení Gangy. Následujícího dne, 21. února 2019, byl ve stejném státě položen základní kámen dalšího úseku dálnice v okolí města Muzaffarnagar. Obdobné projekty lze vypozorovat i ve státě Uttarákhand, kde byl posvěcen projekt na výstavbu dálnice u města Haridvár. Ministr Gadkari oznámil i výstavbu 5,9 km dlouhého nadjezdu ve městě Džabalpur ve svazovém státě Madhjapradéš.

 

Ve městě Phagwara, ve státě Paňdžáb, byl položen základní kámen dvou silničních projektů, včetně 2,5 km dlouhého nadjezdu a podjezdu. Základní kameny silničních projektů byly dále položeny ve městě Kangra v Himáčalpradéši a také schválena výstavba 19 km dlouhého čtyřpruhého mostu (tzv. “flyovery” vedou nadzemní cestou dopravu, aby se vyhnuly úrovňovému křížení a zásadním urbanistickým zásahům) mezi městy Dhubri ve státě Assám a Phulbari ve státě Méghálaja. Na jaře byly pak položeny další základní kameny ke stavbám v Dillí, Kanyakumari (Tamilnádu), Bundelkhandu a Lakhnaú (Uttarpradéš).

 

Silniční infrastruktura

 

Železniční doprava

Co se týče železnice, v únoru byla zahájena elektrifikace a výstavba dvoukolejných tratí mezi městy Jalgaon – Udhna ve státě Maharáštra a Gudžárát. Zároveň zde byly do provozu uvedeny čtyři nové železniční soupravy a předseda vlády, Naréndra Módí, položil také základní kámen 51 km dlouhé nové železniční tratě mezi městy Dhule – Nardana a Jalgaon – Manmad. Elektrifikace je významným prvkem modernizace železniční sítě. V Biháru byl tak odstartován proces elektrifikace na čtyřech tratích (mj. do průmyslového města Ránčí) a ve Varanásí proběhlo uvedení do provozu první z řady lokomotiv přeměněné z dieselové na lokomotivu elektrickou. Indická vláda dělá významné kroky i v oblasti výstavby nových tratí. Koncem února započaly stavební práce ve státě Ándhrapradéš a na jaře ministr železnic Piyush Goyal položil základní kámen nové železniční trati, která má spojovat města Khalilabad, Domariaganj, Utraula, Balrampur, Shravasti a Bahraich ve státě Uttarpradéš, a také města Dharmapuri a Morappur ve státě Tamilnádu. Zároveň premiér Nárendra Módi oznámil návrh na revitalizaci vlakového spojení mezi městy Rameswaram a Dhanushkodi ve státě Tamilnádu.

 

Metro

Premiér Módi rovněž letos oznámil záměr výstavby metra ve městě Patna ve státě Bihár. Rozvoj metra zažívá i stát Gudžarát, kde byl schválen návrh na stavbu druhé fáze metra v Ahmadábádu. Tento projekt má město spojit s vedlejším městem Gándhínagar. Zároveň byly v rychlosti schváleny další dva projekty na stavbu metra, a to ve městě Agra v Uttarpradéši a ve významném železničním uzlu, městu Kánpur, rovněž v Uttarpradéši. V březnu rovněž následovalo zveřejnění plánu na rozšíření metra v indickém hlavním městě Dillí, tzv. fáze 4, a byla zahájena i stavba metra ve městě Lakhnaú ve státě Uttarpradéš.

 

Metro v Dillí

 

Letiště

Stejně jako Indie investuje do pozemní dopravy, i rozvoj letecké infrastruktury zažívá nebývalý boom. Indický viceprezident Venkaiah Naidu oznámil rozšíření a revitalizaci již existujících ranvejí na letišti Tirupati ve státě Andhrapradéš. Později také tehdejší ministr civilního letectví Suresh Prabhu zveřejnil návrh na zvýšení kapacity parkovacích míst na letišti Trivandrum ve státě Kérala, dále na letišti  Madurai ve státě Tamilnádu, letišti v Džajpuru ve státě Rádžastán, letišti Amritsar v Paňdžábu, a také položil základní kámen budoucího rozšíření terminálu letiště v Mangalúru ve státě Karnátaka. Ministr Prabhu, který byl zároveň i ministrem obchodu a průmyslu, položil i základní kámen nového hangáru na letišti Imphal v Manípuru a schválil zavedení nových vizuálních navigačních systémů pro letadla na třech letištích v Karnátace. Prabhu dále schválil stavbu nového terminálu na vojenském letišti Hindon u města Ghaziabád ve státě Uttarpradéš, které následně premiér Módi určil i pro civilní lety, a v neposlední řadě, v polovině května byl zahájen zkušební provoz na nové řídící věži mezinárodního letiště Indhíry Gándhiové, který přinese zásadní zvýšení kapacity letiště. 

 

Vzdělání

Investice však směřují i do oblasti vzdělávání. Premiér Módí například osobně schválil výstavbu školy pro děti z domorodých kmenů ve státě Maharáštra. Bez podpory nezůstalo ani terciérní vzdělávání - v regionech Saran a Purnia položil základní kámen lékařské fakulty a představil návrh na zlepšení vládních lékařských vysokých škol ve městech Bhagalpur a Gaja v Biháru. Zároveň položil i základní kámen budoucího centra pro studium domorodých indických kmenů ve městě Hazaribagh a schválil výstavbu tří lékařských škol a ženskou technickou školu ve státě Džárkhand.

 

Zdravotnictví

Od začátku roku směřovaly ve zvýšené míře finance také do sektoru zdravotnictví. Nejprve premiér Módí oznámil plány na zbudování výzkumného lékařského centra ve městě Chandrapur ve státě Maharáštra. Následně také položil základní kámen čtyř nemocnic, které mají vyrůst ve městěch Hazaribagh, Dumka, Džamšédpur  a v okrese Palamu v Džárkhandu. V březnu byl zahájen projekt na výstavbu nemocnice, lékařského centra zaměřeného na léčbu rakoviny, dentální kliniky a očního centra v Ahmadábádu ve státě Gudžarát. Nová nemocnice a lékařská škola by měla vyrůst také ve městě Bengalúru v Karnátace.

 

Zemědělství

Podpora vlády Módiho se mohutně dotýká i farmářů a zemědělců, ačkoli z podstaty věci výdaje bývají často spíše neinvestičního charakteru. Přesto ale premiér osobně zahájil projekt na zavlažování zhruba 7,5 hektarů půdy u města Dhule ve státě Maharáštra a dále oznámil záměr vybudování komplexu na dusíkatá bezamoniaková hnojiva ve městě Barauni v Biháru. Kromě jiného byl také v nedávné době zahájen program s názvem PM-KISAN na podporu chudých farmářů, kteří tak získávají nárok na 6000 rupií ročně.

 

Sanitační opatření

Přímo ústy předsedy vlády Módího byly oznámeny plány na zbudování podzemní kanalizace a dodávky vody ve městě Dhule v Maharáštře. Tento projekt by měl vyjít zhruba na 5 miliard rupií. Krátce nato premiér Módi oznámil ještě další projekty podobného charakteru. Dodávky vody z vodovodu by se měly zavést i v několika městech v Džhárkandu, dále v lokalitách, v nichž se vyskytují zejména marginalizované komunity či kmenové obyvatelstvo. Město Sahibganj získalo závazek vybudování čističky odpadních vod. Po vzoru světových měst byl ve městě Patna zahájen projekt na revitalizaci nábřeží. Bude zde zbudováno 16 ghátů (posvátné schody klesající do řeky, sloužící k rituálním očistám, ale i spalování zemřelých, pozn. ZÚ Dillí), jedno krematorium, téměř 5 km dlouhá promenáda a kulturní a ekologické centrum. V rámci vládního programu na revitalizaci a celkové zachování „národní řeky“ Gangy byly začátkem března oznámeny práce s plánovaným rozpočtem téměř 20 miliard rupií ve městě Lakhnaú v Uttarpradéši.

 

Stavebnictví

 

Průmysl

I ve světle blížících se komplikací s dovozem ropy a zemního plynu premiér Módí oznámil stavbu podniku petrochemického průmyslu v Biháru a zbudování potrubního vedení zemního plynu mezi městy Phulpur a Patna ve státě Uttarpradéš. V březnu byla zahájena výstavba elektrárny v Kánpuru a oznámena stavba dvou elektráren ve městě Noida.

 

Kromě výše zmíněných hlavních sektorů se vláda věnovala i dalším odvětvím. V JV Dillí by mělo dojít k renovaci rezidenční čtvrti ve Sriniwaspuri. Premiér Modi rovněž oznámil založení společného podniku s Ruskem na výrobu pušek AK 203 a ve Váránasí položil základní kámen na rozšíření chrámu Kashi Vishwanath. Uvedený přehled velkých infrastrukturních investic nepředstavuje kompletní seznam, ale prezentuje oblasti, sektory a příležitosti, které Indie nejvíce v současnosti rozvíjí, a které jsou pro české dodavatele perspektivní. Velvyslanectví České republiky v Dillí nabízí podporu a asistenci všem českým firmám, které mají zájem se o zakázky ucházet či by rády získaly bližší informace.

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí