česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový portál nabízí přes 5 000 investiční příležitostí v Indii

Přehledně o investičních příležitostech v Indii nyní informuje internetový portál India Investment Grid, který je spravován agenturou Invest India ve spolupráci s Ministerstvem obchodu a průmyslu Indie. Zejména zahraniční investoři, kteří mají zájem o informace o aktuálních možnostech investovat na obrovském a rychle rostoucím indickém trhu, tak nyní mají po ruce obsáhlý a uživatelsky přívětivý internetový portál. Prostřednictvím interaktivní platformy mohou nyní vyhledávat v databázi obsahující více než 5300 projektů v celkové hodnotě přes 200 mld. dolarů.

Na titulní stránce portálu India Investment Grid figuruje mezi novinkami mimo jiné jako jeden z hlavních a nejvíce sledovaných privatizačních projektů - prodej stoprocentního podílu ve státních aerolinkách Air India. Nalezneme zde zprávu o očekávaných investicích do železnic v objemu 130 mld. dolarů v následujících pěti letech, ale také například informace o investicích do solárních elektráren. Indie v posledních letech zaznamenala ve světovém měřítku jednu z vůbec nejdynamičtějších expanzí instalované solární kapacity. Mimochodem investice do solárních elektráren v Indii již přilákala zájem i českých investorů.

Investiční projekty jsou na webové stránce uspořádané souhrnně do matice podle sektorů: doprava, nemovitosti, vodohospodářství, cestovní ruch, informační a komunikační technologie, energetika, zemědělství, vzdělávání, zdravotnictví, logistika, potravinářství, chemický průmysl, výroba léčiv a biotechnologie, strojírenství, textilní průmysl, obranný průmysl, automobilový průmysl a další sektory. Po ruce je vždy odkaz na stručnou charakteristiku daného sektoru. Z celkového počtu 27 hlavních sektorů a 69 dílčích odvětví, nabízí nejvíce investičních příležitostí nyní doprava, nemovitosti, vodohospodářství a cestovní ruch. Funkce rychlého vyhledávání umožňuje filtrovat projekty nejen podle sektorů, ale i podle svazových států. Mezi investičními projekty jsou zvlášť členěné dále možnosti kapitálového vstupu do již existujících společností a projekty v oblasti CSR – společenské odpovědnosti firem.

Portál nabízí i rychlé informace o aktuálních programech podpory vybraných odvětví. V sekci nazvané „Policy Repository“, lze nalézt konkrétní pobídky a vládní strategie rozvoje hospodářských sektorů v jednotlivých svazových státech. Investiční politika Indie vychází z principu soutěže svazových států o přízeň investorů. V této sekci tak zpravidla nacházíme koncepce podpory odvětví, pro něž má daný svazový stát zpravidla dobré předpoklady. Pokud jde o celostátní podporu jednotlivým sektorům, velmi dobrou orientaci nabízí přehled vládních podpůrných programu (angl. Schemes), které lze zadat i jako kritérium výběru projektů. Nechybí zde například odkaz na program rozvoje chytrých měst (Smart City Mission), rozvoje solární energetiky, rekonstrukce a rozvoj vlakových nádraží, program vyčištění posvátné řeky Gangy, zajištění levného bydlení nebo rozvoje potravinářství ve zvláštních investičních zónách (Mega Food Parks).

Nedávno spuštěné webové stránky tak vhodně doplňují webové stránky věnované vládní iniciativě Make in India. Iniciativa spuštěná v roce 2014 si klade za cíl lákat zahraniční investory do země a zvýšit podíl průmyslu na tvorbě HDP na 25 %. Pod „značkou“ Make in India se však už dnes neskrývají jen pobídky pro investory do průmyslu. Mezi 25 prioritními odvětvími nalezneme i služby, například cestovní ruch a celé návazné odvětví. Podrobné analýzy prioritních odvětví pak mohou spolu s portálem Investment Grid India nabídnout ucelený přehled potřebný pro základní úvahu o možnostech investování v Indii.

 

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí