česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MPO ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Smíšená komise pro hospodářskou spolupráci zasedala v Praze

Kdy: 22.10.2018 - 23.10.2018, Kde: Praha

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková jednala se státním ministrem obchodu a průmysl C. R. Chaudharym na 11. zasedání Smíšené komise pro ekonomickou spolupráci mezi ČR a Indií. Po jednání byl podepsán protokol, který určuje směry budoucí spolupráce: další rozvoj vzájemného obchodu, investic, automobilový a obranný průmysl a zemědělství. Agentura CzechInvest při té příležitosti podepsala s partnerskou institucí Invest India memorandum o porozumění.
 

Pracovní jednání Smíšené komise pro ekonomickou spolupráci mezi Českou republikou a Indií volně navázalo na nedávné jednání prezidenta Indie Rám Náth Kóvinda s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou během jeho oficiální návštěvy České republiky 7. září v Praze.

Indie patří dlouhodobě mezi největší obchodní partnery České republiky a v posledních letech prochází řadou ekonomických reforem. Díky rychlému hospodářskému růstu je nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou. Český vývoz do Indie v roce 2017 představoval zhruba 15,5 miliardy korun a dovoz 18,5 miliardy korun.

Jedním z témat jednání byl projekt koncernu Volkswagen, jehož realizací byla v Indii pověřena společnost Škoda Auto, která bude investovat jednu miliardu eur do rozšíření výroby osobních automobilů koncernu v Indii, přičemž dojde v Pune vytvoření nového vývojového střediska pro potřeby indického trhu a předpokládá vytvoření až pěti tisíc nových pracovních míst.

V této souvislosti ministryně Marta Nováková státního ministra obchodu a průmyslu Indie informovala: “… o možnostech uplatnění indických odborníků na českém pracovním trhu, a to v rámci rozšíření našeho stávajícího programu pro vysoce kvalifikované zaměstnance.

Dalším důležitým tématem byly možnosti vstupu malých a středních podniků na indický trh. "S panem ministrem jsem hovořila i o projektu českého průmyslového klastru Czech Industrial Cluster 2020, který by v jižní Indii soustředil na jedno místo více českých firem, zaměřených na rozvoj vědy, výzkumu a inovací. Slibujeme si od toho, že by tento koncept mohl pomoci našim malým a středním podnikům vytvořit v Indii potřebné zázemí," doplnila ministryně Marta Nováková.  

V rámci své návštěvy České republiky se státní ministr obchodu a průmyslu C. R. Chaudhary setkal i s představiteli Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR.