česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Creative Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Srílanská vláda hledá řešení energetické krize

Srílanská vláda jmenovala pětičlennou komisi, vedenou předsedou vlády Ranilem Wickremesinghem, jejímž úkolem je najít krátkodobá a střednědobá řešení energetické krize v zemi. Vláda zároveň schválila několik konkrétních projektů na posílení stávajících energetických zdrojů. Situace v energetice je přirozeně příležitostí pro uplatnění zahraničních dodavatelů včetně českých firem, které nabízejí technologie pro energetiku.  

Vláda však zároveň odložila projednávání návrhu ministra energetiky a rozvoje obchodu Raviho Karunanayakeho, v němž načrtl řadu krátkodobých a dlouhodobých kroků k řešení krize. Dokument zahrnoval návrhy na výstavbu tří uhelných elektráren s celkovou kapacitou 1 000 MW, čtyř elektráren na zkapalněný zemní plyn s kapacitou  1 200 MW, tří plynových elektráren s kapacitou 35 MW, čtyři elektrárny na těžký topný olej s kapacitou 24 MW a další elektrárnu na zkapalněný zemní plyn o výkonu 22 MW.  Dokument obsahoval i návrh na výstavbu větrných elektráren o celkové kapacitě 450 MW a solární elektrárny o výkonu 300 MW. Vláda dále navrhla vybudovat 100 MW akumulátor a zvýšit rezervní kapacitu na 25 % ze současných 10 %.  

Vláda naopak schválila řadu dalších návrhů ministra Karunanayakeho, mezi jinými návrh na krátkodobý nákup energie v rozsahu 100 MW a na výstavbu 33 kW rozvodů v rámci projektu zacíleného na zlepšení spolehlivosti dodávek elektřiny (Electricity Supply Reliability Improvement Assistance Project).

Kabinet dále schválil návrh na podepsání šestiměsíční smlouvy s Aggreko International Project Ltd. týkající dodání elektřiny (prostřednictvím dočasných zdrojů) do rozvodné sítě v Pallekele a v Galle.  Další smlouva na dodávku elektřiny prostřednictvím menších zdrojů do rozvodné sítě v Mahiyanganaya a v Polonnaruwa má být podepsána se společností Altaaqa Alternative Solution Global FZE ze Spojených arabských emirátů.  Kabinet dal také souhlas na dodávku elektřiny do rozvodných sítí v Hambantota a v Horana z energetických zdrojů hongkongské společnosti V Power Holdings Ltd.  

Kabinet rovněž schválil pověřit společnost Qingdao Huijintong Power Equipment Co Ltd výstavbou 33 kW distribučních sloupů a portálů v rámci Electricity Supply Reliability Improvement Assistance Project. Další zakázka na výstavbu 33 kW rozvodů a portálů v rámci Green Energy Development and Energy Efficiency Improvement Investment byla udělena společnosti Ceylex Engineering Ltd.

Výše uvedený přehled připravovaných a schválených projektů v energetice ukazuje na významné příležitosti pro české dodavatele v oblasti energetiky. Mimo jiné však také projekty ukazují, že Srílanská energetika je ve velké míře otevřená účasti zahraničních dodavatelů.

 

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí