česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © ELDIS
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pardubický výrobce radarů ELDIS v Indii slaví další významný úspěch

Česká společnost ELDIS, jejíž civilní letištní radary dnes pokrývají většinu indického vzdušného prostoru, začátkem června získala se svým indickým partnerem zakázku na dodání klíčových komponentů pro 11 kombinovaných radarů typu PSR/MSSR (Primary Surveillance Radar/Monopulse Secondary Surveillance Radar) pro indické námořnictvo a pobřežní stráž. Prestižní projekt v hodnotě téměř 1 miliardy Kč, který bude ELDIS realizovat ve spolupráci se společností Mahindra Telephonics, může úspěšnému pardubickému exportérovi otevřít dveře k dalším zakázkám indických ozbrojených sil.
 

V polovině roku 2021 oslaví výrobce radarů, společnost ELDIS Pardubice, s.r.o., 30 let od svého založení. Původně malou společnost o pár lidech založili bývalí zaměstnanci Ústavu pro výzkum radiotechniky, který byl součástí světově proslulé Tesly Pardubice. ELDIS na odkaz československé značky zdárně navázal a společnost doposud instalovala přes stovku radarů v téměř třiceti zemích světa. S výjimkou Austrálie a Antarktidy tak radary ELDIS sledují vzdušný prostor nad všemi kontinenty světa. Produkty společnosti ELDIS mají vynikající pověst i v Indii, kde se díky vysoké kvalitě, spolehlivosti zařízení a dobré ceně, kterou je exportér schopen nabídnout, velmi dobře prosadily v tvrdé konkurenci místního trhu.

Velvyslanectví ČR v Novém Dillí úsilí společnosti ELDIS o získání důležité státní zakázky dlouhodobě podporovalo. „Máme opravdu velkou radost, že se ELDISu jako originálnímu vlastníkovi technologie  podařilo s renomovaným indickým partnerem využít obchodní příležitosti a zakázku  ministerstva obrany získat. Moc dobře vím, jak obrovské nasazení ze strany společností je zapotřebí, aby exportér na tak náročném trhu, jako je Indie, uspěl. Pro velvyslanectví bylo ctí při tomto projektu pomáhat. Zároveň musím dodat, že důvěra v české obranné technologie a spolehlivost českých firem odráží vysokou kvalitu vztahu mezi Českou republikou a Indií. Jen v takových podmínkách lze rozvíjet vzájemně výhodnou spolupráci v tak citlivé oblasti, jakou obranný sektor bezesporu je“, komentoval uzavření kontraktu český velvyslanec v Indii, Milan Hovorka.

Obranné a bezpečnostní technologie patří k sektorům, které české velvyslanectví z pohledu českého exportu hodnotí jako vysoce perspektivní. Příležitosti jsou kromě letištních radarů například i v kooperačních projektech na vývoj a výrobu proudových a vrtulových leteckých motorů pro indický civilní i vojenský průmysl, modernizaci vojenské techniky a vybavení, či například v oblasti vesmírného průmyslu. Pro konzultaci aktuálních příležitostí se české firmy mohou obrátit na obchodní diplomaty velvyslanectví, případně na kanceláře české exportní agentury CzechTrade v Bombaji a Bengalúru.

Jakub Jaroš, obchodní diplomat, Velvyslanectví ČR v Novém Dillí

Galerie


Radary ELDIS