česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: PBS GROUP
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

PBS GROUP se chce více soustředit na Indii

Navzdory pandemii COVID-19 české firmy pokračují v aktivitách na indickém trhu. Zářným příkladem je společnost PBS GROUP, a.s., která oznámila založení dceřiné společnosti PBS INDIA Private Limited a otevření svého zastoupení v jihoindické metropoli Bengalúru. PBS GROUP celosvětově působí v leteckém a kosmickém průmyslu, přesném lití, přesném strojírenství, kryogenice a energetice s výrobní základnou v České republice. Nové zastoupení v Indii společnosti umožní lépe vyhledávat a využívat obchodní příležitosti dodávek pomocných energetických jednotek do vrtulníků a proudových motorů do bezpilotních prostředků. V obou těchto výrobních segmentech představuje Indie pro PBS velmi perspektivní trh.

PBS má v úmyslu rozvíjet obchodní aktivity v Indii především v oblasti letectví, přesného lití a strojírenství. V Indii má také zákazníky v oblasti kryogenní technologie a její produkty mohou být využívány například v indickém vesmírném programu nebo ve výzkumu. V květnu tohoto roku PBS ukončila proces zakládání nové dceřiné společnosti PBS INDIA se sídlem v jihoindické metropoli Bengalúru.

Největší zájem zatím v Indii PBS zaznamenala v případě pomocných energetických jednotek (APU) pro vrtulníky Mil. Poptávka po proudových motorech PBS však v poslední době výrazně roste. V budoucnosti chce česká společnost provádět také generální opravy APU na vrtulníky.

PBS očekává výsledky tendrů na pohyblivé cvičné terče v podobě dronů, do nichž se montují proudové motory. Jedno z největších probíhajících výběrových řízení na drony, kterého se český výrobce účastní s motory turbojet  by mělo být uzavřeno již velmi brzy. Nedávno bylo zahájeno další výběrové řízení na drony, do nichž by byly vhodnou pohonnou jednotkou proudové motory PBS TJ100 a PBS TJ80.

PBS má zájem se zapojit do celé řady projektů v Indii a jedná s významnými indickými společnostmi včetně velkých firem, jako jsou Hindustan Aeronautics Limited, DRDO apod. Díky více než 50 letům zkušeností s výrobou leteckých turbínových zařízení se pohonné jednotky PBS řadí mezi celosvětovou špičku ve své kategorii. Současně PBS rozšiřuje výkonové spektrum, a to především v proudových motorech. Rozmach bezpilotních letadel je jedním z důvodů, proč byl rok 2019 pro PBS nejúspěšnější v její historii. Důležité je umět reagovat rychle na poptávku na trhu a mít připravená řešení přizpůsobená co nejvíce potřebám zákazníků. Proto v roce 2018 PBS uvedla na trh dva nové typy proudových motorů a upravuje stávající motory. PBS například vyvinula také „námořní“ verzi motorů, které jsou speciálně navrženy tak, aby umožňovaly opakované přistání ve slané vodě a mohly by nalézt uplatnění mimo jiné právě v Indii. Do Indie jsou také nabízeny produkty slévárny PBS.

PBS GROUP, jejíž součástí je První brněnská strojírna Velká Bíteš, se v Indii pravidelně prezentuje na veletrzích zaměřených na letectví a na obranný průmysl. Na posledním zbrojním veletrhu DefExpo 2020 v indickém Lucknow tvořila expozice společnosti velkou část českého národního stánku. Český výrobce zde představil proudové motory PBS TJ100 a PBS TJ40-G1 a také pomocnou energetickou jednotku Safir 5K / G MIS (APU), která je verzí Safir 5K / G MI určenou k instalaci do stávajících vrtulníků Mil jako náhrada za jednotku vyráběnou konkurenční společností.

„Založení PBS INDIA Private Limited a otevření kanceláře indického zastoupení společnosti v Bengalúru je důležitým krokem k posílení aktivit PBS GROUP a k dosažení našich cílů na indickém trhu. Chceme se zde účastnit mnoha zajímavých výběrových řízení.“: říká Petr Motýl, člen Představenstva PBS INDIA.

Velvyslanec Milan Hovorka v této souvislosti dodal: „PBS Group si uvědomuje rostoucí roli Indie ve světové ekonomice. Míra růstu HDP řadila Indii v uplynulých letech na čelo žebříčku nejrychleji rostoucích velkých ekonomik světa. Společnost se navíc může opřít o velmi přátelské a rozvíjející se vztahy mezi Indií a Českou republikou, díky nimž je PBS v Indii velmi dobře přijímána. To platí mimo jiné i díky jejímu úmyslu podpořit vládní iniciativu Make in India.“

 


Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí