česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví České republiky v Dillí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Páté setkání Platformy českých firem v Indii se uskutečnilo virtuálně

Páté výroční setkání Platformy českých firem v Indii se uskutečnilo 22. března 2021. Rezidenci velvyslance, na které se každoročně neformální setkání se zástupci českých firem působících v Indii v minulosti konalo, vystřídalo tentokrát virtuální prostředí s cílem umožnit zapojení co nejširšího okruhu českých zástupců v Indii bez kompromisů ochrany zdraví. Velvyslanec České republiky v Indii M. Hovorka při této příležitosti poděkoval a ocenil zúčastněné firmy nejen za účast, ale především za celoroční úsilí o zachování a rozvoj podnikatelských aktivit ve složitém pandemickém období a trvalou podporu česko-indickým bilaterálním vztahům. Od členů dillíského týmu  ekonomické diplomacie tvořeného velvyslanectvím v Dillí a zahraničními kancelářemi CzechTrade v Mumbaí a Bengalúru měli účastníci možnost se dozvědět o nejdůležitějším vývoji v obchodních a investičních vztazích během koronavirové krize a zároveň získat informace nejen o plánovaných akcích na podporu exportu a investic, ale i o možnostech konkrétních produktů, včetně nástrojů PROPED, PROPEA a myšlenky podnikatelského a investičního inkubátoru.
 

Společně s velvyslancem M. Hovorkou se přítomným účastníkům představili zástupci politicko-ekonomického úseku ZÚ Dillí (R. Masařík, J. Jaroš, M. Dostál) a také oba ředitelé zahraničních kanceláří CzechTrade v Bengalúru (I. Kameník) a v Mumbai (L. Ulč), kteří zároveň společně prezentovali možnosti a nástroje podpory exportu českého státu, včetně právě spuštěného projektu PROPEA či plánovaného otevření Českého podnikatelského a investičního inkubátoru.

 

Mezi přítomnými firmami nechyběli zástupci takových, jako Škoda Auto Volkswagen India Pvt. Ltd., Bonatrans, HomeCredit, Zentiva, ComAp, Liko-S, Omnipol, Preciosa, Pharma Invest, CAMO, CABEX, Papcel, Czech Aviation Training Centre, Petrocard či Gearspect. Zároveň byla přítomna i Hana Onderková, zástupce realizátora projektu PROPEA, zastupující společnost EBTC (European Business and Technology Centre), která přítomné firmy informovala o možnosti využití tohoto proexportního nástroje.

 

Platforma českých firem v Indii byla slavnostně ustavena 20. května 2016.  Iniciátorem jejího založení byl ZÚ Dillí s tím, že hlavním cílem neformálního uskupení českých firem, českých podnikatelských asociací a indických obchodních zástupců českých firem je podpora rozvoje česko-indických hospodářských vztahů a českých obchodních zájmů v Indii prostřednictvím synergií vyplývajících z fungování tohoto sdružení.

 

Setkání nabídlo alespoň ve virtuální podobě setkat se společně s českými firmami působícími v Indii, informovat jejich zástupce o aktuálním dění, možnostech podpory, plánovaných akcích a zároveň jim opět nabídnout pomocnou ruku. Závěrem setkání dostali přítomní možnost interakce a otázek s velvyslancem M. Hovorkou.

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí