česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Světová banka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světová banka ocenila zlepšení podmínek podnikání v Indii

V žebříčku zemí pro rok 2018, v němž Světová banka hodnotí snadnost podnikání, si Indie oproti loňskému hodnocení polepšila o 30 míst a dostala se poprvé v historii mezi 100 nejlépe hodnocených zemí, když obsadila právě 100. příčku. Oceněny byly zejména změny v systému placení daní a také řešení insolvence firem. Skokový posun v žebříčku představuje velké ocenění pro reformní úsilí Modiho vlády, která se v rámci kampaně Make in India a dalších vládních iniciativ usilovně snaží zlepšovat podnikatelské prostředí.

Zpráva o posunu Indie v žebříčku Světové banky byla zveřejněna ve stejný den, jako zářijové statistické výsledky růstu klíčových průmyslových odvětví. Úhrnný růst o 5,2 % v září dává tušit, že ekonomika znovu nabírá sílu k rychlejšímu růstu. Indická burza v reakci na dobré zprávy současně zaznamenala vysoké zisky a burzovní indexy Nifty a Sensex dosáhly na rekordní hodnoty. Tyto zprávy přicházejí právě včas, protože po provedení tzv. demonetizace (zneplatnění bankovek nejvyšší nominální hodnoty) přesně před rokem a po daňové reformě v červenci tohoto roku, kdy byla zaveden jednotná daň na zboží a služby – GST, se hodně diskutovalo o tíživých dopadech těchto opatření na indickou ekonomiku.

„Indie se začíná stávat z pohledu obchodu a investic zemí s nebývalým sex-appealem. Tamní ekonomika začíná nabírat slušné tempo a téměř 1,3 miliardy obyvatel a průmyslová orientace země znamenají pro naše i světové exportéry mimořádnou kupní sílu. Klidná hinduistická síla namíchaná s arabskou obchodní prohnaností, všudypřítomná angličtina, respekt k učení a vědomostem a britsko-portugalské podnikatelské geny vytváří z indických manažerů respektované lídry světových korporací a z tamních podnikatelů vyhledávané obchodní a investiční partnery“, uvedl Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, jež institucionálně zastřešuje český podnikatelský inkubátor v Bengaluru, hlavním městě svazového státu Karnataka.

Velvyslanec České republiky v Indii k tomu dodal, že “Indie má ve zlepšování podmínek podnikání před sebou ještě velký kus cesty. Světová banka však ve svém hodnocení ukázala nejen to, že se Modiho vláda vydala správným směrem, ale především, že v uplynulém roce nemalý kus této pomyslné cesty ušla.“

 

Milan Touš, diplomat zabývající se ekonomickou agendou, Velvyslanectví České republiky v Dillí